Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic la limba și literatura română

Profesor: Negura Aliona ; Instituția de învățământ: Gimnaziul Durlești; Data: 24.01.2018; Clasa : a - VIII –a.
Numărul lecției în unitatea de învățare: ( conform proiectării de lungă durată) 1/ 15. Numărul lecției conform orarului - 4
Durata: 45 min
Unitatea de învățare: Unitatea IX. Romanul.
Subiectul lecției: ,,Dincolo de nisipuri” de F. Neagu. Exerciții de vocabular.
Competențe generale:
8. Lectura, audierea și interpretarea textelor literare și nonliterare, în limita standardelor de conținut;
10. Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii române literare, în diferite situații de comunicare orală și scrisă;
12. Respectarea etichetei verbale în orice situație de comunicare orală și scrisă.
Sub-competențe:
8.2. Comentarea textului liric, a fragmentului de text epic și dramatic;
10.1. Relatarea spontană a unei știri, întâmplări, experiențe, personaje;
12.2. Utilizarea normelor elementare de etichetă verbală într-o situație concretă de comunicare orală și scrisă( dialog improvizat:
elev –grup de elevi; elev – recepționist):
Obiective operaționale:
să citească expresiv textul;
să releve semnificația întâmplării relatate și a personajului principal;
să determine cadrul desfășurării acțiunii(indicii de timp și de spațiu);
să analizeze limbajul operei din perspectiva oralității stilului, a graiului popular;
să identifice figurile de stil și să interpreteze semnificația lor;
1
Tipul activității: Dobândire de noi cunoștințe

Metode și procedee: joc didactic, conversația euristică, argumentarea, lectura – model, reflecții personale,
explozia stelară, lucru cu dicționarul, descoperirea, exercițiul, enunțul lacunar, clusteringul, graficul T, lanțul
asociativ, tehnica 3-2-1.
Mijloace de învățământ: fișe de lucru, imagini, lapbook, Power point.
Forme de organizare a activității: frontală, individuală, în grup.
Referințe bibliografice:
1. Cartaleanu, Tatiana, Ciobanu, Mircea, Olga, Cosovan, Limba și literatura română, manual pentru clasa a VIII-
a, ed. Știința, Chișinău 2013;
2. Curriculum școlar, Limba și literatura română, Editura Lyceum, Chișinău, 2010;
3. Ministerul Educației al RM, Limba și literatura română, Lyceum, Chișinău, 2011
4. Badea, Mariana, Literatura română, București, 2002;
5. Stoleru, Cecilia, Comentarii literare; Editura Pestalozzi, 2009;
6. Șchiopu, Constantin, Metodica predării literaturii române, Chișinău, 2009.
7. https://ro.wikipedia.org/wiki/F%C4%83nu%C8%99_Neagu.

2
Desfășurarea activității
Etapele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp Strategie Evaluare
lecției
E Bună ziua, dragi elevi!
Pentru noi astăzi este o zi deosebită
deoarece am lăsat ușile deschise 1 min
V
pentru orice oaspete dorește să intre. Elevii ascultă. Observarea
Vreau să vă întreb cum vă simțiți? comportamen-
O Dacă vă simțiți bine, vreau să vă tuliu
provoc la un joc.
C Câte un elev din fiecare grup vine și
răspunde la câte o întrebare, astfel ca
să obținem o imagine.
A
1. Cât timp poate supraviețui omul O săptămâna
fără apă? 3 min Jocul didactic
R 2. Numește țările cu care se România, Ucraina
învecinează țara noastră?
E 3. Dacă v-ar ruga cineva să regizați
un film, care text din cele învățate, ,,Amintiri din copilărie”
l-ați alege?
4. Până în ce an a durat Războiul al II 1945 Aprecierea
-lea Mondial? verbală
5. Dacă ar fi să colorați fericirea, ce Albă
culoare ați alege?
6. Dacă ați porni în deșert, Apă
ce ați lua numaidecât cu dv.?

