Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 01.03.2023

Unitatea de învățământ: Colegiul Național de Informatică “Matei Basarab”

Unitatea de aplicație: Colegiul Național de Informatică ,,Matei Basarab”

Clasa a IV-a D

Propunător: Țuca Teodora Vicenția

Profesor coordonator: Andrei Simona

Profesor învățământ școlar:Popescu Natalia

Interval orar: 8:00-8:45

Aria currciculară Limbă și comunicare

Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de învățare: „În ritm de primăvară”

Subiectul lecției: “Prieteni mici cu suflete mari”


Tipul lecției: Consolidare

Scopul lecției : Formarea deprinderilor și priceperilor de a înțelege mesajul pe care îl transmite textul.
COMPETENŢE GENERALE :

1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare;

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare;

3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare;

COMPETENŢE SPECIFICE :

1.4. Manifestarea atenției față de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile;

3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înțelegerea de profunzime în cadrul lecturii.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

a)Obiective cognitive:

O1- să înțeleagă mesajul textului dat;

O2- să formuleze răspunsuri concrete si coerente legate de text;

O3- să explice sensul cuvintelor necunoscute;

O4- să rezolve sarcini de lucru;

b)Obiective psiho-motrice:

O5- să adopte o conduită optimă în timpul desfășurării lecției;


O6-să manevreze atent materialele și instrumentele de lucru;

O7- să scrie corect,estetic și rapid;

c)Obiective afective:

O6- să participe activ și creativ la desfășurarea lecției;

O7-să respecte normele de comportament în cadrul grupului;

O10- să se antreneze în sarcinile propuse;

Strategii didactice

 Metode și procedee didactice: observația, conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic


 Mijloace de învățământ: whiteboard, manual digital,caiet, manual de limba și literatura română clasa a IV a, fișă de evaluare,
ghicitoare
 Formă de organizare: individuală , frontală

Managementul resurselor și al timpului

Resurse umane:
 Elev propunător: Țuca Teodora Vicenția
 Profesor coordonator:Andrei Simona
 Profesor învățământ primar:Popescu Natalia
 Grupa de practică: Trofin Teodora, Țurea Elena, Văduva Diana, Vlăsceanu Cristina
Resurse materiale: whiteboard, manual de limba și literatura română clasa a IV a, videoproiector, , ghicitoare, fișă de evaluare
Resurse temporale: 45 minute
Resurse spațiale: sala de clasă

Materiale bibliografice

Programe școlare pentru clasa a IV-a , aprobate prin ordinul MEN 5003/ 02-12-2014;
Scenariu didactic

Nr. Forme de organizare


Secvențele instruirii Activitatea învățătorului Activitatea elevului
Crt Metode și procedee Material didactic Forme de organizare

Asigurarea condițiilor optime


Elevii stau în bancă,în
Momentul necesare bunei desfășurări a
1. liniște,așteptând începerea Conversația -
organizatoric activității: prezența, pregătirea
lecției.
materialului didactic.

Le voi spune elevilor o ghicitoare:

„Paznic bun și credincios,


Elevii răspund: “ Răspunsul
2. Captarea atenției Răsplătit este c-un os, corect la ghicitoare este Conversația -
câinele.”
Un străin dac-a intrat, Frontală

Imediat el a lătrat.”

Reactualizarea cunoștințelor se va Conversația


Reactualizarea
realiza prin corectarea temei.Voi Elevii răspund pe rând și îmi
3. cunoștințelor și Exercițiul - Individuală
oferi explicații acolo unde este arată caietul cu tema rezolvată.
verificarea temei
nevoie. Explicația
Elevii vor asculta și vor fi atenți Conversația
la indicații pentru a putea
4. Anunțarea temei Elevii sunt anunțați că astăzi vor citi -
lecția „Prieteni mici”. înțelege informațiile pe care le
vor primi. Explicația Frontală

5. Dirijarea învățării Voi ruga elevii să deschidă Răspunsurile lor sunt: Conversația Manuale
manualele de limba și literatura
română la paginile 108-109. “ Prietenii ne ajută, ne jucăm
împreună, ne sunt loiali.
Prima dată le voi adresa elevilor Prietenii sunt colegi, vecini, Frontală
întrebări: rude.”

„Ce așteptări ai de la prietenii tai? „Câinele mi-ar putea fi cel mai


Cine sunt aceștia?” bun prieten, deoarece se atașază
foarte repede de oameni.”
„Ce animal de companie crezi ca ți-
ar putea fi bun prieten? De ce?” „Câinele este un animal Explicația
domestic.” Individuală
“Ce fel de animal este câinele ?”
„Omul hrănește câinele, se
“Ce face omul pentru câine?” joacă cu el, are grijă de el.”
Copiii vor citi fiecare câte un Companion- camarad, tovarăș
fragment din text, apoi vor citi
despre fiecare rasă a câinelui. Longevitate- viață lungă

Îi voi întreba pe elevi ce sens au Sociabil- prietenos, apropiat Exercițiul


cuvintele din text: companion,
longevitate, sociabil și ce fel de text „ Acest text este informativ.”
este acesta.

Vom citi din manual informațiile


despre îngrijirea unui câine.

Le voi prezenta copiilor niște


videoclipuri cum să aibă
interacționeze cu un câine și cum să
nu interacționeze cu un câine.

Conversația
Elevii vor rezolva exercițiul 4 din
manual de la pagina 109: Redactează Elevii vor răspunde prin Manual Frontală
Obținerea
6. un text cu titlul Eroul, în care ridicarea mâinii și vor participa
performanței Caiete
personajul principal este câinele tău activ.
sau un câine imaginar.
Exercițiul

Individuală

Elevii primesc câte o fișă de


Asigurarea retenției și evaluare pe care o rezolvă
7. individual. (anexa1) Exervițiul Fișe de evaluare Individuală
a transferului

Se fac aprecieri asupra răspunsurilor,


a participării active și a
comportamentului copiilor, atât pe
8. Evaluarea activității parcursul activității, cât si la final și Elevii vor asculta atent . Conversația stickere
vor fi recompensați cu stickere.

S-ar putea să vă placă și