Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC LA CLASĂ CU PREDARE SIMULTANĂ

CLASA PREGĂTITOARE CLASA a II- a CLASA a III- a


Aria curiculară: Matematică şiştiinţe ale Aria curiculară: Matematică şiştiinţe ale Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale
naturii; naturii; naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea Disciplina: Matematică şi explorarea Disciplina: Ştiinţe ale naturii
mediului; mediului; Unitatea de învăţare:Tradiţii şi obiceiuri
Unitatea tematică:Baba iarnă intră în sat Unitatea tematică:Tradiţii şi obiceiuri Subiectul :Bradul
Forma de realizare: activitate integrată; Forma de realizare: activitate integrată; Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizarea
MEM+DP+CLR+AVAP+MM Mijloc de realizare: exerciţii cu material cunoştinţelor
Mijloc de realizare: exerciţii cu material concret; DURATA: 45 minute
concret; Subiectul lecţiei:Bradul
Subiectul lecţiei:Bradul Tipul lecţiei: consolidarea şi Obiective generale:
Tipul lecţiei: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor; 1. Dezvoltare capacităţilor d– Formarea e
sistematizarea cunoştinţelor; DURATA: 45 minute observare, explorare şi înţelegere a
DURATA: 45 minute Competenţe specifice vizate: realităţii din mediul înconjurător.
Competenţe specifice vizate: 3.1 investigarea unui mediu de viaţă 2 – Dezvoltarea atenţiei şi a spiritului de
3.1.observarea directă a unor plante şi naturalpentru a identifica anumite plante ; observaţie.
identificarea şi denumirea corectă a 3.2 identificarea consecinţelor unor acţiuni 3.Diferenţierea părţilor componente ale
părţilor componente ; ale omului asupra mediului apropiat; unei plante.
3.2 identificarea efectelor pozitive şi 3.3 realizarea de proiecte tematice 4.Reactualizarea cunoştinţelor despre
negative ale unor acţiuni asupra mediului individuale şi în grup. plante.
apropiat;
Obiective generale: Obiective generale: Obiective operaţionale :
1.Evidenţierea mediului de viaţă a 1.Evidenţierea mediului de viaţă a O1Să observe părţile componente ale
coniferelor şi a tipurilor deconifere coniferelor şi a tipurilor deconifere plantei în succesiunea care se impune:
2.Observarea şi descrierea bradului 2.Observarea şi descrierea bradului rădăcină, tulpină, frunză, floare;
( rădăcina, tulpina, frunze şiflori) ( rădăcina, tulpina, frunze şiflori) O2 Să numească părţile componente ale
3.Fixarea cunoştinţelor despre conifere 3.Fixarea cunoştinţelor despre conifere unei plante, bradul;
( mediu de viaţă, părţi componente, ( mediu de viaţă, părţi componente, O3Să enumere reguli de protejare a
importanţa ) importanţa ) mediului înconjurător ;
4.Cultivarea sentimentelor de ocrotire şi 4.Cultivarea sentimentelor de ocrotire şi O4Să observe părţile componente ale
respect fata de natură. respect fata de natura bradului şi rolul lor în dezvoltare;
5.Imbogăţirea şi activizarea vocabularului 5.Imbogăţirea şi activizarea vocabularului O5Să folosească un limbaj specific
şi a gândirii ( memorie, şi a gândirii ( memorie, ştiinţelor naturii în descrierea plantelor
atenţie şi observare ) atenţie şi observare ) observate;

Obiective operaţionale: Obiective operaţionale: STRATEGII DIDACTICE:


O1:Să descrie mediul de viaţă al bradului O1:Să descrie mediul de viaţă al bradului Elemente de strategie didactică:
O2:Să enumerezeparţile componente ale O2:Să enumerezeparţile componente ale
 Resurse procedurale: conversaţia,
bradului şi să le descrie bradului şi să le descrie
explicaţia,observaţia, exerciţiul,
( rădăcina, tulpina, coroana, flori ) ( rădăcina, tulpina, coroana, flori )
problematizarea, învăţarea prin
O5:Să utilizeze un limbaj adecvat O3:Să aprecieze insusirile: forma, culoare,
descoperire;
cunoaşterii mediului marime
 Resurse materiale: planşe, fişe de
O4:Să aprecieze foloasele care le aduce
lucru, brad natural, conuri;
STRATEGII DIDACTICE: lemnul de brad
 Forme de organizare:frontal,
Elemente de strategie didactică: O5:Să utilizeze un limbaj adecvat
individual
cunoaşterii mediului
 Resurse procedurale: conversaţia, EVALUARE:evaluare
explicaţia,observaţia, exerciţiul,
STRATEGII DIDACTICE:
problematizarea, învăţarea prin BIBLIOGRAFIE:
Elemente de strategie didactică:
descoperire;
 Resurse materiale: planşe, fişe de  Resurse procedurale: conversaţia, * Programa şcolară pentru clasa a III-
lucru, brad natural, conuri; explicaţia,observaţia, exerciţiul, a,Ministerul Educaţiei şi Cercetării,
 Forme de organizare:frontal, problematizarea, învăţarea prin Bucureşti, Editura Didactica Press, 2004.
individual descoperire; * Dumitru D. Pârâială, Viorica Pârâială
EVALUARE:evaluare formativă.  Resurse materiale: planşe, fişe de ,,Ştiinţe ale naturii”,auxiliar al manualelor
lucru, brad natural, conuri; alternative, clasa a III-a, Iaşi, Editura
BIBLIOGRAFIE:  Forme de organizare:frontal, Euristica, 2010;
*,,Programele şcolare pentru Clasa individual
pregătitoare, clasa I şiclasa a II- EVALUARE:evaluare
a”,Aprobată prin ordin al ministruluiNr.
3418/19.03.2013; BIBLIOGRAFIE:
*Sorina Cuzum, Gabriela *,,Programele şcolare pentru Clasa
Vasiloancă ,,Cunoaşterea pregătitoare, clasa I şiclasa a II-
mediului”,Editura Didactică şi a”,Aprobată prin ordin al ministruluiNr.
Pedagogică, Bucureşti, 2004; 3418/19.03.2013;

