Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

Data2013 .11.11.
coala: Scoala Gimnazial Unirea
Clasa: a VIII-a
Profesor: Ciolacu Elena
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Subiectul: Lacul de Mihai Eminescu; Interpretarea textului;
Tipul leciei: Dobndire de noi cunotine;
Durata:
Competene generale
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i
dialogat;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse;
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri
diverse;
Competene specifice:
La sfritul orei elevii vor fi capabili:
- s argumenteze ideea liric fundamental
- s identifice elementele de idil i de pastel din text
- s precizeze particularitile stilistice ale operei studiate
- s identifice trsturile genului liric.
- s argumenteze c textul studiat aparine genului liric.

Strategia didactic:

a) Metode i procedee: lectura model, conversaia, dialogul, lucrul pe text, problematizarea, nvarea prin descoperire
b) Resurse: capacitile de nvare ale elevilor; cunotinele nsuite anterior de ctre elevi;
c) Forme de organizare a activitii elevilor: activitate individual, activitate frontal i activitate pe grupe;
d) Materiale didactice: fie de lucru;

Bibliografie:
1. Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Manual de limba romn pentru clasa a VIII-a,
Ed. Humanitas, Bucureti, 2013.
2. Pamfil A., Limba i literatura romn n gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45
educaional, Piteti, 2006
Desfurarea activitii

Evenimentele Activitatea de nvare Metode


leciei Activitatea profesorului Activitatea i Evaluare
elevului procedee

Moment organizatoric Profesorul intr n clas, salut, noteaz i pregtesc cele - observaia
absenele, mparte materialele necesare leciei; necesare leciei;
1

Verificarea temei de cas Verific tema de cas fcnd aprecieri verbale Corecteaz tema
asupra modului n care a fost realizat; dac este cazul; Conversaia observaia
2

Captarea ateniei Se va audia nregistrarea poeziei Lacul de Elevii rspund


Mihai Eminescu i li se vor oferi elevilor fie cu ntrebrilor adresate Conversaia oral
6 viaa i activitatea literar ale lui Mihai Eminescu. de professor.

