Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 21. 02. 2018 DATA: 21. 02. 2018 DATA: 21. 02. 2018
ŞCOALA: Şcoala Primară Trestia ŞCOALA: Şcoala Primară Trestia ŞCOALA: Şcoala Primară Trestia
PROPUNĂTOR: Înv. Vereș Silvia PROPUNĂTOR: Înv. Vereș Silvia PROPUNĂTOR: Înv. Vereș Silvia
Clasa :Pregǎtitoare Clasa :I Clasa : a IV-a
Aria curricular:Limbă si Aria curricular: Limbă si Aria curricular: Limba română
comunicare comunicare Disciplina: Limba şi literatura
Disciplina:Comunicare în limba Disciplina: Comunicare în limba română
romậnă romậnă Unitatea de învăţare: :,, Baba
Unitatea de învăţare:,, Baba Iarnă Unitatea de învăţare: :,, Baba Iarnă Iarnă intră-n sat!”
intră-n sat!” intră-n sat!” Subiectul lecţiei:Povestirea orală
Subiectul lecţiei:,,Povestea lui Mos Subiectul lecţiei : :,,Povestea lui a lecţiei
Crăciun” Mos Crăciun” Textul suport: :,,Povestea lui
Tipul lecţiei: mixtă Tipul lecţiei: consolidare Mos Crăciun”
Tipul lecţiei: consolidare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: OBIECTIVE OPERAŢIONALE: OBIECTIVE
-să integreze cuvinte noi într-o serie -să integreze cuvinte noi într-o serie OPERAŢIONALE:
de anunţuri proprii; de anunţuri proprii; -să citească cursiv şi expresiv
-să răspundă corect la întrebări -să răspundă corect la întrebări textul, respectând punctuaţia;
respectând cerinţele; respectând cerinţele; -să integreze cuvinte noi într-o
-să formuleze corect întrebǎri; -să formuleze corect întrebǎri; serie de anunţuri proprii;
-sǎ desprindǎ învǎţǎtura textului; -sǎ desprindǎ învǎţǎtura textului; -să redea oral conţinutul textului;
-sǎ cậnte împreunǎ cu colegii; -sǎ cậnte împreunǎ cu colegii; -să răspundă corect la întrebări
respectând cerinţele;
să formuleze corect întrebǎri;
-sǎ desprindǎ învǎţǎtura textului;
-sǎ cậnte împreunǎ cu colegii
STRATEGII DIDACTICE: STRATEGII DIDACTICE: STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi Metode şi procedee: conversaţia, Metode şi procedee: conversaţia,
procedee:conversaţia, explicaţia, problematizarea, explozia explicaţia, problematizarea, explozia
explicaţia, problematizarea, stelarǎ, jocul didactic,,Telefonul stelarǎ jocul didactic,,Telefonul
explozia stelarǎ, jocul fǎrǎ/fir”.…………… fǎrǎ/fir”.……………
didactic,,Telefonul fǎrǎ/fir”. Mijloace didactice: hârtie albă și Mijloace didactice: hârtie albă și
……………………Mijloace coloratǎ, instrumente de scris coloratǎ, instrumente de scris colorate,
didactice:hârtie albă și colorate, textul suport: ,,Povestea lui textul suport: ,,Povestea lui Mos
coloratǎ, instrumente de scris Mos Crăciun”, microfon. Crăciun”, microfon.
colorate, textul suport: Forme de organizare:frontal, Forme de organizare:
,,Povestea lui Mos individual. frontal,individual.
Crăciun”,microfon. Modalităţi de evaluare: observarea Modalităţi de evaluare: observarea
Forme de organizare:frontal, sistemicǎ, oralǎ, aprecieri verbale. sistemicǎ, oralǎ , aprecieri verbale .
individual. RESURSE: RESURSE:
Modalităţi de evaluare: Temporale:50 min. Temporale:50 min.
observarea sistemicǎ, oralǎ, Spaţiale: sala de clasă Spaţiale: sala de clasă
aprecieri verbale. Umane: propunătorul şi elevii clasei I Umane: propunătorul şi elevul clasei a
RESURSE: Bibliografie: IV-a
Temporale:50 min. •Ghid de practică pedagogică pentru
Spaţiale: sala de clasă elevi şi studenţi.Limba şi literatura Bibliografie:
Umane: propunătorul şi elevii română-învăţământ primar şi •Programe şcolare pentru clasa a IV-a,
clasei pregătitoare preşcolar. Bout Odarca. Limba şi literatura română, MEC,
Bibliografie: •Programe şcolare pentru clasa I, C.N.C.,2004.
•Ghid de practică pedagogică Limba şi literatura română, MEC, •Almaş, Dumitru, Povestiri istorice,
pentru elevi şi studenţi.Limba C.N.C.,2004. E.D.P.,Bucureşti, 2003.
şi literatura română- •Vasile Molan,Maria Bizduna •Iordăchescu, Carmen, Să dezlegăm
învăţământ primar şi Didactica limbii şi literaturii tainele textelor litertare, cls. a IV-a,
preşcolar, Bout Odarca. române,2006 Editura Carminis, Piteşti, 2005.
•Programe şcolare pentru •Ungureanu, Adalmina, Metodica
clasa pregǎtitoare, Limba şi studierii limbii şi literaturii române-
literatura română, MEC, învăţământ primar, Editura AS`S, Iaşi,
C.N.C.,2004. 2003.
•Vasile Molan,Maria
Bizduna, Didactica limbii şi
literaturii române,2006

