Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

Unitatea de invatamant: G.P.P.KINDER WORLD AYAN

Educatoare: TUDOSE CRISTIANA ELENA

Grupa: Mijlocie / Nivel I

Data: 10.02.2023

Tema anuală de studiu: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”

Tema săptămânii: ,,Animale din pădure”

Forma de organizare: Activitate integrată ( o zi)

Tema activității integrate: ,,Alături de viețuitoarele pădurii”

Tipul activității: mixtă

CATEGORII DE ACTIVITĂȚI ABORDATE:

1) Activități de dezvoltare personală (ADP):

Întâlnirea de dimineață: „Prietenii din pădure” (Salutul ; Prezența ; Calendarul naturii ; Activitatea de grup ; Noutatea zilei)

Rutine: primirea copiilor ; micul dejun;

,,Sunt prietenul animalelor”- deprinderea de a iubi și a proteja animalele

Tranziții: ,,Noi zburăm ca fluturașii”; ,,Când am fost noi la pădure”; ,,Bat din palme”;

Joc cu text și cânt: ,,Înviorarea”; ,,Ursul doarme”

2) Activități pe domenii experențiale (ADE):


DLC –,,Căsuța din oală”– povestirea educatoarei

DEC –,,Căsuță- oală pentru fiecare”- pictură

3) Activități liber alese (ALA):

ALA I Stiință: „Hrană pentru micile viețuitoare”- sortare de semințe și cereale

Artă: „Copacul din pădure”- motolire, lipire

Construcții: ,,Căsuțe pentru păsări”-asamblare piese de construit

ALA II Joc de mişcare: „ Ștafeta ursuleților”

Joc de atenție: „Spune ce animal lipsește ?”

OBIECTIVE GENERALE:

S1 – Îmbogăţirea cunoştinţelor preşcolarilor referitoare la viețuitoarele pădurii și a mediului în care acestea trăiesc;

S2 – Dezvoltarea proceselor psihice de cunoaștere: spirit de observație, atenție voluntară, limbaj, imaginație reproductivă și creatoare, precum şi
formarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;

S3 – Cultivarea și educarea unei atitudini pozitive față de sine și față de ceilalți;

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE

III.1.1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea şi învăţarea în situaţii noi ;

III.3.3.2. Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice, muzicale şi practice, în conversaţii şi povestiri creative;

III.1.1.1. Exersează, cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj în vederea înţelegerii şi receptării lui ( comunicare receptivă)

IV.1.1.2. Demonstrează înţelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoţiilor, semnificaţiilor etc (comunicare expresivă);

IV.2.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;

V.2.2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Pe parcursul și până la sfârșitul activității, preșcolarii vor fi capabili


O1: Să redea, pe scurt, momentele principale ale poveştii, în urma povestirii educatoarei, având ca suport intuitiv macheta poveștii;
O2: Să utilizeze cuvintele noi întâlnite în text ( namilă, mânios, ostenit), în momentul fixării conținutului poveștii;

O3: Să desprindă mesajul transmis de poveste, folosind un limbaj adecvat vârstei;

O4: Să utilizeze tehnici variate de pictură în realizarea lucrării;

O5: Să utilizeze tehnici de lucru învăţate anterior în vederea realizării temei date (mototolire, lipire, asamblare);

O6: Să sorteze semințele de același fel din amestec;

O7: Să respecte regulile în cadrul jocurilor propuse de către educatoare.

STRATEGII DIDACTICE

Metode și procedee: conversația, povestirea, explicația, demonstraţia, exercițiul, observația, jocul, problematizarea, instructajul, Turul
galeriei.

Mijloace didactice: panou Întâlnirea de dimineață, urs de pluș, siluete din polistiren ale personajelor din poveste, macheta, polistiren,
acuarele, pensule, bețișoare igienice, paletare, lipici, carton reciclabil, hârte creponată, boabe de semințe și cereale, masa luminoasă, pahare de
plastic, piese de construit, calculator, ecusoane, recompense .

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.

SISTEM DE EVALUARE

Forme de evaluare: continuă.

