Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Profesor Popa Doina


Clasa: a VII-a
Data:
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: Textul „Acceleratul” de George Topîrceanu. Figuri de stil.
Tipul lecţiei: mixtă
Obiective operaţionale:
O1 – să definiască metafora,epitetul si personificarea.
O2 – să extragă din poezie figurile de stil.
O3 – să comenteze rolul folosirii figurilor de stil.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lectura explicativă şi diferenţiată;
Mijloace şi materiale: manualul, fişe;
Durata: 45 minute

Secvenţa lecţiei Activitatea comună(profesor – elevi) Strategii


didactice

Evocare Salutul.
Conversația
Notarea absențelor și realiarea managimentului clasei,pentru
începerea activității didactice care urmează să se desfășoare.

Profesorul verifică cunoștințele studiate la lecția anterioară, exercițiul


precum și tema avută pentru acasă

Realizarea Pe tablă se vor scrie scrie cuvintele


sensului  Profesor Expunere
 Tren
 Arbore Conversație
 Ochi
Elevii trebuie să acorde câte un determinativ pentru fiecare
cuvânt.
Se v-a observa că expresiile formate nu sunt alt ceva decât
epitete.

Anunță subiectull lecției și obiectivele. Conversația

1. Numiți figurile de stil studiate până acum Exercițiul


2. Definiți epitetul,metafora și personificarea.
3. Cre este diferenșa dintre metaforă și comparație? Explicația
4. Aduceți câte 3 exemple pentru fiecare figură de stil
numită mai sus.
5. Alcătuiți propoziții cu câte un exemplu de fiecare
figură de stil.
Reflecție
Extrageți din poezie figurile de stil și numițile Expunerea
Exercițiul
Realizarea exercițiului 8,9 pag.52 Explicația

Lecturarea poeziei Rapsodii de toamnă, comentarea


creăriiunei descrieri unei descrieri artistice cu ajutorul
personificărilor.
Extindere Propun temă pentru acasă Explicația
De alcătuit figuri de stil cu cuvântul ,,om,,,apoi cu fiecare in
parte să se alcătuie propoziții dezvoltate.

Apreciez activitatea elevilor.

S-ar putea să vă placă și