Scriu titlul n
Anun lecia nou; caiete;
Anunarea leciei noi i a Scrie titlul pe tabl: Lacul de Mihai Rspund la Conversaia oral
Eminescu ntrebrile i la
obiectivelor
Anun obiectivele leciei; lansate de profesor;
1
Pentru o bun receptare a mesajului i a Elevii citesc
semnificaiilor poeziei Lacul de Mihai fragmentul de pe
Eminescu, elevii sunt solicitai s rspund cu fia de lucru;
ajutorul profesorului la urmtoarele ntrebri- Rspund la Exerciiul
Dirijarea nvrii cheie: ntrebrile
1) Cnd i unde a aprut poezia Lacul de profesorului; Conversaia Oral
32
Mihai Eminescu? Rezolv sarcinile
Poezia Lacul de Mihai Eminescu a fost primite de pe fiele Problematizarea
publicat la 1 septembrie 1876 n revista de lucru;
Convorbiri literare. Rspund la
2) Din ce categorie de poezii eminesciene face invitaiile
parte aceast poezie? profesorului de a
Poezia Lacul de Mihai Eminescu face parte iei la tabl;
din lirica erotic eminescian. Noteaz n caiete;
3) Cum apare lirica erotic eminescian?
Lirica erotic eminescian mbin sentimental
dragostei pentru fiina iubit cu adoraia fa
de frumuseile naturii. Natura i iubirea nu pot
fi separate la Eminescu.
4) Care este semnificaia titlului acestei
poezii?
Poezia are ca titlu numele unuia dintre
elementele cadrului natural descris: lacul.
Toate celelalte elemente care compun decorul
n care urmeaz s se manifeste
iubirea(trestiile, barca, luna, vntul, nuferii)
converg ctre lacul din mijlocul codrului.
5) Ce semnific apa n viziunea lui Mihai
Eminescu?
n viziunea liric a lui Mihai Eminescu, apa
este un element al vieii, al profunzimii
tririlor interioare ale poetului. Prezena apei
prin farmecul i misterul ei, favorizeaz
reveria, determinndu-l pe poet s viseze la o
dragoste ideal, la posibilitatea mplinirii ei n
cadrul fascinant al codrului.
6) Care este tema poeziei Lacul de Mihai
Eminescu?
Tema poeziei o constituie dorina arztoare a
ndrgostitului de a-i mplini iubirea. ns
totul rmne la stadiu de dorin, de
posibilitate, pentru c visul de iubire nu se
realizeaz.
7) Din cte catrene este alctuit poezia Lacul
de Mihai Eminescu i cum sunt organizate
acestea?
Poezia Lacul de Mihai Eminescu este alctuit
din 5 strofe (catrene) organizate gradat ca
stare sufleteasc de la sperana mplinirii
iubirii pn la tristeea sfietoare din finaL.
8) Cum poate fi structurat poezia din punct
de vedere compoziional?
Compoziional, poezia poate fi structurat pe
dou planuri, unul real, exterior care cuprinde
descrierea naturii i altul ideal, interior al
visului de mplinire a iubirii absolute.
9) Numii elementele care alctuiesc decorul
imaginat pentru ntlnirea dintre cei doi
ndrgostii?
Elementele care alctuiesc decorul imaginat
pentru ntlnirea dintre cei doi ndrgostii
sunt: lacul, codrul, nuferii, trestiile, luna
vntul.
10) Care dintre aceste elemente sunt
considerate specifice poeziei eminesciene de
dragoste i de natur?
Elementele specifice poeziei eminesciene de
dragoste i de natur sunt: lacul, codrul, luna.
11) Ce moment al zilei este descris n poezie?
Indicai elementul din text care v-a ajutat s
rspundei la aceast ntrebare.
Decorul natural este unul nocturn. Vraja
peisajului este sporit de prezena lunii.
12) Selectai din text verbele cu ajutorul
crora se creeaz o atmosfer de vraj, de
visare.
Verbe precum a cdea, a sri, a
scpa, a pluti, a suna sugereaz
atmosfera de vraj, de visare, intimitatea i
inefabilul1 ntlnirii imaginare.
13) Identificai epitetele din strofa a patra i
observai ce rol au acestea n crearea
atmosferei.
blnda lun, lin foneasc, unduioasa
ap.
Natura este personificat, elementele ei capt
nsuiri umane prin intermediul
personificrilor (lacul tresrind,
cutremur, apa sune) i epitetele
personificatoare (blndei lune, lin
foneasc, unduioasa ap).
Prin personificare, natura preia sentimentele i
strile eului liric, Ea este dinamic, strlucete
i vibreaz o dat cu poetul n ateptarea
fiinei iubite sau mprtete tristeea acestuia
din final.
14) Indicai strofele n care apar elemente
cromatice i explicai aezarea simetric a
acestora.
Nuferi galbeni l ncarc (prima strof)
Tresrind n cercuri albe (prima strof)
Lng lacul cel albastru (ultima strof)
Epitetele cromatice albastru i galben
realizeaz imagini vizulae care sugereaz
armonie, limpezime, claritate, senintate, lacul
fiind asemenea unei oglinzi n care urmeaz s
se reflecte att lumea exterioar, ct i cea
interioar.
De la aceast imagine vizual static din
primele dou versuri se va trece la una
dinamic, pentru c lacul se nsufleete cu
ajutorul personificrii: Tresrind n cercuri
albe /El cutremur o barc.
Astfel, natura, lacul ca element al ei, preia din
zbuciumul sufletesc al poetului, din emoia lui
n ateptarea fiinei iubite i vibreaz la unison
cu aceasta.
n ultima strof lipsete galbenul nuferilor,
decorul nu mai este luxuriant, este mai puin
dinamic, lacul nu mai tresare la prezena i la
sentimentele poetului. Imaginea vizual din
final (lacul cel albastru) nu mai are
strlucirea i consistena cromatic a celei din
prima strof, ea sugernd tristeea apstoare
din sufletul poetului.
15) Observai folosirea modurilor personale
ale verbului n text. Care sunt acestea i cum
sunt distribuite?
Verbe precum a cdea, a sri, a
scpa, a pluti, a suna sugereaz
atmosfera de vraj, de visare, intimitatea i
inefabilul ntlnirii imaginare.
Conjunctivele exprim o aciune dorit, dar
nerealizat: s cad, s plutim, s
srim, s scap.
Cnd poetul descrie cadrul natural sau cnd se
trezete din visare, revenind la realitate,
verbele sunt la modul indicativ, timpul
prezent: ncarc, cutremur, nu vine,
suspin, sufr.

16) Selectai din text personificrile i


epitetele prin care elementele naturii capt
nsuiri umane.
17) Tririle interioare ale ndrgostitului sunt
surprinse n mai multe momente. Care sunt
acestea?
Tririle interioare ale ndrgostitului sunt
surprinse n diferite momente : al ateptrii, al
reveriei i al rentoarcerii la realitate.
18) Iubita nu apare n mod direct n cadru, ea
fiind o proiecie imaginar a ndrgostitului.
Explicai de ce imaginea iubitei nu este
concretizat ntr-un portret.
Poetul nu realizeaz un portret al fiinei iubite
pentru c dorina lui nu se ndreapt ctre o
anumit fiin, ci ctre o iubire ideal, pe care
o dorete mplinit tot la modul ideal, n
decorul de basm al codrului i al lacului.
Astfel, iubita apare ca o proiecie imaginar n
visul poetului.

