Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ INTEGRATĂ

INSTITUŢIA: Grădinița cu program prelungit „Codrișor” ELEVĂ PRACTICANTĂ / CLASA:Trifan Paula-Pansela/XII- B

DATA: 22.05.2019 PROF. COORDONATOR DE PRACTICĂ:


GRUPA: „Albinuțele” Moldovan Oana
ORA: 09:00-12:00 EDUCATOARE: Pop Dora, Gliga Paula

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine și cum planifică,organizează o activitate? ”


TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „Planuri de excursie”
TEMA ACTIVITĂȚII: „În excursie”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ADP+ADE+ALA)
TIPUL ACTIVITĂŢII: Comunicare, însușire de noi cunoștințe
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O1 – Să descrie comportamentul adecvat în excursie cu ajutorul imaginilor.
O2 – Să raspundă întrebărilor adresate, pe baza poveștii citite anterior.
O3 – Să denumească indicatoarele descoperite în grupă.
O4 -
O5 –
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală
STRATEGII DIDACTICE:
1
1. Tipul de experiențe vizate:
2. Sisteme metodologice: conversația, explicația, povestirea, repovestirea, descoperirea, observarea, jocul didactic „La munte,
mereu e o regulă de respectat pentru turiști/călători!”
3. Sistemul resurselor curriculare:
 ADP: video-proiector, imagini
 ADE: machetă pe care este reprezentat peisajul si personajele poveștii, autobuzul „Tit-tit”
 ALA: indicatoare specifice zonei de la munte
STRATEGII, METODE ȘI INSTRUMENTE DE EVALUARE:
 Evaluativ-stimulative: aprecierea, încurajarea verbală;
 Frontală, realizată pe parcursul activității;
 Finală, prin analiza produselor activității și a deprinderilor formate;
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:
- ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
- Întâlnirea de dimineață.
- Rutine:
- Salutul: „Bună dimineața, albinuțe vesele!”
- Calendarul naturii.
- Noutatea zilei: „De ce ne place să mergem în excursie?”
- Tranziții: „Mâinile sus, mâinile jos” ; „Respectă indicatorul”
- ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE(ADE):
2
Domeniul Limbă și Comunicare(DLC) – lectura „Pierdut la Cascada Cântecului” de Zenobia Niculiță (lectura educatoarei)

- ACTIVITĂȚI LIBER ALESE(ALA):


- „La munte, mereu e o regulă de respectat pentru turisti /călători”- joc didactic
Domenii de dezvoltare personală vizate:
Dezvoltarea limbajului și a comunicării: dezvoltarea capacității de receptare a mesajelor orale în contecte de comunicare variate și
exprimarea corectă a mesajelor verbale în diferite situații de comunicare.

Dezvoltarea cognitivă: dobândirea de cunoștiințe proprii disciplinelor implicate, dezvoltarea gândiriilogice.

Dezvoltarea psihomotorie: dezvoltarea deprinderilor motrice, implicarea în timpul activităților propuse.

Dezvoltarea socio-emoțională: dezvoltarea competențelor comunicative, în vederea stabilirii unor relații armonioase cu cei din jur,
creșterea stimei de sine, prin implicarea în rezolvarea sarcinilor individuale și de grup.
Aptitudini și capacități implicate:
-Receptarea mesajului oral;
-Exprimarea orală;
-Spiritul de observație;
-Capacitatea de concentrare a atenției;
Resurese:

3
-Umane: preșcolarii grupei mari;
-Spațiale: sala de grupă;
-Temporale: o zi;
Bibliografie:
„Curriculum pentru învățământul preșcolar”(3-6-7ani),M.E.C.I. București,2008.

SCENARIUL ZILEI

4
Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață. Copiii intră în sala de grupă si se așează pe scăunele. Pentru început îi voi
saluta și mă voi prezenta „Bună dimineața, albinuțe vesele! Numele meu este Paula și astăzi vom face împreună câteva activități
foarte interesante.” Pentru a le capta atenția îi voi ruga să se ridice în picioare și vom cânta, cântecelul„Mâinile sus, mâinile jos” iar
apoi vom face înviorarea de dimineața cântând si făcând aceleși exeriții precum cele prezentate pe video-proiector. „Calendarul
naturii” se va realiza printr-o discuție liberă legtă de anotimul în care ne aflăm, vremea de afară. data(ziua, luna și anul in care ne
aflăm).
Noutatea zilei, le voi adresa copiiilor întrebari din care vom deduce tema activității precum: „De ce ne place să mergem în
excursie?”; „Cum trebuie să ne comportăm atunci cand mergem în excursie?”
Activitatea de grup, le voi prezenta copiiilor imagini în care alți copii sunt în excursie(în autobuz, într-un grup mai mare, în pădure,
la muzeu, la munte) iar pe baza acestor imagini vom dezvolta un dialog despre cum ar trebui să ne comportăm atunci când plecam
într-o excursie.
Activitatea pe domeniul experențial(Dirijarea activității)
Dupa ce se întorc de la baie copiii se aranjează din nou în semicerc iar înainte de a se așeza pe scaune ne vm juca, jocu: „Fă ceea ce
spun eu, nu ceea ce arăt”. Apoi îi voi anunța ca urmează să le citesc povestea ; „Pierdut la Cascada Cântecului” de Zenobia
Niculiță. În timp ce le voi citi poveste voi așeza pe o macheta unde este reprezentată o cascada, munții si pădurea personajele, în
ordinea întâmplării evenimentelor. Le voi explica cuvintele necunoscute și mai apoi vom discuta pe marginea operei.
Activitatea liber aleasă.
Voi organiza un joc didactic intitulat „La munte, mereu e o regulă de respectat pentru turiști sau călatori.”

