Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

COALA: Liceul Taras evcenko,Sighetu Marmaiei


CLASA: a XII-a B
PROFESOR: Roati Cristina
OBIECTUL: Limba i literatura romn
SUBIECTUL: Nuvela istoric Alexandru Lpuneanul de Costache Negruzzi recapitulare
final
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n diferite situaii de comunicare
2. Comprehensiunea i interpretarea textelor
3. Situarea n context a textelor studiate prin raportare la epoc sau la curente culturale / literare
4. Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare
COMPETENE SPECIFICE I CONINUTURI
1.1. Aplicarea cunotinelor de limb n receptarea mesajelor orale i scrise
1.4. Utilizarea adecvat a tehnicilor de redactare
2.1. Utilizarea strategiilor de lectur n vederea nelegerii adecvate a textelor studiate
2.2. Compararea viziunii despre lume, despre condiia uman sau despre art reflectate n texte
literare, nonliterare sau n alte arte
2.3. Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori i a propriei experiene de lectur
3.1. Identificarea i explicarea relaiilor dintre opera literar studiat i contextual cultural n care a
aprut aceasta
4.2. Compararea i evaluarea unor argumente diferite n vederea formulrii unor judeci proprii
Obiective operaionale:
Obiective cognitive :
O1- s cunoasc universul social-uman al epocii istorice descrise
O2- s prezinte subiectul, pe capitole i momente ale subiectului
O3- s disting notele originale ale viziunii lui Costache Negruzzi pentru a fixa locul nuvelei
Alexandru Lpuneanul n literatura romn
Obiective afective :
O4 -s participe afectiv la aspectele de via cotidian specifice epocii istorice descrise
O5- s disocieze faptele, ntmplrile, personajele prin prisma normelor morale exemplare

Condiiile iniiale ale clasei


Clasa este format din 23 de elevi cu nivel mediu de pregtire.
Strategia didactic
Metode i procedee de instruire: lectura explicativ, problematizarea,
expunerea
Mijloace de nvmnt : retroproiectorul, tabla
Materiale didactice: opera literar, fie, scheme

Forme de organizare a clasei: frontal, individual


Bibliografie: Costache Negruzzi, Alexandru Lpuneanul, Editura
Tineretului, Bucureti, 1964;
Scenariul didactic
Desfurarea activitii

1. Organizarea clasei.
2. Anunarea temei i a competenelor specifice:
Recapitularea cunostinelor despre romanul obiectiv prin rezolvarea subiectului III, varianta
10, din modele propuse pentru Examenul Naional de Bacalaureat 2009.
Scrie un eseu de 2 - 3 pagini, n care s prezini tema i viziunea despre lume, reflectate ntr-o
nuvel
studiat. n elaborarea eseului, vei avea n vedere urmtoarele repere:
- evidenierea tipului de nuvel pentru care ai optat i a trsturilor care fac posibil ncadrarea ntr-o
tipologie, ntr-un curent cultural/ literar, ntr-o perioad sau ntr-o orientare tematic;
- prezentarea temei nuvelei, reflectat n textul narativ ales, prin referire la dou episoade/ secvene
narative;
- sublinierea a patru elemente ale textului narativ, semnificative pentru ilustrarea viziunii despre
lume
a autorului/ a naratorului (de exemplu: aciune, conflict, relaii temporale i spaiale, construcia
subiectului, particulariti ale compoziiei, perspectiv narativ, tehnici narative, construcia
personajului, modaliti de caracterizare, limbaj etc.);
- exprimarea unei opinii argumentate, despre modul n care tema i viziunea despre lume sunt
reflectate n nuvela aleas.
3. Reactualizarea cunotinelor prin conversaie frontal, explicaie
Elevii sunt ateni la ntrebrile puse de profesor i rspund prompt.
Elevii vor observa c activitatea literar a lui Costache Negruzzi poate fi mprit n trei
perioade: 1821-1833 face traduceri din autori clasici, cu scopul de a se deprinde s scrie, fr intenia
publicrii; perioada maturitii 1833-1844 colaboreaz la principalele reviste ale vremii (Albina,
Aluta romneasc, Dacia literar, Propirea etc.) i creeaz cele mai importante scrieri care
vor fi reunite mai trziu n volumul Pcatele tinereilor. n aceast perioad, maniera sa clasic
capt tendine romantice folosete satira, autoironia, imaginaia i sensibilitatea. 1844-1857
activitatea sa creatoare se reduce, avnd sporadice ncercri n cteva drame de imitaie.
Urmrind datele biografice, elevii vor sesiza c scriitorul Costache Negruzzi a scris opere
inspirate din trecutul istoric (Aprodul Purice primul poem istoric din literatura romn,
Sobieski i romnii, Regele Poloniei i domnul Moldovei), iar activitatea cultural
desfurat se ncadreaz n generaia de la 1848. Confirmnd dezideratul exprimat de Mihail
Koglniceanu n Introducie la Dacia literar, nuvela apare chiar n primul numr al revistei

