Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE

– “Ce vreau să fiu când voi fi mare?” -

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 07.06.2022
PROPUNĂTORI: Spataru Florentina Mirabela
GRUPA: Mare
TEMA DE STUDIU ANUALĂ: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Meserie și mândrie”
TEMA ACTIVITĂȚII : “Ce vreau să fiu când voi fi mare ?“
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Științe – DȘ
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului
SCOPUL: - Consolidarea cunoștințelor referitoare la diverse profesii întâlnite în societate, precum și la
uneltele/instrumentele de lucru sau produsele muncii specifice fiecărei meserii;
 Cultivarea interesului pentru importanța meseriilor și pentru activitatea de învățare prin joc.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII VIZATE:

1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;

1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;

2. Mesaje orale în diverse situații de comunicare.

1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

COMPORTAMENTE VIZATE:

1.1. Identifică posibile răspunsuri/soluții la întrebări, situații problemă și provocări din viața proprie și a grupului de colegi;

1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor;

2.1. Demonstrează capacitatea de comunicare clară a unor idei , nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comuniocarea

expresivă);

1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 O1 - Să să identifice meseriile pe baza planșelor prezentate de propunătoare;


 O2 - Să așeze jetonul ce reprezintă unelte sau produse ale muncii în dreptul planșei cu meseria căreia îi sunt specifice;
 O3 - Să denumească corect uneltele/produsele muncii desenate pe jetonul ales;
 O4 - Să respecte regulile jocului didactic;
 O5 - Să taie cu o linie minim 2 ustensile ale bucătarului și să încercuiască minim 2 obiecte folosite de medic;
 O6 - Să manifeste spirit de echipă pe parcursul desfășurării jocului, dar și independenţă în realizarea sarcinilor fişei;
 O7 – Să coloreze imaginea care reprezintă meseria pe care dorește să o practice când va crește mare.

- Metode şi procedee: conversația, explicația, demonstrația, problematizarea, exercițiul, jocul didactic;


- Resurse materiale: poster Poștașul John, scrisoare, planșe cu meserii, jetoane cu unelte și produse ale muncii, fișe de
lucru, creioane, tablă magnetică;
- Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual;
- Evaluarea: orală (prin răspunsurile date), scrisă (prin fişa de lucru);
- Durata: 30minute.

ELEMENTE DE JOC: mânuirea materialelor, surpriza (de a descoperi planșele, plicurile, pe Poștașul John și jetoanele),
aplauzele, recompensele.
REGULILE JOCULUI: Regulile și desfășurarea jocului: Pe tabla magnetică se află planșe care înfățișează meseriașii care își
așteaptă coletele de la poștașul John. În plicuri se află jetoane care reprezintă diverse unelte/instrumente de lucru specifice
meseriilor. Copiii vor fi împărțiți în 2 echipe și vor veni pe rând (câte un membru al fiecărei echipe) să aleagă un plic, să
denumească instrumentele de lucru și să pună jetonul ales în dreptul meseriei căreia îi sunt necesare obiectele respective.
Răspunsurile corecte vor fi aplaudate de către colegi. În cazul unui răspuns greșit, se cere ajutor coechipierilor. După
epuizarea jetoanelor, pentru complicarea jocului, copiii vor alege din alt set de jetoane produsele muncii personajelor din
imagini. Jocul se încheie cu numărarea asocierilor corecte făcute de fiecare echipă și câștigătorii sunt felicitați și
recompensați.
BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;


 Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L. - Educaţie timpurie –, Ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar, Ed.
Paralela 45 Piteşti, 2009;
 Ezechil, L., Lăzărescu, P., M. -, Laborator preşcolar – ghid metodologic, Ed. V&I, INTEGRAL Bucureşti (2001).
 Breban, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic, Editura Arves, Piteşti, 2002.
DEMERSUL DIDACTIC
AL ACTIVITĂȚII

Evaluare/ Metode și

Nr. indicatori
Evenimentul Conținut științific Strategii didactice
Crt
didactic Metode și Mijloace de

procedee învățămant
1. Organizarea Se asigură condiţii optime pentru Conversația Observarea

activitǎţii desfăşurarea activităţii: comportamentului copiilor

- aerisirea sălii de grupă;

- pregătirea materialelor necesare;

- aşezarea copiilor pe scăunele.

2. Captarea Apelul la curiozitatea intelectuală a Surpriza Posterul Observarea comporta-

5
atenției copiilor și concentrarea activității mentului copiilor

psihice cognitive se realizează prin Conversația Scrisoarea

elementul surpriză - nevoia Poștașului

John de ajutor din partea lor. Explicația Planșele cu

Poștașul ne-a trimis copiilor o meseriași

scrisoare și a rugat-o pe
Plicurile cu jetoane
propunătoare să o citească. (ANEXA

1).
3. Anuntarea "Astăzi ne vom juca Ajută Explicaţia Repetarea

temei şi a Poștașul și spune ce vrei să fi când vei fi titlului jocului de către

mare! și vom învăța mai copii

obiectivelor multe despre meserii și unelte

de lucru.