Metode și tehnici de evaluare: observare curentă, chestionare orală, analiza produselor activității, verificarea prin probe practice.

Instrumente de evaluare: aprecieri verbale, recompense.

DURATA: o zi.

Bibliografie:
Glava, A. ,Chiș O., Tǎtaru, L. (2014), “Piramida Cunoașterii-repere metodice ȋn aplicarea curriculumului preșcolar “, Editura Diamant

Bizdună, M. , Neagu, A., „Texte pentru educaţia limbajului la preşcolari”, Editura PROGNOSIS

Rodica Brănișteanu, ,,Paradigme ale integrării curriculare în grădiniță”, Editura Delta Cart Educațional, Pitești, 2011;

“Curriculum pentru educaţia timpurie” , 2019;

SCENARIUL ZILEI

Sala de grupă va fi organizată pe două compartimente: o jumătate în care scăunelele vor fi aşezate în formă de semicerc (unde se va desfăşura
Întâlnirea de dimineaţă, precum şi prima parte a activităţii integrate) şi cealaltă jumătate unde măsuţele vor fi aranjate pentru activitatea din cadrul
domeniului estetic și creativ, respectiv activitatea de pictură. Copiii vor intra în sala de grupă şi se vor aşeza pe scăunelele aranjate în formă de
semicerc, pentru desfăşurarea Întâlnirii de dimineaţă, astfel încât, fiecare copil să păstreze o distanță maximă posibilă, dar și să aibă contact vizual cu
toţi ceilalţi copii ai grupei.

Întâlnirea de dimineață va debuta prin recitarea de către preșcolari a poeziei ,,Gândul bun”.

Salutul se va realiza după formula: ,,Bună dimineata, iepuraș Sofia! ( în funcție de animalul reprezentat pe ecusonul din piept). Fiecare copil
salutându-și astfel colegul aflat în stânga sa, prin întoarcerea capului spre acesta.

Prezența se realizează prin așezarea fotografiilor de către fiecare copil la panoul de prezență, în locul destinat celor prezenți, după care vom
enumera copiii care lipsesc și le vom așeza fotografiile în locul destinat fotografiilor copiilor care lipsesc.

Se vor stabili coordonatele zilei: ziua săptămânii, dată, luna, anul, anotimpul, condiţiile meteorologice şi se vor completa la panou realizându-
se astfel Calendarul Naturii, după care se face trecerea la activitatea de grup prin tranziția: ,,Înviorarea”. Activitatea de grup constă într-un joc de
atenţie - ,,La plimbare, pe cărare prin pădure”, iar cadrul etapei Noutatea zilei, va fi prezentat copiilor Moş Martin- ursul (jucărie de pluș).
Educatoarea le va povesti copiilor motivul pentru care Moș Martin se află la ei în grupă.

,, Moș Martin este foarte supărat, deoarece prietenii lui din pădure sunt necajiți că au rămas fără casă și asta din cauza lui. O să aflați cum
s-a întâmpat acest lucru ascultând povestea care urmează să v-o spun”.

Voi anunţa în termeni accesibili tema activităţii de astăzi: ,,Alături de vieţuitoarele pădurii”, explicându-le că în prima parte a activităţii vor
asculta povestea ,,Căsuţa din oală”, urmând ca după aceea să desfășurăm o activitate de pictură cu tema ,,Căsuță- oală pentru fiecare”, ajutându-l
astfel pe Moș Martin să le facă o surpriză prietenilor săi. După activitatea de pictură ne vom îndrepta spre centrele deschise astăzi și anume: Știință,
Artă și Construcții, în cadrul cărora vom realiza o machetă, cadou pentru Moș Martin, iar în încheiere vom desfășura jocurile ,,Ștafeta ursuleților” și ,,
Spune ce animal lipsește?

