Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 18 ianuarie 2017


Școala: Școala Gimnazială Nr. 1 Săcădat
Clasa: a VII- a
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Autor.Narator.Personaj
Subiectul: Substantivul
Tipul lecţiei: Lecție de sistematizare a cunoștințelor
Profesor: Mocan Nicoleta

COMPETENȚE GENERALE:
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
COMPETENȚE SPECIFICE:
3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit;
4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:

O1: sǎ recunoascǎ substantivele şi locuţiunile substantivale ;


O2: sǎ marcheze flexiunea substantivului;
O3: sǎ identifice cazurile şi funcţiile sintactice;
O4: sǎ realizeze diferite comunicări în mod corect, după anumite cerinţe date (ortografie, ortoepie, punctuaţie);
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, analiza gramaticală, exerciţiul, problematizarea, ciorchinele, jocul didactic;
FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală, în perechi;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul, caietele elevilor, culegere, fişe de lucru.
FORME DE EVALUARE A ACTIVITĂȚII: evaluare orală, test formativ, autoevaluare.
BIBLIOGRAFIE:

- Ionescu, Roxana; Stan, Mihaela, Limba română-caiet de exerciții, Editura Diversitas, Brașov, 2010;
- Pamfil, Alina, Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise., Editura Paralela 45, Pitești, 2006.
SCENARIUL DIDACTIC

NR. ETAPELE METODE FORME EVALUARE


CRT. DEMERSULUI ACTIVITATEA PROFESORULUI ŞI A ELEVILOR ȘI DE
PROCEDEE ORGANIZARE
DIDACTIC
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a activităţii: Verificarea modului
1 MOMENT asigurarea liniştii, pregătirea materialului didactic. Se notează Conversaţia Frontal în care elevii au
alcătuit tema pentru
ORGANIZATORIC absenţii. Verific tema scrisă pentru acasă. acasă și corectarea
2 min. eventualelor greșeli.
Moment ortografic. Un elev desemnat scrie după dictare două Conversația
ACTUALIZAREA propoziţii. Frontal
2. CUNOŞTINŢELOR Îmi place să merg la mare.
8 min. Profesoara l-a certat, fiindcă a greşit.

Scriu următorul text pe tablă:


,,Era odată un împărat puternic şi mare şi avea pe lângă
palaturile sale o grădină frumoasă, bogată de flori şi
meşteşugărită nevoie mare!” (Prâslea cel voinic şi merele de
aur)
Subliniez substantivele. Ce sunt ca parte de vorbire cuvintele
subliniate? Elevii completează
ciorchinele , răspund
Folosind metoda ciorchinelui, completăm anexa nr.1 cu toate Metoda întrebărilor
ciorchinelui
categoriile gramaticale ale substantivului. Anexa nr. 1 profesorului şi dau
Elevii vor realiza apoi o prezentare orală. Jocul exemple.
*Ce este substantivul? didactic
*Care sunt tipurile de substantive învăţate? (clasificarea
substantivelor după sens şi după formă) Conversaţia
*Care sunt categoriile gramaticale ale substantivului?
*Ce sunt substantivele epicene? Dar cele mobile?
*Ce sunt locuţiunile substantivale?
ANUNŢAREA Se anunță titlul lecției și se scrie pe tablă. Se enumeră
3. SUBIECTULUI obiectivele operaționale. Conversaţia Frontal Elevii notează titlul
LECȚIEI ȘI A lecţiei în caiete.
OBIECTIVELOR
2 min.
4. DIRIJAREA Împart fişele de lucru elevilor. (Anexa 2) Conversaţia Individual Analiza
ÎNVĂȚĂRII Se trece la rezolvarea exercițiilor din fișa individuală de Exerciţiul răspunsurilor
Pe grupe
lucru. Anexa 2 elevilor
25 de min. Pe parcursul rezolvării exercițiilor din fișă, profesorul le Problematizarea Frontal
adresează și alte întrebări referitoare la substantiv, urmărindu-se
astfel, aprofundarea cunoștințelor referitoare la acesta.
Analiza capacităţii
Apoi, elevii vor trebui să redacteze un scurt text în care să Exerciţiul de a opera cu părţile
Individual
folosească două substantive comune, un substantiv propriu si creator de vorbire studiate
trei locuţiuni substantivale.

FIXAREA Împart elevilor nişte cartonaşe colorate. Fiecare are câte un


5. CUNOŞTINŢELOR cartonaş roşu şi câte un cartonaş verde. Cartonaşul roşu conversaţia frontal Evaluare finală
reprezintă ideea de fals, iar cel verde ideea de adevăr.

