Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

Data:
GRUPA: Mică
Profesor înv. prescolar:
Tema anuală: “Cum este,a fost si va fi aici pe pamant?”
Subtema: “În pădure ”
Proiectul tematic: În lumea viețuitoarelor
Tipul activității: mixt
Forma de realizare : activitate integrata pentru o zi ( ADP; ALA;ADE)
Scopul activitătii: Dezvoltarea capacităţilor de receptare a mesajelor orale

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:

I. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA( ADP):


ADP
Intâlnirea de dimineaţă: “Ce animal mi-ar fi plăcut să fiu şi de ce?”
Rutine:Salutul, prezenta, completarea calendarului naturii.
Mesajul zilei:,, Lumea animalelorʺ
Deprinderi specifice: „Rița-Veverița își curăță blănița”
-deprinderea de a-și păstra îmbrăcămintea curată.
Tranziţii- Cate unul pe carare- joc muzical

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversaţia; povestirea; problematizarea, explicaţia; demonstraţia;


exerciţiul, elementul surpriza ( coletul lasat de Mos Martin)

1
Forma de organizare: frontal, si individual

I. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE ( ALA 1)- Centre de interes

CONSTRUCŢII: „Adăposturi pentru locuitorii pădurii”


JOC DE MASA: ,,Puzzle cu animale din padure’’

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să combine creativ piesele de construcţie pentru realizarea temei;
 să comunice verbal cu partenerii de construcție, folosind expresii adecvate temei;
 să manipuleze cu atenţie materialele puse la dispoziţie;
 educarea spiritului de cooperare şi toleranţă în activitatea de grup.
 să alcatuiasca intregul prin asamblarea pieselor

Metode si procedee: conversatia, explicatia, dialogul, turul galeriei.


Mijloace de invatamant: lego, cuburi din lemn, animale sălbatice în miniatură, puzzle
cu animale.
FORMA DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe grupuri mici.

III.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE( ADE)


DLC : “Ursul pacalit de vulpe, de Ion Creanga”- povestea educatoarei
DOS: „Masca ursului”-activitate practica

OBIECTIVE DE REFERINTA:

DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE:


-să urmărească linia poveştii privind simultan imaginilor;
-să demonstreze înţelegerea textului;
-să povestească coerent, fluent şi expresiv folosind intonaţia şi mimica potrivită;

2
DOMENIUL OM SI SOCIETATE:
-să identifice materialele de lucru;
-să asambleze elementele componente ce alcătuiesc tema propusă pentru realizare;
-să lipească elementele;
-să aprecieze lucrările colegilor;
-sa se bucure de reuşita,acurateţea şi aspectul lucrării.
STRATEGII DIDACTICE:
Procedurale: conversatia, explicatia, povestirea, demonstratia, exercitiul.
Materiale: - masca din carton , hartie maro, lipici, paiete, sclipici
-planşe cu imagini din povestea “Ursul pacalit de vulpe”;
-siluete reprezentând animalele din poveste;
-elementele componente ce vor fi lipite;
-stimulente.
Forma de organizare: frontal , individual.

IV. ACTIVITATI LIBER ALESE( ALA 3)


Joc de miscare- “Ursul şi iepurașii “

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 dezvoltarea atenţiei şi a vitezei de reacţie, stimularea dorinţei de a participa activ şi afectiv
la activitate ;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să respecte regulile stabilite de comun acord în cadrul grupului;
 să-şi dezvolte spiritul de orientare în spaţiu;
 să execute corect mişcările impuse de joc;
 participarea cu plăcere şi interes la joc alături de ceilalţi copii;

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE DIDACTICE:
 explicaţia;
 demonstraţia;
 exerciţiul;
 instructajul verbal;
 jocul;

2. MIJLOACE DIDACTICE:
 mască de urs;
-ecusoane cu iepurasi.

3
BIBLIOGRAFIE:
 BREBEN, S., GONGEA, E., RUIU, G., FULGA, M. - Metode interactive de grup,
Ghid metodic, Editura ARVES, Bucureşti, 2002;
 Activitatea integrată în grădiniță - Ghid pentru cadrele didactice din învățământul
preuniversitar - Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009 ;
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar - Editura Didactica Publishing House Bucureşti,
2009.