Cu ajutorul tranziției :,,Noi zburăm ca fluturașii”, ne vom aşeza pe scăunele, iar copiii vor asculta povestea: „Căsuța din oală”. Pentru
expunerea poveștii voi folosi ca supurt siluete din polistiren care reprezintă oala și personajele din poveste, pe care le voi descoperii pe rând, în
funcție de întâmplările care au loc. În timpul povestirii explic şi cuvintele necunoscute din textul poveştii. După terminarea povestirii adresez câteva
întrebări copiilor pentru a vedea dacă au fost atenţi şi au reţinut ceva din această poveste. În uma audierii poveștii copii află de ce Moş Martin este
supărat: a spart oala-căsuţă şi animalele au fugit în pădure, iar iarna este grea și nu vor avea unde să se adăpostească. Noi o să-l ajutăm pe Moș
Martin să le facă o surpriză animalelor din poveste, așa ca vom realiza câte o căsuță-oală pentru fiecare. Propun copiilor să-i arătăm lui Moș
Martin ,,Dansul fulgilor de nea”, tranziție care va face trecerea la activitatea de pictură.
Copiii se vor împărții în șase grupe și fiecare grupă va picta pe placa din polistiren care are forma unei oale. După ce copiii vor picta o faţă a
oalei, se vor întoarce în semicerc, iar cu ajutorul unor siluete din carton care reprezintă personajele din poveste, se realizează verificarea şi fixarea
poveştii ascultate, după care se vor întoarce la măsuțe pentru a finaliza activitatea de pictură.
Cu ajutorul tranziției ,,Când am fost noi la pădure”, copiii se vor îndrepta spre baie, pentru igienizarea mâinilor.
Le amintesc copiilor ca îi pregătim și lui Moș Martin o surpriză, așa că vor realiza o machetă care va reprezenta o pădure cu adăposturi și
hrană pentru micile viețuitoare.
Fiecare copil își alege centrul la care dorește să-și desfășoare activitatea . Le voi prezenta tema fiecărui centru și le voi explica și demonstra
ce au de făcut. La centrul Artă: „Copacul din pădure”- motolire, lipire; Stiință: „Hrană pentru micile viețuitoare”- sortare de semințe și cereale;
Construcții:,,Căsuțe pentru păsări”-asamblare piese de construit.
Pe tot parcursul desfăşurării activităţii la centre, copiii vor fi încurajaţi şi sprijiniţi în vederea realizării sarcinilor primite. Voi face evaluări
parţiale la fiecare sector cu ajutorul lui Moș Martin, care se arată încântat de modul în care copiii au lucrat. Voi aprecia atât finalizarea sarcinii, cât şi
curăţenia făcută la locul de joacă. Lucrările realizate la centre vor fi așezate pe macheta.
În ultima parte a activității ne vom juca împreună cu Moș Martin jocul de mișcare: ,,Ștafeta ursuleților”, jocul de atenție:,,Spune ce animal
ipsește ?”
Se stabileşte împreună cu copiii tot ce au învăţat pe parcursul zilei: au ascultat povestea ,,Căsuţa din oală”, au pictat un nou adăpost pentru
animalele din poveste, la centre au realizat o machetă, după care ne-am jucat jocurile ,,Ștafeta ursuleților” și jocul de atenție: ,,Spune ce animal
ipsește ?”; apoi se face evaluarea zilei, precizându-se progresul realizat de fiecare copil în raport cu el însuşi.
Voi oferii copiilor recompense și vom desfășura jucul cu text și cânt ,,Ursul doarme”.
Strategii didactice Sistem de evaluare
Eveniment Forme Instru-mente
Ob Conţinut ştiinţific Metode şi Resurse
didactic/ Timp de orga- Forme Metode de evaluare
procedee materiale
nizare
1. Moment Pregătirea sălii de grupă: materiale, mobilier,
organizatoric ambient, asigurându-se astfel condiţiile optime de
desfăşurare a activităţii propuse.
2. Crearea Întâlnirea de dimineață va debuta prin
motivaţiei recitarea de către preșcolari a poeziei ,,Gândul
specifice bun”.
25 min.
Salutul se va realiza după formula: ,,Bună
dimineata, iepuraș Sofia! ( în funcție de animalul
reprezentat pe ecusonul din piept). Fiecare copil
Conversaţia
salutându-și astfel colegul aflat în stânga sa, prin
întoarcerea capului spre acesta.
Frontal
Prezența se realizează prin așezarea
fotografiilor de către fiecare copil la panoul de
prezență, în locul destinat celor prezenți, după care
vom enumera copiii care lipsesc și le vom așeza
fotografiile în locul destinat fotografiilor copiilor Conti-
Panou
care lipsesc. nuă
Întâlnirea de
Se vor stabili coordonatele zilei: ziua dimineața
săptămânii, dată, luna, anul, anotimpul, condiţiile Observare
meteorologice şi se vor completa la panou
realizându-se astfel Calendarul Naturii. curentă

