Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.05.2012 GRADINITA: G.P.N. VADASTRITA NIVELUL: I (grupa mijlocie) EDUCATOARE: Clescu Valeria TEMA: Cand/cum si de ce se intampla? SUBTEMA: Evaluare anotimpul Primavara DOMENIUL DE ACTIVITATE: Activitati Liber Alese I CENTRE DE INTERES: STIINTA: Rezolva corect fisa ! CONSTRUCTII : Casute pentru pasarele OBIECTIVE CADRU : Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia ; Cunoasterea si dezvoltarea normelor de comportare in societate; educarea abilitatii de a intra in relatie cu ceilalti. OBIECTIVE DE REFERINTA : Sa cunoasca unele elemente componente ale lumii inconjuratoare (obiecte, aer, apa, sol, vegetatia, fauna, fiinta umana ca parte integranta a mediului, fenomene ale naturii), precum si interdependenta dintre ele ; Sa-si adateze comportamentul propriu la cerintele grupului din care face parte (familie, gradinita, grup de joaca). OBIECTIVE OPERATIONALE : STIINTA : O1 sa rezolve corect cerintele fisei ; O2 sa utilizeze corect instrumentele de lucru. CONSTRUCTII : O3 sa obtina prin imbinarea pieselor de constructii casute pentru pasarele. STRATEGII DIDACTICE : inductiv-semialgoritmice METODE SI PROCEDEE : conversatia, explicatia, exercitiul MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE : fise cu sarcini, instrumente de scris si colorat, piese de plastic pentru constructii. FORMA DE ORGANIZARE : frontal-individuala, pe grupe DURATA : 20 minute BIBLIOGRAFIE : Metodica redarii activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii , Editura Sitech, Craiova, 2011

SCENARIUL ACTIVITATII
Activitatea incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA. Copiii sunt asezati in semicerc. Educatoare ii saluta: Buna dimineata, voinicei!. Copiii se salute intre ei. Dupa salut urmeaza prezenta copiilor. Pe un panou se afla fotografii ale copiilor. Educatoarea priveste fotografiile copiilor si ii striga pe fiecare. Fotografiile copiilor care lipsesc vor fi luate de pe panou. In continuare se va completa calendarul naturii. Se vor pune copiilor intrebari legate de vremea de afara, de anotimpul in care ne aflam. Urmeaza activitatea de grup, unde vom desfasura jocul Ursuletul . copiii sunt asezati in semicerc pe scaunele. In fata lor un copil sta pe un scaunel cu spatele la ceilalti colegi si cu mainile la ochi (ursuletul care doarme). La semnalul educatoarei un copil merge in spatele ursuletului, il atinge pe umar si ii striga : Ursulet, trezeste-te ! , apoi se va aseza repede la locul sau. Ursuletul se va ridica, se va intoarce cu fata spre copii si ii va intreba : Cine m-a strigat ? , iar copiii vor raspunde : Ghici ! . Daca ursuletul ghiceste, va schimba locul cu copilul a carui voce a recunoscut-o. Daca nu, mai sta o tura. Jocul se va desfasura pana cand toti copiii vor fi ursulet. Dupa joc, prezint copiilor activitatile pe care le vom desfasura azi, atat la ALA, cat si la ADE, apoi voi trece la activitatea pe centre.

Evenimentul didactic Moment Organizatoric

Continutul stiintific Aerisirea salii de grupa. Pregatirea mobilierului si a materialului necesar.

Strategii didactice

Evaluare

1. Captarea Se va realiza printr-o discutie despre anotimpul primavara, despre fenomene specifice acestui anotimp, vietuitoare. Conversatia tentiei Le cer sa povesteasca ce stiu ei despre primavara. 2. Anuntarea Copiii sunt anuntati ca la centrele deschise astazi vor avea temei si a de indeplinit sarcini cu privire la cunostintele lor despre Explicatia anotimpul primavara. obiectivelor 3. Prezentarea La Centrul Stiinte copiii vor avea de rezolvat cateva sarcini din fisa de evaluare. Va trebui sa rezolve corect, utilizand continutului corect instrumentele de lucru. Explicatia La Centrul Constructii copiii vor avea de realizat, utilizand piese de plastic pentru constructii, casute pentru pasarele. 4. Dirijarea Copiii isi aleg centrul de activitate preferat si incep sa lucreze. invatarii Voi da copiilor posibilitatea de a se muta de la un centru la Exercitiul altul. De asemenea voi da libertate copiilor in ceea ce priveste ajutarea colegilor. 5. Evaluarea La sfarsitul activitatii copiii vor verbaliza ceea ce au lucrat Conversatia si se va face fixarea cunostintelor.

Atentia la explicarea sarcinilor

Utilizarea corecta a pieselor Rezolvarea corecta a sarcinilor Evaluarea orala

6. Incheierea Se vor face aprecieri generale si individuale asupra modului de desfasurare a activitatii. activitatii

DATA :

NUMELE :

FISA DE EVALUARE
COLOREAZA INSECTELE CARE ZBOARA SI INCERCUIESTE-LE PE CELELALTE.

DESENEAZA IN SPATIUL LIBER UN FLUTURE.

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATI LIBER ALESE I


NIVELUL I (GRUPA MIJLOCIE)

EDUCATOARE: CLESCU VALERIA

S-ar putea să vă placă și