Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ:
Propunător:
Data:
Clasa:
Aria curriculară: Terapii specifice de compensare
Disciplina: Terapia tulburărilor de limbaj
Tema: Consolidarea sunetului „Ş”.
Tipul de activitate: Corectiv-terapeutică
Obiective generale: a) Dezvoltarea motricităţii generale a aparatului fonoarticulator;
b) Formarea deprinderii de articulare corectă a sunetului „Ş”.
Obiective operaţionale:
 Cognitive: O1- să identifice obiecte care conţin sunetul „Ş” în poziţie iniţială,
mediană şi finală;
O2 - să utilizeze consoana „Ş” în onomatopee, silabe directe, inverse; logatomi şi combinaţii
consonantice;
O3 – să pronunţe cuvinte care conţin consoana „Ş” în poziţie iniţială, mediană şi finală;
O4 - să recunoască și să denumească imaginile de pe cartonașe;
 Psihomotorii: O5–să mânuiască corect materialul didactic;
O6 – să adopte o postură corectă pe scaun şi la masa de lucru;
 Afective:
O7 – să participe cu interes la lecţie;
O8- să aibă o atitudine pozitivă faţă de colegi şi profesor, faţă de sarcinile didactice;
O9- să dezvolte sentimente de mulţumire/satisfacţie

Strategia didactică:
 Metode şi procedee didactice: demonstaţia, comparaţia, exerciţiul, conversaţia
 Mijloace de invăţământ: jetoane, fişe de lucru, fişă logopedică,creioane colorate
 Forma de organizare a activităţii: frontală, individuală
Resurse:
 Temporale: 30 minute
 Bibliografice: - Gherguţ, Alois (2005), Sinteze de psihopedagogie specială, Ghid
pentru concursuri şi examene de obţinere a gradelor didactice, Ed. Polirom, Iaşi
- Vrăşmaş, Ecaterina (2007),
S ă   î n v ă ţ ă m   c u . . . p l ă c e r e .   F i ş e   d e   e x e r c i ţ i i logopedice în comunicarea orală
şi scrisă, Asociaţia Reninco România,.
- Vrăşmaş, Ecaterina (coordonator) (1997), Terapia tulburărilor de
limbaj, E. D. P. , Bucureşti,
http://corectarealimbajului.ro/fisiere/resurse/carte3/SS-
articulare.pdf
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activităţii Ob. Tim Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode


p didactice
1. Moment O6 1 Solicit salutul elevilor. Salută şi se pregăteşte Conversaţ
organizatoric min. Pregătesc elevul şi materialele pentru activitatea
O8 didactice necesare desfăşurării activităţii terapeutică.
terapeutice.

2. Captarea O6 3 Prezint jetoane cu obiecte sau fiinţe ale Denumeşte imaginile şi Conversaţ
atenţiei O7 min. căror denumiri conţin consoana „Ş”. observă că acestea Observaţi
O8 conţin consoana „Ş”.

3. Anuntarea O6 1 Prezint tema lecţiei („Vom învăţa să Sunt atenti. Conversaţ


temei şi O7 min. pronunţăm corect consoana „Ş”)
obiectivelor lectie O8
i
4.Terapia O6 10 Execut împreună cu elevii exerciţii de Ȋndeplinesc sarcinile Demonstra
generală O7 min. antrenare a mobilităţii generale şi a cerute: rotirea
O8 aparatului fonoarticulator trunchiului şi a capului, Exerciţiu
O9 verbalizarea cu voce tare
şi în şoapta, mişcari
faciale (umflarea
concomitentă şi
alternativă a obrajilor,
suptul obrajilor, imitarea
râsului, sursului),
mişcări labiale
(întinderea buzelor-
zâmbim, ţuguirea
buzelor-pupic), linguale
(scoatem limba, ridicăm
limba sus şi jos, ştergea
buzelor cu limba,
Bomboana-să împingă
limba în obraji),
velopalatine (imitarea
căscatului, a tusei)
5. Terapia O1 10 Reproduc onomatopeele
specifică O2 min. 1.Joc: Imităm diverse sunete din corespunzătoare: -fâşş-
O3 natură care conţin sunetul/consoana “Ș”: fâş, uuu-şşş, câşşş-câşşş,
O4 -vântul care adie uşor printre frunze pâş-pâş
O5 - trenul
O6 - alungatul păsărilor din ogradă
O7 - mersul încet,pe furiş Conversaţ
O8 Repetă după profesor Observaţi
2. Exerciţiu de pronunţare ritmică: Demonstra
Moş,moş, moş, cocoloş Exerciţiu
Vino iute dă-mi un coş
Să pun în el un cocoş, Repetă după professor
Moş, moş, cocoloş silabe şi cuvinte care
conţin sunetul Ş (şa,aş,
3.Solicit elevului să pronunţe consoana aşa, şah, şablon,etc)
în silabe directe, inverse, logatomi şi
combinaţii consonantice, în poziţie
iniţială, mediană şi finală, apoi în
diverse cuvinte mono,bi-şi polisilabice
care conţin consoana Ş.

6.Asigurarea O1 4 Joc: Unde se aude Ş? Ȋndeplinesc sarcina. Joc didacti


retenţiei şi a O2 min Ȋi dau elevilor o fişa de lucru cu Exerciţiul
feedback-ului O3 diverse imagini şi îi solicit să îmi Conversaţi
O4 spună ce vede în imagine şi unde se
O5 aude sunetul Ş. Va colora o bulinuţă
O6 în dreptul celor care cuprind sunetul
O7 „Ş”.
O8

7. Evaluarea şi O6 1 Evaluez activitatea prin aprecieri verbale Sunt atenţi la Conversaţ


încheierea O9 min. şi prin buline vesele. observaţiile profesorului
activităţii Mulţumesc pentru colaborare.

S-ar putea să vă placă și