Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Propunător: prof. Popa Denisa


Liceul Internațional Agora
Grupa: mare- Ursuleții
Data: 16.02.2023
Tema anuala: Când, cum și de ce se întâmplă?
Proiect tematic : Călătorie prin anotimpuri
Tema săptămânală: Flori de primăvara
Tema activității: “Buchetele, buchetele”
Categoria de activitate: Activități liber alese 2- ALA2
Mijloc de realizare: Joc de mișcare
Domeniul de dezvoltare: B. Dezvoltarea socio-emoțională
Dimensiuni ale dezvoltării:
B.1 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate
Comportamente vizate:
B.1.3. Inițiază/participă la interacţiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată
Scop:
• Satisfacerea nevoii de mișcare și de recreere a copiilor
Obiective operaționale:
• să respecte regulile jocului de mișcare stabilite de comun acord în cadrul grupului;
• să execute corect mișcările sugerate;
• să participe activ și afectiv la jocul propus.
Strategii didactice
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, jocul, demonstrația, exercițiul
Elemente de joc: aplauzele; cântecul, mișcările imitative, regulile jocului.
Metode de evaluare: Evaluare orală
Forme de organizare: Frontal/individual
Bibliografie:
„Curriculum pentru educație timpurie” , 2019, Anexa la ordinul ministrului Educației Naționale nr.
4.694/2.08.2019”
„Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru educație timpurie 2019”
„Piramida Cunoașterii”-Tătaru, V., Glava ,A. Chiș ,O. ; Ed. Diamant,2014”
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr.crt Secvențe Conținut științific Strategii Evaluare


didactice didactice

1. Moment Se asigură condițiile necesare pentru


organizatoric buna desfășurare a activității.
2. Captarea Se va realiza prin prezentarea unui buchet cu Explicația Frontal
atenției flori diverse.

3. Anunțarea Copiii sunt anunțați că azi vor juca Conversația Frontal


temei și a Observarea
jocul ,,Buchetele, buchetele”, urmând sa se
obiectivelor comportamen
transforme ei în flori colorate intr-un buchet tului
vesel și având ca obiectiv respectarea nonverbal

regulilor jocului și crearea unei stări de


bună dispoziție.
Se repetă tema pentru fixare.
4. Dirijarea Se va prezenta modul de desfășurare a Frontal
învățării jocului, dar și regulile acestuia: Explicația Individual
Copiii vor forma un cerc și merg în cerc, la
un moment dat voi spune un număr, de Demonstrația
exemplu 3. La auzul acestui număr, toți
copiii se strâng în grupe formate a cate 3
copii sub forma unor buchetele. Cei care nu
reușesc sa se grupeze sunt penalizați și ies
din joc. Finalul jocului se termina când Exercițiul
rămân doar 2 copii sub forma de buchețel.

Se face jocul de probă pentru a se vedea


dacă copiii au reținut regulile acestuia și
mișcările corespunzătoare și se vor corecta
eventualele greșeli.
5. Obținerea Desfășurarea jocului propriu-zis. Jocul Frontal
performanței Jocul se va desfășura conform explicaţiilor și Individual
indicațiilor primate.

Copiii execută jocul respectând regulile


acestuia, educatoarea îi supraveghează și
urmărește ca toţi copiii să respecte regulile
jocului.
Se intervine numai dacă copiii întâmpină
dificultăți sau încalcă regulile stabilite

6. Evaluarea Se va face aprecieri asupra desfășurării Conversație Frontal


activității activității, aprecieri cu privire la
respectarea regulilor jocului și asupra
comportamentului individual și colectiv.

7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale și copiii vor fi


activității invitați la palatul primăverii unde vor întinde
hora și vor cânta cântecul “ În poiana din
vâlcele ”, iar apoi vor fi recompensați cu alte
surprize.

S-ar putea să vă placă și