Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Nivelul/Grupa: nivel I / grupa mică


Tema anuală de învăţare: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
Tema săptămânală: „Hai la joacă afară”
Tema activităţii: „Poveste de iarnă”
Elemente componente ale activităţii integrate:
ADP- „ De vorba cu fulgii de zăpadă” – discuţii despre aspecte de iarnă
ALA1. – Tema „Să-l ajutăm pe omul de zăpadă”
- centrul Artă : „ Zâna Iarnă şi prietenii săi” - asamblare-lipire
- centrul Constructii: „Castelul îngheţat”- îmbinare
- centrul Ştiinţă : „Topirea gheţii” – experiment
ADE – D.O.S-„Povestea omului de zăpadă” – povestirea educatoarei
ALA2.„Dansul fulgilor de nea şi al oamenilor de zăpadă” –dans modern
Scopul activităţii: Dezvoltarea capacităţii de a aplica cunoştinţele însuşite prin implicare şi participare
activă, precum şi prin trăirea stărilor afective create de situaţiile contextuale , dobândind
comportamente şi atitudini pozitive, raportate la personajele din lumea poveştilor (prietenie,
armonie,ajutor).
Obiective operaţionale:
- să lipească imaginile date pentru finalizarea siluetelor,asamblându-le;
- să introduca gheaţă în recipient, observând topirea ei;
- să exprime păreri în legătură cu cele observate;
- să îmbine părtile componente pentru realizarea castelului;
- să audieze cu atenţie textul povestirii;
- să urmărească cu atenţie imaginile sugestive ale povestirii;
- să desprindă, ajutaţi de educatoare, latura educativă a povestirii;
- să valorifice pe tot parcursul activităţii cunoştinţele anterioare îmbogaţindu-şi experienţa cognitivă,
psiho-motrică, socială şi estetică.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, experimentul, învaţarea prin descoperire,
expunerea cu ajutorul video-proiectorului, munca independentă, munca în echipă.
Elemente de joc: surpriza, mânuirea materialelor, mişcarea, aplauze.
Resurse materiale: siluetele oamenilor de zăpadă, a Zânei Iarnă, a fulgilor de zăpadă, siluete din
carton, lipici, beşiţoare, şervetele umede;polistiren decupat pentru realizarea castelului, imaginea
castelului lipită pe polistiren;recipiente, cuburi din gheaţă, apă caldă, serveţele, machetă din polistiren;
imagini reprezentând momentele din povestea „Povestea omului de zăpadă” redate cu ajutorul video-
proiectorului, laptop.
Forme de organizare: frontal, individual, in grupuri mici;
Bibliografie:
- „Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar),
Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel;
Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008
- „Curriculum pentru educație timpurie
- „Elemente de Pedagogie Preşcolară aplicată”, Ed. Universităţii din Oradea, 2006
- „Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, ED. a II-a revizuită şi adăugită,
M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005
- „Totul....pentru copil” – ghid pentru educatoare şi directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora, Ed.
Diana, 2008, Piteşti
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Grupa este pregătită cu numeroase surprize ce vor crea o adevărată poveste de iarnă. La
intrarea în sala de grupă, copiii vor descoperi toate surprizele pregătite. Fulgii de zăpadă aşezaţi pe
covor abia aşteaptă să îmbie copiii la joacă, dar nu înainte de a adresa salutul:” Buna dimineata, fulgi
stralucitori!”. Copiii prezenţi astăzi îşi vor aşeza fulgul primit de la Zâna Iarnă sub norişorul vesel
(completarea Catalogului), fiind dornici de zăpada care s-a lasat mult timp aşteptată. În continuare,
copiii denumesc zilele săptămâni, iar educatoare indică jetonul pe care este scrisă denumirea zilei de
astăzi. Un meteorolog de serviciu va completa Calendarul naturii cu simbolul caracteristic vremii. Aici
se vor aminti cateva din responsabilitaţile pe care le vor avea de îndeplinit unii copii astăzi, asemeni
