Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de învățământ: Gradinița „Scufița Roşie”

Grupa: mare “Licuricii”

Data: 15.12.2017

Propunătoare: Georgescu Aura-Georgiana

Proiect de activitate
Tema anuală: “Cum este/a fost și va fi aici pe pământ?”

Tema proiectului: “Sărbătorile de iarnă la români”

Temă săptămânală: “Brăduleț, drăguț, brăduț”

Domeniul de activitate Domeniul Limbă și Comunicare

Denumirea activității: Educarea limbajului

Tema activității: “Cadoul cu surprize”

Tipul activitatii: Consolidare de cunoștințe și deprinderi

Mijloc de realizare: Joc didactic

Scopul activității: Consolidarea capacității de diferențiere perceptiv-fonetică a grupurilor


de sunete (silaba);

Îmbogățirea vocabularului activ, ca urmare a experienței cognitive


proprii și a transferului de informații în comunicarea dintre copii.

Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
O1 - Să denumească cuvântul reprezentat în imaginea ascunsă în plic.
O2 – Să precizeze cu ce sunet începe cuvântul respectiv.
O3 - Să despartă cuvântul în silabe, localizând mâna sub bărbie.
O4 - Să alcătuiască propoziții simple sau dezvoltate, pornind de la imaginea extrasă.

Sarcina didactică: Copilul va denumi obiectul de pe imaginea extrasă, va preciza cu ce sunet


începe cuvântul respectiv, apoi îl va despărți în silabe. Acesta va formula o propoziție simplă sau
dezvoltată în care va introduce cuvântul respectiv.
Regulile jocului: Fiecare copil va veni pe rând la cadoul cu surprize, va introduce mâna în
interiorul acestuia și va extrage un plic, îl va deschide. Va denumi imaginea indicată pe jeton, va
preciza cu ce sunet începe acesta și va despărți cuvântul în silabe. Când jocul se complică,
copilul va formula o propoziție simplă sau dezvoltată în care va introduce denumirea obiectului
indicat în imagine.

Elemente de joc: surpriza, aplauzele.

Strategii didactice:
Metode și procedee: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, observația,
problematizarea
Mijloace didactice: Cutia de cadou, plicuri colorate, imagini cu diferite obiecte
Elemente de evaluare: Observarea comportamentului copiilor, aprecierea raspunsurilor ,
aprecieri verbale pozitive
Forme de organizare : Frontal, individual

Locul de desfasurare Sala de grupa

Durata: 25-30 de minute

Bibliografie:
1. “Curriculum pentru învățămantul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House,
București, 2009
2. Tudor, L., 2013, Elemente de teoria instruirii. Aplicații teoretice și practice pentru
învățământul preșcolar și primar, Costești, Editura Ars Libri.
3. Bocoş, M., Jucan, D., 2008, Teoria și metodologia instruirii. Teoria și metodologia
evaluării. Repere și instrumente didactice pentru formarea profesorilor, Pitești, Editura
Paralela 45.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Evenimentul Conținutul științific al Strategii Evaluare


crt. didactic activității didactice
1 Moment Voi asigura condițiile necesare
organizatoric pentru desfășurarea activității în
condiții optime. Scaunele vor fi
așezate în formă de semicerc.
2 Captarea Se va realiza prin descoperirea Conversația Frontală
atenției cutiei de cadou, stimulându-se Cutia cu cadou
astfel interesul copiilor pentru Frontal
activitate.
3 Anunțarea Dragi copii, pentru că în mâna Conversația Frontală
temei mea se află o cutie de cadou, Frontal
astăzi m-am hotărât să jucăm un
joc. Acesta se numește: “Cadoul
cu surprize”. Sunteți curioși cum
se joacă acest joc?
4 Desfășurarea Explicarea și demonstrarea
activității jocului:
-Un copil va trebui să extragă din Explicația
cutia de cadou un plic. Demonstrația
-Acesta va deschide plicul și va
denumi imaginea desenată. Frontal
-Preșcolarul va preciza cu ce
sunet începe cuvântul respectiv.
-Cuvântul va fi despărțit în silabe
punând mâna stângă sub bărbie.
-Pentru fiecare răspuns corect,
copiii vor fi aplaudați.
Fixarea regulilor jocului:
Pentru a se asigura o înţelegere
clară a jocului, se va utiliza atât
metoda explicaţiei, cât şi cea a
demonstraţiei. Cu ajutorul Exercițiul
explicaţiei, se vor sublinia clar
regulile jocului şi sarcina
didactică pe care o au copiii de
îndeplinit. În vederea fixării
regulilor, vor fi antrenaţi unul,
doi copii. Aprecieri
Jocul de probă: verbale
Se execută jocul demonstrativ
pentru asigurarea înţelegerii sale.
Din cadoul cu surprize, un copil
va extrage un plic, îl va deschide
și va denumi obiectul repezentat
pe jeton. Va preciza cu ce sunet
începe acel cuvânt și îl va
despărți în silabe punând mâna
stângă sub bărbie.
Jocul propriu-zis: Individuală
Jocul va fi desfășurat efectiv de Exercițiul
către preșcolari. Observația Aprecieri
Voi preciza faptul că, atunci Problematizarea verbale
când un copil nu poate rezolva
sarcina, va primi ajutor din de la Cutia de cadou Aplauze
ceilalţi copii. În joc vor fi Plicuri
antrenaţi toţi copiii. Se va urmări Imagini
şi corecta, la nevoie, acţiunile
lor. Paralel, voi avea grijă ca toţi
copiii să respecte regulile
jocului.
5 Obținerea După ce toţi copiii au participat, Conversația
performanței se trece la complicarea jocului. Exercițiul
Copiii vor avea de formulat Individuală
propoziții simple sau dezvoltate Imagini
cu noile cuvinte.
Individual
6 Încheierea Se fac aprecieri generale și Conversația Aprecieri
activității individuale asupra copiilor și verbale
asupra activității desfășurate. Individual
Toți copiii grupei vor fi
recompensați pentru rezultatele
obținute.

S-ar putea să vă placă și