Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA:
UNITATEA DE ȊNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr.1, Tutova
CLASA: I
PROF.INV.PRIMAR: Bîjgan Nicoleta
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română ( CLR)
UNITATEA TEMATICĂ:
CONȚINUTUL:
FORMA DE REALIZARE: Integrată
TIPUL LECŢIEI:
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română
Matematică și explorarea mediului
Arte vizuale şi abilitati practice
Muzică și mișcare
Dezvoltare personală
SCOPUL LECȚIEI: Însușirea cunoștințelor de citire şi scriere a grupului de litere învăţat (izolat, în
silabe, în cuvinte şi în propoziţii).

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare.
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână.
4.1. Scrierea literelor de mână.

2.ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE


2.3. Realizarea de obiecte folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile.

3.MUZICĂ ȘI MIȘCARE

2.1Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugeratǎ de text.


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
O1-să pronunţe corect sunetul (gi);
O2- să reprezinte grafic propoziții, cuvinte, silabe, sunete;
O3- să citească corect cuvinte, propoziţii, texte care conţin sunetul nou;
O4- să scrie corect şi îngrijit grupurile de litere „gi/ Gi”, silabe, cuvinte, propoziţii care includ
grupurile de litere „gi/ Gi” de mână;
O5- să formuleze propoziții cu ajutorul cuvintele date;
O6- să ordoneze cuvintele pentru a obține o propoziție.

COMPETENŢE SPECIFICE:

Comunicare în limba română:


1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
3.1 Citirea unor cuvinte şi propoziţii, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2 Identificarea mesajului unui text care prezintă întămplări, fenomene, evenimente
familiare;
4.1 Scrierea literelor de mână;
4.2 Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână,
folosind materiale diverse.

Matematică şi explorarea mediului:


1.1. – Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100;
1.4. – Efectuarea de adunări și scăderi, mintal și în scris, în concentrul 0 – 100,
recurgând frecvent la numărare;

Muzică și mișcare:
2.1. – Cântarea individuală sau în grup, asociind mișcarea sugerată de text și de ritm.
Arte vizuale şi abilităţi practice:
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu exprimat printr-o
varietate de forme artistice.

Dezvoltarea personală:
2.1 Asocierea emoţiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal şi paraverbal;
3.1 Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Cognitive:
C.L.R. :
O1 - să citească cuvinte și/sau propoziții fluent, corect, conștient, cu accent corespunzător, în ritm
propriu, respectând intonația impusă de semnele de punctuație;
O2: să utilizeze în construcţii proprii cuvintele şi expresiile noi, precum şi sinonime sau antonime
ale unora dintre acestea;
O3 - să identifice în cuvintele date grupurile de litere învățate;
O4 -să scrie corect și lizibil grupurile de litere și cuvinte care cuprind grupurile de litere
utilizând copierea, transcrierea;
O5 – să rezolve corect itemii din fișa de lucru.

M.E.M.:
O1 – să numere corect, logic, cursiv, crescător și/sau descrescător cu/fără a utiliza materiale de
sprijin, în concentrul 0 – 31;
O2 – să efectueze corect operațiile de adunare și scădere în concentrul 0 – 100.

M.M.:
O1 – să cânte corect cântecul propus.

A.V.A.P.:
O1 - să coloreze corect, conform indicațiilor, cel puțin trei elemente.

D.P.:
O1 – să dea cel puțin un exemplu concret în cazurile solicitate.

RESURSE:
I. Metodologice:
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observația, demonstrația, exerciţiul,
problematizarea, expunerea, jocul didactic, munca independentă;
b) Mijloace de învățământ: panoul „Întâlnirea de dimineață”, planșă grupuri de litere, fișe de lucru,
bagheta magică, joben, markre, fișe de colorat, emoticoane, laptop, prezentare PPT, manual,
caiet, auxiliare, cartonașe colorate, carioci, creioane colorate, lipici.
c) Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală.
d) Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, evaluare orală, evaluare scrisă, aprecieri
verbale.
II. Temporale: 2 ore a câte 45 de minute fiecare
III. Umane: 24 elevi
IV. Bibliografice:
„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea mediului, Arte
vizuale și abilități practice, Muzică și mișcare”, aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
Comunicare în limba română – manual pentru clasa I, Editura CD Press;
Caiet de scriere – clasa I, Editura Carminis;
Sa dezlegam tainele textelor literare – clasa I, Editura Carminis;
Matematică și explorarea mediului – manual pentru clasa I, Editura CD Press;
Desfăşurarea
activității
Dozare Conţinuturile învățării
Strategia didactică
Momentele timp Ob.
Evaluare
lecţiei Minute op Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare

DISCIPLINA C.L.R.
(discipline integrate: C.L.R., M.E.M., D.P.,
A.V.A.P., M.M.)
Prima oră Caiete
Moment 3 min. Manuale
organizatoric Se asigură condițiile optime desfășurării
OC1 Conversaţia Frontal Aprecieri
activității: aerisirea sălii de clasă, pregătirea
verbale.
materialului didactic, plasarea organizată a
copiilor în spațiul educațional.

Elevii pregătesc manualele, caietele de


notiţe, caietele de teme, instrumentele de scris.
Verificarea 3 min.
lecţiei anterioare Se va realiza „jocul de 15 secunde”
și reactualizarea Biletele
OC1 1) Introducerea în joc
cunoștințelor Exercitiul
Voi descrie modul în care se va desfășura
jocul didactic. Jocul didactic

2)Anunțarea titlului și a scopului jocului Frontal Aprecieri

Se anunţă tema jocului în termeni accesibili. Individual Verbale

- ,, Cum se numeşte jocul ? ”


4)Explicarea și demonstrarea regulilor jocului.

5) Jocul de probă

Doi copii vor urma instrucţiunile, executând


jocul de probă.

6)Jocul propriu-zis

Învățătoarea rostește operația de adunare


31+12.

Elevul care dă primul rezultatul corect va


alege un coleg și îi va spune un sunet din cele
învățate.

Elevul care a primit sunetul va încerca să


spună

în cele 15 secunde toate cuvintele pe care le


știe și încep cu sunetul respectiv.

Între timp elevii numără cuvintele spuse.

După terminarea timpului se inventariază


numărul de cuvinte spuse și se alege un nou
jucător.

Jocul continuă cu încă 4-5 copii.

Pentru complicarea jocului, ultimul copil va


avea doar 10 secunde.
Captarea 4 min. Dragii mei, ieri, am fost la bunica mea și mi-a Conversația Joben, bagheta Frontal Observarea
atenţiei dat un pachet. Pentru că în lecția anterioară magică, sistematică a
am discutat despre ,,Un spectacol magic”, am steluțe, Individual elevilor
OC 1 primit un joben și o baghetă magică, dar și Expunerea floricele
câte o steluță și o floricică pentru voi. Astăzi
veți fi magicienii cuvintelor și ai numerelor. Explicația
Pe steluța și floricica primite veți scrie câte un Marchere.
Exercițiul Evaluare
cuvânt care să conțină grupul de litere ,,gi” și
AVAP le veți lipi pe creionul vostru pentru a deveni scrisă
magic.