Vom organiza cu ajutorul

materialelor primate de la John un

concurs între echipe. Va trebui să

6
fiţi foarte atenţi, să

acumulați cât mai multe puncte

pentru a câștiga."
4. Prezentarea a) Explicarea jocului: Explicația Planșele cu Observarea sistematică

conţinutului şi Conversația meseriași a comportamentului

dirijarea „Pe tabla magnetică se află planșe Demonstrația copiilor


Plicurile cu jetoane
învǎţǎrii care înfățișează diverse meserii. Exercițiul

Le recunoașteți? Pe măsuță se Rezolvarea rapidă a

află plicurile cu jetoane care sarcinii

reprezintă unelte/instrumente de

lucru specifice meseriilor. Voi

veți forma echipe și veți veni pe

rând (câte un membru al fiecărei

echipe) să alegeți un jeton, să

numiți obiectele din imagine și să

le puneți în dreptul meseriei

7
căreia îi sunt necesare.

Răspunsurile corecte vor fi aplaudate

de către colegi. În cazul unui răspuns

greșit, se cere ajutor coechipierilor.”

b) Jocul de probă:

Voi alege eu prima un plic și voi

exemplifica modul în care trebuie

rezolvată sarcina, pentru a verifica

dacă toţi copiii au înţeles regulile

jocului.

c) Executarea jocului:

Copiii vin pe rând, câte unul din

fiecare echipă, să aleagă un jeton, să

denumească obiectul și să îl pună pe

tablă în dreptul meseriașului care se

8
folosește de el.
5. Obținerea d) Complicarea jocului: Exercițiul Jetoane produsele Aprecieri verbale

perfonmanței "Meseriașii din imagini mai au nevoie muncii

de ajutorul vostru pentru încă o Problematiza- Aplauze

probă: în cutia de pe masă se află alte rea

jetoane ce trebuie ordonate, să

vedem ce imagini reprezintă!

Ce sunt aceste obiecte? Sunt

realizate de către meseriașii de pe

tablă? Haideți să aranjăm și

produsele muncii în dreptul fiecărei

ocupații, pentru ca echipele să

acumuleze cât mai multe puncte!”


6. Asigurarea Copiii se vor muta la măsuțe unde vor Explicația Fișe de lucru Aprecieri verbale

retenţiei şi a rezolva fișele de lucru (ANEXA 2),

transferului pentru a ne asigura că toți copiii au Demonstrația Creioane

învățat multe lucruri despre meserii.

9
Propunătoarea va citi pe rând sarcinile Exercițiul

de lucru, oferind explicații

suplimentare dacă este nevoie.

Copiii vor lucra pe fişe, individual,

respectând cerințele itemilor.

Evaluarea fişelor se face frontal. Se

explică modul de rezolvare, pentru ca

fiecare copil să vadă ce a rezolvat

corect și ce nu. Voi pune copiii să

motiveze meseria aleasă.


7. Evaluarea Voi face aprecieri verbale Explicația Aprecieri verbale

individuale și generale asupra

desfășurării activității.

8. Încheierea Poștașul John le mulțumește Conversația Recompense Aprecieri verbale

activității copiilor pentru ajutor și oferă

10
acestora drept recompense

audiția „Cântecului meseriilor” care

este imnul orașului său.

Anexa 1

Dragi copii,

Eu sunt poștașul John, din Orașul meșterilor iscusiți. După cum știți deja, în perioada

aceasta, din cauza pandemiei, multe magazine au fost închise și meseriașii de la mine din oraș au fost

neviți să își comande uneltele care le sunt necesare. Eu lucrez singur la Poștă și fiind foarte multe

colete în camion le-am încurcat și nu mai știu cine are nevoie de ele. Doamna voastră educatoare mi-a

11
spus că voi cunoașteți foarte multe lucruri despre meserii și uneltele care sunt necesare

pentru fiecare dintre acestea.

Vă rog mult să mă ajutați! Dacă sunteți de acord, v-am trimis câteva materiale cu

care puteți juca un joc foarte interesant. Acesta se numește „Ajută Poștașul și spune ce vrei să fi când

vei fi mare!”. Doamna educatoare vă va citi regulile jocului și eu vă promit că vă veți distra și la

finalul acestei zile veți primi o surpriză din partea mea în semn de mulțumire.

Vă mulțumesc și vă doresc spor la tra


Cu drag, John!
AJUTĂ POȘTAȘUL!

REGULILE JOCULUI

Pe tablă aveți imagini cu meșterii din oraș și în cutie plicurile cu obiectele comandate de către
aceștia. Veți fi împărțiți în două echipe și vom desfășura un concurs. Copiii din partea dreaptă
vor forma o echipă și cei din partea stângă cealaltă echipă.

12
Prima sarcina va fi să denumiți meseriile din imagini. Apoi, pe rând, câte un membru al
fiecărei echipe va extrage un plic din cutie, va scoate jetonul, ne va spune ce obiect reprezintă și care
dintre meseriași are nevoie de el.

În cazul în care nu știți răspunsul, puteți cere ajutorul colegilor de echipă.

În timpul concursului este necesar să păstrați liniștea, să ridicați mâna atunci când vreți să
vorbiți și să fiți foarte atenți.

Pentru fiecare răspuns corect, echipa din care faceți parte va primi un punct.

La finalul concursului, vom număra punctele fiecărei echipe și vom stabili câștigătorii.
Mult succes!
FIȘĂ DE LUCRU

1. Taie cu câte o linie uneltele bucătarului.

2. Încercuiește instrumentele pe care le folosește medicul.

13
3. Colorează imaginea care reprezintă meseria pe care îți dorești să o faci atunci când vei fi mare.

14

S-ar putea să vă placă și