Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data:14.03.2022
Propunător: Rotariu Daniela
Unitatea de învățământ: Şcoala Gimnazială „George Tutoveanu” Bârlad
Clasa: Pregătitoare D
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învățare: În grădină
Subiectul lecției: „Cum îngrijim plantele?”
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul lecției:mixtă
Forma de organizare: activitate integrată
Scopul: Formarea unui comportament de protejare a mediului înconjurător.
Discipline integrate:
Comunicare în limba română
Matematică şi explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice

Competențe specifice :
Dezvoltare personală
CS2.3. Explorarea caracteristicilor ființelor și obiectelor preferate și a interacțiunii simple cu acestea;
CS3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor și activităților preferate;
Competențe integrate :
CLR
CS 1.3. Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar;
CS 2.2. Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universul apropiat prin mesaje scurte;
MEM
CS 3.1. Descrierea unor fenomene/ procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularități;
AVAP
CS 2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe baza interesului direct.

Obiective operaționale:
O.1. – să identifice plantele şi părţile lor componente;
O.2. -să precizeze părțile componente ale unei plante prin corelare cu imaginii;
O.3. - să recunoască influenţa factorilor de mediu asupra plantelor;
O.4. -să ordoneze imagini care ilustrează etapele dezvoltării unei plante;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: exercițiul,conversația introductivă, problematizarea, conversația euristică, explicația, demonstrația, jocul didactic, lucrare
practică, munca independentă.
b) Mijloace de învăţământ: planşa cu părțile unei plante, fișe, tablă magnetică, panou, videoproiector, calculator, fişe de lucru, Auxiliar didactic
CLR Ed. Edu.
c) Forme de organizare: frontală, individual.
d) Resurse:
Temporale: 45 minute
Umane: 25 elevi
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluare reciprocă,
acordarea de stimulente/punctaje.

 BIBLIOGRAFIE:
1. Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II a , MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE , Anexa nr. 2 la OMEN nr.
3418/19.03.2013;
2. Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana- O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare, Caiet de creație, Editura Edu, Târgu-Mureș, 2016

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Ob. Conținutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


didactic Op. Metode și Mijloace Forme de
procedee organizare
1. Moment Se asigură condiţiile optime desfăşurării Conversaţia Individuală
lecţiei. Activitatea debutează cu ”Întâlnirea
organizatoric Frontală
de dimineață”
10 min Salutul:
Dimineața a sosit
La școală ne-am întâlnit.
De mânuțe ne luăm
Cercul mare îl formăm
Cu toții ne salutăm .
- Bună dimineaţa!
Și oaspeților le urăm:
Bine aţi venit!
Prezenţa
După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?
Calendarul: Se stabilesc coordonatele
zilei: anotimp, starea vremii, ziua, data, luna,
anul şi pe măsură ce se identifică toate datele
se vor fixa coordonatele zilei pe calendarul
naturii printr-un joc wordwall.
2. Povestirea
Captarea Explicaţia Laptop, PPT- Individuală Aprecieri
Prezint un material PPT și discut pe baza lui.
atenţiei (Anexa 1 ).
verbale
Exerciţiul ul, Frontală
8 min

3. Anunţarea Aduc la cunoştinţă copiilor că la această oră,


Zâna Primăvara a venit să asiste la oră
temei şi a Explicaţia Frontală
împreună cu prietena ei ,,floarea,, .
obiectivelor Anunț subiectul lecției: „Cum îngrijim Conversaţia
plantele?” și obiectivele, spunându-le elevilor
2 min
că astăzi vor:
*numi părțile componente ale plantei;
*ordona imagini cu etapele dezvoltării plantei;
*afla care sunt condițiile de viață ale plantei;
*descoperi modalități de îngrijire a plantelor;
4. Dirijarea Prezint PPT-ul lecției. (Anexa 2 ). Laptop, PPT-
O1
învăţării Prezint elevilor o imagine cu un pom (măr) și ul,
le solicit să numească părțile componente.
15 min Observarea
Explic, pe înțelesul lor, care este rolul fiecărei
părți. Planșă Frontală sistematică
Aprecieri
verbale
Elevii vor rezolva un puzzle cu părţile
componente ale unei plante(Anexa 3 ).

Exerciţiul

Individual

O3
Elevii observă plantele din cadrul
experimentului. Vor compara plantele care au
fost îngrijite corespunzător cu plantele cărora
O4 le-a lipsit un factor de mediu. Pe catedră se vor Experimentul
afla câteva plante cărora le-a lipsit un factor de Plante care au
mediu (lumină, apă, căldură, aer). dus lipsă de un
Observând planta cu pământul uscat se va factor de
concluziona că plantele, pentru a trăi şi a se mediu
dezvolta, au nevoie de apă. Observaţia Plante bine
Analizând o plantă pe a căror frunze s-a dezvoltate
pus staniol se va observa că plantele nu pot trăi
fără lumină.
Elevii vor compara o plantă învelită în
folie de plastic cu o plantă viguroasă şi vor
observa că plantele au nevoie de aer pentru a
trăi.
Se va distribui fiecărei perechi câte o
plantă luată din grădină şi se va concluziona că
O5
plantele nu pot trăi fără căldură.
Prezint etapele dezvoltării unei plante, de
la sămânță la planta matură, pe baza unui
suport vizual .
Întreb elevii de ce cred că ei sunt importante
Exerciţiul
plantele pentru oameni.

Caietul special
5. Obţinerea Se va realiza o compoziție cu toate etapele Observare
performanţei
dezvoltării unei plante, de la sămânță la planta Exerciţiul Pom Frontală sistematică
8 min
matură (Anexa 4 ).
6. Încheierea Voi face aprecieri pozitive generale şi Conversaţia Frontală Aprecieri
lecţiei individuale asupra modului de lucru şi a Explicaţia verbale
2 min gradului de participare activă la oră.
Anexa 4
ANEXA 4
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și