Sunteți pe pagina 1din 4

Colegiul Național Pedagogic “Carmen Sylva”

Proiect de lecție
Unitatea: Colegiul Naţional Pedagogic „Carmen Sylva”
Data: 11.04.2019
Durata: 50 de minute
Clasa: a III-a
Profesor învăţământ primar:
Propunător:
Profesor metodist:
Coordonator de practica pedagogică:
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Tema lecţiei: „Adaptarea vorbirii la diferite situații de comunicare”
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoștințe
Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției elevii trebuie:
 O1- să diferențieze formulele de adresare;
 O2- să definească cele două tipuri de adresare;
 O3- să transcrie paragraful care evidențiază comportamentul neadecvat al lui Ionel.
Strategii didactice:
 Metode şi procedee: conversația, ;
 Mijloace de învăţământ: manual, caiet;
 Forme de organizare: frontal, individual;
1
Colegiul Național Pedagogic “Carmen Sylva”
 Evaluare: orală, sistematică.
Resurse bibliografice: manualul de limba română de clasa a III-a.

Demers didactic

Momentele lecţiei T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice


I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
1.Organizarea Pentru o bună desfășurare Elevii își
clasei pentru lecţie a lecției, vom asigura pregătesc Conversația Manual Frontal Observarea
2’ următoarele condiții: materialele Caiet sistematică
-Aerisirea sălii de clasă necesare a elevilor.
-Pregătirea materialului (manual, caiet).
didactic.
2.Reactualizarea Voi asculta elevii din ce au Elevii rostesc ce Conversația Frontal Evaluarea
cunoștințelor avut de pregătit pentru au avut de Individual orală
astăzi. învățat.
3.Desfăşurarea Se va efectua prin
lecției intermediul unui amalgam
-Captarea atenţiei de întrebări:
-„Credeți că a fost potrivit Elevii răspund la Conversația Frontal Observarea
comportamentul lui Ionel întrebări. sistematică
față de mamă, servitoare și a elevilor.
oaspetele mamei? De ce?”
2
Colegiul Național Pedagogic “Carmen Sylva”
Momentele lecţiei T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice
I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
-Captarea atenţiei -„Există vreo diferență în Frontal Observarea
felul în care vorbiți cu sistematică
doamna învățătoare și felul a elevilor.
în care vorbiți cu prietenii?”
-Anunţarea temei „Astăzi vom vorbi despre Elevii sunt Frontal Observarea
Adaptarea vorbirii la diferite atenți și scriu sistematică
situații de comunicare.” titlul lecției în a elevilor.
Voi scrie titlul la tablă. caiete.
-Dirijarea învăţării Voi pune doi elevi să citească Elevii răspund Manual Frontal Observarea
cu voce tare cele două la întrebări și Individual sistematică
replici din manual. sunt atenți. a elevilor.
În continuare le voi adresa
întrebările din manual.
-Cum se adresează fetița
învățătorului? Ce formule de
adresare folosește aceasta?
-Cum se adresează băiatul
prietenului său, Sorin? Ce
formulă de adresare folosește
acesta?
Voi scrie la tablă „Să Caiet
reținem” de la pagina 47 din
manual.

3
Colegiul Național Pedagogic “Carmen Sylva”
Momentele lecţiei T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice
I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
3.Obținerea 10’ Se va realiza prin Elevii vor Conversația Manual Individual Observarea
performanței rezolvarea exercițiilor 1,2,5 rezolva Exercițiul Caiet sistematică
și 6 din manual de la exercițiile. a elevilor.
paginile 47-48 către elevi.
4.Asigurarea 2’ Se va realiza prin Elevii vor Conversația Manual Frontal Observarea
feedback-ului rezolvarea exercițiilor 3 și rezolva Exercițiul Caiet Individual sistematică
învăţării 4 de la pagina 48, oral. exercițiile. a elevilor
5. Încheierea 2’ Se vor face aprecieri Elevii ascultă cu Explicația Aprecierea
lecției verbale asupra atenție. Frontal verbală
comportamentului elevilor Observarea
pe parcursul lecției și sistematică
răspunsurile pe care le-au a elevilor
dat.

S-ar putea să vă placă și