Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a XII-a B
OBIECTUL: Limba i literatura romn
UNITATEA DE NVARE: Modernismul n lirica interbelic
SUBIECTUL:Psalm( Nu-i cer un lucru prea cu neputin) de Tudor Arghezi
TIPUL LECIEI: dobndire de cunotine noi
SCOPUL LECIEI: fixarea cunotinelor referitoare la creaia literar a lui
Tudor Arghezi
RESURSE EDUCAIONALE:
Competene specifice:
C.R.1: Acumularea de noi informaii referitoare la creaia unui autor modernist.
C.R.2.: Specificarea importanei operei acestuia n contextul literaturii romne
C.R.3. Aplicarea termenilor de teorie literar specifici creaiei lui Tudor
Arghezi, argumentarea prezenei unor concepte operaionale specifice printr-o
serie de exemple edificatoare.
C.3.4. Identificarea i compararea particularitilor unei epoci culturale i
ideologii literare n vederea caracterizrii acestora.
Competene derivate: - la finalul orei elevii vor fi capabili s realizeze
urmtoarele:
C.1 Cunoaterea sensului termenului de psalm
- C.1 Descoperirea atitudinii eului liric n raport cu Dumnezeu;
- C.2 Ilustrarea temei prin versuri reprezentative ale liricii argheziene;
- C.3. Identificarea particularitilor moderniste (particularitile limbajului
artistic);
- C.4 Observarea specificului operei argheziene, strnirea interesului pentru
studiul lectura altor opere ale poetului;
- C.5 Identificare
- C.7 Formarea deprinderilor elevilor de a opera, n comunicarea scris sau
oral, cu noile concepte operaionale.
Metode i procedee:
Conversaia euristic;
Activitatea frontal;
Problematizarea;
Activitatea individual;
nvarea prin descoperire
Munca pe grupe;
Studiul textului literar
Mijloace didactice: caietele de notie ale elevilor, volume de versuri, fie de lucru,
laptop, video-proiector, portofoliile elevilor.

Bibliografie:
G. Clinescu, Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent,
Ed. Minerva, Bucureti, 1982
Tudor Arghezi, Poezii, Ed. Minerva, Bucureti, 1971
Tudor Arghezi, Poezia Filozofic, Ed. Albatros, 1976
Dumitru Micu, Opera lui Tudor Arghezi, Ed. Pentru Literatur, Cluj,
1965
Nicolae Balot, Opera lui Tudor Arghezi, Ed. Eminescu, Bucureti,
1979
Vladimir Streinu, Eminescu, Arghezi, Ed. Eminescu, Bucureti, 1976
Ov. S. Crohmlniceanu, Literatura romn ntre cele dou rzboaie
mondiale, Ed. Minerva, Bucureti, 1972
Capacitile receptive specifice ale elevilor de clasa a XII-a
Resurse:
Spaiu de lucru: sala de clas
Timp de lucru: 50 de minute
Capacitile de receptare ale elevilor
Modaliti de evaluare:
Evaluare frontal
Evaluare formativ
Evaluare prin calificative

SCENARIU DIDACTIC

1. Organizarea clasei i captarea ateniei se va face prezena i se va organiza un


climat propice desfurrii leciei;
2. Actualizarea i sistematizarea cunotinelor dobndite anterior:
Se verific informaiile dobndite anterior: date despre viaa i opera poetului Tudor
Arghezi, marile teme ale creaiei argheziene,insistndu-se asupra liricii existeniale,
aspecte moderniste.
- debutul literar (1896) n Liga Ortodox sub semntura Ion Theo sau Ioan N. Theodorescu;
- colaborator la mai multe reviste: Linia Dreapt, Cronica, Cuget romnesc, Naiunea, Revista
modern, Vieaa nou, Viaa Romneasc;
- experiena perioadei de clugrie i a deteniei de la Vcreti;
- activitate literar bogat ce debuteaz cu vol. Cuvinte Potrivite (1927):
Psalmii inclui n lirica existenial ilustreaz oscilaia poetului ntre credin i tgad.
Tema: raportul spiritual dintre om i Divinitate, definirea omului i a Divinitii,
ipostaze ale omului i ale Divinitii. Atitudinea psalmistului este una de nelinite, de
revolt de speran i dezndejde.

