Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ I.GERVESCU –SĂVINEȘTI

PROF.INV.PRIMAR MĂRGĂRIT OANA ELENA

DATA: 05.05.2022

CLASA: a II-a A

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și Comunicare

DISCIPLINA : Comunicare în Limba Română

DISCIPLINE IMPLICATE: Dezvoltare personală

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : „ COPILĂRIA, CEA MAI FRUMOASĂ VÂRSTĂ”

SUBIECTUL : „Cheileˮ de Tudor Arghezi

TIPUL LECȚIEI: comunicare/ însușire de noi cunoștințe

FORMA DE REALIZARE: integrată

DURATA: 45min.

SCOPUL: Familiarizarea elevilor cu interpretarea textului literar prin extragerea unor informaţii de detaliu.

1
COMPETENŢE SPECIFICE :

CLR

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare

3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut

DP- 2.1. Exprimarea emoţiilor de bază în situaţii variate

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 – să citească corect, coerent, fluent, expresiv, în ritm propriu textul literar, respectând semnele de punctuație, după modelul
cadrului didactic;

O2 – să explice cuvintele necunoscute, introducându-le apoi în enunţuri proprii;

O3: - să identifice înțelesurile diferite ale cuvântului „cheie”

O4 – să formuleze întrebări și răspunsuri vizând conținutul textului (oral şi în scris);

O5 - să –şi exprime opiniile personale în legatură cu fapte şi întâmplări din text;

O6 – să completeze harta textului cu informaţii de detaliu din textul literar studiat, demonstrând prin autoevaluare însuşirea acestora;

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee: conversația euristică și reproductivă, explicația, lectura explicativă, selectivă, în lanț, lucrul cu manualul, exercițiul,;
b) Mijloace de învățământ: caiete, manuale, fișe de lucru, puzzle, video proiector
c) Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi

2
d) Forme de evaluare:observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale și individuale

BIBLIOGRAFIE:

 Programa școlară pentru COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr.3418/19.03.2013, București, 2013.
 Dumitru Gherghina (1999), Limba română în școala primară, Editura Didactica Nova, Craiova.

 Hobjilă A. (2016). Limbă şi comunicare-perspective didactice. Aplicaţii în învăţământul primar. Editura Universităţii Al. I. Cuza. Iaşi.

3
DEMERSUL DIDACTIC

NR. ETAPELE OB. ELEMENTE DE CONȚINUT ALE LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE


CRT. LECȚIEI OP. Metode și Mijloace Forme de Evaluare
/RESURSE procedee de învăță- organizar
TIMP mânt e
1. Moment Asigurarea condiţii optime pentru desfăşurarea activităţii Conversația Frontal Observarea
organizatoric euristică Individual sistematică a
propriu-zise.
1 min. elevilor
2. Dacă ora de dezvoltare personală a fost fascinantă, vă Conversația Caietele de Frontal
promit că și in această oră veți avea cateva surprize . euristică și teme Individual
Verificarea Dar mai intai aș vrea să îmi spuneți despre ce am vorbit reproductivă
temei şi ora trecută la Limba și literatura română?
reactualizarea Ce temă aţi avut pentru astăzi?
cunoştinţelor -verificarea temei calitativ și cantitativ. Voi cere elevilor
asimilate (2-3) să citească tema pentru acasă, în timp ce eu verific
anterior dacă s-a efectuat tema de către toți elevii.
5 min
2. Captarea Pe măsuțele voastre aveți cate un plic.Haideți sa vedem Observația (Anexa 1) Frontal Observarea
atenției ce se află în el-descoperă un puzzle cu o cheie(Anexa 1) Exercițiul Puzzle Individual sistematică a
5 min Echipa care reușește să asambleze cel mai repede puzzle- Conversația elevilor
ul primește o steluță.(vom forma 4 echipe) euristică și
reproductivă
3 Anunţarea Precizez subiectul lecţiei şi obiectivele operaţionale Observația Caiete, Frontal
temei şi a urmǎrite. Explicația instrumente Individual
obiectivelor Scriu data, titlul şi autorul pe tablă. Conversația de scris
1 min Copiii vor scrie în caiete. euristică

4. Dirijarea O6 Le vorbesc copiilor despre autorul textului. Lectura Video

4
învățării Vor citi informații despre autor de pe ecran. ppt proiector Frontal
20 min Le prezint volumul Cartea cu jucării
Deschideți manualele la pagina 108! Lucrul cu
 Citirea ilustraţiei manualul
Se solicită elevilor intuirea imaginii din manual. Ce Conversația
observați în imagine? Despre ce credeți că este vorba în
O1 text?
 Lectura independentă a textului
Invit copiii să lectureze textul în gând. Vor sublinia Exercițiul
cuvintele pe care nu le înţeleg.
Individual
 Lectura model a textului
Citesc integral textul, folosind intonaţia
corespunzătoare semnelor de punctuaţie şi cu variaţiuni
de ritm şi intensitate a vocii, în funcţie de mesajul
textului.