5
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
- Domeniul Limbă și Comunicare(DLC)
- TRANZIŢII: „Respectă indicatorul”
- RUTINE: „ Dacă traseul nu îl respecți, te poți rătaci!”

STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE OB.
TIMPUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUAREA
ACTIVITĂŢII OP.
METODE ȘI
MIJLOACE
PROCEDEE
DIDACTICE
DIDACTICE
1. Momentul Se asigură condițiile pentru buna
organizatoric desfășurare a activității:
2 min. - Aerisirea sălii de clasă;
- Pregătirea materialului didactic
necesar pentru desfășurarea
activității;
- Stabilirea ordinii;

2. Captarea După ce se întorc de la baie îi voi ruga pe


atenției 7 min. copii sa se așeze în semicerc și vom cânta,
cântecelul „Mâinile sus, mâinile jos”. Apoi
pentru înviorarea de dimineață vom cânta
și vom face exercițiile prezentate pe video-
proiector.
Îi voi ruga pe copii să se așeze pe scăunele
iar apoi îi voi saluta:„Bună dimineța,
albinuțe vesele! Numele meu este Paula și
6
astăzi vom face împreună câteva activități
interesante.”
Vom completa „Calendarul naturii” printr-
un dialog. Le voi adresa urmatoarele
întrebări:
- În ce anotimp ne aflăm?
R: Noi ne aflam în anotimpul primăvara.
- Cum este vremea afară în această
dimineață?
R: În această dimineață afară este frig.
- Ce zi este astăzi?
R: Astăzi este miercuri.
- Dacă astăzi este miercuri, ce zi a
fost ieri, dar mâine ce zi va fi?
R: Ieri a fost marți iar mâine va fi joi.
- Câte zile are o săptămână și care
sunt acestea?
R: O săptămână are șapte zile(le
enumerăm).
- În ce dată ne aflăm astăzi?
R: Noi ne aflăm în data de 22 mai.
- În ce an ne aflăm?
R: Ne aflăm în anul 2019.

3. Anunțarea Această parte a lecției se va desfășura tot


temei 2 min. prin intermediul unui dialog. Le voi adresa
elevilor următorele întrebări:
- Ați fost vreodată în excursie?
R: Da, am fost în excursie.
- De ce ne place noua în excursie?
7
R: Nouă ne place în excursie pentru ca
vizităm locuri noi.

4. Dirijarea 15 min. Astăzi ne vom imagina cu toții ca ne aflăm


activității intr-o excursie. Le voi prenzenta câteva
imagini cu alți copii în diferite ipostaze(pe
autobuz în excursie, la munte, la un muzeu
și intr-un grup foarte mare).
Vom trage împreună comcluzii referitor la
cum trebuie să ne comportăm în fiecare
dintre locurile prezentate.
Expemle:
- Cum trebuie să ne comportăm
atunci când ne aflăm în autobuz?
R: Atunci când suntem în autobuz, nu
trebuie sa îl dernajăm pe șofer sau sa
îi distragem atenția. Trebuie să
purtăm centurile de siguranță. Nu
trebuie să ne scoatem capul pe
fereastră. Trebuie să păstrăm
curățenia, etc.
- Cum trebuie să ne comportăm dacă
mergem în excursie la munte?
R: Avem grijă să nu lăsăm gunoaie în
urma noastră. Mergem organizați, liniștiți.
Nu ne împingem și nu ne lovim. Trebuie
să fim atenți la indicatoarele.
- Cum trebuie sa ne comportăm daca
mergem în excursie la muzeu?
R: Când vizităm un muzeu sau un alt
8
obiectiv similar, nu atingem exponatele şi
nu vorbim tare. Dacă avem întrebări, i le
adresăm politicos ghidului.
- Cum ne comportăm dacă ne aflăm
în excursie într-un grup foarte mare?
R: Nu ne îndepărtăm de grup. Nu ne
abatem de la drum. În cazul în care vrem
să mergem altundeva trebuie să anunțăm
însoțitorii.

Vom recapitula regulile enumerate mai sus


5. Asigurarea si vom stabili cât de importante sunt iar
feedback- 2 min. apoi vom enumera câteva consecințe care
ului pot fi provocate de nerespectarea acestora.

