Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data: 03.06.2016
Școala Gimnazială Dorna Arini
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Clasa a VIII-a
Propunător: Lungoci Andreea-Amalia
Unitatea de învățare:Recapitulare semestrială
Titlul activității: textul literar-textul nonliterar
Tipul lecției: de consolidare a cunoștințelor

Competente generale, sociale si civice


1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare.
2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situația de comunicare monologată și dialogată.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse.
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competente specifice vizate


1.1 identificarea informațiilor esențiale dintr-un mesaj oral, în scopul înțelegerii sensului global al acestuia;
1.2 sesizarea corectitudinii/ incorectitudinii gramaticale a unui enunț și/ sau a formelor lexicale;
2.3 alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învățate;
4.3 alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical.

Valori si atitudini
 cultivarea interesului pentru lectură și a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii.
 Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diverse mesaje receptate.
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului limbajului asupra celorlalți și prin nevoia de a înțelege și de a folosi
limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social.
 Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea orizontului cultural.

1
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1- Să desprindă informațiile esențiale din textele date.
O2- Să argumenteze rolul expresiv al unor figuri de stil diferite.
O3- Să comenteze pe scurt înțelesul versurilor indicate.
O4- Să precizeze în mod corect părțile de vorbire și pe cele de propoziție din contextele date
O5- Să diferenţieze textul literar de textul nonliterar.

Strategia didactică:
1. Metode și procedee: conversația, explicația, argumentarea, exercițiul, explozia stelară, diagrama Venn.
2. Frome de organizare a elevilor:activitate frontală combinată cu activitatea independentă și pe grupe.
3. Resurse:capacitățile de învățare ale elevilor; cunoștințele însușite anterior de către elevi despre complement.
4. Materiale didactice: fișe de lucru, tablă, cretă.
5. Bibliografie: Hoagea Adriana, ”Labirintul textului. Nivel avansat. Auxiliar didactic pentru ora de
lectură. Conform noului curriculum. Texte pentru lectură. Fișe de lucru pentru înțelegerea textului literar sau nonliterar. Exerciții de literatură și gramatică
pentru consolidarea sau evaluarea cunoștințelor”, Editura Juventus Press, Pitești, 2012, pag.113-116.

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr. Momentele Obiective


operaționale
Timp Detalieri de conținut Activități de învățare Strategia didactică
crt lecției Forme de Resurse Forme de evaluare
organizare a materiale și
activității procedurale
1 Moment 1min Pregătirea materialelor Frontal
organizatoric necesare desfășurării lecției
2 Actualizarea 5min Verificarea temei pentru Se verifică prin Frontal Caiete de Evaluarea orală a
cunoștințelor acasă sondaj tema pentru Individual teme acasă răspunsurilor
învățate acasă, corectându-se
anterior eventualele greșeli.
3 Captarea 5min Elevii sunt solicitați să Frontal Caiete de Evaluare orală
atenției. completeze câteva Explozia clasă
Spargerea informații despre foc stelară Tabla
gheții
4 Anunțarea 1min Profesorul scrie pe tablă Elevii își notează pe Frontal Expunerea
temei și a titlul lecției și anunță caiete titlul lecției și Tabla
obiectivelor obiectivele operaționale. ascultă cu atenție Caiete de
operaționale obiectivele avute în clasă
vedere.
5 Dirijarea 3min Se discută despre efectele Ex de exprimare a Frontal Chestionarul Se dă enunțul:
învățării focului asupra mediului opiniilor oral ”Focul e prieten sau
înconjurător. dușman?”
Argumentează-ți
oral răspunsul.
O1, O2, 10min Se împart fișele de lucru Individual
O3, O4, cuprinzând ambele texte, Pe grupe
urmând ca fiecare grupă să
aibă în prim-plan câte unul
dintre textele
propuse.(Octavian Paler-
”Focul” și Internet-
Wikipedia- ”Focul”)

3
O1, O2, Grupa nr.1 are de rezolvat Ex de selectare şi Pe grupe Exercițiul Rescrie trei figuri de
O3, O4 cerințele privitoare la textul comentare a figurilor Conversația stil diferite și
analizează stilistic una
literar, vizând stări și de stil Frontal Explicația dintre ele.
sentimente ale poetului, Ex de identificare a Argumentarea Transcrie din textul A
argumentarea rolului trăsăturilor textului enunțurile din care afli
expresiv al unor figuri de literar cum își imaginează
stil diferite, comentarea poetul că a apărut
focul.
versurilor date și oferirea a Scrie în 4-5 rânduri
trei argumente în favoarea înțelesul versurilor:
afirmației că fragmentul ”când vulturii coboară
dat aparține unui text în noi/și ne temem.”
literar. Scrie trei argumente în
favoarea afirmației că
fragmentuldat aparține
unui text literar.

