Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 16.05. 2018


Clasa: a III-a C
Propunător: Moraru Maria Monica
Unitatea de învăţământ: Şcoala Primară „Gheorghe Asachi”, Iaşi
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Joc și prietenie
Subiectul: La scăldat, după Ion Creangă – Planul de idei
Tipul lecţiei: Consolidarea cunoștințelor
Scopul activităţii: Dezvoltarea competențelor de analiză simplă a unui text

Competenţe specifice:
1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau informativ accesibil;
2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale;
3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative sau literare;
3.3. Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susţine o opinie referitoare la
mesajul citit;
3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înţelegerea de profunzime în cadrul lecturii;

Obiective operaţionale:
O1: să formuleze întrebări şi răspunsuri pe baza textului studiat;
O2: să citească corect, conştient şi cursiv textul narativ La scăldat, după Ion Creangă;
O3: să împartă corect textul în fragmente;
O4: să formuleze corect și coerent ideea principală a unui fragment;
O5: să identifice corect răspunsurile la întrebările din concurs.

Strategii didactice
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, lectura explicativă, lucrul cu manualul, joc
didactic Umbrela cu picături, joc didactic: Vrei să fii miliardar?
Materiale didactice: picături, umbrelă, tablă, marker, manual, caietele elevilor, video-
proiector, plicuri.
Forma de organizare: frontal, individual, în perechi.
Resurse:
a. Umane: 27 elevi
b. Temporale: 45 minute

Resurse bibliografice:
 MECTS, Programa Şcolară pentru clasele a III-a şi a IV-a, aprobată prin ordinul
ministrului nr. 5003/ 02.12.2014
 Hobjilă, A.(2012), Limba română , Repere teoretice și aplicații, Editura Institutul
European, Iași
 Mihăescu, M., Pacearcă, Ș. et. al, (2016), Limba și literatura română, Manual pentru
clasa a III-a, Semestrul II, Ed. Intuitext;
 Molan, V., Bizdună, M. (2006), Didactica limbii și literaturii române, Ministerul
Educației și cercetării, București;
Strategia didacticã
Conţinutul
Secvenţele lecţiei Ob. Evaluarea
Metode și Mijloace Moduri de
instructiv-educativ
procedee didactice organizare

Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei:

 Pregătirea materialului didactic necesar;


1. Momentul Materialele Frontală
 Stabilirea liniştii şi ordinii; Conversaţia necesare
organizatoric lecției
 Îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire.
(1min)
Elevii pregătesc caietele de notiţe, manualele de Limba
şi literatura română, instrumentele de scris.

2. Captarea O1
atenţiei Se Umbrelă
Conversaţia
(9 min.) Se evaluează
Frontală
Foi decupate capacitatea
Explicația copiilor de a
sub formă de
formula întrebări
picături corecte și coerente
pe baza textului
studiat.

Umbrela cu
realizează prin intermediul jocului didactic Umbrela cu picături Se evaluează
picături (adaptare Explozia stelară). Acest joc capacitatea
În perechi elevilor de a
presupune circularea umbrelei cu picături din mână în
formula
mână, până când cadrul didactic spune Stop!. Elevul răspunsuri corecte
care a rămas cu umbrela în mână va lua o picătură și va și coerente la
întrebările
trebui să formuleze o întrebare cu acel cuvânt. Colegul
colegilor.
de bancă va formula un răspuns la întrebarea adresată .

Exemple: Cine este personajul principal al lecției?

Ce a făcut mama lui Nică când l-a


văzut pe acesta la baltă?
CINE?
Unde s-a dus Nică?

De ce a mers Nică la baltă?

Când are loc acțiunea din text?

Cadrul didactic le comunică: Tatăl lui Nică se întoarce


acasă obosit. Băiatul vrea să îi spună despre pățania
sa. Haideți să îl ajutăm pe Nică să realizeze planul de
idei al întâmplării!

Astfel, se face trecerea către momentul următor, în care


se anunţă subiectul lecţiei.