Tranziţie: ,,Înviorarea”
Individual
Activitatea de grup constă într-un joc de
atenţie - ,,La plimbare, pe cărare prin pădure”.
Copiii vor primii câte un ecuson care reprezintă câte
un animal sălbatic (șoarece, broască, iepure, vulpe,
lup, urs) . În timp ce copiii stau pe scăunele,
conducătorul jocului ( educatoarea) se mişcă în cerc,
trece prin faţa lor şi spune:’’Am plecat spre pădure
şi după mine s-au luat nişte şoricei-chiţ, chiţ.
Mergând aşa ei aud pisica şi repede au plecat spre Frontal
casa lor. Trecând pe lângă lac aud broscuţele făcând
oac,oac. Văzând barza zburând pe deasupra repede,
Ecusoane
repede broscuţele au sărit în lac. Ajung în pădure şi
iepuraşii dragălaşi se plimbă şi ei. La auzul că
vulpea e pe aproape o iau la fugă şi se ascund. Explicația
Vulpea se plimbă şi ea pe cărare cu coada ei
stufoasă. Se sperie când îl vede pe lup. Lupul a iesit Jocul
la din ascunzătoare deoarece era tare infometat, însă Observare
la auzul unui mormăit s-a speriat tare, deoarece era
curentă
ursu cel care făcea mor, mor, mor’’( fiecare copil se
va plimba în funcţie de animalul de pe ecusonul din
piept şi se va aşeza înapoi la locul lui când va auzi
că vine un alt animal).

În cadrul etapei Noutatea zilei, va fi


prezentat copiilor Moş Martin- ursul (jucărie de
pluș). Educatoarea le va povesti copiilor motivul
pentru care Moș Martin se află la ei în grupă. Conti-
nuă
,,Moș Martin este foarte supărat, deoarece
prietenii lui din pădure sunt necajiți că au rămas Urs de pluș
fără casă și asta din cauza lui. O să aflați cum s-a Conversaţia
întâmpat acest lucru, ascultând povestea care
urmează să v-o spun”

3. Anunţarea Voi anunţa în termeni accesibili tema


temei şi activităţii de astăzi: ,,Alături de animalele
enunţarea pădurii”, explicându-le copiilor, că în prima parte a Conversaţia
Frontal
obiectivelor activităţii vor asculta povestea ,,Căsuţa din oală”,
5 min urmând ca după aceea să desfășurăm o activitate de
pictură cu tema ,,Căsuță- oală pentru fiecare”, Explicaţia
ajutându-l astfel pe Moș Martin să le facă o surpriză
prietenilor săi. După activitatea de pictură ne vom
îndrepta spre centrele deschise astăzi și anume:
Știință, Artă și Construcții, în cadrul cărora vom
realiza o machetă, cadou pentru Moș Martin, iar în
încheiere vom desfășura jocurile ,,Ștafeta
ursuleților” și ,, Spune ce animal lipsește?

4. Dirijarea Le voi spune copiilor titlul poveştii. 2- 3 copii


învăţării Conversaţia
repetă titlul :’’Căsuţa din oală’’, apoi întreaga grupă.
prin abordarea
integrată a Planul de idei al povestirii: Observare
conţinuturilor. curentă
Conti-
35’min 1. Şoricelul găseşte oala în mijlocul câmpului şi se
Frontal nuă
instalează în ea. Povestirea

2.Şoricelul o primeşte şi pe broscuţă în casă.