 Receptarea şi decodarea textului Conversația


Se adresează elevilor întrebări legate de textul citit: euristică
- Ce doreau Miţu şi Baruţu ?
- Ce au făcut într-o zi cei doi copii ?
- Ce au păţit ei ?
- Cine a apărut imediat ?
- Ce hotărâre a luat familia ?
- De ce se uitau nedumeriţi copiii ?

Cuvinte noi din text:


Ce cuvinte necunoscute aţi găsit? Evaluez
O2 Explicația Frontal deprinderea
O3 Scriu cuvintele noi la tablă. Exercițiul elevilor de a
demonstra
Formularea de enunţuri (oral) cu cuvintele înțelegerea

5
necunoscute. Vom scrie numai 2-3 enunţuri la tablă şi în cuvintelor noi
caiete. prin
introducerea lor
Începem lectura textului. în enunțuri
Copiii vor citi în lanţ, apoi selectiv: replici ale Lectura în lanț proprii
personajelor, un anumit enunț din text, finalul. și selectivă
Evaluez
 Lectura finală, integratoare , a textului capacitatea
Unul sau doi copii recitesc integral textul. copiilor de a citi
Exercițiul corect, conștient
și expresiv un
text literar
5. Fixarea Strategia sentimentelor: Evaluez
cunoștințelor O4 1.Care sunt personajele poveștii? Exercițiul Planșa Individual deprinderea
2.Ce au facut cei doi? Strategia În perechi elevilor de a
8 min 3.Ce au hotărat tătuțu, măicuța si unchiul Sesi? sentimentelor formula
4.Gandește-te la poveste și fii pregătit să răspunzi la întrebări și
întrebări..(las timp de gandire 2min) răspunsuri pe
baza textul
Set de întrebări: literar studiat
a)Cum credeți că s-au simțit Miți și Baruțu cand au
dăramat dulapul?
b)Cum ați fi reacționat voi dacă erați în locul lor?
c)Pune-te in pielea unuia dintre personaje.Ce ai fi facut?
d)Puteți să imi dați exemplu de un moment cand ați trăit
o situație asemanătoare?Argumentați.
6. Obţinerea O6 Ați primit o fișă cu cateva exercitii(Anexa 2). Echipa Explicația Fisă de Frontal Evaluez
performanţei care va termina prima, corect această starcina va primi Exercițiul lucru Individual deprinderea
Activităţi în o nouă steluță. copiilor de a
completare Corectez fișa oral, copiii se corectează pe fișă . utiliza
5 min +1 informaţiile
însuşite,

6
demonstrând
aceasta prin
autoevaluare
7. Asigurarea O5 Ce v-a plăcut cel mai mult din textul de astăzi? Evaluez
retenţiei şi a Ce personaj v-a plăcut cel mai mult și de ce? deprinderea
transferului copiilor de a
3 min Ca temă scrisă: de răspuns în scris la întrebările textului exprima verbal
și să scrie un alt final pentru textul citit propria opinie
Scriu tema pe tablă. Ei o vor copia în caietele de clasă. cu privire la
Temă orală: de citit cu atenție textul evenimentele
Recomandare: Cartea cu jucării de Tudor Arghezi prezentate în
text
6. Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale asupra participării Exercițiul Aprecierea
activității elevilor la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor verbală, notare.
1 min pe parcursul orei.

7
Oglinda tablei

Cheile

după Tudor Arghezi

Vocabular:

A complota= a se înțelege în secret

A interveni= a se amesteca

Parale=bani

Nedumeriți= mirați

Tatuțu=tata

Cheie = unealtă folosită la deschiderea unei uși

Cale de acces

Secret, răspuns la întrebar

Cheia mecanică

Sol

De la conservă

Ceasului

8
Expresii

A fi cheie de biserică= a fi fără vină

A da cheia pe mâna cuiva= a încredința avutul

A schimba cheia= a-și schimba atitudinea

A ține sub cheie= a ține încuiat

9
ANEXA 1

10
Anexa 2- Cheile- după Tudor Arghezi
2. Alcătuiește propoziții folosind cuvintele: complotează, unchi, parale,
1. Scrie cuvinte cu același înțeles: intervine, curioși .

Parale –

Nedumerit – __________________________________________________________

S-au suit – ___________________________________________________________

A hotărât - ___________________________________________________________

Larmă - ___________________________________________________________

____________________________________________________________

3. Ce părere ai despre comportamentul copiilor? 4.Realizează un desen pe baza textului.

___________________________________________
________________

___________________________________________
________________

___________________________________________
________________

___________________________________________
________________

S-ar putea să vă placă și