19) n poezie apar mai multe persoane


gramaticale, unele exprimate, altele incluse
sau doar sugerate: eu, ea, el i noi. Identificai
cine este el din prima strof, cine sunt eu
din strofa a doua i noi din strofele a treia i
a patra.
n prima strof, verbele sunt la persoana a
treia singular, el fiind lacul. Eu i ea
din strofa a doua sunt poetul (eul liric) i
iubita, idealul feminin ctre care tinde acesta.
Din dorina de mplinire a dragostei eu i
ea devin un posibil noi.
Dac el, eu, ea, apar ca persoane
gramaticale, noi nu este exprimat, ci doar
inclus, sugerat, cci mplinirea iubirii este
dorit, dar nerealizat.

20) Selectai din text cuvinte sau secvene care


sugereaz intimitatea i inefabilul ntlnirii
imaginare dintre cei doi ndrgostii.
Visul de iubire al poetului este esut n starea
de ateptare i de singurtate. Ea, cea
izvort din amintire i rupt parc din natur
(din trestii s rsar) aparine unui posibil
scenariu pe care poetul i-l imagineaz:
fascinai de natur i de farmecul ei,
abandonai extazului, ndrgostiii vor pluti
vegheai de razele blnde ale lunii, n timp ce
fonetul trestiilor i susurul apei le vor
acompania alunecarea n vis.
21) n ciuda simplitii aparente a poeziei, din
text se degaj o vraj aparte. Explicai de unde
provine aceast impresie.
Plin de vraj este muzicalitatea interioar a
versurilor realizat cu ajutorul aliteraiilor i al
asonanelor.
a) aliteraii: s srim, s-mi scape,
lng lacul;
b) asonane:
Lacul codrilor albastru
Nuferi galbeni l ncarc.
ngnai de glas de ape
lacul cel albastru / ncrcat.
Acestor procedee li se adaug, pentru a spori
armonia versurilor, rima(rimeaz numai
versurile al doilea i al patrulea crend
impresia unui distih cu rim mperecheat),
ritmul trohaic i msura de 7-8 silabe,
apropiate de versificaia creaiei populare.
22) Dei poezia surprinde un moment de
iubire nemplinit, atmosfera general pe care
o degaj versurile este una de senintate, de
calm resemnare. Cum explicai acest fapt?
Armonia versurilor, realizat prin asonane,
aliteraii i elemente de versificaie, contribuie
la sugerarea unei atmosfere generale de calm
resemnare, pentru c poezia surprinde un
moment de iubire nemplinit.
Armonia poeziei ne trimite cu gndul la un alt
nivel al armoniei ntregii naturi i tocmai de
aceea farmecul i misterele ei vin s
diminueze tristeea i singurtatea
ndrgostitului din finalul poeziei.
23) Crei specii literare, credei, c aparine
poezia Lacul de Mihai Eminescu? Motivai
rspunsul.
Elementele de idil sunt exprimate de verbe
cu o mare ncrctur emoional: parc-
ascult, parc-atept, s rsar, s
cad, suspin, sufr.
Elementele de pastel se compun din
mbinarea imaginilor vizuale cu cele auditive,
natura eminescian fiind n armonie
desvrit cu sentimentul de dragoste. Natura
este personificat, participnd emoional la
tririle profunde ale ndrgostitului.
Deoarece este o oper literar n versuri, n
care este descris un tablou de natur n cadrul
cruia poetul i manifest dorina de mplinire
a iubirii ideale, poezia Lacul de Mihai
Eminescu este o idil pastel.
Pe baza discuiilor anterioare, exprimai-v
Asigurarea reteniei i a opiniile i motivai-le cu privire la urmtoarele Rspund la Problematizarea
feed-back-ului aspecte: ntrebri Conversaia Oral
1. Poate fi titlul poeziei o cheie pentru a o
7 interpreta ntr-un anumit fel?
2. n ce const genialitatea poetului Mihai
Eminescu? Ajunge el la sufletul cititorilor?
3. Comentai legtura poet - natur prezent n
poezia Lacul de Mihai Eminescu.
Redacteaz o compunere de 20-25 de rnduri
n care s argumentezi c poezia Lacul de
Tema pentru acas Mihai Eminescu aparine genului liric. D un Noteaz tema n Conversaia
titlu sugestiv acestei compuneri i nu uita s caiete;
1
fii original!
Noteaz, n catalog, elevii care s-au afirmat,
de-a lungul leciei.

S-ar putea să vă placă și