Am reconstituit imaginea și am
obținut o picătură de apă.
Ce este apa, ce semnifică pentru voi sau Este vitală pentru organism, este
ce știți despre apă? indispensabilă pentru supraviețuire, ș.a. Conversația Aprecierea orală
Acum invit un elev la tablă pentru a 3min euristică
construi câmpul asociativ al cuvântului
” apă”. Viață, tinerețe, suplețe, hidratare, ș.a. Lanțul asociativ

3
După părerea dvs., apa poate deveni un
R ideal în viața cuiva? De ce ? Elevii răspund. Argumentarea
Apa, în opera pe care o vom studia
astăzi, într-adevăr, devine un ideal
E pentru personajul principal. De ce?
- Deoarece autorul a vrut prin
A intermediul lui să scoată în evidență
evenimentele ce s-au produs atunci, Observarea
L în anul 1946: până în 1945 a fost Elevii notează.
război, după care se începe un an de
secetă și începe foametea. Povestitorul, memorialistul, nuvelistul,
I Notăm subiectul lecției de astăzi: romancierul, scenaristul și dramaturgul român. 5 min
Se naște la 5 aprilie 1932, în România, într-o
”Dincolo de nisipuri” de F. Neagu. familie de țărani, a făcut școală primară în satul
Z Exerciții de vocabular. natal, după care își face studiile la Liceul Militar,
Se anunță obiectivele. apoi Școala pedagogică nr. 2, după care se
Cine este, de fapt, autorul F. Neagu? înscrie la facultatea de filologie la București.
A În anul 1954 debutează cu povestirea „Dușman Aprecierea
cu lumea”, în revista „Tânărul scriitor”. În anul
Un elev ne amintește ce am avut pentru 1960 are loc debutul editorial cu volumul de
verbală
R acasă. povestiri „Ningea în Bărăgan”.În anul 1960
Lecturarea nuvelei și marcarea publică „Somn de la amiază”, iar în 1962
E pasajului care i-a impresionat. „Dincolo de nisipuri”. „Vara buimacă”, piesa 3 min Lecturarea –
Pe mine m-a impresionat pasajul „Scoica de lemn”, „Cartea cu prieteni”, model
„Insomnii de mătase”, „Echipa de zgomote”
A următor: … „Întâmplări aiurea și călătorii oranj”, „Scaunul
Reflecții
O1 M-a impresionat pasajul… singurătății”. personale
deoarece….. . La 24.05.2011,a încetat din viață la Spitalul Enunțul lacunar
S În continuare, prin intermediul tehnicii Universitar.
Explozia stelară veți formula întrebări, Elevii citesc
E în baza textului, iar elevii din alt grup
vor răspunde.
N grup I Cine? 3 min Explozia stelară Analiza
grup II Ce?/ Cum? răspunsurilor
O2 grup III Unde?
S grup IV Când?
O3 grup V De ce? / Cu ce scop? Elevii citesc.
U
4
Lecturând textului, ați întâlnit diferite iederă, lăptuci, alior, oțelar, măcriș,
L cuvinte necunoscute, le găsim în mărăcini, brânduși. 3 min Lucru cu
subsolul paginii și le dăm citire. dicționarul
Autorul dorind să păstreze coloritul
U local a folosit și un șir de denumiri de Descoperirea
plante care se întâlnesc prin regiunea de Seceta.
I pe malul Buzăului.
O4 ex. 3, pag.121
Care era pricina tuturor necazurilor Mâl uscat, lut pietrificat, priviri
sătenilor? înfrigurate, ș.a. Aprecierea
În continuare, vom selecta cuvinte, din verbală
text, pentru a construi câmpul semantic Moare orice verdeață și pământul se 5 min Clustering
al cuvântului secetă. pietrifică.

Seceta este provocată de lipsa de apă. Ajunge până la stări de nebunie.