ȘCENARIU ACTIVITĂȚII
Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata(ADP). În timpul acestei
activitati, copiii stau in semicerc, pentru a vedea mai bine si a relationa lejer. Se va
efectua salutul, prezenta si se va completa Calendarul naturii.

4
Salutul porneste de la educatoare si se continua de toti copiii grupei cu o formula
speciala,, Buna diminata, inimioare!
Prezenta se face prin strigarea catalogului si consemnarea in acesta a copiilor absenti.
Calendarul naturii este completat in urma intrebarilor adresate de educatoare pentru
stabilirea aspectelor privind data ( ziua, luna , anul, starea vremii).
Impartasirea cu ceilalti – se face printr-o scurta discutie despre anotimpul in care ne
aflam.
Noutatile zilei -sunt prezentate copiilor cu ajutorul unui colet sosit la gradinita, unde se
afla o scrisoare.Un copil deschide scrisoarea iar educatoarea o citeste si de aici aflam ca
Rila-Iepurila a trimis coletul avand in el materiale pentru activitati, iar copiii vor primi o
surpriza de la el daca vor respecta toate cerintele.
Le sunt prezentate copiilor imagini cu animale din padure si vom afla mai multe noutati
despre ele.
Ce alte animale din padure cunosti?
Cu ce se hranesc animalele salbatice?
Ce poti spune despre urs?
Despre vulpe?
Cu ce se hranesc animalele salbatice?
Momentul de tranzitie se va realize prin intonarea jocului muzical:,,Cate unul pe
carare’’.
Ziua continua cu activitatea pe centre de interes -secventa ALA. CONSTRUCŢII:
„Adăposturi pentru locuitorii pădurii”; JOC DE MASA: ,,Puzzle cu animale din
padure’’.
La centrul Constructii , copiii vor construi din cuburi si din piese lego, case pentru
animale salbatice.
La centrul Joc de masa, prescolarii vor rezolva un puzzle.
Le explic copiilor sarcinile de lucru de la fiecare sector ,explic ce anume au de
făcut iar copii îşi aleg sectorul preferat.Copiii îşi aleg centrul de interes urmând apoi să se
rotească la celelalte sectoare.
In timpul activitatii pe centre de interes voi supraveghea activitatea desfasurata pe fiecare
centru, dându-le explicatii necesare copiilor.

5
Dupa ce sarcinile de lucru au fost indeplinite, invit copiii sa viziteze fiecare centru pentru
a aprecia activitatea proprie si pe cea a colegilor, apoi lucrarile vor fi asezare la centru
tematic. La final copiii vor face ordine la centrele unde au lucrat.
Copiii se vor aseza pe scaun in forma de semicerc .
Perioada de tranzitie dintre activitatile alese si activitatea pe domenii copiii vor intona
cantecul ,,Cate unul pe carare’’ si vor iesi in rand frumos spre toaleta si spalarea mainilor.

DLC-La revenirea copiilor în clasa, sunt anuntati ca in continuare vor asculta o poveste
foarte frumoasa numita: ,,Ursul păcalit de vulpe, de Ion Creanga’’.
Se repeta titlul cu 2-3 copii pentru fixare.
Lecturarea se face clar, accesibil si expresiv pentru a putea trezi emotii si pentru a asigura
motivatia invatarii.
Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii
pe parcursul expunerii, pauze logice, accentuarii si scaderi ale intensitatii vocii, repetitii ,
mimica si gestica.Expunerea alterneaza cu un dialog succint cu prescolarii, sau intrebari
retorice, menite sa le intretina atentia, sa creeze tensiune emotionala si dinamism.
Se vor stabili personajele si mesajul povestii. La final se fixeaza continutul prin
discutii libere care sa valorizeze mesajul continutului audiat si se realizeaza transferul cu
trimitere la alte texte literare, pentru intelegerea noilor cunostinte asimilateș reptoducerea
unor miscari imitative care definesc personajele indragite de copii.
Dupa aceasta activitate se va realiza momentul de tranzitie spre urmatoarea
activitate si astfel vom vedea ce este în cutia de la ursulețul Martinel. Acolo gasim
materiale necesare pentru desfasurarea activitatii practice si stimulente.
DOS -La activitatea desfasurata la domeniul Om si Societate, copiii vor
confectiona masti pentru carnaval . O sa trecem in revista ce au primit pe masute.
Copiii vor observa modelul de masca finalizat. Le sunt demonstrate si explicate
tehnicile de lucru folosite pentru realizarea temei propuse: fiecare copil va lipi cu ajutorul
pastei de lipit, in mozaic hartie de culoare maro pe acea masca, apoi paiete și sclipici
pentru a crea o masca draguta si atractiva.
Voi cere unui copil sa explice ce avem de facut.

