Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect

Didactic
Activitate
ateprescolari

EDUCATOARE: PÎNZARU ANDREEA MIRUNA


PROIECT DIDACTIC
pentru
ACTIVITATE INTEGRATĂ

Educatoare: Pînzaru Andreea- Miruna


Temă anuală de studiu: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema săptămânii : ”În jurul bradului împodobit”
Tema activităţii integrate: „Atelierul lui Moș Crăciun”
Elemente componente ale activităţii integrate:
ADE: DȘ: ”Jucării pentru copii” – joc didactic

D.O.S. : „Globuri multicolore” - lipire

Scopul activităţii:Sistematizarea deprinderilor de a alcătui grupe de obiecte după criteriul


-formă, mărime, culoare precum și a unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare
motrică.

Obiective operaţionale:
să sorteze jucăriile după criteriul formă;
să sorteze cadourile după criteriul mărime;
să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mâinilor;
să recunoască materialele de lucru;
să realizeze lucrarea utilizând corect tehnica de lucru (lipire);
să sorteze globurile după criteriul culoare;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, munca
în echipă, jocul didactic,metoda interactivă de grup „ Gândiți- lucrați în perechi-
comunicați.

Sarcina didactică: Sortarea obiectelor după criteriile:formă, mărime și culoare.

Lipirea hârtiei colorate pe globurile de plastic

Regulile de joc: Bagheta magică va alege copiii ce vor îndeplini sarcinile.


b) Resurse materiale: jucării, cutii de carton, picturi reprezentative , cutii de cadou mici
și mari, globuri de plastic, hârtie ruptă de diferite culori, lipici, laptop, videoproiector,
CD-uri, video cu Moș Crăciun, insigne.
c) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mişcarea.
Forme de organizare: frontal, individual,
Bibliografie:
Curriculum pentru educația timpurie, 2019;
Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu,
Nicoleta Anghel, 2008, Activitatea integrată din grădiniţă”(ghid pentru cadrele
didactice din învăţământul preuniversitar) , Editura Didactica Publishing House,
Bucureşti;
Silvia Breben,Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga ,2007, Metode interactive
de grup-Ghid metodic - Editura Arves;
Daniela Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa , 2010, Proiectarea Pas cu pas
(Îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar) , Editura Diamant,
Piteşti.
SCENARIUL DIDACTIC

Copiii, așezați pe scăunele, sunt invitați să descopere surpriza –câteva personaje în


fața grupei, o cutie mare le da Moș Crăciun. În acea cutie descoperă un CD însoșit de un
bilețel. Educatoarea le citește copiilor bilețelul: ”Introduceți acest CD în laptop și veți afla ce
aveți de făcut.” După introducerea CD-ului în laptop, îl descoperim pe Moș Crăciun care ne
solicită ajutor. Acesta le comunică preșcolarilor faptul că în drumul său spre atelier, l-a prins
un vânt puternic, iar toate jucăriile s-au împrăștiat. La atelierul său din Polul Nord este foarte
multă treabă de făcut așa că are nevoie de ajutorul nostră astfel încât toate jucăriile să ajungă
la timp la copii. Moș Crăciun ne va transmite sarcinile pe care le avem de îndeplinit prin
intermediul unui material video. Se va explica desfășurarea jocului precum și regulile
acestuia. După explicare, se va realiza un joc de probă astfel încât să se asigure înțelegerea de
către toți copiii.
Prima sarcină: Să sorteze jucăriile în cutiile
potrivite(sortare după criteriul formă);
A doua sarcină: Să sorteze cadourile în cutiile
potrivite.(sortare după criteriul mărime: mici și mari);
A treia sarcină: Să decoreze globurile care s-au
decolorat din cauza umezelii. Acestea vor fi decorate
prin tehnica lipirii. Vor lipi bucățele de hărtie colorată
pe glob, în funcție de culoare indicată de fundița
globului(roșu, galbe, albastru). (DOS)
Înainte de a rezolva această sarcină, vor realiza câteva exerciții de încălzire a
muschilor mâinii.
A patra sarcină(Complicarea jocului): Brăduțul va avea mai multe găuri de culorile
roșu, galben sau albastru. Folosind metoda interactivă de grup „ Gândiți- lucrați în perechi-
comunicați”, copiii sunt invitați să descopere împreună criteriul după care trebuie sortate
globurile: Să sorteze globurile în cutia brăduțului, prin găurile colorate, în funcție de
culoarea pe care o are.
Pe parcursul jocului nu vor lipsi aplauzele și recompensele pentru copii.

