Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lectie

Coordonatori:
Profesor practica pedagogica : Enescu Liliana Profesor metodist : Fieraru Georgeta Profesor invatamant primar : Dragu Mariana

Propunatoare:Marin Elena Catalina

Data : 14.03.2012 Scoala: Colegiul National Jean Monnet Ploiesti Clasa : a II-a B Disciplina : Educatie muzicala Unitatea de invatamant: Elemente de limbaj muzicalmelodia Subiect : Legatura dintre text si melodie Tipul lectiei : Dobandire de noi cunostinte Mijloc de realizare:Cantecul Glasul florilor

OBIECTIVE FUNDAMENTALE : -formarea deprinderilor ritmico-melodice; -formarea capacitatii de receptare a muzicii; -dezvoltarea sensibilitatii si personalitatii prin muzica;

OBIECTIVE OPERATIONALE : -sa execute corect exercitiile de incalzire a vocii ; -sa intoneze corect si expresiv cantecul ; -sa cante pe grupuri si individual ; -sa pastreze o pozitie corecta in banca.

STRATEGII DIDACTICE METODE SI PROCEDEE: -exercitiul ; -explicatia ; -conversatia euristica ; -demonstratia .

MIJLOACE : -cantecul Glasul florilor; -ghicitori; -ecusoane; -curiozitati despre flori; -imagini cu ghiocei,lacramioare,busuioc si trandafiri.

LOCUL DESFASURARII : sala de clasa . RESURSE DE TIMP: 50 min.

Momentele Activitatea Lectiei


1. Moment organizatoric

Activitatea Elevilor
Elevii asteapta in liniste inceperea orei. Elevii executa exercitiile de incalzire a vocii. Copiii vor raspunde la ghicitori.

Strategii didactice

Propunatoarei
Se asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei. Se pregatesc materialele . Se executa exercitii de incalzire a vocii(ma-me-mimo-mu,ra-re-ti-ro-ru,ta-teti-to-tu,etc). Se canta cantecul invatat in ora anterioara(Mama de Nichita Stanescu). Se realizeaza intermediul unor ghicitori despre ghicel,lacramioare si trandafir,prezentandu-se si imagini cu florile respective. - Ii voi anunta ca astazi vom invata un cantec numit Glasul florilor,in care fiecare floare va povesti despre ea. Se realizeaza prin cantarea model a cantecului de catre propunatoare. - Pentru inceput ,va voi canta eu o data cantecul, apoi il vom canta impreuna. Propunatoarea ii intreaba cate strofe are cantecul. Se poarta discutii pe marginea cantecului. Se reia cntecul n ntregime.

2. Reactualizarea cunostiintelor

3. Captarea atentiei

- conversatia euristica -explicatia

4. Anuntarea temei

Copiii asculta.

5. Dirijarea demersului didactic

Elevii sunt atenti.

-demonstratia - exercitiul - conversatia euristica - expli-catia

Copiii raspunde la intrebarile propunatoarei.

6. Obtinerea performantei

7. Evaluarea

Voi cnta prima strof model. Se cnt strofa cu clasa. Vom proceda la fel si pentru cea de a doua strof; o voi cnta model apoi se reia cu clasa. Se reiau primele doua strofe. La fel se procedeaza si cu urmatoarele doua strofe. Se imparte clasa in patru Fiecare grupa grupe:grupa ghioceilor, va canta cate o grupa lacramoarelor,grupa strofa. busuiocului si grupa trandafirilor,fiecare elev primind cate un ecuson,in functie de grupa din care face parte,cu un ghiocel,o lacramioara,busuioc sau un trandafir. Fiecare grupa va canta cate o strofa. Se reia tot cantecul cu toata clasa. Se fac aprecieri generale asupra modului in care au cantat.

- exercitiul .

ANEXE

GLASUL FLORILOR
Sunt micu i frumuel i m cheam ghiocel Eu alung iarna din ar i-aduc dulcea primvar. Mama mea e primvara i m cheam lcrmioara, Sunt sora lui ghiocel i-s mai mic dect el. Al meu nume-i busuioc, Eu v port la toi noroc. Rspndesc parfumul meu Pn sus la Dumnezeu. Sunt cel mai frumos din lume! Trandafir e al meu nume. Stralucesc in vii culori, Sunt mai mare peste flori.

