Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
GRUPA: MARE
GRADINITA:
PROPUNATOR: Prof.SOFELEA SIMONA MIHAELA
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Activitati pe domenii experientiale
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul om si societate
CONTINUTUL ACTIVITATII: Educatie pentru societate
TEMA: „Asa da, asa nu!”
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluare
FORMA DE ORGANIZARE: frontal-individuala
SCOPUL ACTIVITATII: Cunoasterea si respectarea normelor de comportare in societate.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
 sa cunoasca si sa respecte normele necesare integrari in viata sociala;
 sa cunoasca si sa respecte reguli de securitate personala;
 sa motiveze alegerea jetonului in structuri verbale gramaticale
logice,corecte.
SARCINA DIDACTICA:
 sa recunoasca comportamentul pozitiv sau negativ;
 sa verbalizeze actiunea ilustrata;
 sa aseze jetoanele pe panou in locurile corespunzatoare;
 sa completeze fisa in mod corespunzator cerintelor.
REGULILE JOCULUI:
 sa inchida si sa deschida ochii la semnalul educatoarei alegand jetonul de pe masa;
 sa astepte randul pentru a putea fi numit;
 sa aplaude raspunsurile corecte.
ELEMENTE DE JOC:
 inchiderea si deschiderea ochilor;
 surpriza (plicul)
 bagheta Zanei Vara
 aplauze.
STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, jocul
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: cadoul primit de la Zana Vara(bagheta,scrisoarea
poezia), jetoane cu imagini(comportamente pozitive si negative),tabla magnetica,cosul Zanei,fisa
de lucru,creioane colorate, recompense(ecusoane stelute vesele)
SISTEMUL DE EVALUARE:
FORMA DE EVALUARE: evaluare finala.
METODE DE EVALUARE:observarea curenta,chestionare orala,aprecieri verbale,fise –proba
scrisa
DURATA:30-35 min
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamantul primar si prescolar,MECTS 2008
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii;

SCENARIUL ACTIVITATII

NR. EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


CRT DIDACTIC DIDACTICE
1. Moment Se asigura un climat optim pentru
organizatoric desfasurarea activitatii:
-aerisirea salii de grupa;
-pregatirea materialului didactic
necesar;
-aranjarea mobilierului in forma de
„V”.
2. Captarea atentiei Se realizeaza cu ajutorul surprizei Conversatia Observare
din partea Zanei. explicatia curenta
Vor fi prezentate elementele ce
compun cadoul.
Apoi voi recita cateva versuri din
poezia
”Ce e bine,ce e rau”

Un copil micut odata


A –ntrebat pe tatal sau
Spune-mi mie draga tata
Ce e bine,ce e rau.

Daca nu dai cu sapun


Si nu-ti speli corpul zi de zi
Asta cum crezi tu c-o fi?
Asta-i rau ce sa-ti mai spun!

Dar daca te speli pe dinti


Fara multe rugaminti
Asta sa o stii de la mine
Asta-i bine!

3. Anuntarea temei Educatoarea va prezenta titlul Conversatia Observare


si a obiectivelor jocului propus de Zana „Asa da,asa explicatia curenta
nu!” si anuntarea obiectivelor.
4. Dirijarea invatarii Se explica sarcinile si regulile
jocului Explicatia,
Explicarea regulilor: demonstratia, Observarea
-copilul atins cu bagheta vine la conversatia curenta
masa educatoarei; Chestionarea
-la semnalul educatoarei acesta orala
inchide ochii;
-acesta alege un jeton; Aprecierea
-la semnalul educatoarei copilul Verbala
deschide ochii si verbalizeaza
comportamentul de pe jeton;
-copilul aseaza jetonul in locul Proba orala
potrivit(sub fata zambitoare sau
trista) Exercitiul
-urmatorul copil care va fi atins de Problematiza-
bagheta va cauta imaginea cu rea
comportamentul opus celui asezat
deja la panou si il va aseza la locul
coresppunzator.
Jocul de proba.
Va fi realizat cu ajutorul educatoarei
Executarea jocului
Vor fi urmarite respectarea
regulilor,corectitudinea
raspunsurilor,asezarea corecta a
jetoanelor. Se va repeta cu 2-3
copii.Fiecare raspuns corect va fi
aplaudat.
Varianta
Vor fi explicate regulile
-educatoarea cere copiilor sa
verbalizeze un comportament „asa
da” –reguli de circularie
-apoi va solicita un alt copil ca va
verbaliza un „asa da” –reguli de
igiena personala. Se va repeta si cu
alti copii.
Varianta 2
La semnalul educatoarei copii vor
inchide ochii si vor extrage din cosul
Zanei Vara o imagine cu un
comportament acesta poate fi pozitiv
sau negativ. Copii care vor avea pe
jeton un comportament cu „asa da”
se vor grupa la usa,iar copii care vor
avea „asa nu” se vor grupa la geam.
Copii vor fi aplaudati.

5. Obtinerea Educatoarea prezinta copiilor Explicatia Proba scrisa


performantei urmatoarean surpriza de la zana Exercitiul
Vara .Aceasta va aseza pe masa cate
o fisa de lucru. Copiii vor desena
buline rosii sau galbene in functie de
comportamentul din stanga fisei.
6. Incheierea Se vor face aprecieri asupra modului Expozitia, Aprecieri
activitatii in care au raspuns si au rezolvat fisa Conversatia verbale
de lucru. Se vor oferi recompense Explicatia
(stelute zambitoare).

S-ar putea să vă placă și