(1840), cu titlul Scene istorice din cronicele Moldaviei, Alexandru Lpuneanul. Scrierea
pornete de la Letopiseul lui Grigore Ureche, cu unele licene istorice, i prezint cea de-a
doua domnie a lui Alexandru Lpuneanu (1564-1569).
Profesorul le va cita elevilor, ce scria Costache Negruzzi n 1845, n Ochire
retrospectiv (Scrisoarea XIX) cu privire la istoria Moldovei: Acesta, sub numele de Alexandru
Lpuneanu, va sparge cuibul i va strivi acest furnicar de intrigani ce fcea i desfcea domni.
Dar oare fapta lui fost-a de folos poporului? Ba, cci ranele lui erau att de adnci, apsarea
despotic l ovilise ntr-atta, nct pstorii lui Drago i ostaii lui tefan nu erau acum dect
nite sclavi ngiosii a unei boierimi desfrnate, care i trata i i vindea ca pre vite. n adevr,
Lpuneanul retezase trunchiul, dar odraslele creteau, i nu era el omul care s tie a li seca
puindu-le stavil pre nsui poporul; pentru aceasta fapta lui fu judecat de crud, i el de tiran.
4. Conducerea nvrii :
- folosindu-se de planul de analiz a textului literar, elevii vor fi condui spre
identificarea trsturilor nuvelei, prin aplicarea conceptelor operaionale specifice
acestei specii.

I.
Definiia nuvelei: opera epic cult n proz, mai ntins dect schia sau
povestirea i mai redus ca dimensiune dect romanul, cu un singur fir narativ, cu un
conflict concentrat i cu o aciune mai complex la care particip mai multe personaje,
accentul cznd pe caracterele acestora, nu pe aciune.
n peisajul literar paoptist scriitorul inaugureaz aceast specie literar, nuvela,
realiznd prin creaia sa un model ce ntruchipeaz perfeciunea care, de obicei, se
atinge ntr-un proces de creaie de lung durat.
II.
Incipitul este reprezentat de informaia cu caracter istoric despre tefan Toma
care-l ucisese cu buzduganul pe Despot-Vod, ca s ocupe tronul Moldovei.
III. Compoziia: Compoziional, nuvela se apropie de genul dramatic mai mult
dect de cel epic, capitolele putnd fi asemnate actelor dintr-o pies de teatru.
Subiectul nuvelei este riguros structurat n patru capitole precedate de cte un
moto.
Elevii vor fi mprtii n 4 grupe i vor prezenta compoziia nuvelei evideniind
momentele subiectului corespunztoare fiecrei pri:
Grupa I: Capitolul I (Dac voi nu m vrei, eu v vreu) cuprinde
expoziiunea i intriga, prezentnd sosirea n ar a lui Alexandru Lpuneanul, cu
ajutor turcesc, pentru a-l nltura pe Toma, i a-i relua tronul. Este ntmpinat de un
grup de patru boieri, care-i cer s prseasc pmntul romnesc, sub pretextul c
poporul nu-l mai dorete. Protagonistul le respinge preteniile i le comunic
viitoarele msuri ce le va lua mpotriva boierimii, amintindu-le frdelegile pe care
le-au svrit: Voi mulgei laptele rii, dar au venit vremea s v mulg i eu pre
voi. Contient de gravitatea ameninrii, Mooc ncearc s se alieze domnitorului,
vznd c nu e cazul s i-l fac duman: Mooc i srut mna, asemenea cinelui

