Sunteți pe pagina 1din 10

COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC „VASILE LUPU” IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
Email: secretariat@colegiulpedagogiciasi.ro

Proiect de activitate
didactică

PROFESOR COORDONATOR PREGĂTIRE PRACTICĂ DE SPECIALITATE:prof.Ungureanu Mihaela


PROFESOR METODIST:prof. Robu Adriana
PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PRIMAR: prof. Catruc Cornelia
ELEV PROPUNĂTOR: Şovea Melisa-Maria
CLASA: a XI-a A

Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Iaşi


DATA: 06.03.2023
CLASA: a-II-a, “Fluturaşii”
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română-lectură
SUBIECTUL: “Cel mai bun prieten”, după Victor Sivetidis- citire explicativă;
TIPUL LECŢIEI: lecţie de preedare-învăţare;
SCOPUL: Dezvoltarea integrată a capacităţilor de receptare orală, de receptare a mesajului scris şi de exprimare scrisă, prin realizarea planului de idei al
textului “Zăpada şi Ghiocelul”-legendă popular
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La finalul lecţiei, elevii vor fi capabili să:
O1: Să identifice semnificaţia mesajului din fragmentul “Cel mai bun prieten”, după Victor Sivetidis;
O2: Să formuleze răspunsuri clare, coerente şi corecte din punct de vedere gramatical şi sintactic;
O3: Să precizeze personajele din povestea „Cel mai bun prieten”, după Victor Sivetids;
O4: Să definească termenul de “citire explicativă”, folosindu-se de textul suport;
O5: Să răspundă
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia catehetică, conversaţia euristică, expunerea, demonstraţia, explicaţia,
MIJLOACE DIDACTICE: tablă, auxiliar, caiet, pix verde, flashcards, ciorchine, fişe de lucru.
2

Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Iaşi


FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂȚĂRII: frontal, individual;
RESURSE UMANE: 30 de elevi;
RESURSE TEMPORALE: 45 min;
BIBLIOGRAFIE:

 Programa Şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa pregătitoare, I şi a II -a , Bucureşti, 2013;

 Comunicare în limba română, manual pentru clasa a II-a, Editura Didactică şi Pedagogică, 2022.

SCENARIUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE


NR. SECVENȚELE OB CONȚINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGIA DIDACTICĂ
CRT. ACTIVITĂȚII OP EVALUARE
DIDACTICE Metode şi Mijloace Forme/ Moduri
procedee didactice de organizare a
învăţării

1. MOMENT Se asigură condiţiile optime pentru buna Instructajul Materialul Frontal Capacitatea de
ORGANIZATORIC desfăşurare a lecţiei prin aerisirea sălii de verbal didactic organizare a
clasă,pregătirea resurselor didactice atât ale elevilor.
cadrului didactic, cât şi ale elevilor, dar şi
verificarea stării fizice, dar şi psihice ale acestora.
De asemenea, se va asigura climatul de ordine şi
disciplină necesar desfăşurării activităţii.
2. VERIFICAREA Se verifică cantitativ şi calitativ tema pentru Conversaţia Manual, tablă Frontal Capacitatea
CONȚINUTURILOR acasă: se urmăreşte corectitudinea rezolvării examinatoare elevilor de a
ANTERIOARE: temei, aspectul general al acesteia. verifica
Introducerea în activitate se va face prin adresarea conţinuturile
unor întrebări: şi tema

Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Iaşi


-“Ce reprezintă cel mai bun prieten pentru voi?” anterioară.
-“Ce reprezintă munca pentru voi?”
Prin metoda BrainStorming, elevii vor nota
cuvintele cheie pe ciorchinele de pe tablă.
În continuare, copiii vor nota în caiete titlul “Cel manual,
mai bun prieten” şi data, în caietul de Comunicare Conversaţia caiet, pix Capacitatea
în Limba Română. Aceştia vor desena ciorchinele catehetică, verde, Frontal elevilor de a
în caiet. examinatoare, flash-carduri răspunde
tablă corect, coerent
şi în
propoziţie la
întrebările
referitoare la
textul suport.

