Sunteți pe pagina 1din 13

Borţeanu Silvia

Grădiniţa nr. 197 ”Zâna florilor”,


Bucureşti

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Mare
Tema anuală de studiu: Când, cum şi de ce se întâmplă
Tema activităţii: “ Coşul plin de bogăţii al toamnei”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activităţii: verificare şi consolidare
Componenţa activităţii:
▪ Activitate de dezvoltare personală ( Întâlnirea de dimineaţă)
▪ Activităţi liber alese (etapa I şi etapa a III-a)
▪ Activităţi pe domenii experienţiale: Domeniul ştiinţă (Cunoaşterea mediului – Joc
didactic ”Fruct sau legumă?”) şi Domeniul om şi societate (Activitate practică –
”Ne facem singuri jucării”)

Scopul activităţii:Exersarea/aprofundarea unor cunoştinţe legate îndeosebi de


fructele şi legumele toamnei, dar şi privind principalele
caracteristici ale anotimpului toamna.
 Dezvoltarea capacităţii de a cerceta, analiza, de a
face alegeri şi de a lua decizii.
 Dezvoltarea abilităţii de a relaţiona cu ceilalţi.

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:


- să recunoască fructe şi legume de toamnă, având ca suport ghicitori sau
asocieri logice;

1
- să descopere, cu ajutorul analizatorilor: tactil sau gustativ, legume,
fructe, denumiri de dulceţuri sau plăcinte care le sunt puse la dispoziţie în
joc;
- să redea în mod creativ un aspect legat de tema dată, utilizând tehnici
diferite de lucru (asamblare, lipire, îmbinare etc) şi diferite accesorii
precum: scobitori, beţe de chibrit, plastilină, hârtie creponată sau glasată,
carton etc;
- să exprime impresii, trăiri afective şi idei proprii legate de tema dată, în
timpul şi/sau la sfârşitul activităţii (la evaluarea lucrărilor);
- să manifeste spirit de cooperare în activitatea de grup, comunicând cu
partenerii de joc pentru realizarea sarcinilor comune.

Metode şi procedee: Explicaţia, conversaţia, jocul, problematizarea, competiţia,


exerciţiul.

Material didactic: Jetoane reprezentând fructe şi legume de toamnă, tabla


magnetică, săculeţ cu legume şi fructe, calculator, CD cu fructe şi
legume, plicuri cu întrebările, ecusoane (fructe şi legume), borcane cu
dulceaţă (gutui, prune, struguri, mere), plăcinte (mere, dovleac, morcov,
spanac, varză), scobitori, beţe de chibrit, plastilină, hârtie creponată sau
glasată, carton, foi de hârtie colorate, fişe, creioane colorate, maşini,
tractoare, coşuri de plastic, jetoane reprezentând aspecte din cele patru
anotimpuri.

Durata: 1 h şi jumătate

Bibliografie:  ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani”, MECT,


2008
 ,,Revista Învăţământului preşcolar nr.1-2/2008 şi nr.3- 4/2008”
 „ Texte pentru educaţia limbajului la preşcolari”, M. Bizdună şi
A. Neagu, Editura PROGNOSIS
2
 „Introducere în pedagogia preşcolară”, A.Glava, Editura Dacia,
Cluj-Napoca, 2002

