Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Clasa: a XII-a B
Disciplina: Limba i literatura romn
Profesor: Roatis Cristina
UNITATEA DE NVARE: Neomodernismul
SUBIECTUL: Leoaic tnr iubirea, de Nichita Stnescu
TIPUL LECIEI: mixt
COMPETENE GENERALE:
2. Comprehensiunea i interpretarea textelor
3. Situarea n context a textelor studiate prin raportare la epoc sau la curente
culturale/literare
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL:
- s analizeze din punct de vedere literar o oper aparinnd lui Nichita
Stnescu, observnd reflectarea n text a trsturilor particulare ale liricii
acestui poet neomodernist

OBIECTIVE OPERAIONALE:
a) OBIECTIVE COGNITIVE:
La sfritul activitii didactice propuse, elevii vor fi capabili:
OC1: s enumere trasaturile neomodernismului i ale liricii stnesciene;
OC2: s coreleze tema poeziei din film cu cea a noii poezii;
OC3: s identifice tema poeziei;
OC4: s comenteze titlul poeziei;
OC5: s analizeze semnificaiile cuvntului leoaic la nivel denotativ i conotativ;
OC6: s identifice cuvintele-cheie ale poeziei;
OC7: s analizeze poezia pe strofe, identificnd mesajul poetic, motivele literare,
figurile de stil, imaginile artistice i tipul de lirism;
OC8: s argumenteze corespondena leoaic iubire;
OC9: s rezolve n mod contient sarcinile didactice primite;
b) OBIECTIVE MOTRICE:
OM1: s utilizeze corect mijloacele de nvmnt;
OM2: s-i dirijeze efortul oculomotor ctre centrul de interes vizat de profesor;
c) OBIECTIVE AFECTIVE:
OA1: vor fi dispui s se angajeze n soluionarea sarcinilor didactice;
OA2: vor manifesta curiozitate i interes n participarea efectiv la procesul
comunicrii.

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE DIDACTICE: conversaia euristic, metoda R.A.I. (Rspunde Arunc
ntreab), explicaia, lectura expresiv, brainstorming-ul,
ciorchinele, problematizarea, dialogul, exemplul,
exerciiul, nvarea prin aciune, munca independent,
eseul de 5 minute (arte vizuale), audiia
b) MIJLOACE DIDACTICE: film, fiiere audio cu poezii recitate de Nichita
Stnescu, laptop, ecran, videoproiector, fie cu

textul-suport, tabla, cret colorat, maculatoarele


elevilor, portofoliul elevilor, volume de poezii de
Nichita Stnescu, volume de critic literar a poeziei
stnesciene, coli de hrtie albe tip A4
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

EVALUARE: oral curent, scris, autoevaluare


DURATA: 50 minute
BIBLIOGRAFIE:
1. Bdru, G., Neomodernismul romnesc, Editura Institutul European, Iai, 2007;
2. Boco, M., D. Jucan, Teoria i metodologia instruirii. Teoria i metodologia
evalurii. Repere i instrumente didactice pentru formarea profesorilor, Editura
Paralela 45, Piteti, 2007;
3. Cojocreanu, G., A. Vlceanu, Didactica specialitii limba i literatura romn
liceu, Editura ARVES, Craiova, 2007;
4. Goia, V., Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura
DACIA, Cluj-Napoca, 2002;
5. Martin, M. (coord.), E. Lsconi-Roca, C.L. Rdulescu, R. Zane, Limba i
literatura romn. Manual pentru clasa a XII-a, Grup Editorial ART, Bucureti,
2007;
6. Mutoiu, L., Alchimia textului poetic, Editura VERSUS;
7. Onofrei, M., Romn. BAC Eseuri, Editura Booklet, Bucureti, 2008;
8. Paicu, L., M. Lazr, Literatura romn pentru examenul de bacalaureat. Eseul,
Grup Editorial ART, Bucureti, 2007;
9. Parfene, C., Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal. Ghid
teoretico-aplicativ, Editura POLIROM, Iai, 1999;
10. Soare, H., G. Soare, Limba i literatura romn: clasa a XI-a. Dramaturgia.
Poezia. ndrumtor pentru manualele alternative, Editura CARMINIS, Piteti,
2003;
11. www.youtube.com

Scenariul didactic
1.
2.
3.
-

Captarea ateniei i momentul organizatoric


Anunarea temei i a obiectivelor
Prezentarea noilor coninuturi
verificarea temei;
reactualizarea cunotinelor despre Neomodernism i despre Nichita Stnescu,
prin metoda R.A.I. (Rspunde, Arunc, ntreab), elevii adresndu-i ntrebri
unii altora;
- proiectarea video a unui material audio-vizual cuprinznd recitarea poeziei
Tinerii, de Nichita Stnescu, acompaniat de o serie de imagini relevante i de
un fond muzical;
- citirea expresiv a poeziei Leoaic tnr iubirea, de Nichita Stnescu;
4. Dirijarea nvrii
- se realizeaz un brainstorming pornind de la cuvntul leoaic. Se noteaz pe
tabl toate ideile elevilor, realizndu-se un ciorchine;
- avnd n vedere toate conexiunile identificate de elevi n legtur cu lexemul
leoaic, li se solicit identificarea temei poeziei, explicarea titlului acesteia,
precum i identificarea cuvintelor-cheie;
- se analizeaz structura poeziei i se realizeaz o schem pe tabl, pe care elevii io noteaz n maculatoare;
- se discut despre modul de redare a subiectivitii n poezie i despre procedeele
moderniste utilizate de poet;
5. Obinerea performanei
- vor fi comentate, pe rnd, cele trei strofe ale poeziei, identificndu-se i
analizndu-se procedeele i imaginile artistice utilizate de poet;
6. Feedback-ul
- avnd n vedere suma discuiilor realizate pe baza textului poetic, se cere elevilor
s realizeze o concluzie privitoate la sensul poeziei analizate;
7. Evaluarea
- elevii vor realiza un eseu de 5 minute constnd ntr-un desen reprezentnd un
obiect concret pe care fiecare l asociaz sentimentului de dragoste / iubirii. n
timp ce elevii lucreaz, ei vor asculta cteva nregistrri ale lui Nichita Stnescu
recitnd din poeziile proprii;
- vor fi ascultai 2-3 dintre elevi, care i vor prezenta desenul i vor motiva
alegerea fcut, acetia fiind apreciai verbal de colegii lor i de ctre profesor;
- elevii vor fi apreciai verbal i notai pentru participarea la lecie;
8. Retenia i transferul
- elevii vor primi tema pentru acas

S-ar putea să vă placă și