Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25.01.2023

GRADINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 45, ORADEA

EDUCATOARE : Prof. Leff Bianca Maria

GRUPA: Mare „A”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „În împărăția iernii”

TEMA ACTIVITĂȚII: Eu spun una, tu spui multe

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DLC- Domeniu limbă și comunicare

MIJLOC DEREALIZARE: Joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: Fixrea și consolidarea cunoștințelor

SCOPUL ACIVITĂȚII: Învățarea folosirii corecte a formelor de singular și plural ale


substantivelor și formarea deprinderii de a le include în descrierea unor imagini.

OBICTIVE OPERAȚIONLE

OO1: Să denumească obiectele de pe jetoane;


OO2: Să transforme singularul în plural și invers;
OO3: Să identifice forma greșită în propoziții, oferind un răspuns cât mai corect;
OO4: Să realizeze propoziții cu singularul și pluralul conform imaginilor de pe cub;

SARCINA DIDACICĂ: Folosirea corectă a singularului și pluralului în vorbirea curentă.


REGULI DE JOC: Copiii vor fi împărțiți în 2 echipe : Echipa ALBASTRĂ și Echipa
PORTOCALIE
Un copil din echipa ALBASTRĂ alege un jeton de pe masuță, denumește imaginea iar un alt
coleg din echipa PORTOCALIE va trebui să spună singularul sau pluralul obiectului din
imagine. În complicarea jocului copiii alcătuiesc propoziții folosind corect substantivele la
numărul singular și plural. Răspunsurile corecte sunt evidențiate prin buline rosii.
ELEMENTE DE JOC: jetoane, aplauze, ecusoane, buline roșii, tabla magnetică.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: Conversația, observația, explicația, demonstrația,
jocul, metoda cubului.
MIJLOACE DIDACTICE: macheta, jetoane, ecusoane, tabla magnetică, buline roșii, cub.
METODE DE EVALUARE: observarea comportamentului copiilor; aprecieri verbale;
raportarea corectă a elementelor de la singular la plural
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală
DURATA: 30-40 de minute

BIBLIOGRAFIA:

 Curriculum pentru Educație Timpurie de la naștere până la vârsta de 6 ani


Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani
  Lolica Tătaru, Adina Glava, Olga Chiş “Piramida cunoașterii” - Repere metodice în
aplicarea curriculumului prescolar, Editura DIAMANT , 2016
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
Curriculumul pentru educație timpurie 2019
 “Metode interactive de grup” de Silvia Breben,Elena gongea,Georgeta Ruiu, Editura
ARVES.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Conținut științific Strategii didactice Evaluarea/


activității Metode și
Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ
1.Moment Se asigură condițiile optime
organizatoric necesare bunei desfășurări a
activității prin:
- aerisirea săliide grupă;
- aranjarea mobilierului,
-pregătirea materialului didactic
necesar desfășurării activității.
2.Captarea Se va realiza prin prezentare
atenției unei machete introducându-i pe Conversația Observarea
copii într-o lume magică de Macheta comporta-
iarnă. mentului
copiilor
Observația

3.Anunțarea Dragii mei, astăzi vom avea o


temei și a activitate care cuprinde un joc Observarea
obiectivelor foarte frumos care se numește: Conversația comporta-
„Eu spun una, tu spui multe”. mentului
Va trebui să fiți foarte atenți copiilor
deoarece fiecare copilaș va
participa la acest joc. Explicația
Voi numi 2-3 copii care să
repete titlul jocului, pentru a se
asigura fixarea acestuia.

4.Prezentarea Explicarea și demonstrarea


noului conținut jocului:
și dirijarea
învățării Copiii vor fi așezați în semicerc, Conversația
în partea dreaptă vor fi așezați Observarea
copiii din echipa ALBASTRĂ, comportamentului
iar în partea stângă vor fi așezați copiilor
copiii din echipa Ecusoane
PORTOCALIE. Fiecare va avea
un ecusoan cu culoarea echipei
sale.

În față va veni câte un copil din


fiecare echipă, luând la alegere Observația
un jeton. Jetoane cu
Unul dintre aceștia va citi imagini
imaginea de pe jetonul extras:
„Eu spun un bulgăre”, iar Raportarea corectă
adversarul din cealaltă echipă va a elementelor de la
spune : „Eu spun mai mulți singular la plural
bulgări”. Între timp ceilalți copii Explicația
ascultă dacă elementele de pe
Tabla
jetoane au fost numite corect.
magnetică
Pentru fiecare răspuns corect se
va oferi câte o bulină roșie
echipei din care face parte, iar
dacă răspunsul va fi greșit atunci Buline roșii
vom cere ajutorul unui coleg din
echipă. Dacă echipele vor fi la
egalitate atunci ambele echipe
vor fi câștigătoare.

Executarea jocului de probă:


Câte un copil din fiecare echipă
va veni în față și va extrage câte Demonstrația
un jeton.
„Eu spun o sanie”.
„Eu spun mai multe sănii”.
Pentru fiecare răspuns corect
echipa va fi răsplătită cu câte o
buliă roșie.
Sunteți pregătiți? Cu toții ați
înțeles care sunt regulile jocului?

Executarea propriu-zisă a Jocul


jocului:
Câte un copil din fiecare echipă
va veni în față și extrage câte un
jeton.
„Eu spun un om de zăpadă”.
„Eu spun mai mulți oamenii de
zăpadă”.
După finalizarea jetoanelor vom
observa că ambele echipe sunt
câștigătoare, oferindu-le astfel
recompensa.
5.Obținerea Complicarea jocului: Cuvintele
performanței buclucașe Conversația Observarea
Voi formula propoziții sub o comportamentului
formă greșită, astfel încât copiii Explicația copiilor
să identifice greșeala și să spună
propoziția sub forma sa corectă. Jocul
6. Asigurarea Voi cere copiilor să denumească
retenției și a lucrarea și să specifice modul Conversația Observarea
transferului prin care au realizat-o, comportamentului
sintetizând ce anume au învățat Explicația copiilor
din activitatea desfășurată.
Aprecieri verbale
7.Evaluarea La finalul activității voi evalua
copiii folosind metoda cubului, Conversația Cub cu
având pe acesta diverse imagini, imagini
atât la forma de singular cât si de
plural. Câțiva copilași vor veni Explicația
în față și vor arunca cubul,
urmând apoi să alcătuiască Recompensa
propoziți cu imaginea care i-a Metoda
picat. Dacă acesta întâmpină cubului
dificultăți va fi ajutat decătre un
coleg.
8. Încheierea Copiii vor ieșii din sala de grupă
activității cântând cântecelul:”Săniuța
fuge.”

S-ar putea să vă placă și