Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
CLASA: a IV-a B
ŞCOALA: Profesionala Speciala Emil Garleanu Galati
OBIECTUL: Educatie muzicala
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: DEPRINDERI DE CÂNTARE INSTRUMENTALĂ
SUBIECTUL: PERCUŢIE CORPORALĂ “DACĂ VESEL SE TRĂIEŞTE…”
TIPUL LECŢIEI: PREDARE
PROFESOR : Hriscu Niculina Ileana

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1. să intuiască sunetele cântate şi vorbite, emise vocal şi instrumental;
O2. să marcheze prin bătăi din palme, prin mişcări corporale a structurii ritmice a cântecului;
O3. să cânte pe grupe (alternativ, în lanţ) de la un vers la altul, de la o strofa la alta;
O4. să se acompanieze cu propriul corp (bătăi din palme, pe genunchi, din degete, din palme).

STRATEGII DIDACTICE:
- METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, problematizarea, memorizarea,
exerciţiul, cântatul pe grupe.
- FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate individuală.
- MIJLOACE DIDACTICE: CD, CD-player, orgă, videoproiector
Nr. Ob. Forme de Metode de
Momentele lecţiei Activităţi de învăţare
Crt. Op. organizare învăţare
1 Moment organizatoric - pregătirea clasei pentru începerea orei de educaţie muzicală Frontal Conversaţia
2 Captarea atenţiei - aşezaţi următoarele cuvinte în ordine, astfel încât să obţineţi o propoziţie: “muzică, Frontal Exerciţiul,
la, astăzi, de, musafiri, ora, avem.”; (Astăzi la ora de muzică avem musafiri) Individual problematizarea
3 Exerciţii de încălzire a - vocalize; Frontal Exerciţiul
vocii - sunete înalte, mijlocii, joase, evidenţiate prin imitare (ciripitul păsărelelor, cântecul Individual
cucului, mormăitul ursului)
4 Reactualizarea - se cântă un cântec învăţat de elevi (pe grupe, solist) Frontal Pe grupe
cunoştinţelor Individual
5 Anunţarea temei şi a - astăzi vom învăţa să ne folosim corpul pentru păstrarea ritmului muzical în trimp ce Frontal Conversaţia
obiectivelor cântăm.
- vom învăţa cântecul “Dacă vesel se trăieşte…”, şi vom avea de îndeplinit următoarele
obiective:
O1. să intuim sunetele cântate şi vorbite, emise vocal si instrumental;
O2. să marcăm prin bătăi din palme, prin mişcări corporale a structurii ritmice a
cântecului;
O3. să cântăm pe grupe (alternativ, în lanţ) de la un vers la altul, de la o strofă la alta;
O4. să ne acompaniem cu propriul corp (bătăi din palme, pe genunchi, din degete.
6 Dirijarea învăţării O1 - cânt singur cântecul cu ajutorul CD-player-ului şi făcând mişcările adecvate; Individual Explicaţia
- se memorează cântecul strofă cu strofă;
O2 - se învaţă linia melodică a cântecului (aceasta se va învăţa cu ajutorul CD-ului sau a Individual Exerciţiul
unui instrument muzical)
O3 - elevii vor fi ajutaţi la învăţarea liniei melodice şi a versurilor; Memorizarea
- se discută despre sunetele cântate şi vorbite, emise vocal şi instrumental;
O4 - le explic de ce este nevoie să păstrăm ritmul în timp ce cântăm sau dansăm; Conversaţia
- se repetă cântecul pentru a se vedea dacă l-au memorat. Frontal
7 Evaluarea - numesc câte un elev să cânte singur cântecul; Individual Pe grupe
cunoştinţelor - fac două grupe şi le spun să cânte câte o strofă a cântecului; alternativ;
- îi notez pe cei care au cântat corect.
DACĂ VESEL SE TRĂIEŞTE…
1. Dacă vesel se trăieşte, fă aşa (din degete)
Dacă vesel se trăieşte, fă aţa (din degete)
Dacă vesel se trăieşte,
Unul altuia zâmbeşte,
Dacă vesel se trăieşte, fă aşa (din degete)

2. Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (din palme)


Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (din palme)
Dacă vesel se trăieşte,
Unul altuia zâmbeşte,
Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (din palme)

3. Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (pe genunchi)


Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (pe genunchi)
Dacă vesel se trăieşte,
Unul altuia zâmbeşte,
Dacă vesel se trăieşte, bate-aşa (pe genunchi)

4. Dacă vesel se trăieşte, calcă-aşa (din picioare)


Dacă vesel se trăieşte, calcă-aşa (din picioare)
Dacă vesel se trăieşte,
Unul altuia zâmbeşte,
Dacă vesel se trăieşte, calcă-aşa (din picioare)

5. Dacă vesel se trăieşte, fă aşa (din degete, palme, genunchi, picioare)


Dacă vesel se trăieşte, fă aşa (din degete, palme, genunchi, picioare)
Dacă vesel se trăieşte,
Unul altuia zâmbeşte,
Dacă vesel se trăieşte, fă aşa (din degete, palme, genunchi, picioare)

S-ar putea să vă placă și