care, n loc s mute, linge mna care-l bate. El era mulumit de fgduina ce
ctigase; tia c Alexandru-vod o s aib nevoie de un intrigant precum era el.
Grupa II Capitolul II (Ai s dai sam, doamn!...) conine desfurarea
aciunii. Toma fuge n Muntenia, iar Lpuneanul este ntmpinat cu bucurie i
speran de ctre popor, care nu avusese timp n prima domnie s-i vad reala fa.
Dar, odat urcat pe tron, Lpuneanul ncepe lupta mpotriva boierilor care-l
trdaser. i ucide fr mil la cea mai mic plngere sau bnuial, i deposedeaz de
averi i, sftuit i ajutat de Mooc, pune la cale noi rzbunri. Doamna Ruxanda,
nduioat de lacrimile vduvelor i ale orfanilor i speriat de ameninrile unei
vduve, se hotrte s mbuneze inima crudului voievod i-i cere s nceteze
vrsrile de snge. Lpuneanul se arat la nceput nenduplecat, prnd apoi a se
potoli, a se liniti, dup ce fcuse un gest necugetat de ameninare la adresa doamnei,
punnd mna pe jungher, i i fgduiete c de poimine se va lsa de omoruri i,
pentru a doua zi, i promite un leac de fric.
Grupa III n capitolul III (Capul lui Mooc vrem) aciunea atinge punctul
culminant. Ducndu-se la biseric, dup sfrirea liturghiei, Lpuneanul inu o
cuvntare denat boierilor, ndemnndu-i la iubire i vestind nceputul unor
vremi de linite. Ca semn al mpcrii, el i poftete pe boieri la curte la un osp.
Singurii care nu dau curs acestei invitaii sunt Spancioc i Stroici. La curte asistm la
scena decapitrii celor patruzeci i apte de boieri. n acelai timp la poarta palatului
domnesc se adun gloata care cere capul lui Mooc, pe care-l considera vinovat de
toate relele ndurate. Cruat iniial, Mooc este dat de domnitor n minile mulimii
dezlnuite. Apoi din capetele celor ucii face o piramid, acesta fiind leacul de
fric promis doamnei Ruxanda, care lein vznd o asemenea grozvie.
Grupa IV Capitolul IV (De m voi scula, pre muli am s popesc i eu)
constituie deznodmntul aciunii, din care aflm c timp de patru ani Lpuneanul
nu mai tiase nici un boier, dar nscocise alte schingiuiri. Nelinitit c Spancioc i
Stroici trecuser Nistru i nu putuser fi prini, domnitorul se mut n cetatea
Hotinului pentru a-i supraveghea de aproape, dar aici el se mbolnvete grav i i
exprim dorina de a se clugri, dac va scpa din boal. n timpul unei crize,
mitropolitul, creznd c voievodul se stinge, l clugrete, dndu-i numele de Paisie,
i l proclam domn pe fiul lui Lpuneanul, Bogdan. Trezit din letargie i vzndu-se
clugrit, Lpuneanul se nfurie strignd: De m voi scula, pre muli am s popesc
i eu i-i amenin pe toi din jurul su, ntre care se aflau doamna Ruxanda i
Bogdan, feciorul ei. Spancioc i Stroici, napoiai de curnd, o ndeamn pe doamna
Ruxanda s-i dea otrav, iar aceasta, speriat c viaa ei i a copilului su este n
primejdie i ncurajat de mitropolitul Teofan, care-i promite iertarea lui Dumnezeu,
svrete actul criminal. Dup scurt timp, voievodul moare n chinuri, n minile
clilor si.
Modurile de expunere:

