Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Disciplina: Limba și literatura româ nă

Profesor: Leonte Victoria

Clasa: a VIII-a

Subiectul lecției: Nuvela ,,Dincolo de nisipuri’’ de Fănuș Neagu. Sistemul de personaje

Tipul lecției: de formare a priceperilor și deprinderilor;

Durata: 45 min

Competențe specifice:

8. Lectura, audierea și interpretarea textelor literare și nonliterare, ă n limita standardelor de conținut.

10. Valorificarea mijloacelor expressive ale limbii româ ne literare, în diferite situații de comunicare orală și
scrisă .

12. Respectarea etichetei verbale în orice situație de comunicare orală și scrisă .

Subcompetențe:

8.2 Comentarea textului liric, epic, dramatic.

10.1 Argumentarea spontană , fluentă a punctului de vedere.

12.1 Identificarea normelor de etichetă verbală în orice situație de comunicare de comunicare orală și scrisă.

Obiective operaționale:

O1 – să releve semnificația întâ mplă rii relatate și a personajului principal;

O2 – să determine cadrul desfă șură rii acțiunii (indici de timp și spațiu);

O3 – să identifice tră să turi fizice și de caracter a personajului principal din text;

O4 – să releve dramatismul situației în care se află personajele nuvelei;

O5 – să determine modurile de expunere în vederea accentuă rii atmosferei apă să toare din text.

Tehnologii didactice:

a) Forme: frontal, în grup


b) Metode: VAS, asocieri libere, cercetarea împă rtă șită , observarea, conversația, dezbaterea, clustering,
metoda cadranelor, cercetarea împă rtă șită , argumentul, problematizarea, graficul T, piramida
personajului, harta conceptuală , interogarea multiprocesuală , rețeaua personajului, asaltul de idei.
c) Materiale didactice: Manualul , computer, proiector, fișe de lucru.
Scenariul didactic

Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Tim Strategia


lecției p didactică
Evocare Moment organizatoric.
Se propun câ teva imagini. Reflectați
asupra imaginilor în raport cu o stare 2 Asocieri
provocată . Pe care din ele ați selecta-o. Își expun pă rerile. min. libere

Dezbatere
Întrebă ri fulger:
Dacă ați merge în deșert ce ați lua cu voi?
Dacă ați da culoare fericirii ce nuanță ați
Ră spund la întrebă rile
selecta?
propuse, argumentâ ndu-și 2
Ce simbolizează apa în viziunea voastră ?
opinia. min.
Poate fi apa un ideal în viața cuiva?

Amintițivă opere în care apa ar constitui Brainstor-


un ideal. ming

Să ne reamintim concepte generale cu VAS


referire la noțiunea de nuvelă exersâ nd: 2
http://educatieinteractiva.md/ min.
potriveste-perechi/9599

Realizare Se anunță subiectul lecției. Notează subiectul lecției și


a sensului Conținuturi vizate: conținuturile vizate.
1. Autor, operă 1
2. Rezumatul nuvelei min. Schemă de
3. Cronotop reper

4. Sistemul de personaje

5. Modalită ți de caracteri
zare

1. Autor, operă Povestitorul, memorialistul,


nuvelistul, romancierul, scenaristul și
Expuneți succint câ teva date importante
dramaturgul româ n. Se naște la 5
din viața și activitatea lui Fă nuș Neagu aprilie 1932, în Româ nia, într-o 2 Discuție
familie de ță rani, a fă cut școală min. dirijată
primară în satul natal, după care își
face studiile la Liceul Militar, apoi
Ș coala pedagogică nr. 2, după care se
înscrie la facultatea de filologie la
București.
În anul 1954 debutează cu povestirea
„Dușman cu lumea”, în revista
„Tâ nă rul scriitor”. În anul 1960 are
loc debutul editorial cu volumul de
povestiri „Ningea în Bă răgan”.În anul
1960 publică „Somn de la amiază ”,
iar în 1962 „Dincolo de nisipuri”.
„Vara buimacă ”, piesa „Scoica de
lemn”, „Cartea cu prieteni”,
„Insomnii de mă tase”, „Echipa de
zgomote” „Întâ mplă ri aiurea și
că lă torii oranj”, „Scaunul
singură tă ții”.
La 24.05.2011,a încetat din viață la
2. Rezumatul operei Prezintă oral rezumatul 2 Rezumat
Rezumați oral conținutul nuvelei. nuvelei min.
Exersați recunoscâ nd momentele
principale din operă :
http://educatieinteractiva.md/ordine-
simpla/7670
3. Cronotop Timp- vara anului 1946 Interogare
Determinați cronotopul nuvelei. Spațiu – regiunea de pe malul 3 multipro-
Buză ului. min. cesuală

Ce vă sugerează incipitul acestei opere?