GHICITORI
Ghiocelul Sunt micut Si frumusel, Din zapada Ies nitel, Alb sunt, cu Codita verde, Bucuros Cine ma vede! Lcrimioarele Clopoei mititei, Albi i frumuei, Pe o rmuric Foarte subiric n rnd aezai, Foarte parfumai. Trandafirul Care floare Are gheare Si parfumul Cel mai tare?

CURIOZITATI
TRANDAFIRII Sunt foarte populari datorit faptului c sunt simbolul iubiriins, pe lng acest lucru, florile trandafirilor sunt i comestibile, avnd o arom asemntoare cu cea a merelor verzi sau a cpunilor. De altfel, din petalele de trandafiri se face chiar i dulcea. Trandafiri sunt de culoare alb i roz, galben i rou nchis, i Insulele Hawaii cresc chiar negru i albastru. n prezent, n lume se tie mai mult de 20 000 de soiuri de trandafiri, fiecare dintre care este unic n felul su. BUSUIOCUL Busuiocul este considerat planta sacra,iar vechii greci il considera regele plantelor. La inceputul primaverii, multi dintre bunicii nostri atarnau o crenguta de busuioc in tinda ca sa alunge "moleseala", astenia specifica acestui anotimp. Se spune ca atunci cand preotul vine cu Botezul este asteptat indeosebi de fetele nemaritate, care cer o crenguta de busuioc preotului, pentru a o pune sub perna spre a-si visa ursitul. Vechii greci credeau ca omul manios se va linisti daca va atinge aceasta planta. Mai mult, exista credinta ca cel care poarta aceasta planta va fi mereu indragostit. Originar din Asia, busuiocul este cultivat azi in aproape toate colturile lumii,existanda peste 150 de specii. LEGENDA GHIOCELULUI Cand Dumnezeu a facut toate cate sunt pe pamant, le-a colorat frumos. Cand a facut zapada, i-a zis: "Pentru ca tu umbli peste tot, sa-ti cauti singura culoarea ce-ti place".Zapada s-a dus mai intai la iarba: - "Da-mi si mie din culoarea ta verde atat de frumoasa!". Iarba a refuzat-o. A rugat atunci trandafirul sa-i dea culoarea rosie, vioreaua sa-i dea culoarea albastruie, floarea-soarelui sa-i dea culoarea galbena. Nici una nu asculta rugamintea zapezii. Trista si amarata, aceasta ajunge in dreptul ghiocelului, caruia ii spune si lui necazul: - "Nimeni nu vrea sa-mi dea culoarea sa. Toate ma alunga si-si bat joc de mine!".Induiosat de soarta zapezii, ghiocelul i-a spus: - "Daca-ti place culoarea mea alba, eu o impart bucuros cu tine". Zapada primi cu multumire darul ghiocelului. De atunci, ea poarta vesmantul alb ca al ghiocelului. Drept recunostinta, zapada il lasa sa-si scoata capsorul afara de cum incepe sa se arate primavara.

LEGENDA LACRAMIOAREI Legenda spune ca traiau odinioara, in mijlocul unui castel din basme doi copii de rege: un baiat si o fata. La nastere, cei doi copii primisera de la zana lor cea buna cele mai minunate daruri: frumusete, intelepciune, cumintenie. Cei doi copii crescusera impreuna si isi petreceau majoritatea timpului impreuna, jucandu-se in gradinile castelului, gradini pline de flori. Din pacate, atunci cand copiii au implinit 10 ani o boala nemiloasa a cuprins tinutul in care locuiau si intregul lor regat a fost cuprins de jale. Printre cei atinsi de boala aceasta nemiloasa s-a numarat si fata regelui, care devine din ce in ce mai slaba si pana la urma moare. Baiatul regelui care tinea foarte mult la sora lui de care era nedespartit a inceput atunci sa planga si nu s-a mai putut opri. Atunci lacrimile sale s-au transformat in niste flori albe, micute, care s-au asternut peste toate vaile si gradinile unde se jucau pana atunci cei doi printi. Printul a fugit de la castel si s-a ascuns in lume, pentru a nu fi vazut de ceilalti ca isi plange sora. Florile nascute din lacrimile sale au capatat numele de lacramioare.

S-ar putea să vă placă și