6
Inainte de realizarea temei o sa facem exercitii de incalzire a mainilor. Cântam la
pian , morisca, ne spalam pe maini.
,,Miscam degetelele
Si batem palmitele
Pumnisorii ii rotim si apoi ne odihnim.
Ploua, ploua ne-ncetat
Varful degetelor bat
Iar apoi le rasfiram
Si la un pian cantam
Mana lebada o fac
Care da mereu din cap
Lebedele-n jur privesc
Iar eu mana o rotesc.
Voi trece pe la fiecare pentru a-i ajuta sau corecta daca este cazul
Le voi oferi indicatii si le voi mai amintii unele lucruri: pozitia la masa de lucru,
curatenia la locul de lucru etc.
Vom alege mai multe lucrari pe care copiii le vor analiza, motivand alegerea
facuta.Toate lucrarile vor fi puse la expozitie.
Apoi urmeaza etapa de relaxare care consta in jocul de mișcare ,, Ursul si
iepurasiiʺ.

Regulile jocului : “Ursul şi iepurașii “


Un copil va fi desemnat a juca rolul de ”urs” şi i se va stabili un loc în grupă, care va
reprezenta bârlogul lui.
Ceilalţi copii vor fi”iepurașii” şi vor fi dispuşi la început sub formă de cerc, apoi
vor sări ca iepuraşii şi vor recita versurile:
“Hai să mergem în pădure,
Să culegem fragi şi mure/
De la ursul din pădure.”
Trebui sa fim atenti deoarece ursul va atinge un copil care ii va lua locul.

7
Copiii se vor aseza pe scaune , activitatea incheindu-se intr-o discutie cu tot copiii
asupra lucrurilor desfasurate in acea zi, voi face aprecieri globale si individuale
referitoare la modul cum au participat la desfasurarea activitatii si toti copiii vor primi
cate un cadou.
.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC EVALUARE


DIDACTIC

1.Moment Crearea conditiilor psiho-pedagogice -corectarea tinutei

8
organizatoric necesare bunei desfasurari a activitatii.
 Aerisirea sălii de grupă
 aranjarea materialelor la centrele de
interes
 Asezarea scaunelor pentru intalnirea
de dimineata
2.Captarea atenţiei Se realizează in cadrul ,, Intâlnirii de Conversaţia
dimineaţă “ cu ajutorul elementului
surpriza- Rila –Iepurila a trimis un colet
insotit de o scrisoare.
Surpriza
Un copil deschide scrisoarea iar educatoarea
o citeste si de aici aflam ca
Rila-Iepurila a trimis coletul avand in el
materiale pentru activitati, iar copiii vor
primi o surpriza de la el daca vor respecta
toate cerintele, vom fii harnici si atenti.

3.Anunţarea temei Le sunt prezentate copiilor imagini cu -observarea capacitate


animale din padure si vom afla mai multe de mentinere a atentiei
noutati despre ele.
Copiii vor afla că urmează să li se prezinte o
poveste foarte frumoasa numita:,,Ursul
pacalit de vulpe, de Ion Creanga’’.

4.Reactualizarea Voi initia o scurta conversatie despre observarea


cunostintelor anotimpul animalelor- salbatice. comportamentului
Cum este vremea afara?
verbal si non-verbal
Ce alte animale din padure cunosti?
Cu ce se hranesc animalele salbatice? al copiilor
Ce poti spune despre urs?
Despre vulpe?