Nararea faptelor se face n mod obiectiv, respectnd, n general, izvorul de la


care s-a pornit, ns scriitorul i ia cteva liberti n privina unora dintre personaje
(Spancioc i Stroici muriser de mult pe pmntul strin al Poloniei, conform
Letopiseului) i a aciunilor ntreprinse de acetia, cu scopul de a asigura coeren
structurii narative i de a menine intensitatea conflictului dintre domnitor i boieri.
Costache Negruzzi este nentrecut n a re-crea culoarea local a epocii istorice
n care se petrec aciunile.
Cu ajutorul descrierii realizeaz un inegalabil portret doamnei Ruxanda. Prin
numeroase arhaisme ne prezint vestimentaia personajelor, obiceiurile, limbajul i
atmosfera epocii evocate.
Dialogul ocup, de asemenea, un loc privilegiat n structura nuvelei, fiind una
dintre modalitile de seam prin care sunt reliefate trsturile personajelor. De aceea,
n funcie de atitudinea i nsuirile personajelor, el se poart cnd tensionat sau cinic,
cnd insinuant i ironic, cnd sincer i disperat. Folosirea cu precdere a dialogului n
relifarea nsuirilor personajelor, mai ales ale lui Alexandru Lpuneanul, se explic
prin faptul c autorul pune accentul, ca n orice nuvel, asupra conflictului i a
caracterizrii complexe a personajului principal, prezentat n evoluia sa.
Conflictul :
Actiunea nuvelei se bazeaz pe conflictul dintre domnitor i boierii care-l
trdaser n prima domnie i-l siliser s prseasc tronul Moldovei.
Conflictul nuvelei mbrac dou forme: exist un conflict exterior ntre
protagonist i personajele antagoniste (boierii, doamna Ruxanda, Mooc), evolund
pn cnd Mooc a fost linat de ctre mulime, i se prelungete pn la otrvirea
voievodului de ctre doamna Ruxanda; exist i un conflict interior determinat de
dorul lui cel trainic de a vedea suferiri omeneti.
Concluzii: Datorit complexitii personajului principal, datorit conflictului
puternic i tensionat, datorit unitii compoziionale nchegate i echilibrate, nuvela
Alexandru Lpuneanul poate fi alturat marilor realizri din literatura universal,
fapt ce l-a determinat pe George Clinescu s afirme c ea ar fi devenit o scriere
celebr ca i Hamlet, dac literatura romn ar fi avut n ajutor prestigiul unei
limbi universale. Valoarea ei incontestabil este dovedit i de faptul c i-a ispitit pe
muli ali scriitori de a o folosi ca izvor de inspiraie pentru creaiile lor: Mihai
Eminescu, Ion Pillat sau George Mihail Zamfirescu.
5. Asigurarea feedback-ului i evaluarea se realizeaz pe ntregul parcurs al orei,
prin aprecieri verbale.
6. Asigurarea reteniei i a transferului
Ca activitate independent acas li se va propune elevilor s caracterizeze un personaj
din nuvela istoric Alexandru Lpuneanul, la alegere.

FI DE LUCRU

GRUPA I

Se d urmtorul text:
Doamne, zise un aprod apropiindu-se, nite boieri sosind acum cer voie s se nfieze la
mria-ta.
Vie, rspunse Alexandru.
Curnd intrar sub cortul unde el edea ncungiurat de boierii i cpitanii si, patru boieri,
din care doi mai btrni, iar doi juni. Acetii erau vornicul Mooc, postelnicul Veveri, sptarul
Spancioc i Stroici.
Apropiindu-se de Alexandru-vod, se nchinar pn la pmnt, fr a-i sruta poala dup obicei.
Bine-ai venit, boieri! zise acesta silindu-se a zmbi.
S fii m.ta sntos, rspunser boierii.
Am auzit, urm Alexandru, de bntuirile rii i am venit s-o mntui; tiu c ara m-ateapt cu
bucurie.
S nu bnuieti, mria-ta, zise Mooc, ara este linitit i poate c mria-ta ai auzit lucrurile
precum nu sunt; cci aa este obiceiul norodului nostru, s fac din nar, armsar. Pentru aceea
obtia ne-au trimis pre noi s-i spunem c norodul nu te vrea, nici te iubete i m.ta s te ntorci
napoi ca ...
Dac voi nu m vrei, eu v vreu, rspunse Lpuneanul, a cruia ochi scntier ca un fulger, i
dac voi nu m iubii, eu v iubesc pre voi i voi merge ori cu voia, ori fr voia voastr. S mntorc? Mai degrab-i va ntoarce Dunrea cursul ndrpt. A! Nu m vrea ara? Nu m vrei voi,
cum nleg?
...
i cu ce vei stura lcomia acestor cete de pgni ce aduci cu mria-ta? adogi Spancioc.
Cu averile voastre, nu cu banii ranilor pre care-i jupii voi. Voi mulgei laptele rii, dar au
venit vremea s v mulg i eu pre voi. Destul, boieri! ntoarcei-v i spunei celui ce v-au trimis,
ca s se fereasc s nu dau peste el, de nu vrea s fac din ciolanele lui surle i din pielea lui
cptueal dobelor mele.
Boierii ieir mhnii; Mooc rmase.
1. Prezentai prima parte a nuvelei;
2. Precizai momentul subiectului prezent n partea ntia a nuvelei.
3. Comentai replica: Dac voi nu m vrei, eu v vreu, rspunse Lpuneanul, a cruia ochi
scntier ca un fulger, i dac voi nu m iubii, eu v iubesc pre voi i voi merge ori cu voia,
ori fr voia voastr. S m-ntorc? Mai degrab-i va ntoarce Dunrea cursul ndrpt.
4. Precizai modurile de expunere prezente n fragmentul dat.
5. Artai cui i aparine perspectiva asupra evenimentelor relatate.