O1, O2, Grupa nr.2 va extrage Ex de selectare a Pe grup Exercițiul Ce este focul în
O3, O4 informațiile esențiale din informaţiilor Conversația mitologie și cu cine este
textul dat, vor compara esenţiale dintr-un text Frontal Explicația în opoziție?
Cum mai este numit
focul demonic cu cel biblic nonliterar Argumentarea focul sacru și ce
și vor oferi trei argumente Ex de identificare a reprezintă el?
în favoarea afirmației că trăsăturilor textului Care era semnificația
fragmentul dat aparține nonliterar flăcării olimpice în
unui text nonliterar. Grecia Antică?
Care erau zeii focului
sacru?
Cum mai este numit
focul uman și ce
reprezintă el?
Care erau zeii focului
uman?
Ce reprezintă focul
demonic? La ce altă
disciplină de studiu ai
mai discutat despre
acest foc?
Scrie trei argumente în
favoarea afirmației că
fragmentuldat aparține
unui text nonliterar.

4
O5 12min Se solicită rezolvarea unor Ex de utilizare a Individual Conversația Rescrie versul în care
cerinţe care vizează ambele predicatelor este vorba despre
pietre, apoi adaugă-i
texte şi au în vedere nominale; Explicația un predicat nominal.
actualizarea unor noţiuni Ex de identificare a Rescrie trei adjective
de limbă: predicatul unor adjective care Exercițiul fără grade de
nominal, gradele de nu au grade de comparație din textul B.
comparaţie ale adjectivului, comparaţie; Scrie câte un sinonim
contextual pentru
sinonimia, categoriile Ex de stabilire a cuvintele date.
gramaticale şi funcţiile relaţiei de sinonimie; Rescrie patru
sintactice ale unor părţi de Ex de identificare a substantive care
vorbire(anexa 2) categoriilor denumesc fenomene ale
gramaticale şi a naturii, precizându-le
funcția sintactică și
funcţiilor sintactice cazul.
ale părţilor de vorbire Precizează în mod
cunoscute corect valoarea
morfologică și funcția
sintactică a cuvintelor
subliniate.

Completează
Obţinerea O6 5min Profesorul invită elevii la Exerciţii de Individual Conversația
diagrama Venn cu
performanţei tablă pentru a completa o esenţializare şi
asemănările și
diagramă Venn privind sistematizare a Explicația
deosebirile dintre
asemănările și deosebirile informaţiilor
cele două texte
dintre textul literar și cel
propuse spre
nonliterar.(anexa 3)
interpretare.

Redactează câteva
5min Redactarea unei compuneri Ex de redactare a Individual
enunțuri despre
gramaticale cu titlul Focul unei compuneri
efectul focului
gramaticale
asupra pădurii în
care să utilizezi
două verbe la
modul conjunctiv și
un verb la modul
imperativ.

5
6 Aprecierea 2min Profesorul face aprecieri Frontal Conversația
performanțelor asupra îndeplinirii Explicația
și concluzii obiectivelor propuse și a
modului de lucru al
elevilor.
7 Asigurarea 2min Profesorul împarte elevilor Frontal Conversația Scrie o compunere
retenției și a fișa cu tema pentru acasă. Explicația în care să-ți
transferului (anexa 4) imaginezi propria
ta versiune
legendară despre
apariția focului.

