Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Obiectul: Limba i literatura romn


Tema: Tema: Exemple.Modele. Personaliti. Text suport: Alexandru refuznd apa, de t.
Augustin Doina
Tipul: Dobndire de noi cunotine
Scopul: Dezvoltarea receptivitii literar-artistice a elevilor.
Competene generale:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i producerea mesajelor n
diferite situaii de comunicare;
2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea
diferitelor texte literare i non-literare;
3. Argumentarea n scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare.
Comptene specifice:
Comptene specifice:
1.1 utilizarea adecvat a
achiziiilor lingvistice n
receptarea diverselor texte
2.2 identificarea temei textelor
propuse pentru studiu
2.4 analizarea componentelor
structurale i expresive ale textelor
literare studiate i discutarea
rolului acestora n tratarea temelor

2.6 aplicarea conceptelor de


specialitate n analiza i discutarea
textelor literare studiate

3.3 argumentarea unui punct de


vedere privind textele studiate

Obiective cognitive:

Coninuturi/Activiti de nvare
- ex. de identificare a secvenelor unui text;
-ex de identificare a unor cmpurilor semantice dintr-un
text
- ex de identificare a unor elemente componente ale textului
literar precum tem, motiv, viziune despre lume
- Ex de identificare a componentelor structurale i
expresive (elemente de construcie a subiectului i a
personajelor n texte epice, a simbolurilor centrale n texte
lirice; elemente de versificaie, figuri de stil)
-ex. de identificare a particularitilor genurilor literare
(epic, liric, dramatic), a modurilor de expunere;
-ex. de identificare a momentelor subiectului,a timpului i
spaiului n naraiune), a elementelor specifice descrierii
(portretul literar, tabloul)
-personajul (caracterizarea personajului, portretul fizic i
portretul moral)
-ex. de identificare a figurilor de stil (personificare,
comparaie, enumeraie, repetiie, epitet, hiperbol, antitez,
metafor, alegorie, inversiune)
-exerciii de susinere argumentat a unui punct de vedere
privind un anumit tip de text

O1-S identifice secventele textului suport i a momentelor subiectului;


O2- s identifice din text figurile de stil i s explice semnificaiile acestora;
O3-S recunoasc particularitile de structur/compoziie ale textului suport
O4-S prezinte conflictul pe care l trieste personajul:
O5-S identifice trsturile eroului i mijloacele de caracterizare a acestuia;
O6.S s susin argumentat ca textul suport poate fi ncadrat n tema studiat.
Obiective afective:
-S valorifice gndirea autonom, reflexiv i critic n raport cu diversele mesaje receptate.
-S i dezvolte atitudini pozitive fa de comunicare;
-S contientizeze importana capacitii de a opera cu un text literar la prima vedere;
-S-i organizeze un sistem de valori
Obiective psihomotorii:
-s automatizeze modalitile de abordare a unui text literar la prima vedere;
-s utilizeze tehnici variate pentru analiza diferitelor tipuri de texte;
Metode i procedee didactice
Lectura expresiv
Conversaia euristic
Problematizarea
Descoperirea
Dezbaterea

Metode i tehnici de evaluare


Testul formativ
Observarea curent a elevilor
Chestionarea oral/frontal

Forme de organizare a nvrii:


Activitate n perechi
Activitate individual
Activitate frontal
Materiale i mijloace tehnice de nvmnt:
Fie individuale de lucru
Textul suport
Manualul ed. Art
Capaciti de nvare:
Clasa omogen cu ritmuri de nvare foarte apropiate.