- Ce influență are lipsa de apă asupra
pământului?
- Dar asupra omului? DELÍR, deliruri, s. n. 1. Tulburare a
Amețeală, nevroză, slăbiciuni, dureri conștiinței, manifestată prin halucinații,
de cap- toate ducând la o stare de delir.aiurări, iluzii etc., întâlnită în unele boli Lucru cu
- Ce este delirul? mintale, în stări febrile etc. dicționarul
2. Fig. Stare de exaltare, de extaz, de
frenezie; entuziasm excesiv. –
Continuăm activitatea cu lucru în Din fr. délire.
grup. (cu fișele)
I grup: Explicați sensul îmbinărilor și
figurile / procedeele stilistice care stau Lucru în grup
la originea lor:
O5 ex. 4, pag. 121.
 secetă cumplită; - tot pământul este sur și galben; 5 min Exercițiul Analiza
 ochii cârpiți de somn; - abia trezit; răspunsurilor
 fața casei; - partea principală a unei case și are
 ( împrăștiați… ) ca făina orbilor; ușa acolo;
- care și unde; Lucru cu
 (ca) în anii buni;
- în anii cu ploaie și belșug. dicționarul
II grup:
 cădea noaptea;
- se înnopta;
5
 le sticleau ochii; - luceau ochii de foame ori de bucurie; Apreciere cu
 goi pușcă; - fără nimic pe ei; încurajări
 câmpul răsufla fierbinte; - ieșea parcă căldura din pământ, era
 sălcii bătrâne. totul fierbinte;
III grup: - sălcii rupte , fără coajă din cauza
ex. 5, pag. 121. secetei.
Găsiți sinonime pentru următoarele Răspuns posibil: 5 min Lucru cu
expresii: a-și reveni; manualul
 a-și veni în fire; a înnebuni;
 a-și pierde mințile;
a continua;
 a o ține tot așa;
a se supăra .
 a se face foc ( de supărare).
IV grup:
O4
ex. 7, pag. 121.
Nu- i tutun, mă!
Identificați și scrieți pe caiete 5 cuvinte/
Câte brânduși ai să aduci acasă, atâția
expresii din text caracteristice graiului
pui au să scoată colștile noastre;
popular.
S-au împrăștiat prin sat ca făina orbilor;
V grup:
Ne-au luat boarfele pe nimica toată, ne-
ex. 8, pag. 121.
au lăsat goi pușcă. Apreciere orală
Scrieți sinonimele cuvintelor:
Exercițiul
 a ( se ) scula; a se trezi;
 nevastă; ierburi;
 buruiană; dezbrăcat;
 gol; gramadă, delușor;
 movilă; fugă, grabă.
 goană. Observarea
Câte două sinonime dintre acestea le
încadrați în enunțuri adecvate.
Până ați terminat voi însărcinarea Elevii construiesc enunțuri.
primită, eu am observat prin părțile
Bărăganului și a meleagurilor natale ale
Brăilei de unde s-a inspirat și autorul
nostru, niște nouri și ca să aducem
ploaia, trebuie să găsiți în text diverse
figuri de stil și să le acroșați la tablă.
6
I grup: epitete; Elevii ascultă. Lucru în grup Analiza
O5 IIgrup: personificări; răspunsurilor
III grup: metafore; ,,Secetă cumplită”, ,,lut pietrificat”, 4 min Tehnica
IV grup: comparații; ,,aliorul se încolăcea de căldură”, simbolului
,,răcoarea apelor îl lovește în față”.
V grup: hiperbole sau alte figuri de stil.
,,vine Buzăul”.
Grigore Vieru spunea: ,,Le sticleau ochii”,,,Cîmpul răsufla
„ Nu poţi atinge cu ochii un ideal dacă fierbinte”, ,,Cădea noaptea”, ,,Ca… în
O2 nu eşti luminat de aura suferinţei.” anii buni”, ,,împrăştiaţi… ca făina 2 min
Raportaţi citatul la conţinutul de idei orbilor”, ,,sălcii bătrân.
al nuvelei, la acţiunile personajului
R Elevii se gândesc și răspund. Graficul T Aprecierea orală
Şuşteru.
E Sunteți de acord cu acest gând sau nu?
F Argumentați.
L Să încheiem lecția cu ajutorul
E tehnicii 3-2-1;
Numiți trei noțiuni/ expresii ce ați 2 min Tehnica 3-2-1
C
Ț învățat astăzi;
Spuneți două lucruri frumoase ce ați
I auzit;
A Ce v-a învățat textul?
Dragi elevi, pentru a ne atinge un
e scop, un ideal trebuie să tindem spre
x aceasta, să ne dorim și să muncim
foarte mult. Meditează și răspund.
t Observarea
Vă doresc să tindeți spre orizonturi
i frumoase și pline de augur. Reflecția
n Tema de acasă:
d Viața și activitatea autorului, Fănuș
e Neagu. Identificarea momentelor
r subiectului din opera: ,, Dincolo de Elevii notează tema pentru acasă 1 min
e nisipuri”
Notarea elevilor.
Notarea elevilor

7
8

S-ar putea să vă placă și