6 min. Substantivul este parte de vorbire neflexibilă.(F)

Substantivul carte este de genul masculin.(F)

Singularul substantivului mese este masă.(A)

Substantivul are trei genuri.(A)


Substantivul unt este defectiv de plural.(A)

A băga de seamă este o locuţiune substantivală.(F)

6. EVALUAREA Ca activitate independentă se propune o fișă cu un singur item, Exerciţiul Individual Rezolvarea fişei
7 min. urmat de un scurt test de autoevaluare. (Anexa 3)
Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a elevilor Frontal
Conversaţia
la activitate, evidenţiind elevii care s-au remarcat prin
Tema pentru acasă
corectitudinea, originalitatea şi promptitudinea răspunsurilor.
Se dă tema pentru acasă: Realizaţi o compunere cu titlul
Bucuriile iernii folosind diferite tipuri de substantive învăţate.
Anexa 1

genul

cazul

SUBSTANTIVUL

tipul
numărul

Anexa 2
FIŞĂ DE LUCRU

Se dă textul:
Iarna-i meşter iscusit,/ Că pe deal şi pe câmpii/ Ţese-o pânză minunată,/ Fără iţe, fără spată,/ Fără fir de tort urzit./ Şi din drăgălaşa-i pânză/
Dă şi vântului să vânză. (G. Coşbuc, Iarna)
1.Rescrie primele cinci substantive din text, indicând cazul şi funcţia lor sintactică.

………………………………………… ……………………………………………..
………………………………………… ……………………………………………..
…………………………………………

2.Scrie în spaţiul liber din stânga litera corespunzătoare funcţiei sintactice a substantivului subliniat:

….. Poarta a închis-o vântul. A. Complement indirect


….. S-a dedicat cu pasiune muzicii. B. Subiect
….. Dumnealui este de o lună vecinul nostru. C. Atribut substantival
….. Maria, deschide poarta! D. Nume predicativ
….. Pasiunea ei pentru flori este veche. E. Fără funcţie sintactică
F. Atribut substantival genitival

3.Precizează cazul şi funcţia sintactică a substantivelor subliniate:

Cartea e pe masă.
Coperta cărţii e verde.
Aceasta e cartea mea.
Lecţia este în carte.
Arată ca o carte de rugăciuni.
Textul din carte e interesant.
Carte, eşti deosebită!
Cărţii i s-a deteriorat coperta.
Citesc cartea recomandată.
4. Completează razele soarelui cu formele de dativ ale substantivelor proprii indicate : Carolina, Veronica, Cantemir, Ingrid, Marina, Carmen, Vlăduţ,
Ioana, Tudor.

5.Completează spaţiile cu articolele genitivale potrivite:


-opere.........scriitorilor români
-părinţi........copiilor
-lumina slabă........lămpii

6.Pune semnele de punctuaţie corespunzătoare :


I -am dat un telefon
Emile unde te duci cu Lila

7.Completează punctele cu varianta potrivită: al/ a-l; ai/ a-i; cel/ce-l; cea/ ce-a; cei/ ce-i:
........ întrebat? / caietul ....... nou / / Nu ghicesc ...... deranjează pe el./ un caiet ...... elevului Ştiu
....... trebuie. Încerc ...... ajuta. / Banii sunt ...... mei. / floarea ...... albă
copiii....... cuminţi / Nu pot ....... ajuta pe toţi.

8. Formaţi substantive feminine de la următoarele substantive masculine: lăptar, sătean, sculptor, tigru, verişor, filolog, pedagog, doctor,florar.

9. Precizează tipul de substantiv: raţă, cuc, veveriţă, cal, câine, cărăbuş, elefant, ştiucă, gărgăriţă, ţap, gâscă, profesoară, mamă, croitor, varză, bărbat, pom,
băiat.

10. Găsiţi un sinonim pentru următoarele locuţiuni substantivale:


-punct de vedere…………………………………..
-ţinere de minte……………………………………
-strângere în braţe………………………………...
-aducere-aminte……………………………………
-bătaie de joc……………………………………….

Anexa 3
Identifică locuţiunile substantivale din enunţurile următoare şi notează câte un sinonim pentru fiecare:

El nu a mai suportat bătaia de joc a colegilor.


Venirea pe lume a unui copil este o mare bucurie pentru familie.
A călcat pe flori din nebăgare de seamă.

OBSERVAŢIILE
AUTOEVALUARE
PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult:

Nu mi-a plăcut:

Pot rǎspunde la o întrebare despre:

Am o întrebare despre :

Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:

vesel trist furios

S-ar putea să vă placă și