Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic la limba și literatura română

Profesor: Negura Aliona ; Instituția de învățământ: Gimnaziul Durlești; Data: 24.01.2018; Clasa : a - VIII –a.
Numărul lecției în unitatea de învățare: ( conform proiectării de lungă durată) 1/ 15. Numărul lecției conform orarului - 4
Durata: 45 min
Unitatea de învățare: Unitatea IX. Romanul.
Subiectul lecției: ,,Dincolo de nisipuri” de F. Neagu. Exerciții de vocabular.
Competențe generale:
8. Lectura, audierea și interpretarea textelor literare și nonliterare, în limita standardelor de conținut;
10. Valorificarea mijloacelor expresive ale limbii române literare, în diferite situații de comunicare orală și scrisă;
12. Respectarea etichetei verbale în orice situație de comunicare orală și scrisă.
Sub-competențe:
8.2. Comentarea textului liric, a fragmentului de text epic și dramatic;
10.1. Relatarea spontană a unei știri, întâmplări, experiențe, personaje;
12.2. Utilizarea normelor elementare de etichetă verbală într-o situație concretă de comunicare orală și scrisă( dialog
improvizat: elev –grup de elevi; elev – recepționist):
Obiective operaționale:
să citească expresiv textul;
să releve semnificația întâmplării relatate și a personajului principal;
să determine cadrul desfășurării acțiunii(indicii de timp și de spațiu);
să analizeze limbajul operei din perspectiva oralității stilului, a graiului popular;
să identifice figurile de stil și să interpreteze semnificația lor;
1
Tipul activității: Dobândire de noi cunoștințe

Metode și procedee: joc didactic, conversația euristică, argumentarea, lectura – model, reflecții personale,
explozia stelară, lucru cu dicționarul, descoperirea, exercițiul, enunțul lacunar, clusteringul, graficul T, lanțul
asociativ, tehnica 3-2-1.
Mijloace de învățământ: fișe de lucru, imagini, lapbook, Power point.
Forme de organizare a activității: frontală, individuală, în grup.
Referințe bibliografice:
1. Cartaleanu, Tatiana, Ciobanu, Mircea, Olga, Cosovan, Limba și literatura română, manual pentru clasa a VIII-
a, ed. Știința, Chișinău 2013;
2. Curriculum școlar, Limba și literatura română, Editura Lyceum, Chișinău, 2010;
3. Ministerul Educației al RM, Limba și literatura română, Lyceum, Chișinău, 2011
4. Badea, Mariana, Literatura română, București, 2002;
5. Stoleru, Cecilia, Comentarii literare; Editura Pestalozzi, 2009;
6. Șchiopu, Constantin, Metodica predării literaturii române, Chișinău, 2009.
7. https://ro.wikipedia.org/wiki/F%C4%83nu%C8%99_Neagu.

2
Desfășurarea activității
Etapele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp Strategie Evaluare
lecției
E Bună ziua, dragi elevi!
Pentru noi astăzi este o zi deosebită
V deoarece am lăsat ușile deschise 1 min
pentru orice oaspete dorește să intre. Elevii ascultă. Observarea
Vreau să vă întreb cum vă simțiți? comportamen-
O tuliu
Dacă vă simțiți bine, vreau să vă
C provoc la un joc.
Câte un elev din fiecare grup vine și
răspunde la câte o întrebare, astfel ca
A
să obținem o imagine. O săptămâna
1. Cât timp poate supraviețui omul 3 min Jocul didactic
R fără apă? România, Ucraina
2. Numește țările cu care se
E învecinează țara noastră?
3. Dacă v-ar ruga cineva să regizați ,,Amintiri din copilărie”
un film, care text din cele învățate,
l-ați alege? 1945 Aprecierea
4. Până în ce an a durat Războiul al II verbală
-lea Mondial? Albă
5. Dacă ar fi să colorați fericirea, ce
culoare ați alege? Apă
6. Dacă ați porni în deșert,
ce ați lua numaidecât cu dv.?