6
Anexa 1a
Fișă de lucru
Grupa 1. Citește, cu atenție, textul următor, pentru a rezolva corect cerințele propuse:
A.”Nu-i adevărată povestea că oamenii au descoperit focul
lovind două pietre.
Focul a apărut altfel, când singurătatea primului om
s-a lovit de prima întrebare,
când un om s-a gândit să prefacă rănile lui în speranță,
să-și lumineze mâinile
și teama de el.
Poate focul n-a fost decât un mijloc de a lupta împotriva cenușii,
când vulturii coboară în noi
și ne temem.”
(Octavian Paler-Focul)
A. Încercuiește varianta corespunzătoare răspunsului corect:
a.Subiectul textului A se referă la:
 zăpadă;
 foc;
 oameni.
b.În ce s-a gândit un om să-și transforme rănile:
 în cremene;
 în speranță;
 în cenușă.
c.Numele omului care s-ar fi gândit să transforme rănile, ar putea fi:
 Hercule;
 Ulise;
 Prometeu.
2)Rescrie trei figuri de stil diferite și analizează stilistic una dintre ele.
3)Transcrie din textul A enunțurile din care afli cum își imaginează poetul că a apărut focul.
4)Scrie în 4-5 rânduri înțelesul versurilor: când vulturii coboară în noi/și ne temem.
5) Scrie trei argumente în favoarea afirmației că fragmentul studiat aparține unui text literar.

7
Anexa 1b
Fișă de lucru

Grupa 2. Citește, cu atenție, textul următor, pentru a rezolva corect cerințele propuse:
În mitologie, focul este un element primordial, la fel ca apa cu care se află într-o permanentă opoziție. Este un element complex, care a generat multe
întrebări, dar și un element schimbător, având trei ipostaze complet diferite:
1. Focul sacru sau purificator; această flacără are origine celestă, fiind un simbol al puterii zeilor, o manifestare a acestora. În multe temple existau
torțe cu ajutorul cărora se celebra cultul zeilor. În Grecia Antică, flacăra olimpică avea o semnificație importantă. Se spunea că nu se stinge niciodată, iar în
timpul Jocurilor Olimpice se organizau curse cu torțe aprinse cu acea flacără, închinate Atenei.
Zeii focului sacru:
Agni-mitologia vedică
Atar (Atesh)-mitologia persană
Chou Yong-mitologia chineză
Hestia-mitologia greacă
Vesta-mitologia romană
2.Focul uman sau al meșteșugurilor este focul prieten omului pe care acesta îl cunoaște și îl folosește în meșteșugurile sale. Multor zei care
guvernează asupra metalurgiei sau a fecundității li s-a atribuit și acest foc. Mai târziu, chiar câțiva zei ai războiului au primit aceleași atribuții, ca niște zei ai
focului. În multe mitologii, focul uman este de fapt foc sacru adus pe pământ și adaptat de oameni. Mitologia greacă are chiar o legendă legată de acest
proces. Titanul Prometeu este cel ce fură focul din ceruri și îl aduce oamenilor, faptă pentru care este crunt pedepsit.
Zeii focului uman:
Hephaistos-mitologia greacă
Njord-mitologia nordică
Rosemerta-mitologia celtică
Vulcan-mitologia romană
3.Focul demonic sau focul mistuitor pune în evidență proprietatea focului de a arde, de a distruge. Este un element malefic al naturii. De multe ori
Infernul sau Lumea Morților sunt văzute ca spații ale acestui foc. (Internet- Wikipedia-Focul)

1)Ce este focul în mitologie și cu cine este în opoziție?


2)Cum mai este numit focul sacru și ce reprezintă el?
3)Care era semnificația flăcării olimpice în Grecia Antică?
4) Care erau zeii focului sacru?
5)Cum mai este numit focul uman și ce reprezintă el?
6)Care erau zeii focului uman?
7)Ce reprezintă focul demonic? La ce altă disciplină de studiu ai mai discutat despre acest foc?
8) Scrie trei argumente în favoarea afirmației că fragmentul studiat aparține unui text nonliterar.

8
Anexa 2
Fișă de lucru 2
1)Rescrie un vers din textul A în care să fie vorba despre pietre.
2)Transformă versul de mai sus în propoziție cu predicat nominal.
3)Rescrie trei adjective fără grad de comparație din textul B.
4)Scrie câte un sinonim contextual pentru cuvintele: celest, guvernează, sacru, opoziție.
5)Subliniază un enunț în care afli despre vulturi.
6)Rescrie patru substantive care denumesc elemente ale naturii din textul A. Precizează-le funcția sintactică și cazul.
7)Scrie de ce s-a folosit cratima în primul vers din textul A.
8) Citește cu mare atenție afirmațiile de mai jos. Scrie în dreptul lor litera A, dacă le consideri adevărate, sau litera F, dacă le
consideri false:
a) Cuvântul subliniat din structura ”focul a apărut altfel” este adjectiv.
b) Enunțul ”Și ne temem” este o propoziție dezvoltată.
c) Cuvântul subliniat din enunțul ”să prefacă rănile lui în speranță” este subiect.
d) În structura ”lovind două pietre”, cuvântul subliniat este predicat.