3. Captarea ateniei: se reamintete elevilor c una dintre marile teme universale este
relaia cu Divinitatea (lirica religioas) care n secolul XX a cptat accente filosofie sau
de revolt (poate i datorit evenimentelor majore care au avut loc la nceputul i mijlocul
secolului). Atitudinea cu privire la Dumnezeu, la relaia cu lumea i cu sine nsui,
Arghezi i-o exprim n Psalmi, dar i n alte poezii cu tematic filosofico-religioas;
4. Anunarea temei i a obiectivelor: se anun tema leciei: Psalm ( Nu-i cer un lucru prea
cu neputin) de Tudor Arghezi i se expun obiectivele.
5.
Desfurarea leciei:
- se definete specia literar psalm, conform dicionarului (definiia avut ca tem pentru
acas) i se citete un fragment din Psalmul 6, din Psaltire, insistndu-se asupra relaiei cu
D-zeu.
- pe baza temelor de cas n care elevii au avut de analizat individual atitudinea eului liric
n poezii cu tematic religioas aparinnd altor autori, (Psalm de Lucian Blaga, i
Psalm LIX de tefan Augustin Doina) se insist pe caracteristicile speciei.
-Profesorul mparte clasa n trei grupe, fiecare grup primind cte un fragment dintr-un Psalm
de Tudor Arghezi. Grupele formuleaz rspunsuri n legtur cu tema textelor i cu atitudinea
eului liric fa de divinitate.

Grupa nr 1
Pinea nu mi-o caut s te cnt pe tine
Vreau s pier n bezn i n putregai
Ne-ncercat de slav, crncen i scrbit.
i s nu se tie c m dezmierdai
i c-n mine nsui tu vei fi trit.
Tudor Arghezi,Psalm (Pinea nu mi-o caut s te cnt pe tine)
Grupa Nr.2
Tare sunt singur Doamne, i piezi
n rostul meu tu m-ai lsat uitrii
i m muncesc din rdcini i snger.
Trimite, Doamne, semnul deprtrii,
Din cnd n cnd, cte un pui de nger.
Tudor Arghezi,Psalm (Tare sunt singur Doamne )
Grupa Nr. 3
Pentru credin sau pentru tgad
Te caut drz i fr de folos
Eti visul meu din toate cel frumos
i nu-ndrznesc s te dobor din cer grmad
......................................................................
Singuri, acum, n marea ta poveste
Rmn cu tine s m mai msor
Fr s vreau s ies biruitor
Vreau s te pipi i s urlu: Este!
Tudor Arghezi,Psalm ( Pentru credin sau pentru tgad)
Se discut cu privire la atitudinea fa de Dumnezeu a poetului Arghezi, n comparaie cu
Psalmii biblici.
Se trece la citirea expresiv a textului Psalm ( Nu-i cer un lucru prea cu
neputin), dup care se identifica tema: Lirica existenial, de cutare a lui Dumnezeu.Se
descoper tipul de lirism, elevii argumentnd ncadrarea poeziei n cel subiectiv.
Elevii precizeaz atitudinea eului liric n legtur cu divinitatea, sentimentele fiind
cele de durere, dezamgire, de spaim de neant. Se trece apoi la discutatrea ideilor poetice n
relaie cu mijloacele artistice de realizare, n continuare vorbindu-se i despre limbajul
textului.
n timpul analizrii textului profesorul folosete laptopul i video-proiectorul,pentru ca elevii
s-i noteze n caiete,elementele discutate.
6. Asigurarea reteniei i a transferului
Profesorul cere elevilor s realizeze o scurt argumentare privind elementele modernismului
prezente n aceast creaie.( individual)
7. Tem: Realizai analiza unui alt Psalm scris de Tudor Arghezi.
8.Evaluarea : - prin aprecieri verbale
- prin note

S-ar putea să vă placă și