Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

DATA: 08.12.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr.1, Comuna Bălășești
CLASA: a II-a
PROF. ÎNV. PRIMAR: Tașcă Maria
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Poveștile iernii”
SUBIECTUL: Scrierea creativă - Text suport ,,Chiar și cei mai curajoși se tem!"de Halasz-Szabo Klaudia,
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECTIEI: Dobândire de noi cunoștințe
COMPETENŢE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut;
Matematică și explorarea mediului
1.4 Efectuarea de adunări și scăderi, mintal și în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare și/sau grupare ori de câte ori este necesar;
Dezvoltare personală
2.1. Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfărșitul lecției toţi elevii vor fi capabili :


O1- să citească corect, cursiv, expresiv textul literar;
O2- să răspundă la întrebările privind conţinutul textului;
03- să rezolve corect, pe grupe şi individual, cerintele, utilizând cunoştinţele asimilate;
O4 -sa redacteze textul conform cerinței propusă de învățător.
Psihomotorii:
O1 -să adopte o poziţie corectă a corpului în bancă, pe parcursul lecţiei.
Afective:
O1-să dezvolte interes pentru cultivarea unui limbaj expresiv şi afectiv.
STRATEGII DIDACTICE:
 Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, observația, metoda cadranelor, scrierea creativă, exercițiul, lectura explicativă, conversația
euristică munca indepedentă;
 Mijloace didactice: caietele elevilor, pixuri colorate, fișe de lucru, imagini cu semnele de punctuație, fișe de evaluare;
 Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe
.■ Resurse umane: 18 de elevi
BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ ,Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/ 19.03.2013.

 Comunicare în limba română, clasa a II-a, autori Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Pedagogică, București, 2021.
 „Marea carte despre curaj”, autori de Halasz-Szabo Klaudia și Silinger Nikolett, Editura Aquila, Oradea 2021.
 Ion Ovidiu Pânișoară.(2022,coord.). Enciclopedia metodelor de învățământ. Editura Polirom:București
 Metodica predării limbii române în învățământul primar, Corneliu Craciun:Editura Emia ,2021.

Scenariul didactic
Strategii didactice
ETAPELE Ob
Nr. LECȚIEI . CONȚINUT ȘTIINȚIFIC Evaluare
crt. ȘI DURATA Metode şi Mijloace Forma de
Op
procedee didactice organizare
.

Moment Creez condițiile necesare pentru desfășurarea


1.
organizatoric optimă a lecției : Conversaţia Frontal
(1 min) - pregătirea materialelor didactice necesare;
- așezarea elevilor în bănci.
2. Verificarea Verific tema cantitativ și calitativ.
temei și a Reactualizez cunoştinţele pe bază de întrebări: Conversaţia Caietele Frontal
cunoștințelor O2 - Ce am învățat ora trecută ? elevilor , individual
anterioare - Ce este propoziția ? manualul Aprecieri
(5 min.) - Câte feluri de propoziții am învățat? CLR verbale

Inițiez o discuție legată de tema lecției cu ajutorul


Captarea imaginilor expuse la tablă. Conversaţia Imagini Frontal Aprecieri
3.
atenţiei (Anexa 1) explicația intuitive individual verbale
(5 min)
Anunț subiectul lecției și obiectivele într-un
Anunţarea limbaj accesibil elevilor.
4. Dacă veți fi atenți la sfârșitul lectiei de comunicare,
subiectului şi a Conversaţia Frontal
obiectivelor veți citi corect, conștient și expresiv textul ,,Chiar
operaționale și cei mai curajoși se tem!", de Halasz-Szabo
(2 min.) Claudia, veți răspunde la întrebări, veți alcătui Explicaţia
enunțuri, veți realiza un text creativ respectând
cerințele de redactare .
Scriu pe tablă titlul lecției.
-Voi purta o discuție cu elevii referitor la textul
Comunicarea citit la dezvoltare personală ,,Chiar și cei mai Lectura Textul
5. noilor curajoși se tem!"de Halasz-Szabo Klaudia, explicativă tipărit
cunoștințe O1  Solicit citirea textului (lectura in șoaptă) Frontal Observarea
 Citirea în lanț. sistematică
(25 min)  Citirea selectivă:
 Citește din text un enunț care să exprime:
 informație ;
 intrebare. Exercițiul
 Explic cuvintele sau expresiile necunoscute și
cer formularea de noi enunțuri orale.
Descoperă universul textului.
-Completează cadranele cu informații desprinse din
O3 Metoda Fișă de
text.
cadranelor lucru Individual
1.Notează: 2.Transcrie din text o
-Titlul...................... propoziție Verificare
-Autorul.................. interogativă. .............. orală
-Personajele.............

3.Răspunde la întrebări. 4.Scrie ce sfaturi i-ai da


- De cine îi era frică lui Cătălin ca să învingă
băiatului? De ce? frica.

