Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA: ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 SUHURLUI


DATA : 25. 01. 2018
PROF. ÎNV. PRIMAR: Hristache Andreea Ionela
CLASA: a II – a
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE
OBIECTUL: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: În familie
SUBIECTUL: Sarea în bucate
FORMA DE REALIZARE : Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: predare

COMPETENŢE SPECIFICE:
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ:
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat.
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute.
ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE:
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală,
verbală, kinestezică
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
CLR:
O1- să descopere despre ce este ghicitoarea prezentată;
O2- să citească corect, fluent, conştient şi expresiv textul;
O3- să răspundă la întrebările referitoare la textul “Sarea în bucate”;
O4- să descopere trăsăturile fizice şi morale ale personajelor;
O5- să-şi exprime acordul sau dezacordul faţă de comportamentul personajelor;
O6- să compună o problemă pornind de la tematica textului.

AVAP:
O1- să deseneze chipul celor trei fete ţinând seama de însuşirile lor;
O2- să exerseze tehnica de lucru pentru realizarea modelului.
STRATEGIA DIDACTICĂ:

-metode şi procedee: instructajul, observaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea


-resurse materiale: manualul, cartonaşe colorate, plansă suport, caiete, fişe de lucru, creioane colorate, carioci, coli albe;
-forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe;

RESURSE:
a. umane: 9 elevi grupaţi în 3 echipe
b) bibliografice:
Programa şcolară, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, M.E.N., Bucureşti, 2013;
Iliana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu, Comunicare în limba română, manual pentru clasa a II-a, partea întâi,
Ed. CD Press
Neguţă, Silvia, Metodica predării limbii române în clasele primare, Vol. I, Ed. Aramis, Bucureşti, 2000
c) temporale: 50 minute
SCENARIU DIDACTIC

Secvenţele Ob. Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei op. procedee organizare
1.Moment Se pregăteşte clasa pentru începerea Se pregătesc pentru instructa- Activitate
organizatori activităţii. începerea orei. jul frontală
c Datorită modului de desfăşurare a
2’ lecţiei, trebuie insistat asupra
locului fiecăruia în bănci.
Activitatea se va desfăşura pe
grupe.
Fiecare elev va avea pe bancă un
cartonaş care il va trimite la o
grupă.

2. Captarea O1 Citesc elevilor ghicitoarea surpriză: Elevii ascultă conversaţia Activitate Aprecieri
atenţiei „Fără ea orice mâncare, ghicitoarea şi frontală verbale
3’ Vă spun eu, nu e gustoasă, numesc elementul
Şi alăturea de pâine descris: sarea.
E mereu la om pe masă.
Bună să fie mâncarea,
Nu uita să pui şi.....”

 Solicit elevii să recunoască despre


ce este vorba în această ghicitoare.
3. Anunţarea Anunţ faptul că: Ascultă cum conversaţia manual Activitate
temei şi a -trăistuţa cu poveşti s-a deschis din urmează să se frontală
obiectivelor nou pentru a mai adăuga una şi nu desfăşoare lecţia.
operaţionale orice poveste ci una scrisă de Petre
2’ Ispirescu
-vom citi fragmentul
-voi adresa întrebări pe baza
textului
-vom explica cuvintele necunoscute
şi vom alcătui propoziţii cu aceste
cuvinte
-ne vom exprima acordul sau
dezacordul faţă de comportamentul
tatălui
- vom descoperi trăsături fizice şi
morale ale unor personaje din
poveste
4. Actualiza- Prezint câteva date biografice Elevii observă conversaţia fişă de Activitate Aprecieri
rea despre Petre Ispirescu (anexa 1) imaginea cu autorul observaţia autor frontală verbale
cunoştinţelor şi ataşez o imagine cu autorul. şi ascultă datele imagini
4’ biografice ale
acestuia.
5. Dirijarea O2 1.Citirea model a textului conversaţia manual Activitate
activităţii 2.Adresarea întrebărilor pe baza Fiica cea mare îşi caiet frontală şi
propriu-zise textului iubea tatăl precum individuală
16’ ○Cum îşi iubea tatăl fiica cea mierea.
mare a acestuia? Împăratul şi-a
○Cum a reacţionat împăratul la alungat fiica de la
răspunsul celei mai mici fete? curte.
○Când s-au împăcat împăratul şi Cei doi s-au împăcat
fiica sa? la nunta fetei.
3.Explicarea cuvintele necunoscute.
bucate=mâncare Mama face bucate
O3 a alunga= a izgoni, a îndepărta delicioase.
a preţui= a aprecia Paznicul a alungat
4.Alcătuirea unor propoziţii cu căţeii din curte.
O4 aceste cuvinte. Eu îmi preţuiesc
O5 5.Citirea în ştafetă părinţii.
6.Discutarea despre fapta
împăratului.
6. Obţinerea Distribui fişele de lucru, explic Elevii rezolvă exerciţul fișe de lucru Activitate Evaluare orală
performanţei cerinţele şi cer rezolvarea acestora. sarcinile de lucru. explicaţia pe grupe
14’ Verificăm oral exerciţiile din punct conversaţia
de vedere calitativ. Evaluare
recipocă

