Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecţie

Data: 19.03.2019

Clasa: a – III – a, A

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Emil Isac”, Cluj-Napoca

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe

Disciplina: Matematică

Unitatea de învăţre: Fracţii

Subiecul lecţiei: Fracţii- exerciţii şi probleme

Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe specifice: consolidarea cunoştinţelor referitoare la noţiunea de fracţie

Obiective operaţionale:

- să definească noţiunea de fracţie, utilizând terminologia specifică;

- să citească fracţii cu ajutorul unor desene;

- să reprezinte grafic fracţiile date de învăţătoare;

- să recunoască fracţiile subunitare, echiunitare, supraunitare;

- să compare fracţii care au acelaşi numitor/numărător şi în raport cu unitatea (întregul), ca în


exemplele date;

- să rezolve exerciţii şi probleme cu operaţiile fracţiilor învăţate (adunare şi scădere);

- să creeze probleme după cerinţele date aplicând cunoştinţele despre fracţie;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, demonstraţia,


problematizarea, ciorchinele, joc didactic;

Mijloace de învăţământ: fişe de lucru şi evaluare, plicuri, planşa copacului, flori

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, individuale, în grup;


Durata: 45 minute;

Desfăşurarea lecţiei:

Etapele lecţiei Conţinut ştinţific Strategii didactice Evaluare

Metode şi Mijloace
procedee didactice

1.Moment -se creează condiţiile Conversaţia Manualul Obs.


organizatoric optime pentru buna Sistematică
desfăşurare a lecţiei; Fişe de lucru

-îndrum activitatea de Planşe


pregătire a copiilor;

-se verifică calitativ şi


2.Verificarea cantitativ tema Evaluarea
temei Conversaţia Caiete temei
Pixuri
-se va realiza prin
3.Captarea prezentarea „Copacului Manuale Observarea
atenţiei Primăverii” care are şi un sistematică
Problematizarea Copacul
plic pentru elevi. În plic se
Primăverii
află o ghicitoare:
Un plic cu
Un întreg de îl împarţi
ghicitoare
Părţi egale tu să faci!

Una sau mai multe iei,

Spune-mi, matematic, ce-


i?

Conversatţia
-prin rezolvarea ghicitorii
spusă mai sus, elevii vor
descoperii titlul lecţiei,
„Fracţii - exerciţii şi
4.Anunţarea probleme” Observarea
temei şi a Tablă
obiectivelor -se scrie titlul pe tablă şi Explicaţia Cretă sistematică
pe caiete;
Efectuarea de Caiete
-precizez elevilor că pe exerciţii
parcursul lecţiei, pentru Pixuri
fiecare exerciţiu sau
problemă rezolvate corect
vor putea pune câte o
floare copacului, astfel
ajutându-l să înflorească.

-CIORCHINELE: elevii
sunt solicitaţi să
completeze ciorchinele
prezentat la tablă:
definiţie, terminologie
specifică, tipuri de fracţii,
operaţii cu fracţii. (anexa
1)

-pentru rezolvarea acestei


5.Reactualizare sarciini, pomişorul va
a cunoştinţelor primi două flori. Tablă Observarea
-exerciţii de identificare a Explicaţia sistematică
Copacul
fracţiilor reprezentate de Evaluarea
desene (calcul oral). Flori cunoştinţelor
Exerciţii elevilor
despre
-pentru efectuarea corectă conţinuturile
a cât mai multe exerciţii şi studiate
probleme vom ajuta anterior
„Copacul să înflorească”. (noţiunea de
fracţie)
Vom juca Jocul didactic “
Ajută Copacul Primăverii Evaluarea
sa înflorească ! “. atenţiei
elevilor
Pentru realizarea acestuia
elevii vor fi împarţiţi în 5
echipe. Fiecare va stabili
de comun acord un lider, Observarea
dar şi numele echipei sistematică
(cuvinte care ne duc cu
gândul la anotimpul
Primăvara) .
6.Dirijarea
învăţării Regulile jocului:
Copacul
•Liderii fiecărei echipe vor
extrage câte un plic din Explicaţia Flori
cele 5 aflate pe catedră.
Conversaţia Plicuri cu
•Fiecare plic conţine câte fişe de lucru
Jocul didactic
patru fişe, fiecare având
exerciţii pe baza unei
fracţii date.

•Fiecare dintre membrii


echipei va citi cu atenţie ,
va scrie în caiete şi vor
rezolva
exerciţiul/problema din
fişă.

La expirarea timpului
acordat pentru rezolvarea
primei fişe, modul de
rezolvare va fi spus şi/sau
scris la tablă de către
liderul fiecărei echipe.

•Pentru fiecare
exerciţiu/problemă
rezolvate corect Copacul
va primi câte o floare.
Conversaţia
•La fel se va proceda şi cu
fişele nr.2 , nr.3 şi nr.4.

• În fişa nr.5 fiecare echipă


va avea de compus o
Explicaţia
problemă pornind de la
fracţia dată. Fiecare lider
va scrie la tablă problema Demonstaţia
compusă de echipa sa.

•După ce toate cele 5


probleme vor fi scrise la
tablă, un membru din
fiecare echipă va decide
care dintre celelalte echipe
va rezolva problema
compusă de echipa sa.

•Dupa ce fiecare echipă va


rezolva problema primită
va scrie modul de
rezolvare la tablă.

Pentru fiecare
exercitiu/problemă
rezolvată corect Copacul
va primi din partea fiecărei
echipe câte o floare.

- pentru obţinerea
performanţei propun spre
rezolvare o problemă
distractivă.
Conversaţia
-când este întrebat ce
vârstă are, Vasilica
raspunde:

2
Exerciţiul
“Dacă aduni 3 din 9 cu
pătrimea doimii lui 16, iar
1
Problematizarea
rezultatul îl aduni cu 8
din 8,veţi afla vârsta mea!”

Problema va fi scrisă în
caiete şi rezolvata de
fiecare echipă. Echipa care Munca în
va rezolva prima va ieşi la echipă
tablă să scrie modul de
rezolvare şi va adăuga încă
3 flori copacului.

-aprecieri individuale și Problematizarea


colective, cu privire la
modul de desfășurare al
lecţiei, la partcipiarea
elevilor și la conduita
acestora.

-se noteză tema pentru


acasă.

Evaluarea
felului cum
rezolvă
elevii
problema
7.Obţinerea
performanţelor
Problemă

Problematizarea Tablă

Caiete

Creion

Copacul

Flori
8.Încheierea
activităţii

Conversaţia

Explicaţia

S-ar putea să vă placă și