6. Încheierea 2 min. Ne vom ridica în picioare și vom merge


activității spre baie, în coloană unul dupa celălalt
fredonând unul dintre cântecele lor
preferate.

9
10
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERENȚIALE(ADE):

Domeniul Limba și comunicare (DLC)


„Pierdut la Cascada Cântecului” de Zenobia Niculiță – lectura educatoarei

STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE OB.
TIMPUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUAREA
ACTIVITĂŢII OP.
METODE ȘI
MIJLOACE
PROCEDEE
DIDACTICE
DIDACTICE
1. Momentul - Mă asigur că există un climat
organizatoric 1 min. favorabil desfășurării
activității;
- Pregătesc materialele necesare
- Aerisesc sala de clasă înainte
ca elevii sa se întoarcă de la
baie.
2. Captarea 2 min. După ce se întorc de la baie îi voi
atenției anunța pe copii ca ne vom juca „Fă ceea
ce spun eu, nu ceea ce arăt.”

3. Anunțarea 2 min. Le voi spune copiiilor că urmează să le


temei citesc o poveste foarte frumoasă numita
„Pierdut la Cascada Cântecului”. Iar cei
mai atenți și cuminți copii vor fi
rasplătiți.

11
4. Dirijarea 20 min. Voi începe să le citesc copiiilor
activității povestea, iar în timp ce derulez firul
poveștii, voi așeza pe machetă cate un
personaj în ordinea în care își face
apariția în poveste.
De amenea le voi explica copiiilor
cuvintele necunocute din poveste.
Vuiet=zgomot produs de diferite lucruri
aflate în mișcare
Zbucium=stare de neliniște sufletească,
frământare
A apostrofa=a adresa cuiva o
mustrare,a-i vorbi pe un ton aspru
Ciot de brad=buștean, partea rămasă
dintr-un copac dupa ce a fost tăiat
A bolborosi= a scoate sunete specifice
A șuiera=a produce un zgomot ascuțit și
puternic
„se bat hunii la gura voastră”=
Movilițe=mușuroi
Susur=zgomot continuu, lin, plăcut,
produs de curgerea unei ape

5. Asigurarea 5 min. Voi realiza această parte a lecției cu


feedback-ului ajutorul metodei R.A.I le voi prezenta
copiilor autobuzul „Tit-tit” care dorește
sa îi invite pe toți în excursie dar înainte
de asta copiii trebuie să treacă un test,
să raspundă la cateva întrebări.
6. Încheierea
12
activității 1 min. Copiii vor merge la baie în coloană câte
doi, fredonând un cântecel.

13
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE(ALA):
-Domeniul Om și Societate(DOS)- „La munte, mereu e o regulă de respectat pentru turiști/călători ” – joc didactic

STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE OB.
TIMPUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUAREA
ACTIVITĂŢII OP.
METODE ȘI
MIJLOACE
PROCEDEE
DIDACTICE
DIDACTICE
1. Momentul - Mă asigur că există un climat
organizatric 2 min. favorabil pentru desfășurarea
activității;
- Aerisesc sala de grupă;
- Pregătesc materialele și aranjez
sala pentru activitate;
2. Captarea
atenției 2 min. Copiii se întorc de la baie în coloană și
sunt înâmpinați de un „autobuz” format
din scaune care se află în mijlocul grupei
iar eu voi fi șoferul autobuzului și îi voi
ruga pe toți să se urce în autobuz.

3. Anunțarea 3 min. Îi voi anunța pe copiii ca astăzi datorită


temei faptului ca au fost atât de cuminți vom
merge în excursie la munte.

4. Dirijarea 15 min. Mă voi așeza pe locul șoferului si voi


activității porni „autobuzul ”. Copiii se vor uita pe
14
geam la priveliște, vor cânta un cântecel
si ne vom aminti împreună cum trebuie să
ne comportăm atunci când ne aflăm într-
un autobuz.
Apoi vom coborâ din autobuz ne vom
așeza în coloană și vom porni în călătoria
noastră. În grupă vor fi așezate
indicatoare specifice zonei de la munte.
Vom descoperi și ne vom opri în fața
fiecărui indicator pentru a vedea ce
înseamnă și cât de important este să le
respectăm.

5. Asigurarea 5 min. Dupa călătoria noastră prin grupă și


feedback-ului descoperirea indicatoarelor ne vom
întoarce din nou în autobuz, pentru a
ajunge acasă. Înainte de a porni spre casă
vom repeta indicatoarele pe care le-am
întâlnit și importanța deosbită pe care o
au.

Ajunși la destinație le voi mulțumi


6. Încheierea 3 min. copiiilor pentru participare și pentru că au
activității fost atât de cuminți.

15
16
De ex.: ACTIVITĂȚI LIBER ALESE: ALA2 - joc distractiv - Tema: „Turiștii cei atenţi” - Tabel

STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE OB.
TIMPUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC EVALUAREA
ACTIVITĂŢII OP.
METODE ȘI
MIJLOACE
PROCEDEE
DIDACTICE
DIDACTICE

17

S-ar putea să vă placă și