Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Data:
Clasa:
Locul desfăşurării activităţii: Sala de clasă
Aria curriculară: Martematică şi Ştiinţe
Disciplina: Cunoaşterea mediului
Tema: „Curăţei si frumuşei “ (Igiena personală)
Tipul de activitate: consilidare de cunoştinţe
Obiectiv general: Reamintirea si consolidarea deprinderilor de igienă personală
Obiective operaţionale:
 Cognitive: O1 – să denumească şi să arate părţile componente ale corpului
uman;
O2 – să cunoască regulile de igienă personală .
O3 – să recunoască obiecte de igienă personală;
O4– să conștientizeze importanța păstrării igienei personale pentru sănătate.
 Psihomotorii: O5 –să mânuiască corect materialul didactic;
O6– să adopte o postură corectă în bancă şi pe scăunele;
 Afective: O7 – să participe cu interes la lecţie;
O8- să aibă o atitudine pozitivă faţă de colegi şi profesor, faţă de sarcinile didactice;
Strategia didactică:
 Metode şi procedee didactice: conversaţia, observaţia sistematică, explicaţia,
descrierea, demonstraţia, jocul didactic
 Mijloace de invăţământ: obiecte de igienă corporală (prosop, săpun, pastă de dinţi,
periuţă de dinţi, etc), fişe cu imagini sugestive despre igiena corporală, recompense,
fişă de lucru, recompensă
 Forma de organizare a activităţii: frontală, individuală, grupală

Resurse:

 Temporale: 45 minute
 Bibliografice: - Gherguţ, Alois (2005), Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid
pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor didactice, Ed. Polirom, Iaşi
- Radu, Dumitra; Anastasiu, Viorela (2006), Cunoaşterea mediului- Manual pentru clasa I,
Editura Didactică şi Pedagogică, R.A. Bucureşti
- Cuciinic, Constanţă (2003), Cum să fiu sănătos?- Igiena şcolarului mic, Editura Aramis,
Bucureşti
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi
activitǎţii op. procedee
didactice
1. Momentul 1 min. Intru în clasă, salut elevii şi îi Elevii salută şi se Conversaţia
organizatoric pregătesc pentru desfăşurarea pregătesc pentru orӑ .
activităţii, asigurând o
atmosferă corespunzătoare şi
materialele necesare.

2. Captarea 3 min. Pentru captarea atenţiei le voi Sunt atenţi.


atenţiei O6 prezenta pe invitatul nostru şi Conversaţia
O7 anume doctoriţa Pluşica? Ea ne
O8 va spune de ce este bine să Observaţia
avem grijă de igiena personală.
Elevul care va fi atent la lecţie,
va sta cuminte şi va răspunde
la întrebări va fi desemnat
câstigător şi va fi recompensat
la final.
3.Comunicarea O1 1 min. Astăzi ne vom aminti părţile Elevii ascultă cu Conversaţia
temei, a O2 corpului uman ,regulile de atenţie.
obiectivelor şi O3 igienă personală şi importanţa
a conţinutului O4 respectării lor pentru sănătate.
învăţării O5 Sa fiţi foarte atenţi şi să
O6 răspundeţi cât mai bine.
O7
O8