Activitatea se încheie într-o atmosferă de bună dispoziție și bucurie, determinată de


rezultatele obținute și mai ales de fericirea lui Moș Crăciun că am reușit să îl ajutăm.
Strategii didactice
Nr. Evaluare/
Etapele activităţii Conţinutul ştiinţific Metode şi Mijloace de
crt. procedee învăţământ metode şi indicatori
1. Captarea şi Orientarea şi concentrarea atenției asupra elementului Conversaţia Cutia lui Moș Probă orală
orientarea atenţiei surpriză – Cutia lui Moș Crăciun - sunt operații ce vor Observaţia Crăciun - Acuitatea auditivă şi
avea ca scop trezirea interesului tuturor copiilor pentru vizuală –
participarea la rezolvarea subiectelor cerute de noile
contexte pregătite pentru programul zilei.
2. Anunţarea temei şi Surprizele create vor impune consultarea copiilor în Conversatia
a obiectivelor realizarea temelor ce pot veni în rezolvarea situațiilor Expunerea
create. Astfel, de comun acord cu propunerile
educatoarei, copiii află care este rolul lor astăzi la
activitățile pregătite și cum îl putem ajuta pe Moș
Crăciun.
3. Prezentarea Expunerea materialului video va solicita copiilor Conversaţia Calculator
conţinutului receptarea unui mesaj transmis.. Explicaţia
şi dirijarea Integrarea conținuturilor se va realiza printr-un Expunerea Video-
învăţării transfer de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi în proiector
vederea rezolvării tuturor sarcinilor, atât din cadrul
domeniului Științe cât și din domeniul Om și societate:
exersarea deprinderilor de sortare a Cutii pictate
obiectelor după criteriul formă: corespunzator
fiecărui obiect Probă practică
exersarea deprinderilor de sortare după Conversaţia sortarea jucăriilor în
Jucării
criteriul mărime; Explicaţia cutia potrivită
Demonstraţia Cutii de cadouri Probă practică
Exerciţiul Cutia bradului sortarea cutiilor de
exersarea deprinderilor de sortare după Globuri de platic cadouri în cutia
criteriul culoare; Conversația Hârtie colorată potrivită
Explicaţia Lipici
Exerciţiul

Explicația
Munca
exersarea deprinderii practice de lipire într- independentă Probă practică
un spatiu dat respectând culoare indicată; Lipirea hărtie
Etapele jocului didactic: Conversaţia conform indicațiilor
* Explicarea şi demonstrarea jocului. Munca
Explicarea şi demonstrarea jocului vor fi făcute prin independentă
expunerea clară a regulilor și a sarcinilor jocului prin
intermediul materialului video cu Moș Crăciun.
* Sarcina didactică a jocului:
- găsirea unor răspunsuri corecte la fiecare sarcină
dată,
- sortarea obiectelor după criteriul formă, mărime și
culoare.
* Regula de joc:
- sarcina didactică va fi expusă prin inermediul
materialului video cu Moș Crăciun.
- alegerea copiilor care vor îndeplini sarcinile se va face
prin intermediul baghetei magice.

*Jocul de probă
– raportarea prin execuție probatorie la sarcinile și
regulile jocului
*Desfăşurarea propriu-zisă a jocului
Jocul se va desfășura sub îndrumarea permanentă a
lui Moș Crăciun. După ce aflăm fiecare sarcină pe care o
avem de îndeplinit, educatoarea alege cu jautorul
baghetei magice, cine va rezolva sarcina respectivă.

După ce copiii au fost familiarizați cu întreaga


ofertă de lucru și cu toate materialele, se va derula
actvitatea. În timpul lucrului, se va oferi sprijin copiilor
care întâmpină dificultăţi în realizarea sarcinilor sau se
vor oferi sarcini suplimentare celor care finalizează
mai repede lucrările, diferenţiind conţinuturile şi
sarcinile în funcţie de nivelul de dezvoltare al fiecăruia.

4. Obţinerea * Coplicarea jocului didactic se face prin folosirea Munca în grup Probă practică
performanţei metodei interactive de grup „ Gândiți- lucrați în Exercițiul sortarea lucrărilor
perechi- comunicați”, prin intermediul căreia, copiii Globurile ornate individuale(globuri
sunt invitați să descopere ei înșiși sarcina, cunoscând Conversația de copii lor) în funcție de
elementele ce le au la dispoziție. euristică Cutia bradului culoare, în gaura
Metoda interactivă potrivită
de grup „ Gândiți- Video proiector
Lucrările individuale (globurile) vor constitui lucrați în perechi-
elemente componente ale jocului didactic, ce vor fi cu comunicați”
ușurință create de copii și utilizate în activitatea
matematică pentru sortarea lor după criteriul culoare.

5. Evaluarea Evaluarea activității desfășurate se realizează printr- Conversația Analizarea


o conversație referitoare la starea de spirit a copiilor la produselor activităţii
final de activitate, apelându-se din nou la latura Autoevaluare/
educativă a conținuturilor parcurse. coevaluare

S-ar putea să vă placă și