Am reconstituit imaginea și am
Este vitală pentru organism, este Conversația
obținut o picătură de apă. Aprecierea orală
indispensabilă pentru supraviețuire, ș.a. 3min euristică
Ce este apa, ce semnifică pentru voi
sau ce știți despre apă?
R Acum invit un elev la tablă pentru a Viață, tinerețe, suplețe, hidratare, ș.a. Lanțul asociativ
construi câmpul asociativ al
E cuvântului ” apă”.
După părerea dvs., apa poate deveni Argumentarea
3
A un ideal în viața cuiva? De ce ? Elevii răspund.
Apa, în opera pe care o vom studia
L astăzi, într-adevăr, devine un ideal
pentru personajul principal. De ce?
I - Deoarece autorul a vrut prin
intermediul lui să scoată în Observarea

Z evidență evenimentele ce s-au


Elevii notează.
produs atunci, în anul 1946: până
în 1945 a fost război, după care se 5 min
A Povestitorul, memorialistul, nuvelistul,
începe un an de secetă și începe romancierul, scenaristul și dramaturgul român.
foametea. Se naște la 5 aprilie 1932, în România, într-o
R Notăm subiectul lecției de astăzi: familie de țărani, a făcut școală primară în satul
natal, după care își face studiile la Liceul
”Dincolo de nisipuri” de F. Neagu.
E Exerciții de vocabular.
Militar, apoi Școala pedagogică nr. 2, după care
Aprecierea
se înscrie la facultatea de filologie la București.
Se anunță obiectivele. În anul 1954 debutează cu povestirea „Dușman verbală
A Cine este, de fapt, autorul F. Neagu? cu lumea”, în revista „Tânărul scriitor”. În anul
1960 are loc debutul editorial cu volumul de
S 3 min
povestiri „Ningea în Bărăgan”.În anul 1960 Lecturarea –
Un elev ne amintește ce am avut
publică „Somn de la amiază”, iar în 1962 model
pentru acasă. „Dincolo de nisipuri”. „Vara buimacă”, piesa
E Reflecții
O1 Lecturarea nuvelei și marcarea „Scoica de lemn”, „Cartea cu prieteni”, personale
pasajului care i-a impresionat. „Insomnii de mătase”, „Echipa de zgomote”
Enunțul lacunar
N Pe mine m-a impresionat pasajul „Întâmplări aiurea și călătorii oranj”, „Scaunul
următor: … singurătății”.
La 24.05.2011,a încetat din viață la Spitalul
S M-a impresionat pasajul… Universitar.
deoarece….. . Elevii citesc
U În continuare, prin intermediul tehnicii 3 min Explozia stelară Analiza
Explozia stelară veți formula întrebări, răspunsurilor
O2 în baza textului, iar elevii din alt grup
L
vor răspunde.
O3 grup I Cine?
U
grup II Ce?/ Cum?
grup III Unde? Elevii citesc.
I 3 min Lucru cu
grup IV Când?
grup V De ce? / Cu ce scop? dicționarul
Lecturând textului, ați întâlnit diferite iederă, lăptuci, alior, oțelar, măcriș,
mărăcini, brânduși. Descoperirea
4
cuvinte necunoscute, le găsim în
subsolul paginii și le dăm citire.
O4 Autorul dorind să păstreze coloritul
local a folosit și un șir de denumiri de Seceta.
plante care se întâlnesc prin regiunea Aprecierea
de pe malul Buzăului. verbală
ex. 3, pag.121 Mâl uscat, lut pietrificat, priviri 5 min Clustering
Care era pricina tuturor necazurilor înfrigurate, ș.a.
sătenilor?
Moare orice verdeață și pământul se
În continuare, vom selecta cuvinte,
pietrifică.
din text, pentru a construi câmpul
semantic al cuvântului secetă. Ajunge până la stări de nebunie.
Seceta este provocată de lipsa de apă. Lucru cu
- Ce influență are lipsa de apă DELÍR, deliruri, s. n. 1. Tulburare a dicționarul
asupra pământului? conștiinței, manifestată prin halucinații,
- Dar asupra omului? aiurări, iluzii etc., întâlnită în unele boli
Amețeală, nevroză, slăbiciuni, dureri mintale, în stări febrile etc. 
de cap- toate ducând la o stare de delir. 2. Fig. Stare de exaltare, de extaz, de
