Proiect didactic
Data: 20.05.2019
Clasa: a VI-a
Obiectul: Limba și literatura română
Subiectul: Picături de înțelepciune. „Adevărata floare”. Observare. Explorare.
Tipul lecției: de predare de noi cunoștințe
Obiective :
Să definească noțiunea de parabolă
Să exprime impresiile postlectorale
Să formuleze mesajul textului citit
Să citească expresiv, exact și fluent textul.
Subcompetențe :
2.1. Aşezarea grafică în pagină a textului: plan de idei; text simplu de tip
informativ; dialog; conspect; scrisoare; descriere de peisaj.
4.1. Utilizarea dicţionarului (explicativ, de sinonime, de antonime, de neologisme,
de expresii) în stabilirea sensurilor cuvintelor necunoscute.
14.1. Autoevaluarea propriilor competenţe de comunicare.
Resurse : material audiovizual, imagini cu flori pentru lucru în echipă
Etapele
Activitatea didactică Metode Mijloace
lecției
Profesorul citește versurile :
Bună ziua, copilași,
Harnici, mândri greierași ! Conversația
Spuneți : Cum pornesc albinele,
În zori, spre zăvoi ?
-Cu desagii goi !
-Cum se-ntorc albinele
Din lunci , din grădini ?
-Cu desagii plini !
Evocarea
-Ca albina ești și tu,
10-12 min Căci aduni din toate,
Fii atent și-ascult-acum,
Căci povestea iat-o !
Se citește parabola „Adevărata floare”, fragmentar,
invitând elevii să continuie, improvizând. Se citește
textul original și se fac concluzii asupra mesajului.
Se subliniază trăsăturile parabolei. Se completează
un ciorchine. Se anunță tema orei și obiectivele.
Se discută despre eventualele cunoștințe despre
Solomon și Regina din Saba. Se explică sensul
Conversația
cuvintelor autentic, fals, adevărat. Se propun și
sinonime.
Profesorul propune spre audiție textul parabolei. Se
anunță că după lectură se va completa rubricile
Realizare Audierea
VAS. Elevii sunt solicitați să-și exprime impresiile
a sensului postlectorale prin intermediul unei întrebări. Se
20-25 min VAS
rezolvă ex. 5-7 pag. 60.
Lucrând în perechi, elevii realizează ex : 12.
Gândește-
Se realizeazăcâmpul lexical al lexemului floare.
perechi-
Elevii recitesc textul, insistându-se asupra
prezintă
corectitudinii, ortoepiei, intonației, fluenței.
Lucrând în 3 grupuri, elevii trebuie să completeze un
poster argumentativ prin care să demonstreze că
textele introduse în această unitate sunt parabole.
Reflecția Utilizează ex. 15 pag. 61
7 min Profesorul evaluează elevii.
Anunță tema pentru acasă :
-de citit expresiv textul ;
-de efectuat ex : 20 pag. 62
-Ce a-ți însușit nou la această lecție?
- Ce v-a plăcut?
-Ce nu v-a plăcut?
Realizare
- Ce schimbări se pot efectua la lecția viitoare,
a feed- ținând cont de desfășurarea lecției de astăzi?
back-ului - Păreri referitoare la tematica lecției de astăzi...
3 min Se fac aprecieri asupra desfășurării lecției.