Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ :Şcoala Gimnazială Theodor Aman


Propunător: Pahonţu Rahela
Clasa: Pregătitoare B
Data:12.12.2017
Disciplina de studiu: Arte vizuale si abilităţi practice
Tema: Pictură pe lut ”Clopoţelul”
Tipul activităţii: Mixtă
Formă: Integrată (A.V.A.P, C.L.R ,M.M)
Scop : să realizeze o imagine sugestivă anotimului primăvara, având un stil de muncă
echilibrat şi îngrijit,utilizând şi combinând culori specifice acestui anotimp.

Competenţe specifice vizate pentru disciplina:


Arte vizuale și abilități practice:
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/
colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual
2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale

Comunicare în limba română:


1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de
comunicare cunoscute

Muzică şi mişcare:
2.3 manifestare liberă, adecvată pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare;
Obiective operţionale:

1.Să descrie anotimpul primăvara şi culorile specifice acestui anotimp,folosindu-se de paleta de


culori a acuarelelor.
2. Să identifice materialele şi instrumentele de lucru necesare desfăşurării activităţii,pe baza
indicaţiilor primite.
3. Să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului vizat.
4. Să-şi exprime şi să motiveze părerea despre lucrările proprii sau ale colegilor.
5.Să lucreze îngrijit ,respectând indicaţiile primite .

Strategii didactice:
Metode:Conversaţia,discuţia,dezbaterea,exerciţiul,demonstraţia,explicaţia,turul galeriei.
Mijloace:Videoproiector,laptop,semințe de dovleac,pensule,acuarele,pahar .
Forme de organizare:frontal,individual.

Bibliografie:

 Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE Clasa


pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013, Bucureşti, 2013
 Vasile Mihalache, Ana Rusescu, Educaţie plastică, Caiet pentru clasa I, Ed. Aramis,
Bucureşti, 2008;
 http://www.didacticus.com/
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele Ob. Conţinutul esenţializat al lecţiei Strategii didactice Evaluare


lecţiei ope
raţi
onal Metode Mijloa Forme de
e ce organizare

Moment Asigur un climat de ordine şi


organizatori
disciplină necesar desfăşurării în
c
bune condiţii a lecţiei şi
pregătirea materialelor necesare

Captarea Împreună cu elevii completez la


atenţiei
planşă
Discuţia Planșă
„Ciorchinele” pentru cuvântul Ciorchinele
Frontal
„Primăvară”. (Anexa 1) Observare
a
sistematic
ă
Reactualiza Ob1 Voi întreba copiii care sunt
rea schimbările produse în natură la
cunoştinţelo venirea primăverii? Conversaţia
r Care sunt culorile predominante Observare
în anotimpul primăvara? Frontal a
sistematic
ă

Anunţarea Deoarece Zâna Primăverii și-a


temei şi a făcut apariția și la noi, acum este
obiectivelor timpul să realizaţi voi un peisaj
de primăvară. Astfel, la
activitatea de astăzi aş dori să Discuţia Individual Observare
aducem o parte din frumuseţea a
naturii aici, în clasă, prin sistematic
intermediul lucrărilor pe care le ă
vom realiza, şi anume, o Explicaţia
compoziţie folosind diferite
tehnici de prelucrare a hârtiei
(decupare, lipire,pictură) cu
titlul ,, Natura înflorită”. Conversația
Le prezint elevilor tema lucrării
de astăzi: „ Natura înflorită” şi
de asemenea obiectivele
operaţionale într-o formă
accesibilă lor:
- însuşirea tehnicii de lucru
- asamblarea materialelor cu
scopul finalizării lucrării .
Dirijarea a) Intuirea materialelor şi
învăţării prezentarea lucrării model
Se va intui materialul de pe
mese: coală carton , fişe de
decupat ( flori , fluturi,
Discuţia
rândunele, copaci) , seminte de Pensule Frontal
dovleac ,foarfece, lipici.
Conversaţia
Ob
2 Prezint lucrarea model „Natura Acuarele
înflorită”,model, ,pe care îl
Ob analizăm împreună.
Explicaţia
3 Orientez atenţia elevilor spre Sclipici Individual
etapele de realizare ale lucrării: Laptop
b) Explicarea şi demonstrarea
Ob modului de lucru Coli
Demonstraţi
5 a cartonate Observare
Explic şi demonstrez etapele de a
realizare a lucrării, procedeele de sistematic
Exerciţiul
lucru , precum şi criteriile pe baza Semințe ă
cărora se va realiza evaluarea de dovleac
lucrărilor elevilor. (Anexa 2)

c)Executarea lucrării de către


elevi

Pe parcursul acestui moment


îndrum , corectez , încurajez ,
atenţionez .
Intervin atunci când elevii au
nevoie de ajutor/sprijin.
Rog elevii să repete etapele de
realizare ale lucrării practice .
Se trece la executarea propriu-
zisă a lucrării.
-Exerciţii de încălzire a muşchilor
mici ai mâinii.

- Elevii vor lucra pe fond muzical


(colinde).
- Voi însoţi elevii în realizarea
tabloului cu îndrumările şi
explicaţiile necesare atât
individual cât şi colectiv (atunci
când va fi cazul).
- Se urmăreşte capacitatea
elevilor de a folosi corect
materialele necesare, de a
respecta etapele de lucru şi de a
se încadra în spaţiul oferit de
fiecare element.
Evaluarea După finalizarea lucrărilor,
fiecare copil va trece şi va analiza Turul
modul de lucru al celorlalţi galeriei Observare
colegi, observând dacă s-au a
respectat etapele de lucru, dacă s- Frontal sistematic
a lucrat îngrijit şi dacă tabloul Discuţia ă
Ob4 este sau nu estetic,argumentându-
şi răspunsurile. Dezbaterea
Urmăresc capacitatea elevilor de
a aprecia calitatea şi
Aprecieri
corectitudinea produsului final al Discuţia
colegilor. Frontal
Voi face aprecieri asupra
desfăşurării activităţii.
Anexa 1
Lunile

Aspecte şi

fenomene ale
Flori
PRIMĂVARA naturii

Sărbători

S-ar putea să vă placă și