Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr.13, București


DATA: 06.12.2023
CLASA: a II-a A
PROF. ÎNV.PRIMAR: Dumitru Victor

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și


comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba


română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,,Colindăm în lung și-n lat”
SUBIECTUL:Textul narativ:,,Poveste cu spiridusi
de Dora Macean”

TIPUL LECȚIEI: Consolidarea priceperilor și


deprinderilor
SCOPUL: Consolidarea deprinderilor si priceperilor de utilizare a vocabularului
într-un mesaj scris/oral
Discipline integrate: CLR, DP
COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
2.1 Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare;
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare;
4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea convenţiilor de bază;
Dezvoltare personala
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activa
2.3. Explorarea abilitaților de relaționare cu ceilalți
1.1 Stabilirea unor asemănări și deosebiri între sine și ceilalti, după criterii
simple
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să citeasca corect, fluent și cu intonație un text scurt pe baza

experienței anterioare.

Obiectivul este realizat daca elevii citesc corect cel putin 2 enunțuri;

O2. Să identifice elementele de conținut, personaje, titlul, timpul, locul, fapte,


efectuand o harta conceptuala pe baza textului citit.

Obiectivul este atins daca elevii identifică cel putin 2 elemente din textul
studiat;

O3. Să povestească cu cuvinte proprii conținutul unui text citit/ audiat pe baza
informațiilor din text.

Obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev povestește 2 idei principale pe


baza imaginilor/continutului textului;

O4. Să formuleze corect întrebări/răspunsuri cu privire la textul studiat (despre


titlu, personaje, timp, acțiune, locul, sentimente și trăiri).

Obiectivul este atins dacă fiecare elev formulează corect 2 întrebari/răspunsuri


din cele 5;

O5. Să utilizeze în enunțuri proprii cuvinte date realizând corect propoziții pe


baza explicațiilor învățătorului (spiriduș, se rușina, scotoceau, ortograme: dintr-
o / dintr-un , într-o/ într-un).

Obiectivul este considerat realizat dacă fiecare elev construiește corect cel puțin
un enunț utilizând cuvintele date.

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, brainstorming,
exercițiul, jocul didactic, explozia stelară

 MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Zâna Iarnă, Spiridușul, manual, tablă


interactivă, auxiliar, fișe, caiete, imagini, jetoane, planșe
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
 METODE DE EVALUARE: observarea curentă, aprecieri verbale,
evaluare scrisă, orală
RESURSE:
Spațiale: sala de clasă
 Temporale: 50 minute
 Umane: 17 elevi
 Bibliografice:
- Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013
- Caiet pentru clasa a II-a, Comunicare în limba română, editura Edu, autori:
Corina Istrate, Dora Macean, Manuela Koszorus
- Didactica limbii și literaturii române în învățământul primar, Vasile Molan,
Maria Bizdună
- Resurse digitale-joc wordwall, fise RED realizate in Canva, manual digital
https://wordwall.net/ro/resource/28159578/3-%C3%AEntr-o-%C3%AEntr-un-dintr-o-
dintr-un
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Strategii didactice
Momentele Metode și Mijloace Forme de Timp
lecției/ Ob Activitatea instructiv-educativă procedee de organizare
Timp op învățământ si
Evaluare
1.Momentul Se asigură condițiile optime pentru desfășurarea Conversația Manual Frontal
organizatoric orei de comunicare în limba româna: aerisirea Auxiliar
(2 minute) sălii de clasă, aranjarea mobilierului, aranjarea 2 min
materialelor didactice, organizarea colectivului
de elevi.
Salut elevii și le solicit să își scoată
materialele pentru ora de Comunicare în
limba română.

2. Verificarea Verific tema scrisă calitativ şi cantitativ. 3 min


cunoștintelor Numesc elevi care să citească soluţiile găsite
(3 minute) pentru tema propusă.

3.Captarea Pentru captarea atenției voi spune elevilor ca au Wordwall 3 min


atenţiei primit o scrisoare de la spiriduș.Voi citi https://
(3 minute) scrisoarea si vom purta discutii pe baza wordwall.net/ro/
acesteia.Elevii vor rezolva jocul wordwall resource/8362319

2. Anunțarea Le spun copiilor că astăzi la ora de comunicare Conversația 2 min


temei și a în limba română, ne vom citi și povesti un text Explicația Frontal
obiectivelor nou care se petrece într-o iarna la Atelierul
(2 minute) Moșului.
Poveste cu spiriduși
de Dora Macean
Copii, azi vom afla cine îl ajuta pe Moș Crăciun
să realizeze jucării și prin ce întâmplări trec
spiridușii moșului!
3.Consolidarea/ Scrierea titlului, datei și a autorului pe tabla și în Conversația Frontal
Sistematizarea caiete Explicația Spiridus Evaluare
conținuturilor Observarea imaginii Observația Fise orala
abordate anterior Predicții Jocul Manual digital
(15 minute) didactic Tabla
Despre ce credeți că vorbeau spiridușii ? wordwall inteligenta
O1
Citirea model
Citirea în lanț
Selectivă
Cititi replica personajului Oli
Citiți o întrebare
O2 Găsiti un îndemn in text
Tablă
Conversația Frontal
Cuvinte noi Caiete
Explicația Individual
Explicarea și formularea unui enunț cu:
O3 Încurcătură, cioplește, să scotocească, răbufnește

Întrebări și răspunsuri oral


Cum se numeste textul? 15 min
Cum se simțea Nas -Roșu și de ce se înroșise
până în vârful nasului?
Ce a spus Dodo?
O1 Cum l-au ajutat Oli si Dodo pe Nas-Roșu să iasă
din încurcătură ?
O3 Din ce au confecționat jucăria care lipsea?

