Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.05.2023
CLASA: a II-A
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială „ Simion Balint” Copăceni
PROPUNĂTOR: Oara Ioana
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINĂ: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Cea mai frumoasă poveste
SUBIECTUL LECŢIEI: Sarea-n bucate, după Petre Ispirescu
TIPUL LECŢIEI : consolidare/sistematizare de noi cunoștințe

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, in diferite contexte de comunicare;
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări , fenomene din
universul cunoscut.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să citească corect, fluent, conştient şi expresiv textul;


O2- să formuleze întrebări şi răspunsuri referitoare la text;
O3- să lucreze în echipă la completarea fișei de lucru;
O4- să realizeze caracterizarea fetei mici de împărat.

RESURSE:
a). umane: 16 elevi grupaţi în 4 echipe

b). metodologice:

-strategia didactică: dirijată, inductiv-deductivă

-metode şi procedee: conversaţia euristică, observaţia, explicaţia, instructajul,munca cu


manualul,povestirea

-forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe

-mijloace didactice: manualul, fişe de lucru, video-proiector, laptop

c). temporale: 45 minute


Secvenţele Conţinutul informaţional şi demersul Metode Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei didactic şi organizare
procedee
1. Moment Se pregăteşte clasa pentru începerea instructaj Fișă de Activitate frontală
organizatori activităţii. ul lucru
c Datorită modului de desfăşurare a lecţiei,
trebuie insistat asupra locului fiecăruia în
bănci.
Activitatea se va desfăşura pe grupe.
Fiecare grupă va avea o fișă pe bancă
2. Captarea Voi pune povestea pe video-proiector. conversa Video- Activitate frontală Aprecieri verbale
atenţiei ţia proiector

3. Anunţ cum se va desfășura ora aceasta. conversa


Anunţarea Fiecare grupă va rezolva fișa primită. ția
temei şi a Grupa care termina cel mai repede si
obiectivelor corect va câștiga un premiu.
operaţional
e
4. Le adresez cateva întrebări despre textul conversa Activitate frontală Aprecieri verbale
Actualiza- audiat si citit. ţia
rea
cunoştinţelo
r
5. Dirijarea Propun elevilor să înceapă rezolvarea fișei. conversa Activitate frontală
activităţii Aceștia au la dispoziție 20 de minute. ţia şi pe grupe
propriu-zise După ce termină toate grupele o să
citească fiecare rezolvarea fișei în fața
clasei.
La final se alege echipa castigatoare.
6. Obţinerea Fiecare copil o să realizeze caracterizarea - fișe de Activitate pe grupe Evaluare orală
performanţe fetei mici a împăratului. exerciţul lucru
i
Evaluare recipocă

7. Le cer să-şi imagineze cum arata fiica conversa Activitate frontală Aprecieri verbale
Asigurarea împăratului și să o deseneze în caiet . ţia
retenţiei şi a
transferului
8. Evaluare Se fac aprecieri colective şi individuale exercițiul Activitate frontală Autoeva-luare
asupra participării la activitate.
Se realizează un exerciţiu de autoevaluare.
9. Tema Un dialog în care împăratul îi mărturiseşte
pentru fetei că nu a ştiut să preţuiască
acasă înţelepciunea ei şi îi cere iertare.
Fișă de lucru

1. Alcătuiți enunțuri cu următoarele cuvinte: împărat, prințesă, prinț, sare,


zahăr, iubire, înțelept, frumoasă, deșteaptă, familie și coroană.

2. Desparte cuvintele date în silabe:

Mare –
Dragoste-
Împărat-
Supărare-
Egoist-
Nuntă-

3. Ordoneazǎ planul de idei al textului:

Fata cea mijlocie a spus cǎ îl iubește ca zahǎrul.


Impǎratul și-a întrebat fetele cȃt de mult îl iubesc.
Fata cea micǎ a spus cǎ îl iubește ca sarea în bucate.
Trǎia odatǎ un împǎrat care avea trei fete.
Fata cea mare a spus cǎ îl iubește ca mierea.
Fata cea micǎ a devenit slujnicǎ la curtea altui împǎrat.
Crezȃnd cǎ nu îl iubește, împǎratul a alungat-o pe fata cea micǎ de la palat.
Impǎrǎteasa și fiul ei au îndrǎgit-o pe fatǎ.
Impǎratul a înțeles cǎ a greșit și și-a cerut iertare.
Au început pregǎtirile pentru nuntǎ.
Au petrecut și s-au veselit cu toții.
Fata cea micǎ a pregǎtit bucate fǎrǎ sare pentru tatǎl ei.
Tatǎl fetei a fost invitat la nuntǎ.

4. Completeazǎ propozițiile cu ortogramele printr-o sau printr-un, dupǎ


caz:

 Am aflat vestea ……………………….. neam din partea mamei.


 Socrul ei a trecut ……………………....situație dificilǎ.
 Am trecut ……………………… poienițǎ plinǎ cu flori.
 Trenul a trecut șuierȃnd ………………………………tunel.

S-ar putea să vă placă și