FI DE LUCRU

GRUPA a II-a

Se d urmtorul text:
Astfel gingaa Ruxanda ajunsese a fi parte biruitorului.
Cnd intr n sal, ea era mbrcat cu toat pompa cuvenit unii soii, fiice i surori de domn.
Peste zobonul de stof aurit, purta un beniel de felendre albastru blnit cu samur, a cruia
mnice atrnau dinapoi; era ncins cu un colan de aur, ce se nchia cu mari paftale de matostat,
mpregiurate cu petre scumpe; iar pe grumazii ei atrna o salb de multe iruri de margaritar.
licul de samur, pus cam ntr-o parte, era mpodobit cu un surguci alb i sprijinit cu o floare mare
de smaragde. Prul ei, dup moda de atuncea, se mprea despletit pe umerii i spatele sale.
Figura ei avea acea frumusee, care fcea odinioar vestite pre femeile Romniei i care se gsete
rar acum, degenernd cu amestecul naiilor strine.

De a ti c m vei omor, nu pot s tac. Ieri, cnd voiam s intru, o jupneas cu cinci copii sau aruncat naintea rdvanului meu i m-au oprit artndu-mi un cap intuit n poarta curii. Ai s
dai seam, doamn! mi zise, c lai pre brbatul tu s ne taie prinii, brbaii i fraii... Uit-te,
doamn, acesta-i brbatul meu, tatl copiilor acestora, care au rmas sraci! Uit-te! i mi arta
capul sngeros i capul se uita la mine grozav! Ah! Stpne! de atunci nencetat vd capul acela i
mi-e tot fric! Nu pot s m odihnesc!
i ce vrei? ntreb Lpuneanul zmbind.
Vreu s nu mai veri snge, s ncetezi cu omorul, s nu mai vd capete tiete, c sare inima din
mine.
i fgduiesc c de poimine nu vei mai vedea, rspunse Alexandru-vod; i mine i voi da un
leac de fric.
1. Prezentai partea a II-a a nuvelei;
2. Precizai momentul subiectului prezent n partea a II-a a nuvelei.
3. Comentai replica: Ai s dai seam, doamn! mi zise, c lai pre brbatul tu s ne taie
prinii, brbaii i fraii...
4. Precizai modurile de expunere prezente n fragmentul dat.
5. Artai cui i aparine perspectiva asupra evenimentelor relatate.

FI DE LUCRU

GRUPA a III-a

Se d urmtorul text:
Acum era aproape a se scula de la mas, cnd Veveri rdic paharul i nchinnd zise:
S trieti ntru muli ani, mria-ta! s stpneti ara n pace i milostivul Dumnezeu s te
ntreasc n gndul ce ai pus de a nu mai strica pre boieri i a bntui norodul...
N-apuc s sfreasc, cci buzduganul armaului lovindu-l drept n frunte, l obor la pmnt.
A! voi ocri pre domnul vostru! strig acesta; la ei, flci!
n minut, toi slujitorii de pe la spatele boierilor, scond junghiurile, i lovir; i ali ostai, adui
de cpitanul de lefecii, intrar i npustir cu sbiile n ei. Ct pentru Lpuneanul, el luase pre
Mooc de mn i se trses lng o fereastr deschis, de unde privea mcelria ce ncepuse. El
rdea; iar Mooc, silindu-se a rde ca s plac stpnului, simea prul zburlindu-i-se pe cap i
dinii si clnind. i cu adevrat era groaz a privi aceast scen sngeroas. nchipuiasc-i
cineva ntr-o sal de cinci stnjeni lung i de patru lat, o sut i mai muli oameni ucigai i
hotri spre ucidere, cali i osndii, luptndu-se unii cu furia desndejdei i alii cu aprinderea
beiei. Boierii, neavnd nici o grij, surprini mielete pe din dos, fr arme, cdeau fr-a se mai
mpotrivi. Cei mai btrni mureau fcndu-i cruce; muli ns din cei mai juni se aprau cu
turbare; scaunele, talgerele, tacmurile mesei se fceau arme n mna lor; unii, dei rnii se
ncletau cu furie de gtul ucigailor i, nesocotind ranele ce priimeau, i strngeau pn-i
ndueau. Dac vreunul apuca vreo sabie, i vindea scump viaa. Muli lefecii pierir, dar n
sfrit nu mai rmas nici un boier viu.
Patruzeci i epte de trupuri zceau pe parchet! n lupta i trnta aceasta, masa se
rsturnase; ulcioarele se sprsesr i vinul amestecat cu snge fcuse o balt pe lespezile salei.