- Ce este delirul? frenezie; entuziasm excesiv. – Lucru în grup
Din fr. délire.
O5
Continuăm activitatea cu lucru în 5 min Analiza
grup. (cu fișele) Exercițiul
răspunsurilor
I grup: Explicați sensul îmbinărilor și
figurile / procedeele stilistice care stau
la originea lor: - tot pământul este sur și galben; Lucru cu
ex. 4, pag. 121. - abia trezit; dicționarul
 secetă cumplită; - partea principală a unei case și are Apreciere cu
 ochii cârpiți de somn; ușa acolo; încurajări
 fața casei; - care și unde;
 ( împrăștiați… ) ca făina orbilor; - în anii cu ploaie și belșug.
 (ca) în anii buni;
II grup: - se înnopta;
 cădea noaptea; - luceau ochii de foame ori de bucurie; 5 min Lucru cu
 le sticleau ochii; - fără nimic pe ei;
manualul
5
 goi pușcă; - ieșea parcă căldura din pământ, era
 câmpul răsufla fierbinte; totul fierbinte;
 sălcii bătrâne. - sălcii rupte , fără coajă din cauza
III grup: secetei.
ex. 5, pag. 121. Răspuns posibil:
O4 a-și reveni;
Găsiți sinonime pentru următoarele
expresii: a înnebuni;
 a-și veni în fire;
 a-și pierde mințile; a continua;
a se supăra . Apreciere orală
 a o ține tot așa;
 a se face foc ( de supărare).
Exercițiul
IV grup: Nu- i tutun, mă!
ex. 7, pag. 121. Câte brânduși ai să aduci acasă, atâția
Identificați și scrieți pe caiete 5 pui au să scoată colștile noastre;
cuvinte/ expresii din text caracteristice S-au împrăștiat prin sat ca făina orbilor;
graiului popular. Ne-au luat boarfele pe nimica toată, ne- Observarea
V grup: au lăsat goi pușcă.
ex. 8, pag. 121.
Scrieți sinonimele cuvintelor: a se trezi;
 a ( se ) scula; ierburi;
R  nevastă; dezbrăcat;
E  buruiană; gramadă, delușor;
F  gol; fugă, grabă.
L  movilă; Analiza
E  goană. Lucru în grup răspunsurilor
C O5 Câte două sinonime dintre acestea le
încadrați în enunțuri adecvate. Elevii construiesc enunțuri. 4 min Tehnica
Ț simbolului
Până ați terminat voi însărcinarea
I primită, eu am observat prin părțile
A Bărăganului și a meleagurilor natale
ale Brăilei de unde s-a inspirat și
e autorul nostru, niște nouri și ca să Elevii ascultă. 2 min
O2
x aducem ploaia, trebuie să găsiți în text
t diverse figuri de stil și să le acroșați la ,,Secetă cumplită”, ,,lut pietrificat”, Aprecierea orală
tablă.
6
i I grup: epitete; ,,aliorul se încolăcea de Graficul T
n IIgrup: personificări; căldură”, ,,răcoarea apelor îl lovește în
III grup: metafore; față”. ,,vine Buzăul”.
d
IV grup: comparații; ,,Le sticleau ochii”,,,Cîmpul răsufla
e V grup: hiperbole sau alte figuri de fierbinte”, ,,Cădea noaptea”, ,,Ca… în
r stil. anii buni”, ,,împrăştiaţi… ca făina 2 min Tehnica 3-2-1
e orbilor”, ,,sălcii bătrân.
Grigore Vieru spunea:
„ Nu poţi atinge cu ochii un ideal dacă Elevii se gândesc și răspund.
nu eşti luminat de aura suferinţei.”
Raportaţi citatul la conţinutul de idei
al nuvelei, la acţiunile personajului
Şuşteru. Observarea
Sunteți de acord cu acest gând sau nu?
Argumentați. Reflecția
Să încheiem lecția cu ajutorul
tehnicii 3-2-1;
Numiți trei noțiuni/ expresii ce ați 1 min
învățat astăzi;
Spuneți două lucruri frumoase ce ați Notarea elevilor
auzit; Meditează și răspund.
Ce v-a învățat textul?
Dragi elevi, pentru a ne atinge un
scop, un ideal trebuie să tindem spre
aceasta, să ne dorim și să muncim
foarte mult. Elevii notează tema pentru acasă
Vă doresc să tindeți spre orizonturi
frumoase și pline de augur.
Tema de acasă:
Viața și activitatea autorului, Fănuș
Neagu. Identificarea momentelor
subiectului din opera: ,, Dincolo de
nisipuri”
Notarea elevilor.

S-ar putea să vă placă și