3. PREZENTAREA, Explicaţia, manual, Frontal Capacitatea


EXPLICAREA ȘI Conversaţia caiet, pix elevilor de a
VALORIZAREA catehetică, verde, formula
CONȚINUTULUI -“Astăzi, la ora de Comunicare în Limba Română, Instructajul flash-carduri răspunsuri
NOU : vom învăţa un altfel de text, şi anume textul verbal, clare şi
explicativ. Pentru început, vom deschide manualul coerente.
la pagina 76 unde avem textul “Cel mai bun
a)Introducere în tema prieten”, după Victor Sivedetidis.” manual,
nouă caiet, pix
verde,
Se va face citirea model a textului, iar mai apoi Explicaţia, flash-carduri Frontal Capacitatea
elevii vor citi textul în gând, apoi îl vor citi în lanţ Conversaţia elevilor de a
şi pe roluri. catehetică, memora
După citirea textului, copiii vor răspunde la Instructajul definiţia
următoarele întrebări: verbal,
-“Ce observaţi în această imagine?”
-“Care sunt personajele care participă la ghiocelul.
întâmplare?”
b)Anunțarea temei și R: Personajele care participă la întâmplare sunt:un
4

Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Iaşi


a obiectivelor băiat şi tatăl său.
-“Ce voia mereu copilul?” Explicaţia,
R: Coilul voia mai meru alte jucării. Conversaţia caietul de Capacitatea
-“De ce crezi că se plictisea copilul de jucăriile catehetică, lectură, Frontal elevilor de a
lui?” Instructajul caiet, pix recunoaşte
verbal, verde, cuvintele
-“Ce a modelat copilul din plastilină?” povestea necunoscute
R: Copilul a modelat: un măr, un puişor, o casă cu Zăpada şi dintr-un text.
c)Dirijarea învățării grădină, un avion etc. ghiocelul
propriu-zise
-“Care este cel mai bun prieten al băiatului?De
ce?” caietul de
lectură,
-“Ce învăţătură transmite textul?” caiet, pix Capacitatea
Explicaţia, verde, elevilor de a
După ce au răspuns la întrebări, le voi explica Conversaţia povestea Frontal citi textul
copiilor ce înseamnă termenul de “citire catehetică, Zăpada şi coerent, clar şi
explicativă”, urmând ca mai apoi, aceştia să Instructajul ghiocelul,exerc expresiv fără
lipească cartonaşele cu definiţia. verbal, iţii. pauzee, citirea
în lanţ.

caietul de
lectură,
caiet, pix
verde, Capacitatea
Explicaţia, povestea Frontal elevilor de a
Conversaţia Zăpada şi răspunde la
catehetică, ghiocelul întrebările
Instructajul legate de
verbal, textul suport.

Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Iaşi


Explicaţia, Frontal
Conversaţia caietul de
catehetică, lectură,
Instructajul caiet, pix
verbal, verde,
Exerciţiul. povestea Capacitatea
Zăpada şi elevilor de a
ghiocelul, fişă răspunde la
de lectură. întrebările
Explicaţia, legate de
c)Dirijarea învățării Conversaţia textul suport.
propriu-zise catehetică, Frontal
Instructajul
verbal, Capacitatea
Exerciţiul. elevilor de a
rezolva cu
atenţie
exerciţiile
Explicaţia, Frontal propuse din
Conversaţia caietul de
catehetică, lectură.
Instructajul
verbal,
Exerciţiul.

Capacitatea
elevilor de a
d)Fixarea temei Explicaţia, Frontal rezolva cu
Conversaţia atenţie
catehetică, exerciţiile
Instructajul propuse din
verbal, caietul de
Exerciţiul. lectură.

Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Iaşi


Explicaţia, Frontal
Conversaţia
catehetică, Capacitatea
Instructajul elevilor de a
verbal, completa fişa
Exerciţiul. de lectură a
legendei
Zăpada şi
ghiocelul.

4. EVALUARE Conversaţia Tablă, Frontal,


catehetică, Metoda Individual Capacitatea
Explicaţia, cubului, elevilor de a
Demonstraţia, Auxiliar, folosi Metoda
Problematizare Caiet, cubului,
Ustensile de pentru
scris. aprofundare şi
reactualizare
de cunoştinţe.
5. ÎNCHEIEREA Încheierea activităţii se va face prin aprecieri Conversaţia, Caietul de Frontal Capacitatea
ACTIVITĂȚII verbale la nivel de clasă, aceştia vor primi la urmă Instructajul lecturi, elevilor de a
(TEMA PENTRU câte un ghiocel confecţionat, drept recunoştinţă verbal. ustensile de întocmi o altă
ACASĂ) din partea vestitorului primăverii. scris. legendă,
Copiii vor primi ca temă pentru acasă următoarea folosindu-se
cerinţă: de cuvintele
sugerete.

Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Iaşi


Anexa 1

Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Iaşi


9

Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Iaşi


10

Şcoala Gimnazială „Titu Maiorescu”, Iaşi

S-ar putea să vă placă și