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

1.MOMENT 1.MOMENT ORGANIZATORIC


Crearea condiţiilor necesare bunei 1.MOMENT ORGANIZATORIC
ORGANIZATORIC
Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a lecţiei, pregătesc materialele Crearea condiţiilor necesare bunei
desfăşurări a lecţiei, pregătesc necesare desfăşurări a lecţiei, pregătesc
materialele necesare 2.CAPTAREA materialele necesare
2.CAP ATENŢIEI 2.CAPTAREA ATENŢIEI
TAREA ATENŢIEI Vom/cậnta/cậntecul,,Moș Crǎciun cu plete
Vom/cậnta/cậntecul,,Moș Crǎciun cu
Vom/cậnta/cậntecul,,Moș Crǎciun dalbe”.…….. Un spiriduș ne va aduce un
plic de la Moș Crǎciun, în care vom gǎsi plete dalbe”.
cu plete dalbe”.…… Un
spiriduș ne va aduce un plic de la textul suport. Un spiriduș ne va aduce un plic de la
Moș Crǎciun, în care vom gǎsi 3.ANUNŢAREA TEMEI ŞI A Moș Crǎciun, în care vom gǎsi textul
textul suport. OBIECTIVELOR suport.
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A Voi anunţa obiectivele lecţiei pe înţelesul 3.ANUNŢAREA TEMEI ŞI A
OBIECTIVELOR elevilor si titlul lectiei.
OBIECTIVELOR
Voi anunţa obiectivele lecţiei pe
4.DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII Voi anunţa obiectivele lecţiei pe
înţelesul elevilor si titlul lectiei.
Un elev de clasa a IV-a va citi textul : înţelesul elevilor si titlul lectiei.
,,Povestea lui Mos Crăciun”.
.
4.DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
Elevul ne va citi textul : ,,Povestea lui
4.DIRIJAREA Vom explica cuvintele necunoscute și vom Mos Crăciun”.
ÎNVĂŢĂRII integra cuvintele noi într-o serie de anunţuri. Vom explica cuvintele necunoscute și
Un elev de clasa a IV-a va citi Vom
vom integra cuvintele noi într-o serie
de anunţuri. Vom
discuta pe baza textului punậnd
urmǎtoarele întrebǎri: - De ce
textul are acest titlu? - Ce fǎcea
bǎtrậnul mester? -Cậnd vindea
bǎtrậnul mester jucǎriile ?
- Cu cine s-a întậlnit bǎtrậnul?
-Unde a fost trimis bǎtrậnul

-Cine îl ajutǎ pe meșter sǎ facǎ jucǎrii


pentru copii?
5.OBŢINEREA PERFORMANŢEI
Fiecare elev va primi cậte o stea, pe
care va fi scris începutul unei întrebǎri.
(ce?cine? unde? cậnd? de ce?)
Ţinậnd în mậnǎ un microfon, elevii pe
rậnd vor adresa cậte o întrebare altui
elev, așteptậnd rǎspunsul corect.
5.ASIGURAREA
textul : ,,Povestea lui Mos discuta pe baza textului punậnd urmǎtoarele FEED-BACK-ULUI Ne
Crăciun”. întrebǎri: - De ce textul are acest titlu? vom juca jocul ,,Telefonul fǎrǎ/fir”.
Vom explica cuvintele necunoscute - Ce fǎcea bǎtrậnul mester? -Cậnd vindea
……………………
și vom integra cuvintele noi într-o bǎtrậnul mester jucǎriile ?
serie de anunţuri. - Cu cine s-a întậlnit bǎtrậnul? -Unde a fost Elevii vor desena cadourile mult
Vom discuta pe baza textului trimis bǎtrậnul? dorite.
punậnd urmǎtoarele întrebǎri: - -Cine îl ajutǎ pe meșter sǎ facǎ jucǎrii pentru 6. ÎNCHEIEREA LECŢIEI
De ce textul are acest titlu? - Ce copii? Aprecierea modului în care s-a
fǎcea bǎtrậnul mester? 5.OBŢINEREA PERFORMANŢEI desfăşurat lecţia.
--Cậnd vindea bǎtrậnul mester Fiecare elev va primi cậte o stea, pe care va
jucǎriile ? fi scris începutul unei întrebǎri.(ce?cine?
- Cu cine s-a întậlnit bǎtrậnul? unde? cậnd? de ce?) .
-Unde a fost trimis bǎtrậnul? Ţinậnd în mậnǎ un microfon, elevii pe rậnd
-Cine îl ajutǎ pe meșter sǎ facǎ vor adresa cậte o întrebare altui elev,
jucǎrii pentru copii? așteptậnd rǎspunsul corect.
5.OBŢINEREA 5.ASIGURAREA
PERFORMANŢEI Fiecare FEED-BACK-ULUI Ne vom juca
elev va primi cậte o stea, pe care va jocul ,,Telefonul fǎrǎ/fir”.
fi scris începutul unei întrebǎri.(ce? ……………………
cine? unde? cậnd? de ce?) Elevii vor desena cadourile mult dorite.
Ţinậnd în mậnǎ un microfon, elevii 6. ÎNCHEIEREA LECŢIEI Aprecierea
pe rậnd vor adresa cậte o întrebare modului în care s-a desfăşurat lecţia.
altui elev, așteptậnd rǎspunsul
corect. 5.ASIGURAREA ………………………………………………
FEED-BACK-ULUI Ne ………………
vom juca jocul ,,Telefonul fǎrǎ/fir”.
……………………
Elevii vor desena cadourile mult
dorite.
6. ÎNCHEIEREA LECŢIEI
Aprecierea modului în care s-a
desfăşurat lecţia.

S-ar putea să vă placă și