Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

ȘCOALA GIMNAZIALĂ VÂNĂTORI


STRUCTURA: ȘCOALA PRIMARĂ VLĂDNICUȚ
AN ȘCOLAR 2020-2021
PROF. ÎNV. PRIMAR: UNGUREANU ȘTEFĂNICA

1
Data: 18.03.2021 Data: 18.03.2021
Clasa: pregătitoare Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplină: Matematică și explorarea mediului Disciplină: Științe ale naturii
Unitatea de învăţare: În grădină Unitatea de învăţare: Corpuri. Proprietăți și schimbări ale
Subiectul: Părțile plantei caracteristicilor corpurilor
Tipul lecţiei: predare-învățare Subiectul: Proprietățile apei. Utilizări
Tipul lecţiei: predare-învățare
Competențe specifice:
3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive Competențe specifice:
simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor 1.1 Identificarea unor relații între corpuri în cadrul unor
regularităţi. fenomene și procese.
4.2. Identificarea relaţiilor de tipul „dacă... atunci…” între două 1.2 Utilizarea unor criterii pentru ordonarea și clasificarea unor
evenimente succesive. corpuri, fenomene și procese.
2.1 Elaborarea unui plan propriu pentru realizarea unei
investigații a mediului înconjurător.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
2.2 Aplicarea planului propriu propus pentru efectuarea unei
O1-Să identifice corect minimum trei părţi componente ale
investigații a mediului înconjurător.
plantelor;
2.3 Reprezentarea grafică a rezultatelor unor observații realizate
O2- Să specifice corect minimum două condiţii necesare
în cadrul investigației proprii, utilizând tabele, diagrame,
dezvoltării plantelor;
formule simple.
O3- Să precizeze rolul a minimum două părți componente ale

2
unei plante; 2.4 Formularea de concluzii pe baza investigației propria.
O4 – să descrie corect minimum două părți componente ale 2.5 Prezentarea concluziilor investigației propria.
plantei observate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Strategii didactice: O1 – să identifice sursele de apă pe baza unui material video;

Metode, tehnici, procedee didactice: exerciţiul, conversaţia, O2- să enumere corect minimum trei întrebuinţări ale apei pentru

explicaţia, problematizarea, demonstrația, observația. mediu şi om;

Mijloace de învățământ: fișe de lucru, zambilă, creioane O3- să argumenteze importanța apei pe Pământ pentru mediu și

colorate, foi able, lipici, piese puzzle. om;

Forme de organizare: frontal, individual. O4 – să rezolve corect minimum 1exercițiu de pe fișa de lucru.

Resurse
Umane: 4 elevi Strategii didactice:

Timp: 35+ 10min Metode, tehnici, procedee didactice: exerciţiul, conversaţia,

Bibliografice: explicaţia, problematizarea, învățarea prin descoperire.

1.MECTS- Programa pentru disciplina Matematică și explorarea Mijloace de învățământ: fişă de lucru, material video, laptop, foi,

mediului, aprobată prin ordin al ministrului nr.3418/19.03.2013, creioane colorate.

București, 2013; Forme de organizare: frontal, individual.

2.Ghidul cadrului didactic- clasa pregătitoare, Editura Didactica Resurse

Publishing House, 2012; Umane: 3 elevi


Timp: 45 min
Bibliografice:

3
1. Programe şcolare aprobate prin Ordin al Ministrului Educaţiei
Naţionale nr. 5003 din 02.12.2014;

DEMERS DIDACTIC
Etapele lecției Ob Conținut instructiv-educativ Ob Conținut instructi-educativ
op op
Moment Se pregătesc materialele necesare pentru o bună Se pregătesc materialele necesare pentru o bună
organizatoric desfăşurare a lecţiei. desfăşurare a lecţiei.

4
Captarea atenției Activitate directă Activitate independentă
Captarea atenţiei se va realiza prin prezentarea unei
Elevii primesc piesele unui puzzle. După
zambile în ghiveci, sub formă de surpriză. Voi adresa
asamblarea pieselor de puzzle corect, aceștia vor
întrebări referitoare la planta observată.
descoperi titlul noii lecții. (anexa 5)
- Ce floare este aceasta?
- Ce culoare are zambila? Ce alte culori mai au Aceștia au la dispoziție 5 minute pentru a descoperi
zambilele? titlul lecției.
- În ce anotimp putem admira zambilele?
- Ce alte flori de primavară cunoașteți?
Comunicarea Activitate directă Activitate direct
titlului lecţiei şi a Se anunță faptul că pe parcursul orei vom discuta - Astăzi, veţi descoperi noi informaţii despre
principalelor despre părțile componente ale unei plante. Vom apă: răspândirea apei în natură, forme ale
coordonate ale identifica fiecare parte componetă a plantei, o vom apei, întrebuinţări, efecte pozitive şi negative
acesteia descrie și vom conluziona rolul fiecăreia în dezvoltarea ale acesteia.
plantei.