5. Dirijarea invatarii ADE : DLC – Educarea limbajului


Voi lectura povestea clar, accesibil şi
expresiv pentru a putea trezi emoţii şi pentru
a asigura motivaţia învăţării. Expresivitatea

9
expunerii o voi realiza prin modelarea vocii, evaluarea orala
schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul
expunerii, pauze logice, accentuări şi scăderi
ale intensităţii vocii, repetiţii, mimică şi
gestică. Povestea va fi spusă respectându-se
ideile principale:
- Gasite vulpii de catre pescar;
-Aducerea pestilor in vizuina de catre vulpe;
-Intalnirea cu uraul si dialogul dintre ei;
-Momentul in care ursul baga coada in lac;
-Ursul realizeaza ca afost pacalit si incearca
sa se razbune.
Vom purta o scurta conversatie pe baza
planselor din poveste. Tranzitia catre
activitatea pracgtica se va face prin citirea
scrisorii de la Rila-Iepurila.

10
6.Obtinerea
DOS-“Masca ursuluiʺ- lipire.
performanţei
Copiii se aşază la măsuţe unde vor identifica
-observarea
materialele de lucru şi vor recunoaşte masca
-îndeplinirea
ursului care o va avea de realizat. sarcinilor
Prezint copiilor modelul executat şi le solicit
analiza acestuia. Impreună cu copiii stabilesc
modul în care elementele trebuie lipite şi
precizez câteva elemente de estetică a
lucrării.
Explic şi demonstrez copiilor tehnica de

11
lucru, pun accent pe ordinea în care vor fi -observarea
-îndeplinirea
lipite elementele lucrării. Execut cu copiii
sarcinilor
exercitii de încălzire a muşchilor mici ai
măinii:închid -deschid pumnul, cântăm la
pian,ploaia,etc.
La semnalul meu copiii incep lucrul.
Copiii vor începe lucru individual, pe fond
muzical(In pădurea cu alune).
Indrum şi încurajez copiii,în timp ce aceştia
lucrează. Îi sprijin acolo unde întâmpină
dificultăţi.

12
6.Obtinerea ADE : DLC – Educarea limbajului
performanţei Voi lectura povestea clar, accesibil şi
expresiv pentru a putea trezi emoţii şi pentru
a asigura motivaţia învăţării. Expresivitatea -evaluarea orala
expunerii o voi realiza prin modelarea vocii,
schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul
expunerii, pauze logice, accentuări şi scăderi

13
ale intensităţii vocii, repetiţii, mimică şi
gestică. Povestea va fi spusă respectându-se
ideile principale:
- Gasite vulpii de catre pescar;
-aducerea pestilor in vizuina de catre vulpe;
-Intalnirea cu uraul si dialogul dintre ei;
-Momentul in care ursul baga coada in lac;
-Ursul realizeaza ca afost pacalit si incearca
sa se razbune.
Vom purta o scurta conversatie pe baza
planselor din poveste.Tranzitia catre
activitatea pracgtica se va face prin citirea
scrisorii de la Rila-Iepurila.

7.Asigurarea DOS-“Masca ursuluiʺ- lipire. -observarea


retentiei si a Copiii se aşază la măsuţe unde vor identifica -indeplinirea
transferului materialele de lucru şi vor recunoaşte masca sarcinilor
ursului care o va avea de realizat.
Prezint copiilor modelul executat şi le solicit
analiza acestuia. Impreună cu copiii stabilesc
modul în care elementele trebuie lipite şi
precizez câteva elemente de estetică a
lucrării.
Explic şi demonstrez copiilor tehnica de
lucru, pun accent pe ordinea în care vor fi -observarea
lipite elementele lucrării. Execut cu copiii -indeplinirea
exercitii de încălzire a muşchilor mici ai sarcinilor
măinii:închid -deschid pumnul, cântăm la
pian,ploaia,etc.
La semnalul meu copiii incep lucrul.
Copiii vor începe lucru individual, pe fond
muzical(In pădurea cu alune).
Indrum şi încurajez copiii,în timp ce aceştia
lucrează. Ii sprijin acolo unde întâmpină
dificultăţi.

8. Evaluarea Fac aprecieri referitoare la comportamentul -evaluare orala


activitatii copiilor în timpul activităţii cât şi a modului
în care au realizat sarcinile de lucru. Copiii
primesc stimulente.
9.Incheierea La finalul activitatii copiii vor desfasura -aprecieri verbale
activitatii jocul:,,Ursul si iepurasiiʺ.

14
DS- IN PADURE
Spune ce vezi in imagine.
Unde traiesc aceste animale?
Coloreaza doar ursul si vulpea.

15
16
17
18

S-ar putea să vă placă și