Incipitul este unul inedit, real Dezbatere
și sugerează o atmosferă Asaltul de
incertă . idei

4. Sistemul de personaje. Peronajul literar- reprezintă Harta


o instanță narativă prin concep-
Ce este un personaj literar? intermediul că ruia scriitorul tuală
își exprimă în mod indirect
ideile, concepțiile în opera
literară .
4
min.
Numiți personajele nuvelei ,,Dincolo de Numesc personajele textului: Rețeaua
nisipuri” Ș ușterul, dască lul satului, persona-
că lă rețul, comunitatea de jului
săteni, mama, bă trâ nul.

Ș ușterul- personaj principal;


Din punctul de vedere al rolului acestora Bă trâ nul, comunitatea de
în operă , cum le-ați repartiza? săteni – personaje secundare;
Că lă rețul, mama- episodice.

Identifică personajele cu care


Lucrul în grup. relaționează și desprind
I gr. citate ce ar ilustra tră să turi
Elaborați rețeaua personajului. de caracte ale personajului
central.

1) Numele personajului;
II gr. 2) Starea socială,
Completați piramida personajului, ocupația lui, profesia; Piramida
ilustrâ nd astfel date generale despre 3) Trei tră să turi de de
personaj. caracter ale caracter-
personajului; izare a
4) Comportamentul(înt 10 persona-
r-o situație concretă ) min jului
5) Problema cu care se
confruntă ;
6) Felul în care
soluționează
problema.
Elevii determină din citatele
propuse urmă toarele calită ți:
Ferm, tenace, dârz, suspicios,
perseverent, credicios, energic, Citate
puternic, visător.

Elevii desprind diverse


tră săturii
III gr.
Citate. Identificați tră să turile. Personajul colectiv vine să
Se oferă câ teva citate în baza că rora elevii completeze imaginea
vor determina tră să turile potrivite. terifiantă a satului, care se Cercetarea
zbate în condițiile vitrege împă rtă șit
cauzate de lipsa unui element ă
vital – apa.
IV gr. Metoda
Desprindeți trei tră sături însoțite de citate Carcterizare directă: cadranelor
ale peronajului colectiv din această nuvelă Tră să turile fizice (descriere)
și determinați rolul acestora în operă. ,,ieși în drum , mic și slab”
 Cu un aspect
neîngrijit
,,cu cămașa atârnându-i peste
pantaloni”

Caracterizare indirectă:
 Accentuează
suferința (monologul Interogare
interior) a multipro-
,,Se vede treaba, își zicea, că cesuală
visele se nasc în stomac și urcă
Identificați tră să turile și procedeele de să moară în gură. Bine-ar fi
caracterizare ale personajului principal zău să nu le aibă omul deloc
din nuvelă .
 Ferm și tenace
,,...vine gârla, mă” Cercetarea
 Cu o energie 6 împă rtă șit
nebă nuită min. ă
,,Într-o jumătate de ceas,
Șușteru a scos luntrea din
șopron și a târât-o prin praful
uliței, până dincolo de râu”
Schemă de
 Ambițios
reper
 Dâ rz
 Suspicios
 Perseverent

Concluzionează.
Șușterul este personajul
principal al nuvelei și se
încadrează în tipologia Asaltul de
îndră gostitului de ideal. El este
idei
individualizat atâ t prin
Formulați o concluzie cu referire la zbuciumul interior, câ t și prin
personajul principal al nuvelei. acțiunile și gesturile interioare.
Șușterul este, totodată , un
personaj-simbol al suferinței, dar
și al speranței ță ranilor ce se
Discuție
zbat în să ră cie. dirijată

2
min. Asaltul de
idei
Dezbatere

Reflecție Să recapitulă m cele studiate, exersâ nd: Elevii își expun diverse opinii. 2
http://educatieinteractiva.md/cursa- min.
cai/8578

Ce tră să turi ale peronajului ați prelua?


Argumentați.
Asocieri
Tangențe tematice. libere
Citiți fragmentele propuse și determinați Elevii identifică tră să turile
valoarea apei pentru om. comune și își expun pă rerile
Moartea căprioarei cu referire la tema secetei
abordate în cele trei opere 5
Seceta a ucis orice boare de vânt. literare. min.
Soarele s-a topit şi a curs pe pământ.
A rămas cerul fierbinte şi gol.
Ciuturile scot din fântână nămol.
Peste păduri tot mai des focuri, focuri
Dansează sălbatice, satanice jocuri.

Extensie Grigore Vieru spunea : ,,Nu poți atinge cu Argumente PRO/CONTRA Graficul T
ochii un ideal, dacă nu ești luminat de aura 3
suferinței,, min.

Raportați citatul la conținutul de idei al


nuvelei, la acțiunile personajului. Interogare
Raporteză citatul la acțiunile multipro-
Ce ați învățat de la această lecție? personajului cesuală

1
min.
Temă pentru acasă : Notează tema pentru acasă . 1
Compunere –caracterizare a personajului min.
principal din nuvelă .

Notarea elevilor.

S-ar putea să vă placă și