Scenariul zilei

Întâlnirea de dmineaţă: Salutul, completarea panoului de prezenţă şi a


calendarului zilei. Se poartă o scurtă discuţie despre anotimpul toamna şi bogăţiile
lui apoi se se recită poezia “Toamna” de Demostene Botez.
După întâlnirea de dimineaţă, educatoarea anunţă copiii de primirea unei
scrisori de la Spiriduşul Legumici care are mare nevoie de ajutorul copiilor pentru
a-i organiza Toamnei o petrecere de adio. (Captarea atenţiei pentru Activitatea pe
domenii experienţiale).
Se anunţă şi se desfăşoară, cu întreaga grupă de copii, jocul didactic de
cunoaşterea mediului cu tema: “Fruct sau legumă”.
Sarcina didactică: recunoaşterea fructelor /legumelor de toamnă prin mai
multe procedee: ghicitori, cu ajutorul analizatorului tactil şi al celui gustativ).
Elementele de joc: citirea de către educatoare a sarcinii de pe bilet, răspuns
individual sau în cor, deplasarea, mânuirea jetoanelor pe tabla magnetică, aplauzele.
Regulile jocului: copilul numit de educatoare: (1) răspunde la ghicitoare, (2)
vine şi caută în săculeţ o legumă sau un fruct cu ajutorul analizatorului tactil, apoi
aşează jetonul care reprezintă fructul/leguma pe tabla magnetică, (3) gustă dulceaţă
sau plăcintă şi denumeşte fructul/leguma din care a fost realizat, (4) răspunde la
întrebările cu tâlc. Răspunsurile corecte sunt aplaudate şi recompensate cu jetoane
reprezentând fructe sau legume.
După jocul de probă şi exersarea sarcinii de joc cu cel puţin jumătate dintre
copii, se trece la următoarele variante (fiecare sarcină este specificată într-un plic
trimis de Spiriduşul Legumici):
1. Copiii găsesc răspuns la ghicitorile despre fructe/legume de toamnă. Dacă
răspunsul este corect, pe monitorul calculatorului apare fructul/leguma
respectivă;
3
2. Copiii ghicesc fructul/leguma ascunsă în săculeţ, folosindu-se de analizatorul
tactil. Apoi, ei trebuie să aleagă imaginea fructei/legumei respective şi să o
aşeze pe tabla magnetică: în oala de ciorbă (pentru legume) sau în borcanul de
dulceaţă (pentru fructe);
3. Copiii ghicesc fructul/leguma cu ajutorul analizatorului gustativ. Se vor gusta
diferite dulceţuri (gutui, mere, struguri, prune) sau plăcinte de legume
(dovleac, morcov, spanac, varză);
4. Copiii răspund la câteva întrebări cu tâlc. Se poate cere copiilor să numească:
leguma care este nelipsită la gătit (ceapa), fructul din care se poate face şi
mâncare (gutuia), cum se numeşte mâncarea care conţine foarte multe legume
(ghiveci), cum se numeşte amestecul de fructe (salată de fructe) etc;
Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu un jeton pe care se află un fruct
sau o legumă.
La finalul activităţii, copiii vor fi invitaţi să aşeze scăunele de plastic, pe
culori, şi să viziteze locul unde Spiriduşul Legumici a pregătit coşuri pline cu
fructe, legume şi alte materiale necesare realizării activităţii practice “Ne facem
singuri jucării” (tranziţie). Astfel se va face trecerea către activitatea practică în
care ei vor realiza jucării din fructul sau leguma preferată, ajutându-se de materiale
ca: scobitori, beţe de chibrit, plastilină, hârtie creponată sau glasată, carton, etc. Cu
lucrările lor se va amenaja o mini expoziţie în sala de grupă, lucrările urmând a fi
trimise Spiriduşului Legumici pentru a fi oferite în dar musafirilor Toamnei de la
petrecerea de adio.
Pe măsură ce termină lucrarea, fiecare copil îşi va alege un loc de joacă la una
din zonele: Artă – “ Coşul toamnei” - desen şi colorare în contur (fructe, legume,
coşuri cu fructe şi legume, etc), Joc de rol – “De-a şoferii de camion” ( copiii
transportă la “piaţă” fructe/legume realizate din plastic) sau Biblioteca – “Unde este
toamna?” (sortare de jetoane reprezentând aspecte caracteristice anotimpului).
La finalul zilei, copiii se împart în două grupe: Grupa legumelor şi Grupa
fructelor, în funcţie de jetoanele pe care le-au primit la jocul didactic şi se joacă un
joc de mişcare tip: “Cursa cu obstacole” (copiii transportă în linguri de lemn

4
fructe/legume, păşind peste anumite obstacole sau ocolindu-le; câştigă echipa care
umple Coşul plin de bogăţii al toamnei cu cât mai multe fructe sau legume).
Copiii se pregătesc pentru servirea mesei de prânz; ei părăsesc sala de grupă
cântând “Toamna harnică” (rutină şi tranziţie).

5
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele activităţii Conţinutul activităţii Strategii didactice


Pregătirea materialului didactic;
1. Moment organizatoric Aranjarea mobilierului; Conversaţia
Intrarea copiilor în clasă.

2. Captarea atenţiei Se va realiza prin citirea scrisorii de la Spiriduşul


Legumici, care cere ajutorul copiilor în realizarea Conversaţia
unei surprize Toamnei pentru petrecerea de adio.

3. Anunţarea temei şi a obiectivelor Se anunţă copiii că vor desfăşura o activitate Explicaţia


„Coşul plin de bogăţii al toamnei” în care vor
vorbi despre toamnă şi bogăţiile ei, îndeosebi
legume şi fructe, şi în care vor face jucării din
legume şi fructe