Anunţarea temei 5 min. OC 1 Anunț obiectivele lecției într-o manieră Conversația Frontal Observarea
şi a obiectivelor OC 2 accesibilă elevilor. sistematică a
OC 3 Le spun că vom învața grupul de litere ,,Gi”, Explicația Planșă elevilor
OC 4
și textul ,, La bunici”, vom scrie cuvinte și Expunerea
OC 5
propoziții și ne vom juca cu cuvinte.
Prezentarea unei planșe ce conține grupurile
de litere pentru a face asocierea literelor si a
grupurilor deja învățate cu noul grup.
Elevii sunt îndrumați să scrie data și titlul
lecției în caietele de clasă, iar eu voi scrie la
tablă data, titlul.
Dirijarea 30 min. Elevii dau exemple de cuvinte care încep cu Conversația Frontal Observarea
învățării grupul de litere ,,Gi”. Vom despărţi cuvintele sistematică a
OC 2 în silabe. Îi voi întreba unde este poziționat Explicația Manual, elevilor
grupul de litere ,,Gi” în cuvântul Giurgiu, le Metoda laptop, imagini
voi spune că este un oraş din ţara noastră. Îi ciorchinelui laptop,
voi întreba cu ce fel de literă se scrie. Elevii Conversația vizionare text Individual Evaluare
deschid manualele la grupul ,,Gi” (pag 19). Explicația audio-video orală
AVAP Vor colora grupul de litere ,,Gi” din dreptul model
girofarului, vor explica ce este reprezentat în
imaginea din manual, discutii pe baza harții,
MEM numărarea cireșelor, a fragilor și a rugilor din
imagine.
OC 1 Voi cere elevilor să citească cuvintele de la
ex.4. Observarea
Voi deschide manualul digital şi vor asculta Citirea model Manual digital Individual
sistematică a
lecţia citită model, iar ei vor urmări textul pe Lectura
Manualul elevilor.
carte. Apoi îi voi lăsa 2-3 minute să citească explicativă
tipărit Aprecieri
textul în gând, pentru a se familiariza cu verbale
acesta. Elevii vor citi textul, în lanț. Apoi voi
numi elevii selectiv pentru a citi textul.
Cu ajutorul unei imagini le voi explica ce sunt
rugii de zmeură. Exercițiul Caiet de Evaluare
OC 2 Le voi cere elevilor să formuleze propoziţii cu scriere Frontal
orală
sensurile diferite ale cuvântului ,,rugi”
(ex.1/pag.16 – caiet de scriere).
Conversația
Frontal Evaluare
Planşă tip I
Le voi cere elevilor să închidă abecedarele şi Demonstrația scrisă
să fie atenţi la tablă. Marker
Le voi demonstra la tablă cum să scrie grupul
de litere, şi îi voi întreba dacă recunosc
semnele grafice din care este alcătuit. Le este
foarte ușor de realizat deoarece au facut
OC4 litere ,,G” și ,,i”. Le voi cere să scrie grupul de
litere în aer, iar apoi pe bancă cu stiloul închis.
Elevii vor deschide caietele tipărite şi vor
scrie grupul în caiet. Le voi aminti care este
poziţia corectă în timpul scrisului. Voi urmări
ca toţi elevii să scrie corect şi îi voi ajuta acolo
unde va fi nevoie. Conversația Observarea
Voi formula oral câteva întrebări pe baza Exercițiul sistematică a
textului la care elevii vor răspunde: Manual Frontal elevilor
Care este titlul textului? Individual
OC 1
Care sunt personajele care participă la
OC 2 acțiune?
Care este locul preferat al Ginei?
Ce fac albinuțele pe lăngă stup?
OC3 Ce reprezintă pentru stup regina albinelor?
Le voi cere elevilor să găsească în text
însuşirile albinei, precum si ce cuvinte poate
forma regina albinelor (manual ex.8/pag.19).

MM La finalul primei părți a activității se va intona


cântecelul ,,Albinuța Zum” și se fac aprecieri
ORA A II-A 25 min.
asupra modului în care aceștia au lucrat.
Consolidarea și OC5 Evaluare
sistematizarea Magicienii cuvintelor orală și scrisă
Frontal
Propun elevilor o prezentare PPT care conține Laptop –
cunoștințelor
o suită de itemi în vederea consolidării prezentare PPT Individual
cunoștințelor. (ANEXA 1)

Obţinerea 5 min. Prezentare PPT – slide-ul 10, transcrierea Explicația Caiete tip I Individual Evaluare
performanţei şi OC 5 corectă a textului, completând semnele de Exercițiul scrisă
asigurarea feed- punctuație corespunzătoare.
back-ului Dacă timpul nu permite, elevii vor primi o fișă
cu textul slide 10, pe care o vor completa si o
vor lipi pe caietul de clasă.
Activitate 10 min. Împart elevilor fișe de lucru pe care este Conversația Fișe de colorat Individual Aprecieri
recreativă desenat un ghiveci cu flori. Le cer să decoreze Explicația verbale
AVAP ghiveciul cu grupurile de litere învățate. Exercițiul
(ANEXA II)

Încheierea 5 min. DP Se fac aprecieri individuale și colective Conversația Fețe Aprecieri


activităţii asupra modului în care elevii au lucrat și au Expunerea zâmbitoare verbale
participat la orele de C.L.R și fiecare primește
câte o față zâmbitoare.
Gina și bunicii le mulțumesc pentru
ajutor.
Se precizează tema pentru acasă
(manual pag.19, ex.5).

S-ar putea să vă placă și