Moment organizatoric: Moment organizatoric:


Moment organizatoric: În faţa clasei avem un brad. În faţa clasei avem un brad.
În faţa clasei avem un brad.
Captarea atenţiei Captarea atenţiei
Captarea atenţiei Despre ce copac am citit astăzi? Despre ce copac am citit astăzi?
Despre ce copac am vorbit astăzi? Observarea bradului. Observarea bradului.
Observarea bradului.
Dirijarea învăţării: Dirijarea învăţării:
- Ce aveţi în faţa voastră? - Ce aveţi în faţa voastră?
Dirijarea învăţării: - Unde creşte? - Unde creşte?
- Ce aveţi în faţa voastră? - Alcătuire – rădăcină /formă, rol - Alcătuire – rădăcină /formă, rol
- Unde creşte? - Tulpina–trunchi, asem. - Tulpina–trunchi, asem.
- Alcătuire – rădăcină /formă, rol – fel, culoare, rol – fel, culoare, rol
- Tulpina–trunchi, asem. - Frunzele- sub formă de ace, netede, - Frunzele- sub formă de ace, netede,
– fel, culoare, rol verzi, rol, denumire verzi, rol, denumire
- Frunzele- sub formă de ace, netede, - florile – formă, culoare - florile – formă, culoare
verzi, rol, denumire Propun să găsim trei însuşiri pentru Propun să găsim trei însuşiri pentru
- florile – formă, culoare cuvântul brad. cuvântul brad.
(le vom scrie pe caiete şi vom formula (le vom scrie pe caiete).
propoziţii cu ele ).
Obţinerea performanţei:
Obţinerea performanţei: Săstabilească părţile componente ale Obţinerea performanţei:
Săstabilească părţile componente ale bradului. Activitate directă
Bradului colorând după codul dat ( Anexa nr. 1.2).
Activitate indirectă - Unde întâlnim cel mai desbradul ?
Activitate indirectă - De ce vântul poate doborâ un brad chiar
( Anexa nr. 1). Evaluare : şi dacă acesta este foarte mare ?
- Care sunt părţilecomponente ale unui
Fişa de evaluare – metoda cadranelor. brad ?
(ANEXA) - Cu ce forma geometrică se poate asemăna
coroana unui brad ?
- Ce formă au frunzelebradului ?
Activitate recreativă: - Ce sunt conurile de brad ?
Elevii impodobesc un brăduleţ. - Cum se numeşte substanţa cleioasă
produsă de brad ?
- La ce este folosit lemnulde brad ?

Evaluare :

Fişa de evaluare – metoda cadranelor.


Activitate indirectă (ANEXA )
Activitate directă: Activitate indirectă

Activitate directă:

Încheierea lecţiei:
Încheierea lecţiei: Face aprecieri verbale asupra modului de
Face aprecieri verbale asupra modului de
Activitate directă: participare a elevilor.
participare a elevilor. Acord calificative.
Elevii cântă ,, Obrad frumos, o brad
frumos”
Încheierea lecţiei:
Face aprecieri verbale asupra modului de
Tema de casă: participare a elevilor. Tema de casă:
Realizaţi ,,Cărticica bradului” până săptămânaAcord calificative. Realizaţi ,,Cărticica bradului” până săptămâna
viitoare . În această cărticică veţi desena ce viitoare . În această cărticică scrieţi câte o
cadouri vădoriţi de la Moş Crăciun şi cum Tema de casă: poezie despre brad, un text , un desen.
doriţi să arate bradul vostru . Realizaţi ,,Cărticica bradului” până săptămânaO veţi prezenta la serbarea de Crăciun.
viitoare . În această cărticică scrieţi câte o
poezie despre brad, un text , un desen.

S-ar putea să vă placă și