9
Anexa 3
Diagrama Venn

Completează diagrama Venn cu asemănările și deosebirile dintre cele două texte (literar/ nonliterar)

Textul literar Textul nonliterar

10
Anexa 4
Temă acasă
Scrie o compunere, de 15-20 de rânduri, în care să-ți imaginezi propria ta versiune legendară despre apariția focului.
În compunerea realizată de tine, vei avea în vedere următoarele cerințe:
 Vei folosi povestirea și dialogul;
 Vei prezenta faptele într-o ordine firească;
 Vei utiliza o exprimare corectă și frumoasă;
 Vei respecta regulile de scriere corectă a cuvintelor, a semnelor de punctuație și de ortografie, de așezare în pagină.
Poți începe acum, apoi rescrii întregul text în caietul de teme.

Anexa 4
Temă acasă
Scrie o compunere, de 15-20 de rânduri, în care să-ți imaginezi propria ta versiune legendară despre apariția focului.
În compunerea realizată de tine, vei avea în vedere următoarele cerințe:
 Vei folosi povestirea și dialogul;
 Vei prezenta faptele într-o ordine firească;
 Vei utiliza o exprimare corectă și frumoasă;
 Vei respecta regulile de scriere corectă a cuvintelor, a semnelor de punctuație și de ortografie, de așezare în pagină.
Poți începe acum, apoi rescrii întregul text în caietul de teme.

11
Anexa 2
Fișă de lucru 2
1)Rescrie un vers din textul A în care să fie vorba despre pietre.
2)Transformă versul de mai sus în propoziție cu predicat nominal.
3)Rescrie trei adjective fără grad de comparație din textul B.
4)Scrie câte un sinonim contextual pentru cuvintele: celest, guvernează, sacru, opoziție.
5)Subliniază un enunț în care afli despre vulturi.
6)Rescrie patru substantive care denumesc elemente ale naturii din textul A. Precizează-le funcția sintactică și cazul.
7)Scrie de ce s-a folosit cratima în primul vers din textul A.
8) Citește cu mare atenție afirmațiile de mai jos. Scrie în dreptul lor litera A, dacă le consideri adevărate, sau litera F, dacă le consideri false:
a) Cuvântul subliniat din structura ”focul a apărut altfel” este adjectiv.
b) Enunțul ”Și ne temem” este o propoziție dezvoltată.
c) Cuvântul subliniat din enunțul ”să prefacă rănile lui în speranță” este subiect.
d) În structura ”lovind două pietre”, cuvântul subliniat este predicat.

Anexa 2
Fișă de lucru 2
1)Rescrie un vers din textul A în care să fie vorba despre pietre.
2)Transformă versul de mai sus în propoziție cu predicat nominal.
3)Rescrie trei adjective fără grad de comparație din textul B.
4)Scrie câte un sinonim contextual pentru cuvintele: celest, guvernează, sacru, opoziție.
5)Subliniază un enunț în care afli despre vulturi.
6)Rescrie patru substantive care denumesc elemente ale naturii din textul A. Precizează-le funcția sintactică și cazul.
7)Scrie de ce s-a folosit cratima în primul vers din textul A.
8) Citește cu mare atenție afirmațiile de mai jos. Scrie în dreptul lor litera A, dacă le consideri adevărate, sau litera F, dacă le consideri false:
a) Cuvântul subliniat din structura ”focul a apărut altfel” este adjectiv.
b) Enunțul ”Și ne temem” este o propoziție dezvoltată.
c) Cuvântul subliniat din enunțul ”să prefacă rănile lui în speranță” este subiect.
d) În structura ”lovind două pietre”, cuvântul subliniat este predicat.

12
13

S-ar putea să vă placă și