Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa 133


EDUCATOARE: Militaru Ecaterina
DATA: 21.11.2019
GRUPA: Mare 1
TEMA ANUALĂ: „ CÂND/ CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Vitamine din legume”
TEMA ZILEI: „Coşul cu legume de toamnă”
TIPUL DE ACTIVITATE: Dobândire de noi cunoştinţe
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi recunoaştere a legumelor de
toamnă, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestora.
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:ADP-ALA-ADE
ADP:Întâlnirea de dimineaţă: „ Ce surprize ne aduce toamna-n coş?” , „ Igiena mâinilor”
ALA: ARTĂ: ”Coşul cu legume” - modelaj
CONSTRUCŢII: „Lădiţe pentru legume”
JOC DE ROL : „ De-a gospodinele”
ADE DŞ: „Coşul cu legume de toamnă” - observare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADP: - să poarte discuţii libere pe baza temei alese la întâlnirea de dimineaţă;
ALA: - să recunoască şi să selecteze imaginile cu legume de toamnă;
- să construiască prin imbinare, suprapunere, alăturare „lădiţe pentru legume”
- să folosească ambele mâini pentru frământarea plastilinei
- să modeleze bucăţile de plastilină realizând tema propusă
- să participe activ la activităţile de joc

ADE: DŞ: - să recunoască şi să denumească legumele de toamnă


- să asocieze legumele cu culorile corespunzătoare acestora
- să comunice impresii pe baza celor observate
- să descrie roşia prin antrenarea analizatorului vizual (culoare, mărime);
- să sesizeze asemănările şi deosebirile faţă de altă legumă
- să recunoască şi să denumească obiecte cu care se aseamănă roşia;
- să descrie părţile componente ale roşiei;
- să cunoască regulile de igienă şi să le respecte

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE : conversatia; explicatia, observaţia; conversaţia euristică
MATERIAL DIDACTIC: coşul cu legume de toamnă, ecusoane - legume de toamnă folosite ca
stimulente, „ Lego”, plastilină, planşete
BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008
2.,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 la 6/7 ani) ”, M.E.C.T. – 2008
SCENARIUL ZILEI:

I. ADP
Activitatea incepe cu întâlnirea de dimineaţă:
1.Salutul: „Dimineaţa ne-am trezit
La grădiniţă am venit
În semicerc să ne aşezăm
Cu toţii să ne salutăm
„Bună dimineaţa, dragi voinici!
Mă bucur că sunteţi aici
A început o nouă zi
Bună dimineaţa, dragi copii!”
2.Împărtăşirea cu ceilalţi: „ Aş vrea să vă întreb: voi ştiţi ce surptize ne aduce toamna-n coş?”
3. Activitatea de grup: Copiii răspund la întrebări îşi dau cu părerea cam ce surprize aduce toamna
cu ea: fructe şi legume.
Activitatea continuă cu jocul de atenţie: „Coşul rupt”. Copiii stau pe scăunele. Conducătorul
jocului ( la început educatoarea) se mişcă în cerc, trece prin faţa copiilor şi spune: „ Mă duc cu coşul
la piaţă să cumpăr un morcov”. Copilul care are ecusonul cu morcovul porneşte după conducătorul
jocului care-şi continuă permanent mersul în cerc. Jocul continuă astfel până când se ridică toţi
copiii. Conducătorul exclamă: „ Coşul s-a rupt!” La auzul acestor cuvinte, fiecare copil, inclusiv
conducătorul jocului, se repede să ocupe un scaun. Copilul care rămâne în picioare devine noul
conducător al jocului.
4. Noutăţile zilei: : „ Pentru că toamna este atât de generoasă şi ne oferă o mulţime de fructe şi
legume foarte gustoase care nouă ne plac şi care au foarte multe vitamine m-am gândit ca astăzi să
discutăm despre legumele care se coc in anotimpul toamna. ”

Tranziţii: Către centre noi plecăm


Şi frumos o să lucrăm
O să ne jucăm
Apoi lecţia o s-o-nvăţăm.

II. ALA
Copiii îşi continuă ziua cu activitatea la centrele de interes: la Artă copiii vor modela cu
ajutorul plastilinei „coşul cu legume”, la Joc de rol copiii se vor juca „ De-a gospodinele”, iar la
Construcţii copiii vor construi prin imbinare, suprapunere, alăturare „Lădiţe pentru legume”.

Tranziţii: Câte unul. câte doi


Frumos alergăm şi noi
Pe băncuţa ca să stăm
Lecţia să o învăţăm!

III. ADE DŞ: „Coşul cu legume de toamnă” - observare


DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
DIDACTICE DIDACTICE (instrumente şi indicatori)
Moment Pentru o bună desfăşurare a
organizatoric activităţii se vor lua următoarele
măsuri:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului sub formă
de careu deschis;
- intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă;
Le voi povesti copiilor că pe drum Conversaţia Observarea
Captarea spre grădiniţă m-am întâlnit cu Zâna comportamentului copiilor
atenţiei Toamna care mi-a spus că a lasat în
grupă la noi un pachet. Îmi voi
exprima mirarea faţă de pachetul ce
se afla în mijlocul salii de grupă..
Pentru a trezi interesul copiilor voi
incerca să deschid pachetul, dar
pentru ca nu reuşesc o sa- i rog pe
copii să mă ajute.În pachet se află
coşul cu legume de toamnă.

„ Pentru că toamna este atât de Explicaţia


generoasă şi ne oferă o mulţime de
fructe şi legume foarte gustoase care
Anunţarea temei nouă ne plac şi care au foarte multe
şi a obiectivelor vitamine m-am gândit ca astăzi să
discutăm despre legumele care se
coc in anotimpul toamna. ”

Prezentarea Astăzi vom vedea ce legume ne Conversaţia Observarea


noului conţinut aduce toamna in coş. comportamentului copiilor

Se citeşte copiilor următoarea


ghicitoare:
Dirijarea
învăţării Au plecat spre ţări cu soare
Păsările călătoare,
Căci la noi e frig şi plouă.
Vântul bate cu putere Evaluarea răspunsurilor
Frunzele au căzut şi ele. copiilor
În cămară adunate
Stau la sfat fructele toate
Nu este greu de ghicit
Ce anotimpă a sosit?
( Anotimpul Toamna )

şi se solicită răspunsul.
Se prezintă copiilor coşul cu legume.
- Acum vreau sa-mi spuneti ce avem
pe măsuţă?
Se formulează întrebări ajutătoare
pentru a antrena copiii in activitate:
- Ce culoare are rosia din mana mea?
- Am vazut cum sunt rosiile, dar Observaţia Evaluez capacitatea
morcovul din mana mea ce culoare copiilor de a se exprima
are? Dar ceapa, ardeiul,cartoful, corect, clar si expresiv
varza, vanata?

S-ar putea să vă placă și