meteorologului de serviciu (completarea Tabloului cu responsabilităţi). Educatoarea precizează
Mesajul zilei „Ne place iarna pentru ca aduce bucurii copiilor” , iar pentru că fulguşorii de pe panou vor
să afle ce ştiu cei mici despre anotimpul în care ne aflăm, vor face câteva schimburi de păreri cu privire
la bucuriile şi aspectele specifice anotimpului iarna jucand jocul „ De vorba cu fulgii de zăpadă”
(Întâlnirea de dimineaţă).
Pentru că această zi este plină de surprize plăcute, educatoarea le propune copiilor să-şi exprime
bucuria prin mişcare şi să plutească ca fulgii de zăpadă. (Tranziţie).
Însă surpriza cea mare abia acum apare. În grupa noastra îşi face apariţia un om de zăpadă tare
suparat (Noutatea zilei). Oare ce o fi paţit? Acesta începe să plângă şi ne spune doar ca se numeşte
Bulgăraş, dar nu reuşeşte să ne explice ce se întâmplă cu dânsul, de aceea îi dă doamnei educatoare
povestea lui şi o roagă să le-o povestească copiilor.
La centrul Bibliotecă vor asculta povestirea „Povestea omului de zăpadă” (DOS-povestirea
educatoarei).
Farmecul povestirii dat de acţiunea personajelor ei, precum şi prezentarea imaginilor cu ajutorul
video-proiectorului(Power Point) vor capta atenţia copiilor. Povestirea este întreruptă la un moment dat
de un motiv-surpriză lăsându-i pe copii să-şi imagineze şi să creeze finalul povestirii. Imitând mersul
omului de zăpadă, cei mici se îndreaptă spre grupul sanitar- „Ne jucăm cu prietenii apa şi
săpunul”(Tranziţie-Rutina).
La întoarcerea în sala de grupă copiii descoperă alte surprize pregătite pentru al ajuta pe
Bulgăraş să refacă tot ce a distrus razele soarelui. Astfel cei mici vor afla care sunt sarcinile lor : la
centrul Artă îl vor ajuta pe Omul de Zăpadă să îşi readucă prietenii la Castel, la centrul Construcţii
vor avea de refacut Castelul Îngheţat pentru a o bucura pe Zâna Iarnă, iar la centrul Ştiinţa vor face un
experiment unde vor observa topirea gheţii. În paşi de spiriduş (Tranziţie) şi în funcţie de ecusonul pe
care l-au primit, copiii se indreaptă spre centrele de interes şi lucrează, ajutaţi fiind şi de Bulgăraş.
Lucrările finalizate sunt aduse în pasul spiriduşului vesel (Tranziţie) şi asezate pe macheta unde se află
Castelul Îngheţat. Tranziţia „Locul de joacă trebuie să ne placă” pune copiii în situaţia de a face curat la
fiecare centru în care au lucrat. Cântecul „Fulg de nea” înviorează atmosfera şi-i dirijează pe copii spre
locul unde au ascultat prima parte a povestirii. Aici desprindem şi finalul povestirii şi anume gestul
frumos pe care l-au facut copiii ajutându-l pe Bulgăraş să refacă tot ce a distrus soarele.
Finalul fericit al povestirii antrenează copiii într-o discuţie referitoare la personajele din poveste
şi faptele lor, precum şi la gestul făcut de Bulgăraş care nu a ascultat de sfaturile date de Zâna Iarnă. Se
pune accent pe latura educativă, faptele personajelor din poveste transferându-se în viaţa reală a copiilor.
Omul de zăpadă-Bulgăraş le mulţumeşte copiilor pentru ajutorul dat şi le promite că de acum încolo va
asculta de Zâna Iarnă şi ii sfătuieşte pe copii să asculte de doamnele educatoare, de părinţi şi de bunici.
Copiii, sărbătoresc acest eveniment prin „Dansul fulgilor de nea şi al oamenilor de zăpadă” (A.L.A2)
la care este invitat si Omul nostru de zăpadă – Bulgăraş.
Nr ETAPELE CONTINUT ŞTIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE TIPUL DE
Crt ACTIVITATII
Metode si Mijloace de Evaluare/Metode si INTELIGEN
procedee invatamant indicatori TA
ACTIVATA
1. Captarea Se realizeaza prin sosirea in grupă a Omului de zăpadă Conversatia Costum pentru Om Proba orala: Lingvistica
atentiei – Bulgăraş, care îi introduce pe copii într-o atmosferă Explicatia de zăpadă -realizarea conversatiei
ce le captează atenţia şi interesul.