3. Pe rând în casă se instalează: iepurele, vulpea şi


Macheta
lupul. poveștii
,,Căsuța din
4.Oala se sparge sub greutatea lui Moş Martin, care
oală”
nu a ştiut că este o căsuţă.

5. Moş Martin se sperie de spargerea oalei de


pământ.

6. Cei cinci prieteni care locuiau în oală se sperie şi


ei şi fug în pădure.

Povestea va fi expusă cu mare atenţie la


Povestirea
inflexiunile vocii, în funcţie de personajele din
poveste ţinându-se cont de stările afective pe care
textul literar le implică şi anume: tonul cald potrivit
cu importanţa faptelor, modularea vocii pentru a
imita personajele, marcarea pauzelor determinate de
Frontal
punctuaţie, mimică şi gesturi adecvate situaţiilor Macheta
prezentate. Prin toate aceste mijloace se va încerca poveștii
să se imprime povestirii caracterul plastic- intuitiv. ,,Căsuța din
De asemenea se va sublinia repetiţia: “Casă – oală”
căsuţă, cine locuieşte aici?” pentru a putea fi
reţinută de copii în vederea redării ei în partea
finală.
Tranziţie: ,,Dansul fulgilor de nea”
Exerciţiul Chestiona-
Ne vom reaminti povestea pe care am
Conti- re orală
ascultat-o. Calculator Individual nuă
Cum s-a numit povestea pe care aţi ascultat-
O1 Aprecieri
o? verbale
Unde şi-au găsit animalele noastre căsuţa?
Problematiza
O2 Cine a gasit oala?; Cine a mai venit în rea
căsuţă? S-au înţeles aceste animale?
Ei au fost prieteni până într-o zi când ce s-a
O3
întâmplat?
A vrut ursul să strice căsuţa?
N-a vrut, dar nu a fost atent. Din neatenţie
putem să-i facem pe cei din jur să sufere.
Unde au fugit animalele?
Conti-
Astfel am afat de ce s-au supărat animalele pe Conversaţia nuă
Moș Martin și am hotărât să le pregătim o surpriză
și să le oferim un nou adăpost : ,,Căsuța-oală pentru
fiecare”.
Tranziţie: ,,Bat din palme”
Copiii se vor împărții în șase grupe în funcție de Pensule
O4 ecusonul din piept (grupa șoriceilor, broscuțelor,
iepurașilor, vulpilor, lupilor, ursuleților) și fiecare Explicația Acuarele
Demonstrația Analiza
grupă va picta pe placa din polistiren, care are
Paletare produselor
forma unei oale, folosind atât pensulele cât și activității
bețișoarele, îmbinând tehnicile de pictură învățate. Bețișoare ig.
După ce copiii vor picta o parte a plăcii de
O2 polistiren, se vor întoarce în semicerc, iar cu Exercițiul Forma de
ajutorul unor siluete din carton care reprezintă oală din
O3 personajele din poveste, se realizează repovestirea, polistiren
după care se vor întoarce la măsuțe pentru a finaliza
activitatea de pictură. Imagini cu
personajele
Pe ritmul tranziției :,,Când am fost noi la pădure”, din poveste
preșcolarii vor părăsi grupa pentru igienizarea Macheta
mâinilor.

