Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Nivelul/Grupa:- nivel I, grupa mică


Tema anuală de învăţare: ”CÂND,CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
Tema săptămânală: “ Zvon de primăvară”
Tema activităţii: “Zvon de primăvară”
Elementele componente ale activităţii integrate:
ALA: 1-“„Vestitorul primăverii” desen, exerciţii de com. orală, construcţii – mozaic;
ALA 2. - ”Păsărica în cuib ”- joc de mişcare
ADP: –“ Azi mi s-a întâmplat...”- coîmpărtăşire
ADE:1.- DŞ: „Câţi muguri are crenguţa?” – joc didactic
Scopul activităţii : consolidarea numărului 1 , compararea grupelor pentru perceperea
si sesizarea raporturilor cantitative prin formare de perechi;
Obiective operaţionale:
 să rezolve corect cerinţa jocului ,aşezând corect atâţea muguri cât arată cifra ;
 să rezolve corect fişa de lucru ;
 să citească imagini despre primăvară, exprimându-se în propoziţii simple; ;
 să aplice cele învăţate în situaţii noi ;
 să desneze simboluri ale primăverii ;
 să respecte regulile jocului ;
 să valorifice pe tot parcursul activităţii cunoştinţele anterioare îmbogăţindu-şi
experienţa cognitivă, psiho-motrică, socială şi estetică.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: - observaţia, naraţiunea,conversaţia, explicaţia, exerciţiul,
problematizarea,munca independentă,munca în perechi, studiu de caz, algoritmizarea,
învăţarea prin descoperire;
Elemente de joc:- surpriza,mişcarea, aplauzele,mânuirea materialelor, stimularea.
Resurse materiale:cifre,planşe ,fişe ,creioane, imagini,pliante,cărţi cu imagini despre
primăvară;planşete,plastilină;forme , beţişoare,
- Alte materiale folosite pe parcursul activităţii
- Forme de organizare:- în grupuri mici, frontal, individual, în perechi.

Scenariul activităţii
Copiii vor intra în sala de grupă şi îl vor găsi pe iepuraşul Bugs Bunny cu un mesaj pe
care scrie “ Bun sosit ,drăguţă Primăvară” iar educatoarea împreună cu copii se întreabă
care este sensul mesajului . Bugs Bunny le-a pregătit şi materiale care îi vor ajuta să dezlege
sensul mesajului
Meteorologul de servici va anunţa cum este vremea şi se va completa prezenţa copiilor şi
vor saluta “Bună dimineaţa iarnă ..... şi vor discuta despre ”. Cine-i harnic şi munceşte are tot ce
vrea..”în cadrul ,,Întâlnirii de dimineaţă “
Vor discuta despre Mesajul zilei :
“ Bun sosit ,drăguţă Primăvară ”
iar apoi vor descoperi centrele pregătite , încercând să ghicească ce vor face în această zi şi
vor descoperi că vor fi ajutoarele Primăverii . Voi prezenta un CD cu imagini despre
primăvară care va face trecerea spre descoperirea materialelor pregătite .Se va face
prezentarea centrelor din cadrul ALA 1.
- La centrul „Alfabetizare” ”(ALA 1) copiii vor citi imagini despre primăvară ;
- La centrul „Artă” ”(ALA 1) vor deseneze simboluri ale primăverii
- La centrul „Nisip şi apă” ”(ALA 1) vor desena ,folosind şi alte materiale aspecte specifice
temei.
- La centrul „Jocuri Manipulative” ADE –DS vor avea de rezolvat cerinţele jocului.
La fiecare rotaţie vor face jocul „Lanţul primăverii ” (T) ,copiii vor veni la covorul de iarbă
al primăverii şi vor răspunde la o întrebare a ei ascunsă prin clasă.
Apoi vor juca jocul de mişcare ” Păsărica în cuib” (ALA 2) unde fiecare copil va trebui să
respecte regulule jocului şi cerinţele date.
În finalul activităţii vor scrie o scrisoare primăverii ,răspunzând la toate întrebările .

Bibliografie:
,,Curriculum pentru educație timpurie”
,,Activităţi bazate pe înteligenţe multiple”-Silvia Breben,Georgeta Ruiu,
Elena Goncea- Ed.Reprograph-2000

S-ar putea să vă placă și