2. Enuntarea Spaţiul educaţional creat oferă posibilitatea de Conversatia -întelegerea mesajului Lingvistica
scopului si a antrenare a copiilor în descoperirea ofertei de activităti transmis;
obiectivelor şi jocuri în desfăşurarea programului zilei .
3. Prezentarea
optima a DOS:”Povestea omului de zăpadă”-povestirea
continutului si educatoarei cu ajutorul video-proiectorului.(povestire Expunerea Laptop,ecran cu Proba Spatial-vizuala
dirijarea creată). Conversatia imagini orală:Desprinderea
invatarii - expunerea primei părţi din povestire ce declanseaza Exercitiul semnificative laturii educative din
motivul continuarii lucrului pe centre. momentelor poveste
- copiii află conţinutul povestirii redate cu ajutorul principale din
calculatorului prin vizionarea imaginilor; poveste,laptop
-se identifică personajele şi se discută pe baza faptelor
acestora;
- se desprinde latura educativă ;
ALA1:”Sa-l ajutam pe Omul de zăpadă”
Centrul Artă:
-exersarea unor deprinderi practice de îmbinare, lipire, Siluetele Proba
reconstituire pentru a realiza lucrările propuse; oamenilor de practica:asamblarea şi Corporal-
Centrul Ştiinţă: zăpadă, a Zânei lipirea oamenilor de chinestezica
-înţelegerea procesului de transformare a gheţii în apă Conversatia Iarnă, a fulgilor de zăpadă, a Zânei Iarnă,
(observare) sub influenţa căldurii utilizând materialele Explicatia zăpadă, siluete din a fulgilor de zăpadă.
puse la îndemâna copiilor; carton, lipici,
Centrul Constructii: beşiţoare, şervetele Proba practica:
- extinderea sferei cognitive prin utilizarea materialelor Exercitiul umede; manuirea materialelor;
de construcţii îmbinând partile componente ale Lucrul în
Castelului Îngheţat din polistiren şi formând întregul perechi Recipiente, cuburi Proba practică:
prin îmbinare; din gheaţă, apă construirea castelului
DOS-,,Povestea Omului de zăpadă’’ -crearea caldă, serveţele, prin îmbinare Lingvistica
finalului fericit de către copii ajutaţi de educatoare pe machetă din Vizual-
baza machetei realizate; Explicatia polistiren; spatiala
- desprinderea laturii educative a povestirii; Conversatia
-fixarea evenimentelor din povestire pe baza lucrarilor Exercitiul
confectionate de copii. Bucati de polistiren
cu partile Proba
ALA2 ”Dansul fulgilor de nea şi al oamenilor de componente ale orala:desprinderea
zăpadă”- exprimarea sentimentelor de bucurie şi castelului. laturii educative din
mulţumire prin paşi de dans, exersând deprinderile Explicatia povestire
motrice învăţate. Conversatia
Exercitiul Macheta cu
Experimentul lucrările de la Corporal-
Conversatia fiecare centru kinestezica
Explicatia Interpersonala

Exercitiul

4. Obtinerea -Realizarea lucrarilor de catre copii la centrele


performantei deschise; Munca Materialele -capacitatea de a duce
-construirea Castelului Îngheţat din independenta realizate de copii la la bun sfârşit toate Interpersonală
polestiren,observarea topirii gheţii; Munca in centre; sarcinile cerute
-asamblarea şi lipirea prietenilor Zânei Iarnă; perechi,
- fixarea evenimentelor din povestire. munca in grup
-executarea „Dansului fulgilor de nea şi al oamenilor Conversatia
de zăpadă” Exercitiul
5.
Evaluare Aprecieri asupra activitatii şi mai ales a Conversaţia Recompense - capacitatea de Lingvistica
comportamentului copiilor şi a aportului adus la evaluativa autoevaluare
realizarea temei ,,Sa-l ajutam pe Omul de zăpadă’’

S-ar putea să vă placă și