Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.05.2018
Unitatea școlară: CNP „Stefan Velovan” Craiova
Profesor învățământ primar: Nedelcu Mihaela
Profesor metodist: Dumitrascu Ionut
Profesor coordonator: Tandareanu Tania
Propunător: Dediu Gabriela-Alexandra
Clasa: a II-a B
Aria curriculară: Arte si tehnologii
Disciplină: Arte vizuale si abilitati practice(AVAP)
Unitatea tematică: Lumea de sub ape
Subiectul lecției: Caracatita
Tipul lecției: Formare de priceperi si deprinderi

COMPETENȚE SPECIFICE:
 Disciplină principală: Arte vizuale și abilități practice(AVAP):
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de
prelucrat şi tehnici accesibile
2.4. Transformarea unui material prin tehnici variate

 Discipline integrate: Comunicare in limba romana(CLR)


1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de
comunicare cunoscute
 Matematică și explorarea mediului(MEM):
4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii,
fenomene, procese simple

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Cognitive:
O1-să dezlege corect ghicitorile prezentate;
O2-să analizeze partile corpului caracatitei desenate;
O3-să asimileze informatii despre vietuitoarele din mediul subacvatic;
O4- să intuiasca modelul de caracatita din carton prezentat;
O5-să respecte pasii de lucru;
O6- sa aplice tehnicile:decupare, colorare, asamblare.
 Afectiv-atitudinale: -să vizualizeze cu interes filmuletul prezentat.
 Psiho-motorii: -să păstreze poziția corectă în bancă;
-să utilizeze instrumentele de lucru și materialele puse la
dispoziție într-un mod corespunzător .

STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode și procedee: observatia, conversatia euristica, explicația,
demonstratia, exercitiul, turul galeriei;
 Resurse materiale: laptop, plansa model, imagini cu caracatite,
caracatita model, tub de carton, foarfeca, acuarele, pensula, lipici,hartie
colorata, sfoara, panou;
 Forme de organizare: frontal, individual.

FORME DE EVALUARE: Continuă-formativă,practica


LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de clasă
DURATĂ: 50 de minute

BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a / 2013

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Etapele Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Observatii
lecției
1.Moment Se asigură condițiile Copiii se liniștesc
organizatoric optime pentru treptat și se așează în
desfășurarea lecției, se bănci, pregătind
pregătește materialul materialele de lucru
didactic. necesare.
2.Captarea Se va realiza prin cateva Copiii participă cu
atentiei ghicitori despre animalele interes, răspunzând
marine: corect la ghicitori.
Poartă-n spate o cetate
Şi din ea doar capu-l
scoate!
(broasca ţestoasă)

Nu e pește,nici vapor
Uriașul mărilor!(balena)

Creşte-n mări şi oceane,


Cafenie-i la culoare,
Are tocmai opt
„mânuţe”...
Are şi trei inimuţe. Copiii audiaza atenti
(Caracatiţa) materialul si raspund la
intrebarile adresate,
Apoi, se va audia un analizand plansele
material despre animale prezentate. Cativa
marine, in special, despre elevi vor repeta
caracatita. La sfarsitul informatiile asimilate.
filmuletului, se prezinta in
fara clasei imagini cu
caracatite si se poarta o
discutie pe baza
informatiilor
audiate(corpul caracatitei
este alcatuit din cap si 8
brate din care arunca
cerneala si pe care are
asezate tentacule,traieste
doar in apa etc.). Pe rand,
cate un copil sau doi vor
repeta informatiile
asimilate.
3. Anunțarea Se comunica elevilor ce Copiii ascultă atenți
temei și a urmeaza sa realizeze in despre ce vom face
obiectivelor ora aceea: confectionarea împreună.
unei caracatite dintr-un
tub de carton.
4. Dirijarea Se va expune in fata clasei Vor fi atenti la
învățării caracatita model, explicarea pasilor de
decupata, colorata si lucru, analizand
decorata, analizandu-se caracatita din carton
modelul. model.
Se trece la explicarea
pasilor de lucru:
PASUL 1: Se taie cu
foarfeca unul dintre
capetele tubului opt fasii
de aceeasi dimeniune
care vor fi bratele
caracatitei. Taietura se
face pana mai jos de
jumatatea tubului.
PASUL 2: Se picteaza tot
tubul si bratele, acestea
din urma pe ambele parti.
PASUL 3: Pe spate, bratele
vor fi decorate, nu numai
vopsite. In acest caz, vom
folosi linia si punctul.
PASUL 4: Hartia colorata
se ruleaza, astfel incat se
obtine un con. Conul
obtinut se lipeste de
corpul caracatitei. De Copiii constuiesc
varful conului se ataseaza caracatita din carton,
bucata de sfoara. respectand pasii de
PASUL 4: Cand s-au uscat, lucru:taierea
se atarna pe panou. cartonului, colorarea,
decorarea si adaugarea
Dupa terminarea atei.
explicatiilor, elevii incep Vor veni pe rand sa
realizarea temei, fiind aseze caracatita pe
indrumati pe parcurs. panou.
Pe rand, in functie de
rapiditatea cu care au
terminat copiii de
asamblat caracatitele, se
agata pe panoul albastru
care reprezinta locuinta
caracatitelor, oceanul.

5.Asigurarea Dupa terminarea Copiii unesc punctele,


feedback- caracatitei din carton, se completand caracatita
ului ofera cate o fisa de lucru si o coloreaza cum
pe care este incomplet dorec. Raspund la
conturata intrebarile adresate.
caracatita,urmand sa fie
unite punctele pentru a
definitiva caracatita . Se
repeta informatiile care
au fost asimilate la
inceputul orei.
6. Încheierea Se face turul galeriei, Vizualizeaza lucrarile
lecției fiecare copil trebuind sa realizate si isi spun
ofere o impresie despre parerea despre
familia de caracatite pe materialul final.
care a creat-o clasa. Se Ascultă atenți
vor face aprecieri aprecierile făcute și
generale asupra modului primesc bucuroși
de lucru, oferindu-le câte fețele zâmbitoare.
o față zâmbitoare.

Poartă-n spate o cetate


Şi din ea doar capu-l scoate!
(broasca ţestoasă)

Nu e pește,nici vapor
Uriașul mărilor!
(balena)
Foarfeci are,
Nu croiește,
Cine-l știe
Îl ghicește!
(racul)

Creşte-n mări şi oceane,


Cafenie-i la culoare,
Are tocmai opt „mânuţe”...
Are şi trei inimuţe.
(Caracatiţa)

Se-ntâlneşte doar în mare...


E-animalul cel mai mare.
Apa care-i nimereşte-n nare,
O aruncă prin spinare...
(Balena)

Casa lui este în mare,


De deştept pereche n-are.
Ţi se pare-oleacă straniu,
Când îl vezi şi-n delfinariu.
(Delfinul)

Pe uscat greoi se mişcă,


Iar în apă – uşurel!
Faţa-i este frumuşică
Şi la bot parcă-i căţel.
(Foca)
Fisa de lucru

Uneste punctele de la 1 la 35 pentru a da forma unei caracatite, coloreaz-o asa cum iti
doresti si da-i un nume.

S-ar putea să vă placă și