Se scrie titlul pe tablă de către învăţătoare şi în Tablă Se evaluaeză


caiete de către copii. Cadrul didactic comunică elevilor capacitatea
3. Anunţarea Coversația Marker
că vor împărți textul în fragmente, realiza planul de idei copiilor de a
temei, a
al lecției și vor participa la un concurs. Caietele Frontală recepta un mesaj
obiectivelor
transmis.
elevilor
(1 min)

Se citeşte textul narativ La scăldat, după Ion Creangă


din manual, apoi se face citirea selectivă și în lanţ. Se evaluează
Lectura Manualul
capacitatea de a
explicativă
O2 Frontală citi corect,
Lucru cu expresiv, coerent,
manualul respectând

Se solicită citirea și împărțirea pe fragmente a textului. intonaţia, ritmul şi


4. Dirijarea
pauzele.
învăţării Manualul
Se evaluează
(23 min) O3 Frontală
Conversaţia capacitatea
Cu ajutorul cadrului didactic, elevii vor extrage ideile
principale din fiecare fragment. Ideile vor fi scrise la copiilor de a
tablă și în caiete. împărți textul
Plan de idei: studiat în

1. Mama l-a rugat pe Nică să stea cu frățiorul mai mic, fragmente.


Individuală
întrucât ea nu își vedea capul de treabă.
Lucru cu Caiete
2. Nică își lasă fratele singur și fuge la scăldat. 
manualul
3. După un timp, mama observă că băiatul lipsește și
merge după el la baltă. 

4. Supărată, mama îi ia hainele băiatului și pleacă


Se evaluează
acasă.  Individuală
capacitatea
5. Nică, rușinat, s-a furișat prin porumb până acasă. 
Manualul copiilor de a
6. Ajuns acasă, băiatul, și-a cerut iertare de la mama sa formula ideea
și a promis să nu mai repete greșeala. 
principală a
O4 Conversaţia
7. Nică nu a ieșit din cuvântul mamei o vreme. fragmentului.

O5 Se anunță elevii că vor participa la un concurs numit Explicația Frontală


Vrei să fii milionar?. Acest joc didactic presupune
Video-
însușirea cât mai eficientă a cunoștințelor cu ajutorul
proiector
unor întrebări.
Acestea vor fi proiectate pe tablă cu ajutorul video- Conversaţia
proiectorului. Elevii vor trebui să aleagă răspunsul
5. Obţinerea corect din mai multe variante.
performanţei
Jocul va conține următoarele întrebări: Se evaluează
Tablă Frontală capacitatea copiilor
(10 min) 1. Planul de idei al unei lecții este format din B.
de a răspunde corect
principale ale unui text.
la întrebările
2. Planul de idei poate fi scris sub formă de A.
concursului.
enunț sau titlu.
3. Câte fragmente are textul La scăldat, după Ion
Creagă? (A. 6 fragmente)
4. Cine este personajul principal al textului narativ?
(D. Nică)
5. Când are loc acțiunea textului? (A. aproape de
Conversaţia
Sfântul Ilie)
6. Unde a plecat băiatul? (C. la scăldat)
7. Care este cea de-a cincea idee principală? (D.
Acesta s-a furișat prin porumb până acasă.)
8. Ajuns acasă, si-a cerut iertare de la mama sa,
cu condiția sa nu mai facă un astfel de lucru
vreodată se găsește în .... fragment. (B. ultimul)
9. Fragmentul care ne arată cum a procedat mama
lui Nică când l-a văzut la scăldat este cel de-al ...
fragment. ( C. patrulea)
10. În pliculețele de pe masă aveți în ordine aleatorie
cele 6 idei principale. Ordinea lor corectă este D.
6, 1, 5, 2, 4, 3.

Plicuri

Aprecieri
Se vor face aprecieri verbale individuale şi colective cu generale despre
7. Încheierea privire la participarea copiilor la activitate. Conversaţia Frontală modul de
activității implicare al
(1 min) copiiilor în
activitate.
Anexa 1
                   
     Anexa 2

1. Mama l-a rugat pe Nică să stea cu frățiorul mai mic, întrucât ea nu își vedea
capul de treabă.

2. Nică își lasă fratele singur și fuge la scăldat.

 
3. După un timp, mama observă că băiatul lipsește și merge după el la baltă. 

4. Supărată, mama îi ia hainele băiatului și pleacă acasă. 

5. Nică, rușinat, s-a furișat prin porumb până acasă. 


6. Ajuns acasă, băiatul, și-a cerut iertare de la mama sa și a promis să nu mai
repete greșeala. 

7. Nică nu a ieșit din cuvântul mamei o vreme.

S-ar putea să vă placă și