Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă


Propunător:
Clasa:
Locul desfăşurării activităţii: Sala de clasă
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina:
Tema: Cuvinte cu sens opus
Tipul de activitate:Consolidare de cunoştinţe
Obiective generale: a) să distingă sensul cuvintelor într-un enunţ
b) consolidarea deprinderilor de a folosi corect cuvintele cu sens opus în
cadrul enunţurilor
Obiective operaţionale:
Cognitive: O1- să identifice cuvintele cu înţeles opus din enunţurile date;
O2 -să formeze perechi de cuvinte cu înţeles opus;
O3- să completeze spaţiile libere cu cuvinte cu înţeles opus;

Psihomotorii: O 4–să mânuiască corect materialul didactic pus la dispoziţie;


O5 – să adopte o postură corectă în bancă şi pe scaune.

Afective: O6 – să participe cu interes la lecţie;


O7- să aibă o atitudine pozitivă faţă de profesor, faţă de sarcinile didactice;

Strategia didactică:
 Metode şi procedee didactice: conversaţia, observaţia sistematică, explicaţia,
demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic
 Mijloace de invăţământ: probleme ilustrate, jetoane, obiecte concrete, numărători, fişe
de lucru, stimulente, creoioane colorate

 Forma de organizare a activităţii: frontală, individuală


Resurse:
 Temporale: 45 minute
 Bibliografice: - Gherguţ, Alois (2005), Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid
pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor didactice, Ed. Polirom, Iaşi
- Norel, Mariana (2010) Didactica limbii şi literaturii române pentru învăţământul
primar, Editura Art, Bucureşti;
- Nuţă, Silvia (2005), Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura
Aramis , Bucureşti.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijlloace de Forma de
activitǎţii op. procedee învăţământ organizare
didactice
1. Momentul 1 min. Salut elevul şi mă pregătesc Elevul salută şi se Conversaţia Materialele Frontal
organizatoric pentru desfăşurarea activităţii, pregăteşte pentru orӑ . utile pentru
asigurând o atmosferă derularea
activitӑţii
corespunzătoare şi materialele
necesare.

2. Captarea O5 2min. Activitatea va ȋncepe cu Elevul cântă Frontal


atenţiei O6 cȃntarea unui colind şi o scurtă Conversaţia
O7 discuţie despre sărbătorile de Observaţia
iarnă.

3.Comunicarea O5 1 min. Astăzi vom vorbi despre Elevul ascultă cu Conversaţia . Frontal
temei, a O6 cuvintele cu sens opus.Aşadar atenţie.
obiectivelor şi a O7 vom căuta cuvinte cu sens
conţinutului opus, vom forma perechi de
învăţării cuvinte cu sens opus şi vom
alcătui enunţuri.
4.Dirijarea O1 20 Se va face o scurtă Fişe, Frontal
activtӑţii O2 min. Elevul rezolva sarcinile creioane
reactualizare a cunoştinţlor
O3 primite colorate,
O4 depsre cuvintele cu sens opus, Jetoane Individual
O5 Materiale
O6 după aceea se vor rezolva din clasă
O7
exerciţiile.
1. Ajută-l pe Moş Crăciun să
umple sacul cu cadouri (Anexa
I)

2. La următorul exercițiu
trebuie să coloreze însușirile
care i se potrivesc (Anexa II)
curajos-timid
înalt-scund
darnic-zgârcit
silitor-leneș

3. Formează perechi de
cuvinte care au înțeles opus :
prieten, dușman, adevăr,
dedesubt, minciună, deasupra.
Alcătuieşte propoziţii cu aceste
cuvinte
5. Obţinerea O1 5 min Pe o planşă este scris un text, Elevul răspunde, Conversaţia Jetoane Frontal
performanţei O2 rezolvӑ sarcinile Explicaţia Planşă
elevul va trebui să completeze
O3 solicitate de cӑtre Descrierea Materiale
O4 ȋn spaţiul punctat cuvinte cu profesor. Observaţia din clasă Individual
O5 Exerciţiul Lipici
O6 sens opus, astfel va alege de
O7
pe masa jetonul ce conţine
cuvȃntul cu sens opus şi ȋl va
lipi pe planşa
Sora mea vrea
altceva

De Marcela Peneș
Eu vreau o căniță mică,
C-o tortiță ca o floare.
Sora mea vrea cană……
Eu vreau doar salată dulce,
De cu zori și până-n seară.
Sora vrea salată.......
Eu vreau patul cel de sus
Că-i înalt și că-i frumos.
Sora-l vrea pe cel de......
6. Asigurarea O1 Acum haide să ne jucăm jocul Conversaţia, Jetoane Individual
feedback-ului şi O2 8 min. “Dacă nu e aşa, atunci cum Jocul didactic Frontal
fixarea O3 este?”
cunoştinţelor O4
O5 Ex. Dacă nu e mare, este …..
O6 Dacă nu e veselă, este ….
O7 etc.
Ii voi da elevului un săculeţ ȋn Elevul este atent şi
care sunt bileţele pe care sunt participӑ la joc.
scrise diverse cuvinte. Eu voi
spune un cuvȃnt iar elevul va
trebui să aleagă din sac un bilet
pe care este scris cuvȃntul opus
şi să-l citească.
Ȋi spun ce trebuie să facă, la
start începe jocul.
Start!
Ȋncurajez implicarea elevului.

7.Evaluare şi O1 5 min. Se vor face aprecieri Elevul salută Conversaţia Prăjiturele Frontal
încheierea O2 referitoare la modul de Bulinuţe
activităţii O3 desfăşurare a activităţii.Elevul zâmbitoare
O4 va fi recompensat pentru Planşe de
O5 participarea la lecţie. colorat
O6 Imi iau „La revedere” de la
O7 acesta.

S-ar putea să vă placă și