4.Dirijarea O1 20 Elevii sunt atenţi şi se Conversaţia


învăţării O2 min. Să începem prin a ne aminti implică în sarcinile
O4 care sunt parţile corpului cerute.
O5 omenesc? Solicit prin joc
O6 elevilor să arate diferite părţi
O7 ale corpului. Descrierea
O8 Se va executa un joc de
mişcare interpretând versurile:
„Mâinile le ridicăm
Pe cap noi le aşezăm
Şi apoi pe ochi, pe nas...
Pe urechi ne-a mai rămas! Observaţia
Batem iute din picioare, Răspund la întrebare si
Palmele le lovim tare! arată parţile corpului
Acum o sa numesc pe rând indicate .
cate doi copii care o sa vina în Joc didactic
faţă si o sa facă cum spun eu
- mâna pe umărul
colegului ;
- mâna pe genunchii Participa cu interes la
colegului; joc
- mâinile pe capul
colegului ;
- arată nasul, trunchiul Executa cât mai corect
colegului etc. comenzile primite .
Din cutiuţa medicală a
doctoriţei Pluşica scot imagini
care ilustrează diverse acţiuni
de igenizare a corpului.
Cu ce este acoperit capul ?
Cu par .
Cum îngrijim capul si faţa ?
- Ne spălam pe faţă de cate
ori este nevoie. De ex.:
dimineaţa la trezire sa ne
învioram, după ce venim
de afară să îndepărtam
praful.
- Pieptănam zilnic parul.
Cu ce ne pieptănăm ?
Cum mai îngrijim părul –
îl spălam de câte ori este
nevoie şi îl tundem Răspund la întrebări
periodic ca sa fie sănătos folosindu-se de
si ca să arătam îngrijiţi. imaginile de pe tabla.
- Ne spălam pe dinţi Asculta cu interes
dimineaţa si seara .
De ce este nevoie sa ne
spălam pe dinţi? Pentru că
trebuie să îndepărtam resturile
de mâncare care rămân în
guriţă şi ne strică dinţii .
Cu ce ne spălam pe dinţi ?
Cu periuţa şi cu pasta de dinţi ?
Periuţa de dinţi nu se poate
împrumuta de la unul la altul.
Nici măcar între copii şi părinţi
sauîintre fraţi.
- Cum avem grijă de
urechi? Dimineaţa ne spălam cu
grijă cu apă şi săpun, după
aceea ştergem uşor.
Afişez la tabla o alta planşa
şi întreb: Ce prezintă planşa?
Un copil care se spăla pe
mâini.
Ia sa vedem daca voi ştiţi
când trebuie sa ne spălam pe
mâini ?
- înainte si după masa .
- după ce mergem la
toaleta.
- când venim din oraş ,de la
joaca, de la şcoala acasă.
- Daca ne-am jucat cu un
animal de companie .
- ori de cate ori simţim
nevoia.
Pentru a curăta mâinile de
microbi şi murdărie trebuie să
ne spălam cu apă caldă si săpun.
De asemenea pentru a
menţine igiena mâinilor ce
trebuie să ne tăiem unghiile,
pentru că sub unghi se pot
ascunde microbii care ne pot
îmbolnăvi.
Cine vă ajuta sa va tăiaţi
unghiile?
Trebuie să avem grijă să ne
tăiem şi unghile de la picioare,
altfel vor creşte aşa de mari
încat nu ne vom mai putea
încălţa.
Să ştiţi copiii că trebuie să
ne spălăm corpul în întregime
cel puţin o dată pe săptămână.
Ca să ne menţinem sănătatea
este important să avem grija de
fiecare parte a corpului! Un
copil nespălat , nu doar că nu
arată bine dar va fi tot timpul
bolnav, fiindcă microbilor le
place mizeria şi se înmulţesc
foarte repede .
Acum ştim cum sa avem
grija de noi si de ce e important
acest lucru .

5. Obţinerea O2 10 Joc: Numeşte-mă! Elevii se implică în Conversaţia


performanţei O3 min. Vreau să ne jucam un joc să sarcină.
O4 vedem cât de bine aţi reţinut ce Observaţia
O5 am discutat ! Fiecare veţi primi Explicaţia
O6 câte un obiect necesar Joc didactic
O7 asigurării igenei! Vă uitaţi cu Demonstaţia
O8 atenţie la el, când eu voi spune
următoarele întebări („Pe
mâini mă spal cu......”
„Pe faţă mă şterg cu .......”
„Pe dinţi mă spăl cu........”
„Părul îl pieptăn cu ......”
„Pe cap mă spăl cu....”
„Pe corp mă spăl cu...”, etc)
copilul care deţine obiectul va
răspunde şi va merge în faţa
clasei şi va demonstra,
mimând, cum se foloseşte acel
obiect.

Apreciez permanent implicarea


elevilor. Ȋi ajut dacă este
necesar .

6. Asigurarea O2 8 min. Elevii sunt atenţi la Explicaţia


feedback-ului O3 Distribui elevilor fişe de lucru instructiuni şi rezolvă Conversaţia
şi fixarea O4 în care elevii vor avea de cerinţa. .
cunoştinţelor O5 încercuit obiectele de uz
O6 personal pentru îngrijirea
O7 părului. Se face o scurtă
O8 recapitulare a conţinuturilor
predate.
7.Evaluarea şi O5 2 min. Se vor face aprecieri Elevii salută. Conversaţia
încheierea O6 referitoare la modul de
activităţii O7 desfăşurare a activităţii şi
O8 copiii vor primi o micӑ
recompensa.
Mulţumesc elevilor pentru
participare şi îmi iau „La
revedere” de la aceştia.

S-ar putea să vă placă și