Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA:

EDUCATOR :ROTARU CRISTINA

UNITATEA SCOLARA : GRADINITA CU PP ARIEL PLOIESTI

GRUPA: MIJLOCIE

TEMA ANUALĂ  DE STUDIU: ,,CINE SUNT/SUNTEM?’’


TEMA SӐPTӐMÂNII: ,,CU FAMILIA E CEL MAI BINE’’
DOMENIUL : STIINTA( CUNOASTREA MEDIULUI)
FORMA DE REALIZARE: LECTURA DUPA IMAGINI
TEMA ACTIVITĂŢII :,, CAMERA DE JOACA’’
TIPUL ACTIVITATII: CONSOLIDARE-VERIFICARE DE CUNOSTINTE
SCOPUL ACTIVITATII:Dezvoltarea capacitatii de a percepe in mod sistematic
imaginile,antrenarea deprinderii de a analiza continutul tematic si de a sintetiza
informatiile insusite , prin utilizarea unui limbaj adecvat.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- sa denumeasca elementele componente ale camerei de joaca a copiilor pe
baza imaginilor prezentate;
- -sa precizeze jocurile sijucariile specifice copiilor, pe baza imaginilor
prezentate ;
- Sa enumere reguli de mentinere a ordinii in camera de joaca,prin
raportarela experienta personala;
- Sa redea,sub forma unei povestiri,semnificatia unitara a tabloului,prin
activarea vocabularului specific;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: observatia, conversaţia, explicatia, exerciţiul,
problematizarea;
MATERIAL DIDACTIC: tablamagnetica, jucarii, tablou,siluete;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
DURATA: 20
Bibliografie:
 Metodica predarii activitatilor manual in gradinita de copiii,Ed.Didactica si
Pedagogica,Bucuresti,2007

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Continut Strategii Evaluare


didactic didactice
1. Asigurarea conditiilor optime pentru Observarea
Moment desfăşurarea în bune condiţii a activităţii. comporta
organizatoric mentului
copiilor
2. Elementul surpriza consta in introducerea
Captarea catorva jucarii preferate ale copiilor care, Conversatia Observarea
atenţiei suparate pentru ca li se murdaresc hainutele Problematizarea comportam
si le sunt rupte manutele si piciorusele, anunta Frontal entului
ca doresc sa i paraseasca pe copii pentru ca Jucarii copiilor
acestia nu le aseaza in ordine , la locul lor si
sunt aruncate pe jos prin toata camera.
Discutia dirijata de educatoare , solicita copii
sa inteleaga ce inseamna ordinea si dezordinea
, apoi acestia vor firugati sa aseze jucariile pe
etajere ,in ordine.
3. Copiilor le este anuntata tema de Conversatia
Anunţarea discutie:Astazi vom discuta despre felul in care Frontal
temei copiii trebuie sa si pastreze camera de joaca
pentru ca toate jucariile sa fie multumite.
4. Copiilor le este prezentat un tablou care Observarea
Dirijarea sugereaza imaginile unei camere de joaca in Explicatia gradului de
învăţării care toate jucariile sunt frumos aranjate pe intelegere
rafturi. Copiii vor enumera elemente Conversatia a sarcinii.
compozitionale observate in mod spontan si
contemplativ. Observatia
-Ce vedeti in acest tablou?
-Ce jucarii recunoastetiin camera copilului? Problematizarea
-Care este jucaria preferata de tine?
-Cati iepurasi vezi pe raft?
Copiii vor fi lasati sa dea frau liber
imaginatiei, spontaneitatii si creativitatii. Frontal Apreciere
Educatoarea dirijeaza perceptia copiilor catre verbalesi
Individual nonverbale
planul central al tabloului si copiii vor fi
indrumati sa identifice comportamentele Plansa
sugerate de imagini si sa interpreteze
imaginile pentru a ajunge la concluzii.
Sinteza partiala
Educatoarea,impreuna cu copiii, sintetizeaza
ideile anuntate de acestia prin citirea tabloului
s ise fixeaza cunostintele dobandite pana in
acel moment.Perceptia copiilor va fi dirijata
catre celelalte planuri ale tabloului.
-Ce se mai afla in sala?(etajere)
-Care este loculpotrivit pentru fiecare jucarie
ca sa fie ordine in camera?

Sinteza finala a celor observare va fi realizata


de catre educatoare .
Voi evidentia importanta mentinerii camerei
de joaca in ordine pentru a crea o atmosfera
placuta si pentru ca jucariile sa se declare
prietenele copiilor.

5. Evaluarea performantelor va fi realizata de Exercitiul Aprecieri


Obtinerea catre educatoare impreuna cu copiii care vor Conversatia verbale
performantei crea o scurta povestire, avand ca suport Frontal individulae
si asigurarea imaginile tabloului, pe care o vor consemna in Plansa si colective.
feed-backului jurnalul grupei; la final vor da un titlu
tabloului expus.
In incheierea activitatii vor fi facute aprecieri Conversatia Aprecieri
6. asupra modului de realizare asarcinilor ,a Frontal generale si
Încheierea comportamentului copiilor si vor fi distribuite individuale.
activităţii recompense. Aplauze

S-ar putea să vă placă și