Dirijarea Activitate directă Activitate independentă


învățării Se poartă o discuție despre părțile componente ale unei Elevii urmăresc un material video cu informații
plant, ajutându-ne de floarea scoasă din ghiveci. O1 despre proprietățile și utilizările apei. (ANEXA 4)
- Cum se fixează plantele în pământ? Ce rol mai Se poartă o discuție despre informațiile noi
are rădăcina?

5
O1 - Din rădăcină, ce altă parte componentă a plantei identificate în materialul video.
observați că crește? Ce culoare are? Ce rol are Elevii notează în caiet data, titlul și informații
tulpina? relevante noii lecții.
- Unde se prepară hrana plantei? Ce culoare și Proprietățile apei. Utilizări.
formă au frunzele? Ce rol mai au frunzele?
- Partea colorată a unei plante cum se numește? Apa este un factor de mediu fără de care viața
O2 Cum miroase această floare? Ce culoare are? Ce nu ar fi posibilă.
alte culori pot avea florile plantelor? Apa consumată de om pentru băut și prepararea
- Din ce ia naştere planta? Unde se află semințele? alimentelor se numește apă potabilă. Apa potabilă
Cum arată semințele unei plante? este incoloră, inodoră și insipidă.
- De ce are nevoie o plantă pentru a crește frumos Apa este folosită:
O3 și armonios? - în gospodărie, în agricultură, în ateliere și fabrici,
etc.
-energia apei este transformată în energie electrică.
O4 -apa ajută și la transportul de mărfuri și personae
-oferă posibilități de relaxare, recreere și e
practicare a pescuitului, etc.
Apa este la fel de important și pentru viața
animalelor și a plantelor.
Obținerea Activitate independentă Activitate independentă
performanței O1 Elevii primesc piesele unui puzzle ce alcătuiesc o O2 Solicit rezolvarea unei fișe de lucru cu sarcini
planta cu toate părțile ei componente. pentru consolidarea noului conținut însușit.

6
Elevii au la dispoziție 5 minute pentru a asambla corect O4 (ANEXA 3)
piesele de puzzle și de a le lipi pe o foaie. (anexa 1)
Asigurarea Activitate semidirijată Activitate independent
retenției și a O1 Elevii primesc o fișă cu o floare ce trebuie colorată. Elevii primesc ca sarcină realizarea unui slogan
transferului Fiecare parte componentă a florii trebuie colorată cu o O3 privind importanța apei pe Pământ.
anumită culoare. (anexa 2)
 Se verifică și se corectează, dacă este cazul.
Încheierea Activitate directă Activitate direct
activității Se vor face aprecieri generale și individuale asupra Se vor face aprecieri generale și individuale
participării elevilor la lecţie, precum şi asupra asupra participării elevilor la lecţie, precum şi asupra
comportamentului lor pe parcursul orei. comportamentului lor pe parcursul orei.

Anexa 1

7
8
Anexa 2

Laleaua - părți componente

M.E.M.
1. Colorați astfel:

* maro – rădăcina * verde închis- frunze

* verde deschis– tulpina * violet - floare

9
Anexa 3

Fişă de lucru
Apa. Proprietăile apei

1. Adevărat sau fals?


 Apa există în natură în două stări de agregare.
 La temperaturi scăzute, apa se evaporă mai repede.
 Aşezate la căldură, cuburile de gheaţă se topesc.
 Solidificarea apei are loc la temperaturi ridicate.
 Prin solidificare, apa îşi măreşte volumul.
 Apa este necesară tuturor vieţuitoarelor.

2. Încercuieşte răspunsul corect:


a) Apa este izvorul vieţii.
b) Apa este o resursă naturală inepuizabilă.
c) Apa este mediu de viaţă pentru multe plante şi animale.
d) Aproape jumătate din suprafaţa Terrei este acoperită cu apă.
e) Apa este indispensabilă oricărei forme de viaţă.
f) Apa se află pretutindeni în natură, în cele trei stări de agregare.

Anexa 5

10
Anexa 6

https://www.youtube.com/watch?v=PIlw9lDKbTQ

11

S-ar putea să vă placă și