Scenariul desfurrii activitii

I. Momentul organizatoric: -notarea absentelor in catalog


-pregatirea elevilor pentru lectie
-asiguararea climatului adecvat desfurrii leciei
II.Reactualizarea celor nvate anterior prin verificarea temei.
Elevii citesc. Profesorul verific efectuarea temei.
III.Captarea ateniei elevilor i asigurarea momentului afectiv se va realiza prin
urmatoarea secven didactic: nelepciunea universal spune c Gloria nu e dat celor care
o solicit( Jerome Coignard). Imaginai-v o continuare a acestui aforism.
IV. Comunicarea titlului leciei n curs de desfurare i a obiectivelor cognitive:
Profesorul scrie pe tabl titlul leciei i enun obiectivele cognitive:
Tema: Exemple.Modele. Personaliti. Text suport: Alexandru refuznd
apa, de t. Augustin Doina
V. Prezentarea sarcinilor de lucru i dirijarea nvrii
A. Un elev va citi expresiv textul. Elevii sunt solicitai s-i exprime opinia
privind textul.
B. Elevii au ca sarcin individual identificarea secvenelor textului. Au loc
discuii pentru eliminarea neclaritilor.
C. Se vor discuta elementele specifice unei naraiuni:
situaia iniial- timp, spaiu, personaje
cauza care modific aceast situaie
desfurarea aciunii
depirea situaiei dificile
situaia final
D. Vor fi identificate elementele care prezint indici temporali i spaiali.
E. Elevii sunt solicitai s identifice particulariti ale textului prin care s poat
susine lirismul acestuia ( figuri de stil, imagini artistice). Se vor explica semnificaiile
unor sintagme precum:privirile aprinse, zeu torturat, turm inform de duhuri .a.
F.Vor fi identificate sintagmele prin care este numit apa aceast, coiful furat,
apa visat, coiful dorit, comoara din coif. Se va elucida semnificaia acestora. Se vor
selecta structurile prin care se realizeaz imaginea deertului.
G. Elevii sunt solicitai s completeze anexa 1 - fia personajelor prin
identificarea trsturilor protagonistului, a mijloacelor de caracterizare ( relaiile cu
celelalte personaje) , a conflictului i a ipostazelor personajului.

H. Elevii sunt solicitai s explice semnificaia gestului protagonistului de a


refuza apa i devenirea att devenirea acestuia, cat i pe cea a personajului colectiv.
I. Elevii sunt solicitai s susin argumentat valorificarea temei
Exemple.Modele. Personaliti n textul suport.
V. Obinerea performanei i asigurarea feed-back-ului
Dup realizarea fiecrei sarcini de nvare, profesorul va face aprecieri n legtur cu
nivelul activitii elevilor i va face referiri la calitatea rspunsurilor.
Profesorul va sugera soluii n cazul nereuitei nvrii i va avea permanent n vedere
eliminarea lacunelor i a erorilor
Dezbatere urmata de concluzii
VI. Evaluarea formativ
Se va realiza pe parcursul orei prin completarea anexei si a fiei de lucru
VII. Asigurarea reteniei
-sunt comentate raspunsurile elevilor si corectate posibilele erori
-noi precizari
VIII.Asigurarea transferului
- se comunica tema pentru acasa: Scrie o compoziie de 1-2 pagini n care s i exprimi
opinia privind personalitatea lui Alexandru cel Mare valorificnd ntmplarea prezentat n
textul suport.
IX. Evaluarea leciei( Autoevaluarea profesorului )
- se fac aprecieri individuale si de grup referitoare la desfurarea leciei;

Fia personajelor
Alexandru cel Mare - soldaii

I.

ncadrarea personajului Alexandru n oper

II.

Ipostaze ale personajului n text

III. Conflictul :
Natura acestuia

IV.

Trsturi ale protagonistului:

V.

Modaliti de realizare a protagonistului:

VI.

Devenirea personajului

VII. Situaia iniial a personajului colectiv

VIII. Devenirea personajului colectiv

Fia individual de lucru


1. Identific secventele textului:
2.
Prezint situaia iniial- timp, spaiu, personaje

Numete cauza care modific aceast situaie


n ce const desfurarea aciunii
Depirea situaiei dificile o reprezint...
Situaia final aduce n prim-plan
3. Selecteaz din text indici ai timpului i ai spaiului
4.Selecteaza din text cte dou:
Epitete
Metafore

inversiuni

comparaii

hiperbole

Imagini artistice:
4. Selecteaz structurile prin care este numit apa n text:
5.Transcrie din text 8 termeni/sintagme din cmpul semantic al cldurii.
6. Explic semnificaia versului: Copiilor nostri o ducem, dar bea!
7. E xplic semnificaia cuvintelor rostite de soldai n finalul textului:
8.Prezint semnificaia gestului protagonistului i impactul pe care acesta l are asupra
soldailor si.

9.Selecteaz versurile care prezint iamginile iniiale i finale ale lui Alexandru i ale
soldailor acetuia

10. Menioneaz dou argumente pentru susinerea ideii ca protagonistul reprezint un


exemplu, un model, ntruchipmnd o personalitate puternic.

S-ar putea să vă placă și