Știați că liliacul este un cuvânt cu mai multe


Fixarea O3 înțelesuri? Prezint două imagini sugestive la Explicația Flipchart Aprecieri
6. Individual
cunoștințelor flipchart. verbale
(5 min) Pentru că am discutat despre liliac, îl vom ajuta pe Fișe de
Cătălin în rezolvarea următorului exercițiu. lucru
Pentru a-mi depăși frica, tata mi-a cumpărat un
album cu 365 de poziții și abțibilduri cu lilieci. Am Individual
reușit să completez 65 de poziții lipind câte un liliac
pentru fiecare zi în care nu mi-a fost teamă. Exerciţiul
Câte poziții mi-au rămas de completat?

Elevii sunt grupați pentru a realiza următoarea


Evaluarea O4 sarcină. Explicatia
7. Scriere creativă-Imaginează-ți că ești Cătălin,
activității
realizează un text în care să selectezi din norul Fișe de Activitate Evaluare
(10 min) cuvintelor doar 5 cuvinte, la alegere, pe care să le evaluare în grup formativă
folosești în redactare. Alege un titlu potrivit Exercitiul
textului.
bucurie mândrie teamă
veselie spaimă furios
respins trist

Acordare
Încheierea Fac aprecieri asupra comportamentului elevilor Conversația Fișă de Frontal de
9.
activității și a modului în care s-a desfășurat activitatea. lucru calificative
(1 min ) Tema pentru acasă –Fișă de lucru.
(Anexa 1) Ce emoții trăiește fetița ?

Mi-e teamă să dorm pe întuneric ,de


aceea, noaptea, am o lampă mică în
camera mea.
Mi-e frică și de păianjeni.
Ți-e de ce îți este frică?
Anexa 2

Fișă de lucru
Completează cadranele cu informații desprinse din text.

1.Notează: 2.Transcrie din text o propoziție interogativă .


Titlul
____________________________________ ______________________________________
____________________________________ ______________________________________
____________________________________ ______________________________________
______________________________________
Autorul ______________________________________
____________________________________ ______________________________________
____________________________________
____________________________________

Personajele
____________________________________
____________________________________
____________________________________

3.Răspunde la întrebări. 4. Scrie ce sfaturi i-ai da lui Cătălin ca să


învingă frica.
- De cine îi era frică băiatului? De ce? ______________________________________
______________________________________
_______________________________________ ______________________________________
_______________________________________ ______________________________________
_______________________________________ ______________________________________
_______________________________________ ______________________________________
_______________________________________
______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
______________________________________
_______________________________________ ______________________________________
______________________________________
Anexa 3

Fișă de evaluare

Scriere creativǎ
Imaginează-ți că ești Cătălin, realizează un text în care să
selectezi din norul cuvintelor doar 5 cuvinte, la alegere, pe care să
le folosești în redactare.
Alegeți un titlu potrivit .

bucurie mândrie
teamǎ veselie spaimǎ
furios respins
trist

___________________________________

________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Tema pentru acasǎ
Alcǎtuieşte propoziţii în care cuvântul liliac sǎ aibǎ înţelesuri
diferite.

______________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
___________________________

______________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
___________________________
Chiar și cei mai curajoși se tem!
de Halasz-Szabo Klaudia

Cătălin s-a dus la locul de joacă cu tatăl său. Ceilalți copii se jucau unii cu
alții, râzând, dar el s-a așezat pe bancă lângă tatăl său,privindu-i pe ceilalți.
- De ce nu te duci să te joci cu ceilalți copii? întrebă tata.
-Acum nu vreau.Aș prefera doar să mă uit, a spus Cătălin.
- Înțeleg, a încuviințat tata, apoi a continuat: Nu trebuie să-ți fie rușine
dacă ți-e frică șă mergi la ceilalți. Cred că toată lumea, indiferent dacă este băiat,
fata, copil sau adult, se teme de ceva, a spus tata. Există oameni care se tem de
apa adâncă, cărora le este frică de înălțime, cărora le este frică să vorbească în
fața unei mulțumi și așa mai departe.Adevăratul curaj este atunci când cineva îşi
confrunta temerile.Este simplu de spus, dar este mult mai dificil de făcut.
- Și ție ți-e frică ? întrebă Cătălin.
- Desigur! a răspuns tata. Mi-e frică să zbor cu avionul. Și, știi, este foarte
bine să fim conștienți de ceea ce ne este frică. Pentru că așa ştim ce trebuie să
îmbunătățim.
- Cu siguranță supereroii nu se tem de nimic! a spus Cătălin
- Sigur că se tem! spuse tata, arătând spre tricoul cu Batman al fiului său.
Batman, de exemplu se temea de lilieci. Dar el și-a învins frica și a ales liliacul
ca simbol, astfel încât dușmanii săi se temea de el așa cum se temea el de lilieci.
Băiețelul și-a dat seama că frica era un lucru firesc și a decis că data
viitoare va încerca să-și depășească propria frică și să meargă la locul de joacă
pentru a se juca cu ceilalți copii, chiar dacă nu cunoaște pe nimeni.

S-ar putea să vă placă și