4. Desfăşurarea activităţii Se desfac plicurile cu întrebări. Se explică


copiilor modul de desfăşurare al concursului

6
privind bogăţiile toamnei şi se face, practic, jocul Explicaţia
de probă apelând la sarcinile din primul plic: Jocul
1. Primul plic conţine ghicitori despre fructe Problematizarea
sau legume. Educatoarea citeşte ghicitoarea, iar Competiţia
copiii găsesc răsunsul. Dacă răspunsul este
corect, pe ecranul calculatorului va apărea
imaginea fructului sau a legumei respective.
Variante:
2. Următorul plic conţine sarcina: „Ghiciţi
prin pipăire, ce fructe/legume sunt ascunse în
săculeţul toamnei. Apoi, aşezaţi jetonul cu
fructul/leguma ghicită, pe tabla magnetică, în
oala de ciorbă ori în borcanul de dulceaţă”.
Copiii extrag dn săculeţ un fruct sau o legumă
şi, numai pipăind-o, anunţă ce urmează să scoată
din săculeţ. În funcţie de ce scot din săculeţ, ei
postează la locul potrivit, pe tablă.
3. Sarcina conţinută de al treilea plic: „Spune
ce ai gustat?”. Copiii sunt invitaţi să-l ajute pe
Legumici să eticheteze dulceţurile şi plăcintele
7
făcute pentru petrecerea de adio a Toamnei. Pe
rând, câte un copil va gusta dulceaţă (de gutui,
prune, struguri) sau plăcintă (de dovleac,
spanac, morcov, varză), va alege eticheta
corespunzătoare pe care o va aşeza pe borcan
sau pe farfurie.
4. Ultimul plic conţine câteva întrebări cu tâlc
- Se cere copiilor să numească: leguma care este
nelipsită la gătit (ceapa), fructul din care se
poate face şi mâncare (gutuia/pruna), cum se
numeşte mâncarea care conţine foarte multe
legume (ghiveci), cum se numeşte amestecul de
fructe (salată de fructe). Toate acestea au un
sens: să îl ajute pe Spiriduşul Legumici să le
pregătească musafirilor şi alte feluri de mâncare,
despre care el doar a auzit şi pe care nu ştie cum
să le prezinte.
5. Obtinerea performanţei Copiii sunt invitaţi la mese unde sunt pregătite
materialele necesare desfăşurării Activităţii Conversaţia
practice „Ne facem singuri jucării”.
8
După ce educatoarea anunţă copiii că
Spiriduşul Legumici i-a rugat să facă câteva
jucării din legume şi fructe pentru a le oferii
musafirilor la petrecerea de adio a Toamnei,
aceştia sunt invitaţi la lucru.
Educatoarea urmăreşte îndeaproape fiecare
copil, discută cu ei despre leguma sau fructul
ales, proprietăţile lui, despre ce crede că poate
realiza din el pentru petrecere etc. De asemenea,
educatoare va da indicaţii sau îi va ajuta să
rezolve sarcina, după caz.
Lucrările se expun în ordinea finalizării lor,
alcătuindu-se o miniexpoziţie.
Copiii sunt anunţaţi că pot merge la baie şi că,
la întoarcere pot merge la centrele pregătite.
(rutină şitranziţie)
6. Asigurarea retenţiei şi a transferului Pe măsură ce termină lucrarea şi se întoarce de la
baie, fiecare copil îşi va alege un loc de joacă la
unul din centrele: Artă – “ Coşul toamnei” -
desen şi colorare în contur (fructe, legume, coşuri
9
cu fructe şi legume, etc), Joc de rol – “De-a
şoferii de camion” ( copiii transportă la “piaţă”
fructe/legume realizate din plastic) sau Biblioteca
– “Unde este toamna?” (sortare de jetoane
reprezentând aspecte caracteristice anotimpului).
Educatoarea trece pe la centre şi urmăreşte
cum lucrează copiii, îi ajută sau îi stimulează să
găsească soluţiile potrivite, să coopereze, să
discute între ei despre legume, fructe, bogăţiile
toamnei, etc.
La final, copiii se împart în două grupe:
Grupa legumelor şi Grupa fructelor, în funcţie de
jetoanele pe care le-au primit la jocul didactic şi
se joacă un joc de mişcare tip: “Cursa cu
obstacole”. Sarcina jocului este următoarea:
copiii transportă în linguri de lemn fructe/legume,
păşind peste anumite obstacole sau ocolindu-le,
până la “bucătărie” unde sunt aşezate coşuri
speciale pentru salata de legume şi salata de
fructe. Câştigă echipa care umple Coşul toamnei
10
cu cât mai multe fructe sau legume.

7. Fixarea cunoştinţelor şi aprecierea Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a


activitătii copiilor întregii activităţi, implicând cât se poate de mult
copiii;
Copiii părăsesc sala de grupă cântând „Toamna
harnică” şi se pregătesc pentu masa de prânz.

11
ANEXA 1

Dragi copii,

Mă numesc LEGUMICI şi sunt unul dintre Spiriduşii Toamnei. Am o mare


rugăminte la voi. Vrem să-i pregătim Toamnei înainte de plecare o mare petrecere de
adio, dar, în grabă am cam încurcat lucrurile şi am mare nevoie de ajutorul vostru.
Am pus câteva plicuri în care am explicat ce greşeli am făcut şi v-am trimis câteva
materiale, să mă ajutaţi să-i organizez Toamnei o petrecere de adio bine meritată.
Sunt sigur că vă veţi descurca. Succes!

Vă mulţumesc!

Spiriduşul Legumici

12
ANEXA 2
GHICITORI
Cand o tai, e cu temei
De ce plangi de mila ei?
Doar da gust mancarii
Ce-i?
(Ceapa)

Nu-i ca varza-nfofolita,
Dar e sora ei gatita
C-o rochita impletita.
(Conopida)

Nas la omul de zapada


Iepurele vrea sa-l roada
(Morcov)

Am un cojoc
Ce tine patru frati la un loc
(Nuca)

Mere mari cu biberon


Au crescut la noi in pom
(Para)

Ciucur verde sau roscat


Pe arc sta agatat
Cine este? L-ati aflat?
(Strugurele)
0
13

S-ar putea să vă placă și