7. O6 Elevii trebuie să îşi imagineze că se Aceştia îşi conversaţia Activitate Aprecieri


Asigurarea întâlnesc cu împăratul şi că au imaginează un frontală verbale
retenţiei şi a ocazia să îi spună ceva (să îl dialog cu împăratul.
transferului întrebe, să îi reproşeze ceva, să îi
4’ dea un sfat).
8. Evaluare Fac aprecieri colective şi Elevii desenează coli albe, Activitate
4’ individuale asupra participării la chipul celor trei fete. creioane, frontală
O1 activitate. carioci
AVAP Se realizează un exerciţiu de Autoevaluare
autoevaluare. Fiecare elev exercițiul Activitate
O2 desenează chipul celor trei fete individuală
AVAP ţinând seama de însuşirile lor
9. Tema Tema: Srie un dialog în care Notează tema pentru Activitate Aprecieri
pentru acasă împăratul îi mărturiseşte fetei că nu acasă. frontală verbale
1’ a ştiut să preţuiască înţelepciunea ei
şi îi cere iertare.
Anexa 1

Petre Ispirescu

Petre Ispirescu s-a născut în ianuarie 1830, La Bucureşti, în mahalaua Pescăria Veche, în


familia frizerului Gheorghe Ispirescu. Mama, Elena, de origine transilvăneană, era, se pare, o
povestitoare neîntrecută. De la părinţi, Ispirescu a putut asculta, în copilărie, numeroase creaţii
populare, mai ales basme. Acesta a fost un editor, folclorist, povestitor, scriitor și tipograf român.

Este cunoscut mai ales datorită activitații sale de culegător de basme populare românești pe
care le-a repovestit cu un har remarcabil, cum ar fi: Prâslea cel voinic și merele de aur, Aleodor
Împărat, Zâna zânelor.

Petre Ispirescu a murit pe 21 noiembrie (sau 27 noiembrie după alte surse), după o congestie
cerebrală suferită la masa de lucru.
Echipa 1

1. Adevărat sau fals:

● Împăratul avea două fete.


● Fata cea mare îşi iubeşte tatăl precum zahărul.
● Împăratul şi fiica sa cea mica s-au împăcat.

2. Ghiceşte:
“Cine-i în alb îmbrăcat
Şi cu gust de neuitat
În fursecuri, prăjituri
Sucuri bune şi dulci torturi?”

3. Alcătuieşte două enunţuri în care cuvântul sare să aibă sensuri diferite.

4. Găseşte cuvinte cu sens asemănător pentru umătorii termeni:

zise- bucate- a supăra-


Echipa 2

1. Adevărat sau fals:

● Fata cea mijlocie îşi iubeşte tatăl precum untul.


● Fata i-a servit tatălui său mâncăruri nesărate la nunta ei.
● Fata cea mică îşi iubeşte tatăl precum sarea în bucate.

2. Ghiceşte:
“Ce e dulce şi mai dulce
Şi prin bâzâit se-aduce?”

3. Alcătuieşte două enunţuri în care cuvântul sare să aibă sensuri diferite.

4. Găseşte cuvinte cu sens opus pentru umătorii termeni:


mare- se bucură- întreba-
Echipa 3

1. Adevărat sau fals:

● Fata cea mică îşi iubeşte tatăl precum untul.


● Împăratul avea trei fete şi un băiat.
● Împăratul şi fiica sa cea mica nu s-au împăcat niciodată.

2. Ghiceşte:

“Ne iubeşte, ne răsfaţă,


Zi de zi ne dă povaţa,
Desigur, v-ati dat seama,
Nu e alta decât ……….”

3. Alcătuieşte două enunţuri în care cuvântul sare să aibă sensuri diferite.

4. Schimbă forma cuvintelor pentru a arăta mai multe:

fată- …………… soră-…………….. miere-…………..

S-ar putea să vă placă și