O5
Elevii completează în caiete acțiunea personajelor
pag 66 ex. 2 (auxiliar)
4. Obținerea Se va realiza un joculeț interactiv cu ajutorul tablei Conversaț Tabla smart
performanței smart. Elevii unesc personajul cu replica potrivită: ia
(2 minute) O5 (ANEXA 3) Explicația 10 min
Frontal
-Uite ce am gasit! Dodo individual
O1 -E numai vina ta! OLI
-Ati fost minunati, prieteni! Nas-Roșu
O2 Observare
Exercitiul nr 2 curenta
O3 Elevii își exprimă părerea despre Oli, Nas-Roșu Apreciere
și Dodo Metoda orala
Eu cred că... Brainstorm
Parerea mea este că Nas -Roșu a fost........... ing
Daca aș fi fost în locul personajului..... aș.......
5. Asigurarea Conversaț Fișele Lucru in
retenției și a Elevii completează un Ciorchine (ANEXA 4) ia Tablă Echip 7 minute
transferului O3 Pe fiecare fulg de zapada este numele unui Explicația Marker, a
(2 minute) O4 personaj din text. culori Apreciere
Elevii scriu replica, întâmplarea prin care verbala
trece și sentimentul asociat personajului
Oli
Nas-Rosu
Dodo
O5

6. Aprecieri și Se vor face aprecieri generale şi individuale Conversația Stickere Frontal 2 min
recomandări asupra comportamentului copiilor şi asupra Individual
(2 minute) participării acestora la oră. Elevii vor fi premiați Apreciere
cu câte un sticker pe care îl pot pune pe eșarfa verbala
de cercetaș.
recompense
Elevii vor primi de lucru acasă o fișă cu 2
exerciții (ANEXA 5)
ANEXA 1

Bună ziua,
cercetașilor!
,, V-am pregătit multe surprize pentru ora de
Comunicare în limba română, dar pentru a ajunge
acolo trebuie să rezolvați corect sarcinile. Mă ajutați
să povestesc întâmplarea mea? Pe ghetuța pe care o
veți primi, sunt scrise patru propoziții, fiecare având
un cuvânt dispărut. Voi trebuie să scrieți forma
corectă a cuvintelor ,,într-o, într-un, dintr-o sau
dintr-un” pe fiecare spațiu punctat, apoi să le lipiți în
caiet dacă sunt corecte. Vă rog sa fiți atenți și să
răspundeți corect la fiecare întrebare. Mi-a promis
domnul învățător că veți lucra în colaborare și îmi veți
da sfaturi bune de urmat.”

Cu prietenie, Nas- Roșu!


ANEXA 2
ANEXA 3
-Uite ce am găsit! OLI

-E numai vina ta! Nas-Roșu

-Ați fost minunați, prieteni! Dodo


Anexa nr .4

Oli

ÎNTAMPLAREA PRIN CARE TRECE

______________________________________________

REPLICA:

___________________________________________

CUM S-A SIMȚIT?

________________________________________

ANEXA 4
DODO
ÎNTAMPLAREA PRIN CARE TRECE

_____________________________________________

REPLICA:

___________________________________________

CUM S-A SIMȚIT?

________________________________________

ANEXA 4
Nas-Roșu

ÎNTAMPLAREA PRIN CARE TRECE


____________________________________________

REPLICA:

___________________________________________

CUM S-A SIMȚIT?

________________________________________

ANEXA 5 TEMĂ
1. Completati enunturile cu cuvintele potrivite: încurcătură, într-o, într-un, să scotocească,
dintr-o, dintr-un
Retine!
Cuvintele dintr-o, dintr-un , într-o , într-un se scriu cu cratima.

Nas -Rosu, spiridușul Moșului a intrat ________________ încurcătură.


Au început sa ______________ prin atelier și au găsit o bucată de lemn buna de cioplit un unicorn colorat.
_______________ lemn Dodo si Oli au creat o nouă jucărie.
Moșul pune jucăriile ______________________ sac rosu.
Oli a pierdut jucăria ________________ simplă greșeală.
Spiridușii au ieșit cu bine din _______________________ .

2. Alcătuiește câte o propoziție în care să folosești într-o, într-un, dintr-o, dintr-un.


____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

Anexa 3
Exercitiul nr 2
Metoda Brainstorming
Tu cum ai fi procedat?
Ce sfaturi ii puteti da spiridușului pentru a nu mai intra în încurcătură
altă dată?

S-ar putea să vă placă și