- Oameni buni! Mria-sa vod ntreab ce vrei i ce cerii? i pentru ce ai venit aa cu


zurba?
Prostimea rmase cu gura cscat. Ea nu se atepta la o asemenea ntrebare. Venise fr s tie
pentru ce au venit i ce vrea. ncepe a se strnge cete-cete i a ntreba unii pe alii ce s cear. n
sfrit ncepur:
- S micureze djdiile! -S nu ne mai zpceasc! -S nu ne mai jfuiasc! -Am rmas sraci! -Navem bani! -Ni i-au luat Mooc pe toi! -Mooc! El sftuiete pe Vod! -S piar! -Capul lui Mooc
vrem!
Acest din urm cuvnt gsind un eho n toate inimile, fu ca o schinteie electric. Toate gurile
se fcur un glas.
- Oh!pctosul de mine !striga ticlosul. Maic precist,nu m lsa s m prpdesc!... Dar ce leam fcut eu oamenilor acestora? Nsctoare de Dumnezeu, scap-m i m jur s fac o biseric, s
postesc ct voi mai avea zile!...Dar, milostive doamne, nu-i asculta pre nite protiS moar toi!
Eu sunt boier mare, ei sunt nite proti!
-Proti, dar muli, rspunse Lpuneanul cu snge rece; s omor o mulime de oameni pentru un
om, nu ar fi pcat?
1. Prezentai partea a III-a a nuvelei;
2. Precizai momentul subiectului prezent n partea a III-a a nuvelei.
2. Comentai replica: -Proti, dar muli,rspunse Lpuneanul cu snge rece; s omor o
mulime de oameni pentru un om, nu ar fi pcat?
3. Precizai modurile de expunere prezente n fragmentul dat.
4. Artai cui i aparine perspectiva asupra evenimentelor relatate.

FI DE LUCRU

GRUPA a IV-a

Se d urmtorul text:
Patru ani trecuser de la scena aceasta, n vremea crora Alexandru- vod, credincios
fgduinei ce dase doamnei Ruxandei, nu mai tiese nici un boier. Dar pentru ca s nu uite dorul
lui cel tiranic de a vedea suferiri omeneti, nscoci feluri de schingiuiri.
Scotea ochi, tia mini, ciuntea i seca pe care avea prepus; ns prepusurile lui erau
prelnice, cci nime nu mai cuteza a crti ct de puin.

Boait farnic! adog bolnavul, zbuciumndu-se a se scula din pat; tac-i gura; c
eu, care te-am fcut mitropolit, eu te desmitropolesc. M-ai popit voi, dar de m voi ndrepta, pre
muli am s popesc i eu ! Iar pre ceaua asta voi s-o tai n patru buci mpreun cu ncul ei, ca
s nu mai asculte sfaturile boaitelor i a dumanilor mei... Minte acel ce zice c sunt clugr! Eu nu
sunt clugr, sunt domn! Sunt Alexandru-vod!...

Atunci Stroici l apuc i-l inu neclintit; iar Spancioc, scond cuitul din teac desclet
cu vrful lui dinii i i turn pe gt otrava ce mai era n fundul paharului.
Lpuneanul, mugind ca un taur ce vede trunchiul i securea ce a s-l loveasc, voi a senturna cu faa spre prete.
- Ce, vrei s nu ne mai vezi? Ziser boierii. Ba, se cade spre osnda ta s ne priveti; nva
a muri, tu care tiai numai a omor. i apucndu-l amndoi, i inur nemicat, uitndu-se la el cu
bucurie infernal i mustrndu-l.
Nenorocitul domn se zvrcolea n spasmele agoniei; spume fcea la gur, dinii i screau,
i ochii si sngerai se holbaser: o sudoare ngheat, trist a morii prevestitoare, ieea ca nite
nasturi pe obrazul lu., Dup un chin de jumtate de ceas, n sfrit, i dete duhul n minile
clilor si.
Acest fel fu sfritul lui Alexandru Lpuneanul, care ls o pat de snge n istoria
Moldovei.
La monastirea Slatina, zidit de el, unde e ngropat, se vede i astzi portretul lui i al
familiei sale.
1.
2.
3.
4.
5.

Prezentai partea a IV-a a nuvelei;


Precizai momentul subiectului ilustrat de fragment.
Comentai replica: nva a muri, tu care tiai numai a omor.
Precizai modurile de expunere prezente n fragmentul dat.
Artai cui i aparine perspectiva asupra evenimentelor relatate.

S-ar putea să vă placă și