Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Instituţia: IP Liceul Teoretic „Mihai Eminescu”, Bălți


Profesor: Diana Braga
Clasa: a IX-a
Disciplina: Limba şi Literatura Română
Subiectul: Textul liric „Lacul ” de Mihai Eminescu. Ipostazele eului liric
Tipul lecţiei: lecție de receptare/ interpretare a textului
Durata: 45 min
Conţinutul lecţiei: organizat în baza cadrului ERR cu tehnicile LSDGC.
Perspectiva interdisciplinară: literatură – pictură, cunoştinţele generale ale elevilor.
Metode și procedee: lanțul asociativ. lectura umaginii, clusteringul, braistormingul, cercul emoțiilor, cadranele,
PRES, diagrama Venn, pictura verbală, graficul conceptual, comentariul.
Forme de lucru: frontal, individual,în perechi.
Obiective de referinţă:
 Să comenteze starea de spirit a eului liric în raport cu textul;
 Să evidențieze mijloacele lingvistice care sugerează ipostazele eului liric;
 Să contureze verbal și apoi în scris desenul celor trei tablouri ale poeziei;
 Să manifeste interes pentru subiectul propus pentru studiere.

Bibliografie:
1. Cartaleanu, T., Limba și literatura română, Manual pentru clasa a 9-a, Știința, 2010;
2. Sâmihăian F.,O didactică a limbii și literaturii române, provocări actuale pentru profesor și elev, editura
Art, 2014;
3. Pamfil, A., Limba și literatura română în gimnaziu, Structuri didactice deschise, Paralela 45,
4. Șchiopu, C., Interpretarea textului literar: tehnici de creativitate, Limba română, nr. 11-12, anul XXI,
2011.
Et. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și
lec. procedee
Solicit elevilor să menționeze elementul natural pe Lanțul asociativ
Evocarea

care l‐ar asocia cu iubirea și să justifice răspunsul. Își expun părerea, argumentează Lectura
Scriu pe tablă lexemul iubire și propun să răspunsul umaginii
noteze în jurul lui cuvinte care denumesc emoțiile Clusteringul
exprimate de tabloul afișat (Anexa 1). Braistormingul
Anunț subiectul lecției: Textul liric „Lacul ” de Notează în caiete tema.
Mihai Eminescu. Ipostazele eului liric.
Lecturez poezia. Ascultă poezia în lectura
profesorului. Metoda
cadranelor
Cer să comenteze raportul dintre starea afectivă a Conchid că natura este umanizată, Comentariul
Realizarea
Reflecția

eului liric și natura prezentă în poezia „Lacul” de ocrotitoare, intimă sau tristă, rece,
Mihai Eminescu. în deplină concordanță cu stările
sufletești ale eului liric.
Extindere : Alcătuiește o listă cu trei melodii pe
Anexa 1
Anexa 2

Impresii de lectură

1. Cel mai mult mi-a plăcut … 2. Care este imaginea din text pe care ai reținut-o
la prima lectură?

3. Citind textul, m-am gândit la … 4. Crezi că iubirea, în această poezie, aduce


fericire sau suferință?

Anexa 3
Anexa 4

Anexa 5

a) Imaginea lacului b) Iubita închipuită c) Trezirea din vis

Titlul: Titlul: Titlul:


1. Ce alcătuiește prim-planul/ 1. Ce alcătuiește prim-planul/ 1. Ce alcătuiește prim-planul/
planul second, fundalul planul second, fundalul planul second, fundalul
pânzei? pânzei? pânzei?
2. Ce culori domină? 2. Numiți detaliile ce compun 2. Numiți detaliile ce compun
3. Raportează culorile la stările tabloul idilei. tabloul idilei.
sufletești ale eului liric. 3. Ce culori domină? 3. Ce culori domină?
4. Care sunt petele de culoare ce 4. Raportează culorile la stările 4. Raportează culorile la stările
conferă lumină tabloului? sufletești ale eului liric. sufletești ale eului liric.
5. Ce tonalități domină tabloul? 5. Care sunt petele de culoare ce 5. Care sunt petele de culoare ce
6. Întitulează pânza. conferă lumină tabloului? conferă lumină tabloului?
6. Întitulează pânza. 6. Întitulează pânza.

Anexa 6
Diagrama Venn
B
A

S-ar putea să vă placă și