5. Obţinerea Le amintesc copiilor ca îi pregătim lui Moș


performanţei Martin o surpriză, așa că în cadrul centrelor de Conversaţia
40’ min interes deschise astăzi, vor realiza o machetă care va
reprezenta o pădure cu adăposturi și hrană pentru
micile viețuitoare, care în acestă perioadă găsesc cu Pe grupe
greutate de mâncare. Fiecare copil își alege centrul
la care dorește să-și desfășoare activitatea .
Conti-
Le voi prezenta tema fiecărui centru, nuă
obiectivele urmărite pe înțelesul lor, le voi explica
și demonstra ce sarcini au de realizat.
Conversația
Artă: „Copacul din pădure”- vor lipi pe rola de Cosuleţe
carton, hârtie creponată maro, reprezentând Explicaţia Observare
trunchiul copacului și vor mototoli hârtie creponată Lipici curentă
O5
Demonstra-
verde formând cocoloașe de hârtie pe care le vor Făşii hârtie
ţia
lipii pe cartoan reciclabil, realizând astfel coroana creponată
verde a copacilor; Conti-
Instructajul
Role de nuă
Stiință: „Hrană pentru micile viețuitoare”- vor carton
sorta semințe și cereale de același fel din amestec; Individual
O6 Carton
Construcții: ,,Căsuțe pentru păsări”- vor asambla recicabil
piesele de construit realizând casuțe pentru păsări și
Semințe și
alte viețuitoare mici din pădure.
cereale
Înainte de începerea realizării sarcinilor de pe Pahare de
sectoare, copiii vor executa câteva exerciţii, pentru
încălzirea muşchilor mici ai mâinii. plastic
Masa
Pe tot parcursul desfăşurării activităţii la
luminoasă
centre, copiii vor fi încurajaţi şi sprijiniţi în vederea
Analiza
realizării sarcinilor primite. Voi trece pe la fiecare Piese de
produselor
sector, oferind ajutor copiilor care au nevoie. construit activității
Preşcolarii vor face ordine la locul unde și-au Exerciţiul
desfășurat activitatea, lăsând pe măsuţe doar
lucrările realizate. Verificarea
prin probe
Lucrările realizate la centre vor fi așezate pe practice
macheta, după care se face Turul galeriei. Ursul de pluș
In ultima parte a activității integrate, vom Macheta
desfășura jocul de mișcare ,,Ștafeta ursuleților”, în Observare
realizată
curentă
cadrul căruia copiii vor fi împărțiți în două echipe și
O7
aranjați în șir unul după celălalt. La semnalul Turul galeriei
START primul copil din fiecare echipă va alerga
pâna la punctul stabilit, se va întoarce la următorul
Urși de pluș
copil din șirul echipei sale și îi va preda ștafeta Pe grupe
(ursulețul din pluș) . Fiecare copil va proceda la fel Explicația
pâna când vor participa la ștafetă toți copiii din
Jocul
echipa. Câștigă echipa care termină mai repede
Conti-
cursa. nuă
Cursa se repetă de două -trei ori, în funcție de
dorința copiilor și timpul disponibil.
Observare
Jocul de atenție ,,Spune ce animal lipsește?”. curentă
Educatoarea așează pe măsuță cinci figurine
reprezentând animale salbatice. Copiii vor privii Exercițiu
câteva secunde animalele, după care își acoperă Animale din
O7 ochii. Educatoarea va lua un animal de pe măsuță, Individual
plastic
iar copiii vor spune ce animal lipsește. Pe parcursul
Explicația
jocului vor fi schimbate animalele și introduse un
număr mai mare.

Jocul Conti-
nuă
6. Asigurarea Se stabileşte împreună cu copiii tot ce au
retenţiei şi a desfășurat pe parcursul zilei: au ascultat Conversația
transferului povestea ,,Căsuţa din oală”, au pictat căsuțe pentru
5 min animalele din poveste și au realizat o machetă Frontal Conti-
pentru Moș Martin. nuă
-Cum s-a numit povestea pe care aţi ascultat-o? Exercițiu

- Ce am realizat în cadrul activității de pictura,dar la


centre?

- Cum s-au numit jocurile?

7. Evaluarea Se realizează evaluarea precizându-se progresul


activităţii realizat de fiecare copil în raport cu el însuşi. Voi Conversația Frontal Recompen-se
5 min face aprecieri verbale globale şi particularizate
Conti-
asupra activităţii desfăşurate de copii pe parcursul
Individual nuă
întregii zile și voi oferii recompense.

8. Încheierea În încheiere propun copiilor să ne jucăm jocul Obsevare


activităţii Jocul Ursuleți Frontal curentă
cu text și cânt ,,Ursul doarme”, după care vom
15 min gumați
părăsi sala de grupă pe tranziția ,,Mâinile ni le
spălăm”

S-ar putea să vă placă și